Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14142 replies to this topic

#7147
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fie nu ai oprit corespunzator din panou   de comanda incalzirea , fie e dusa  vana de care spune admin . Sigur e dusa la maxim spre stanga rozeta aia cu pictograma radiator ?

#7148
Andrut1215

Andrut1215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2016
Sigur este oprita caldura. 100%. Ce implica defectarea vanei? Trebuie inlocuita sa doar o piesa din ea. Aveti idee de costuri?

#7149
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O idee iti faci aici . Insa initial trebuie pus diagnosticul exact de cei de la service din contract : http://www.servicece...ff-pret-91.html

Edited by gingisKHAN2015, 15 May 2016 - 21:05.


#7150
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Vana cu trei cai nu inchide perfect calea catre calorifere atunci cand e in pozitie de preparare ACM, asa  ca nu tot agentul termic se duce in schimbatorul secundar, o parte ia drumul caloriferelor.

In denumirea centralei nu mai e nimic intre ARISTON ... si... 24FF   ???


Era totusi un topic dedicat centralelor ariston, nu era nevoie de topic nou.
http://forum.softped.../page__st__7128

Edited by dicdobre, 15 May 2016 - 20:55.


#7151
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014
sustin ce a scris colegul anterior, exact aceeasi problema am avut-o si eu la o centrala motan, 200 de lei e o vana de genu, eu am schimbat in garantie, insa exact aceeasi problema a fost.

ca sa nu mai ai problema, inchide de la robineti turul si returul, astfel nu mai are unde sa trimita apa si ramane in centrala si functioneaza cum trebuie, dar asta e o solutie temporara.

la mine era in plina iarna si nu puteam face asta.

#7152
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Am patit la fel cu o centrala Boch.
Asa cum a spus @Dany_Darke, ca situatie de urgenta inchizi turul.
Este suficient.
La mine a fost 200 lei si o bere reparatia.

#7153
Andrut1215

Andrut1215

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2016
Scuze pt topic nou. Centrala se numeste Ariston BS II 24 FF

#7154
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014
de aceea i-am scris si pretul, ca sa stie ce il asteapta

#7155
Clauu_uu

Clauu_uu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.06.2010
Inca o intrebare, nu am gasit pe nicaieri in cartea tehnica, cunoasteti cumva daca pe partea de alimentare centrala are nevoie in mod obligatoriu de polaritate faza - nul? Intentionez sa achizitionez si un UPS pt centrala cu 'sinus pur' sau ma rog cat mai aproape de cel al retelei insa observ pe internet destule cazuri in care pe bateriii centrala se opreste dupa 5 secunde, mai exact flacara nu este intretinuta intrucat cica s-ar folosi de nul-ul retelei pt ionizare.. chestii tehnice stufoase :) De cand cu centrala dau de tot felul de chestii

#7156
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Nu mai bine ii pui un stabilizator de tensiune decat un UPS ?

#7157
Clau_u

Clau_u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.11.2008
Pai se mai ia curentul din cand in cand si asta as vrea sa o rezolv. Fluctuatii de tensiune nu stiu sa am, in schimb fluctuatii de uptime la curent dinastea sunt cateva :)

#7158
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View PostClauu_uu, on 16 mai 2016 - 14:36, said:

... insa observ pe internet destule cazuri in care pe bateriii centrala se opreste dupa 5 secunde, mai exact flacara nu este intretinuta intrucat cica s-ar folosi de nul-ul retelei pt ionizare.. chestii tehnice stufoase Posted Image De cand cu centrala dau de tot felul de chestii
Sunt curios unde ai citit asa ceva. Normal ar fi sa se foloseasca nulul de la impamantare, nu cel de alimentare. In instructiunile centralei spune clar ca priza de alimentare a centralei trebuie sa aiba impamantare.

#7159
Clauu_uu

Clauu_uu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.06.2010
Este destul de dezbatut subiectul si prin alte parti in care fiecare arunca cu tot felul de detalii tehnice :D Concluzia ar fi ca pe ups cand se trece pe baterii sunt 2 faze si de aici toata problema, eu nu stiu ce sa zic urmeaza sa testez de curiozitate cu creionul electric ca m-a facut curios. Rezolvarea cica ar fi legarea uneia dintre faze cu o rezistenta de o valoarea specifica la impamantare...

Edited by Clauu_uu, 17 May 2016 - 07:42.


#7160
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Problema ups-urilor ieftinie este ca nu dau curent-ul sub forma de sinusoida, ci are forma patrata. O sursa in comutatie se descurca insa orice transformator, bobina nu va functiona corect.
De aici si recomandarea de a folosi un stabilizator de tensiune in locul unui ups.
Apoi, e vorba si de curentul ce-l trage din ups, ideal e sa nu fluctueze, nu degeaba nu se recomanda conectarea imprimantelor indeosebi vechi, matriceale, pe ups.
Desigur, un ups destept, de calitate nu are aceste pbme insa asteapta-te la costuri mai ridicate.

#7161
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View PostClauu_uu, on 17 mai 2016 - 07:41, said:

Este destul de dezbatut subiectul si prin alte parti in care fiecare arunca cu tot felul de detalii tehnice Posted Image Concluzia ar fi ca pe ups cand se trece pe baterii sunt 2 faze si de aici toata problema, eu nu stiu ce sa zic urmeaza sa testez de curiozitate cu creionul electric ca m-a facut curios. Rezolvarea cica ar fi legarea uneia dintre faze cu o rezistenta de o valoarea specifica la impamantare...
Am verificat pe un APC Back-UPS CS 500, care nu scoate sinusoida, si, intr-adevar, tensiunea generata de UPS cand e pe baterie nu mai are nul, e impartita in doua fata de impamantare. Daca centrala genereaza tensiunea de ionizare printr-un redresor multiplicator direct din tensiunea generata de UPS, este intr-adevar o problema. Aici ar trebui sa depinda si de centrala.
Dar rezolvarea ai spus-o singur, trebuie doar sa afli valoarea corecta a rezistentei si a puterii necesare si sa o legi pe regleta de alimentare, ideal cred ca ar fi intre impamantare si nulul de la alimentare.

#7162
Clauu_uu

Clauu_uu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.06.2010
Bine am zis asa 2 faze metaforic vorbind ca intr-un final tot una este, cealalta in loc de 0 mai are cativa 'viermusi' suficienti cat sa aprinda lampa de control si indeajuns cat sa dea peste cap modul de functionare al centralei. Am trimis un email la Ariston si nu am primit nimic, sunt interesati maxim de viitorii lor clientiPosted Image  Ca o mica paranteza eu sunt putin fixat pe chestia asta, si inainte cand aveam de ales intre produse asemanatoare ca specificatii ale diferitelor brand-uri le diferentiam trimitandu-le cate un email cu diverse cereri de informatii care sa trebuiasca putina aprofundare si cine isi batea capul sa si raspunda era 'castigatorul' Nu pricep de ce as cumpara ceva de la cineva care nu poate oferi suport pt produsele din oferta, denota incompetenta. Exceptand ultima experienta cu un brand numit 'Natec' e cu totul alt domeniu fata de ce discutam aici, care la specificatii pe cutie nu coincideau cu ce era pe site, i-am anuntat m-au contactat deja imi crescuse inima cum se mai intampla si asa ceva pana m-au intrebat de unde sunt ca sa le trimit inapoi produsul(era vorba de un mouse), au vazut RO fir inchis nici un alt raspuns Posted Image Scuzati mica deviere.
Totusi ce ma mira este ca desi chestia asta este veche de ani buni inca nici un UPS(de centrala) nu stie sa faca asta de unu singur fara sa o facem noi pe electricienii.. bine asta poate ca si initial UPS-uri de centrala au fost gandite pt cele cu lemne/peleti dar deh asta era pe vremuri si cum vremurile se schimba..

Edited by Clauu_uu, 17 May 2016 - 12:26.


#7163
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@Clauu_uu si @Clau_u, de ce ai 2 conturi ?

-----------

Eu te rog sa trimiti cite un email la toti importatori de centrale din Ro ca sa vezi daca te va baga cineva in seama. Iar daca primesti totusi de la vreun brand raspuns, garantat acela va fi ca centralele lor pe gaz nu pot functiona cu UPS.
Doar nu crezi ca cineva o sa-ti spuna oficial sa cumperi UPS-ul marca xxx, modelul yyy, ca ala merge pe modelul tau de centrala zzz. De ce vrei tu ca importatorul sa se apuce de testat UPS-uri pe zeci de modele de centrale, dar ca sa poata sa-ti raspunda tie si inca la 2-3 curiosi ? (hai sa zicem ca 4, deoarece si eu sunt curios Posted Image)
Daca vorbesti direct cu producatorul, fi sigur ca o sa te intrebe:
- Ce inseamna sa luat curentul ? Cum sa se ia curentul ? Pai curentul vostru nu-si respecta contractul si nu va da curent 24 din 24 ?
- Ce inseamna ca nu ai pe teava de gaz 20mbar batuti in cuie ? Pai gazul vostru nu-si respecta contractul si furnizeaza alte presiuni ?
- etc
(Am patit in Italia la Baxi sa vad ca toti se minunau si nu intelegeau de ce trebie sa montam noi regulatoare de gaz sub centrala. La ei nu exista o astfel de problema)

La cam 90% din modelele de centralele comercializate in Ro este obligatoriu sa respecti faza si nulul. Fiecare producator cam are cite un model sau poate doua la care poate ca nu trebuie respectata faza si nulul, dar sunt exceptii.

Acum o parere personala:. La ce-ti trebuie UPS ? Se ia curentul mai mult de 3-4 ore ? Teoretic cei care au probleme cu reteaua electrica cumpara stabilizatoare si nu UPS-uri.
(Eu daca sunt plecat 2-3 zile si opresc centrala, la intoarcere tot am peste 18grd in casa. Asa ca nu vad utilitatea unui UPS, avind in vedere ca nu are cum sa se ia curentul cu zilele, ca sa merite sa mai investesc si in asa ceva)

Garantat exista modele de centrale ce merg cu un anumit UPS sau cu un anumit Invertor cu sinusoida pura. Care cu cine merge ? Trebuie testat. Doar de la cine a testat poti primi un raspuns.
(Eu nu am testat si nu te pot ajuta. Am testat doar stabilizatoare)

Edited by florin71_skoda, 17 May 2016 - 23:48.


#7164
Clauu_uu

Clauu_uu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.06.2010
Cel de-al doilea nu este contul meu sau cel putin asa stiu.. cel mai bine verifici adresele de email daca sunt asemanatoare dar eu stiu ca pe asta l-am facut sub forma asta ca erau deja luate combinatiile pe care le vroiam, initial vroiam Clauu si de acolo s-a ajuns aici Posted Image
Pai pe producatorul de centrale de ce l-ar interesa ce curent am eu prin zona daca am fluctuatii intreruperi de tensiune etc, asta e pe umerii mei ca sa elimin eventualele bube ce pot aparea si sa-mi fac viata mai usoara. In contract nu am nimic stipulat de 24/24 si nimeni nu cred ca are asa ceva poate exceptand liniile de business daca exista asa ceva dar nici acolo nu prea cred pt ca nimeni nu poate garanta pentru nici un serviciu un uptime de 100%
Pe vremuri mai pica curentul timp de 2-3 ore, acum de cativa ani doar cateva minute.. sa inteleg ca nu s-ar merita doar pt aceste minute?

Edited by Clauu_uu, 19 May 2016 - 07:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate