Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Philips HTS3154/12

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#55
r3loo

r3loo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2007

View Postviceroy56, on Feb 1 2008, 22:57, said:

Da, la subtitrarile filmelor pe CD, fie ele in container avi sau container DivX, este vorba.
AVI, audio-video interleaved, inseamna imagine 'amestecata' cu sunet. Orice 'imagine' dintr-un avi este 'codata' intr-un anumit fel - algoritm sa-i zicem. Acesti algoritmi sunt: DivX, XviD, H263, H264, Intel Indeo, Cinepack, etc. Stream-ul video astfel codat se 'impleteste' cu stream-ul audio, codat la randul lui cu diversi algoritmi specifici audio. AVI atat suporta, audio si video. Alte containere pot cuprinde si alte stream-uri: subtitrari, poze, texte, fonturi, meniuri, precum si mai multe stream-uri de subtitrare si audio.
Ex. film.avi poate avea imaginea codata DivX si sunet mp3, dar si imaginea poate fi XviD si sunetul AC3. Extensia tot avi este.
Containerul DivX poate contine in plus si subtitrari si multiple piste audio, precum si meniuri si capitole.
Mai exista si posibilitatea de a schimba extensia unui fisier, din .divx in .avi, fisierul va rula pe player, pentru ca player-ul nu stie chiar atat de multa carte(sau stie prea multa). El se 'uita' in header-ul fisierului si stie ce are de facut cu el, ce facilitati sunt cuprinse.

Sper ca acum te-ai lamurit cat de cat si nu vei mai face confuzii intre containere si modul in care este codat un film.
In containerul mkv, daca introduci numai imagine si sunet, identic ca la containerul avi, player-ul nu-l va reda, pentru ca in header scrie altceva decat la avi. Vorbesc de player-ele uzuale, in a caror specificatie nu scrie ca suporta mkv.
In firmwarele player-ului sunt introduse o serie de codecuri, pe care le suporta chipset-ul, si pentru care, daca e cazul, s-a platit licenta. Unele firmware-uri pot fi modate, altele, la nivel de amator, nu. Pentru ca nu sunt disponibile 'scule' soft sau specificatii foarte clare de cum este facut firmware-ul.

Ce am explicat(sau am incercat sa explic) nu este absolut tot, si nici foarte detaliat si foarte exact, dar am facut o introducere pe intelesul(cred eu) a cat mai multi incepatori.
In concluzie, acest player citeste formatul avi indiferent daca este codat DivX sau Xvid? Iar acest upgrade,ce duce si la marirea subtitrarii,poate implica si pierderea garantiei?

#56
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Da, citeste. Eu n-am dat peste niciun film pe care sa nu mi-l redea corect.

Iar cu garantia in mod normal nu ar avea de ce sa fie probleme deoarece operatiunea de upgrade firmware e descrisa chiar si in manual.

#57
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
am inteles ca mai trebuie lucrat la pozitionarea subtitrarii,
dar cu italicul poate rezolva cineva ?

Edited by smarlex, 02 February 2008 - 22:07.


#58
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Cu italics-ul nu cred ca se poate face nimic. El doar citeste caracterele si afiseaza bitmap-urile corespunzatoare fiecaruia (si in firmware sunt doar caractere normale), nu stie de tag-uri pentru formatare.

rezolvarea mea e ca sterg din fisierul cu subtitrarea tagul pentru italic...  dureaza cateva secunde, deci nu-i mare bataie de cap....

#59
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
nu ma deranjeaza prea tare...
am spus doar asa... poate intereseaza pe cineva si vrea sa rezolve
poate un profesionist, gen Mtz...

numai bine,
smarlex

#60
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004
sal, poate sa imi spuna si mie aprox lungimea cablurilor satelitilor spate, si a subwooferului ?? exista vreo solutie de lungire a lor, fara sa se piarda din calitate, sau sa apara lag-ul !?

multumesc

#61
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Ma uitam astazi pe site-ul philips sa vad daca nu au adaugat versiune noua de firmware... si surpriza: nu mai e deloc (nicio versiune)...


@aug: cablurile sunt lungi, au cel putin 7-8 metri (estimare dupa cum le am eu trase.. pejos de-alungul unui perete de 5 m, apoi ridicate in sus la vreo 2m pe biblioteca)...

Edited by RoSonic, 02 March 2008 - 20:51.


#62
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Daca saptamana trecuta nu mai era nicio versiune pe site,

acum au adaugat o versiune noua  00.33.00   aia de dinainte parca era 00.30.01

http://www.p4c.phili...t=Link_Software

#63
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
nu pot sa mai editez postul anterior....

am mutat in asta nou fonturile din versiunea veche modificata si am pus ultimele setari de pozitionare ale subtitrarii care imi mergeau bine....
maine o sa testez si o sa pun aici daca e ok versiunea modificata.

ce modificari aduce update-ul de pe site nu stiu, fiindca pdf-ul de descriere al updateului e tot cel vechi.

Edited by RoSonic, 09 March 2008 - 19:29.


#64
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
In pdf scrie ca noul firmware modifica problemele cu pierderea setarilor si a posturilor radio. Asta este un lucru super, caci si pe mine ma supara chestia asta, dar nu as vrea totusi sa pierd nici modificarile aduse de cei de pe forum in privinta subtitrarii. Poate cineva sa combine aceste firmware-uri?

#65
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Nu l-am pus pana acum pentru ca nu apucasem sa-l testez.

Dar l-am instalat azi si e ok.

Attached Files



#66
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Merge super! Multumiri!

#67
costy07

costy07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2008
E OK ultimul firmware.Vreau sa stiu cum se modifica un firmware,adica sa-i schimb fontul...si ce softuri iti trebuie.  :D

Si inca un lucru:MULTUMESC tuturor celor care fac aceste firmware ptr. Philips Hts 3154_12. :kisstogether:

#68
ovtudor

ovtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2008
Salutare tuturor!
Am si eu o problema cu Philips HTS3154/12. De la o vreme incarcarea discurilor se face foarte greu chiar daca discurile sunt noi. De foarte multe ori incarcarea esueaza cu mesajul "No Disc" si trebuie sa reiau procesul pana si de 10 ori! Chiar si asa eforturile sunt in zadar in anumite cazuri! Am folosit si un disc de curatare a lentilelor dar fara vreun rezultat notabil. Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc anticipat.

#69
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
vand philips 3154 , pret 300 lei, 0731 606442

#70
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
De curand sunt posesorul unui asemenea aparat si am o nedumerire. Subliniez ca nu am avut sistem home cinema pana acum numai DVD simplu.
Ceea ce ma mira pe mine este inclazirea excesiva a sistemului atat in partea superioara cat si in cea inferioara in asemenea masura incat aproape ca nu pot pune mana in anumite locuri. Deja incep sa ma ingrijorez ptr integritatea mobilei pe care este pus :).
Cei care aveti asemenea HC ati constatat acest fenomen?

#71
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
Se pare ca am pus o intrebare foarte naiva.

#72
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
Nimeni nimic? Topic mort?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate