Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Philips HTS3154/12

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
am testat eu V4 si nu e ok, subtitrarea are flick
asa ca poti sa faci direct V5 sau sa uploadezi V2 fara flick
cu italicul se poate face ceva ?

#38
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Smarlex, l-am atasat...

nu l-am pus de la inceput pentru ca, dupa cum am mai zis, l-am facut oarecum "dupa ureche" (e prima oara cand modific asa ceva), nu stiu daca nu mai trebuia eventual sa mai schimb ceva, eu doar am ridicat zona subtitrarii in programul ala... dar la mine e ok si sunt multumit... Insa nu bag mana in foc ca n-ar fi probleme pe alte TV-uri cauzate de vreo setare pe care trebuia sa o mai fac...
asa ca e de folosit pe propria raspundere...

Attached Files



#39
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
am testat si V2 si nu e deloc ok
odata cu pozitionarea ai modificat si aria
astept V5 , eventual si cu italic

numai bine,
smarlex

#40
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
la arie n-am umblat deloc. e aceeasi cu cea setata de Efarmabios in v2- 646x130. Doar am urcat zona respectiva mai sus un pic. Si se vede ca in ultimele screenshoturi, doar cu aproximativ jumatate de rand mai sus.
La mine pe TV este totul ok.

Edited by RoSonic, 30 January 2008 - 15:29.


#41
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
ma bucur ca macar tu esti multumit
o sa-mi schimb tv-ul
-:)

numai bine,
smarlex

#42
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
n-o lua asa, ca n-a fost nici aroganta nici nu am zis sa-ti iei alt televizor...
doar am zis ca eu nu am observat nicio neregula in filmele pe care le-am vazut...
iar aria nu am schimbat-o, e cea calculata de Efarmabios in v2.
Am atasat 2 screen-shoturi (cu acelasi subtitle pentru comparare cu cele anterioare) in care se vede ca e doar un pic mai sus, aria fiind aceeasi:
Attached File  P1140712_resize.JPG   186.96K   106 downloads Attached File  P1140713_resize.JPG   186.36K   105 downloads


oricum, explica ce problema ai intalnit, eventual pune niste screenshoturi...

#43
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
pan' la urma am "investigat" un pic... am creat eu un subtitle cu rand foarte lung (cu peste 43-44 caractere)...  Si cand il afisa il spargea, doar ca lasa prima parte ca si cum ar fi avut de afisat doar un rand (adica nu o ridica ca sa faca loc pentru partea 2, ca atunci cand avea doua randuri), iar partea a doua o punea sub aria subtitrarii afisand doar jumate de rand, cealalta jumate punand-o undeva pe sus...
Nu observasem asta pentru ca la filmele pe care le-am vazut nu erau linii foarte lungi (adica peste limita de 43-44caractere)

Am mai schimbat un pic prin firmware (am marit subttile window, iar subtitle area am lasat-o la fel ca inainte) si acum pare ca s-a rezolvat si problema asta...  
asa ca, Smarlex, daca asta era neregula la care te refereai, poti incerca varianta atasata.

Attached Files


Edited by RoSonic, 31 January 2008 - 14:09.


#44
Insecret

Insecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008
Scuze daca cumva s-a mai explicat da vreau si eu sa stiu :



Am un sistem ca cel despre care este vb ..... si vreau sa stiu cum ii pot face update la firmware ???

#45
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Scrie cum se procedeaza in al doilea post al topicului... dar si in manualul aparatului.

#46
Insecret

Insecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008
Ms mult deja i-am dat update ... am eu prostul obicei sa postez inainte sa citesc :D

#47
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
am incercat ultimul firmware si pot spune ca este mult mai bine
nu e chiar perfect, in sensul ca subtitrarea este pozitionata putin spre stanga (cam 2 litere)
insa... se poate spune ca e mai bine asa, decat cu subtitrarea lui efarmabios,  care era pozitionata foarte sus

numai bine,
smarlex

ps: chiar vreau un tv nou, insa mi-e foarte greu sa ma hotarasc

#48
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005
Creditul pentru subtitrare trebuie acordat lui Efarmabios... eu doar am umblat la pozitie.
Asa ca trebuie sa-i multumim pentru mod! ;)

#49
Insecret

Insecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008

View Postefarmabios, on Dec 8 2007, 21:14, said:

E OK!
Pentru 520 RON, cat face, reda tot (in fond intereseaza fisierele *.avi).
Plus ca a aparut firmware original care repara sunetul pe boxele din spate, iar subtitrarea am 'reparat-o' eu asa cum se si vede ceva mai sus (folosindu-ma de fonturile lui Mtz).
Daca ai bani de aruncat pe fereastra, atunci da-te la Pioneer s.a.m.d.


uita-te mai atent ca il gasesti si la 650 ron :))

#50
Insecret

Insecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2008
il vand eu p almeu nou nout garantie si cu toate addons-urile lui... antene baterii  telecomanda si celalante...... 450 ron

#51
RoSonic

RoSonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.07.2005

Quote

subtitrarea este pozitionata putin spre stanga (cam 2 litere)
din ce-am vazut eu, asta se intampla doar cand un rand foarte lung pe care il sparge... in rest pare centrata bine pe orizontala.


Si tot atunci cand are de spart randuri mai se impiedica un pic...
incerc sa reproduc aici cum se manifesta (randurile 3,2,1 reprezinta zona stabilita pentru afisare)

Un singur rand, dar prea lung (afiseaza corect):
3
2 rand_prea_lung-
1 continuare_rand_lung

Un rand prea lung urmat de un rand scurt (randul scurt nu e afisat)
3
2 rand_prea_lung-
1 continuare_rand_lung

Un rand scurt urmat de rand prea lung (continuarea randului scurt este afisata sub zona obisnuita)
3
2 rand scurt
1 rand_prea_lung-
0 continuare_rand_lung

doua randuri prea lungi (pentru al doilea rand afiseaza doar prima parte, dar e teoretic ok avand in vedere ca zona de afisare e pentru 3 randuri):
3 rand_prea_lung1-
2 continuare_rand_lung
1 rand_prea_lung2-

In rest totul e ok cand sunt unu,doua sau trei randuri nu prea lungi.

Am tot facut incercari, dar se pare ca nu se poate repara asta... sau cel putin nu mi-am dat eu seama daca si cum se poate face cu mtkWindows. Ma gandesc ca ar putea fi o eroare in algoritmul folosit la spargerea randurilor prea lungi.

#52
smarlex

smarlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.05.2006
cel putin ai incercat ...
multa succes in continuare !

numai bine,
smarlex

#53
r3loo

r3loo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.07.2007
Buna, as avea si eu o intrebare...acesta nu prea este domeniul meu, asa ca scuzati lipsa mea de cunostine...
In primul rand, as dori sa stiu daca citeste cd-uri obisnuite ce contin filme in format .avi si daca aceasta "marire" a subtitrarii se aplica acestora. Iar in al doilea rand sunt nelamurit cu privire la diferenta dintre formatul avi si divx!
Intentionez sa cumpar acest sistem, iar daca m-ar lamuri cineva, as fi recunoscator.

#54
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Da, la subtitrarile filmelor pe CD, fie ele in container avi sau container DivX, este vorba.
AVI, audio-video interleaved, inseamna imagine 'amestecata' cu sunet. Orice 'imagine' dintr-un avi este 'codata' intr-un anumit fel - algoritm sa-i zicem. Acesti algoritmi sunt: DivX, XviD, H263, H264, Intel Indeo, Cinepack, etc. Stream-ul video astfel codat se 'impleteste' cu stream-ul audio, codat la randul lui cu diversi algoritmi specifici audio. AVI atat suporta, audio si video. Alte containere pot cuprinde si alte stream-uri: subtitrari, poze, texte, fonturi, meniuri, precum si mai multe stream-uri de subtitrare si audio.
Ex. film.avi poate avea imaginea codata DivX si sunet mp3, dar si imaginea poate fi XviD si sunetul AC3. Extensia tot avi este.
Containerul DivX poate contine in plus si subtitrari si multiple piste audio, precum si meniuri si capitole.
Mai exista si posibilitatea de a schimba extensia unui fisier, din .divx in .avi, fisierul va rula pe player, pentru ca player-ul nu stie chiar atat de multa carte(sau stie prea multa). El se 'uita' in header-ul fisierului si stie ce are de facut cu el, ce facilitati sunt cuprinse.

Sper ca acum te-ai lamurit cat de cat si nu vei mai face confuzii intre containere si modul in care este codat un film.
In containerul mkv, daca introduci numai imagine si sunet, identic ca la containerul avi, player-ul nu-l va reda, pentru ca in header scrie altceva decat la avi. Vorbesc de player-ele uzuale, in a caror specificatie nu scrie ca suporta mkv.
In firmwarele player-ului sunt introduse o serie de codecuri, pe care le suporta chipset-ul, si pentru care, daca e cazul, s-a platit licenta. Unele firmware-uri pot fi modate, altele, la nivel de amator, nu. Pentru ca nu sunt disponibile 'scule' soft sau specificatii foarte clare de cum este facut firmware-ul.

Ce am explicat(sau am incercat sa explic) nu este absolut tot, si nici foarte detaliat si foarte exact, dar am facut o introducere pe intelesul(cred eu) a cat mai multi incepatori.

Edited by viceroy56, 01 February 2008 - 22:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate