Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Hrana potrivita pt pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
mofturoasele noastre ocolesc mancarea care nu le place dar in final foamea le scoate aerele din cap Posted Image uneori le mai dam carne gatita, daca nu are sos cu miros imbietor stramba din nas si se retrag cu coada ridicata-n ciuda noastra Posted Image putine mananca legume crude, totusi poti descoperi ce le place sa aiba oarece diversitate. motanul de ex mananca paine daca are miros, mai ales de carne.
noi cumparam sac de 10 kile royal canin sterilised dar le mai dam si carne. e f convenabil la pret, tine cam jumate de an la 2 pisici. nu mai iau whiskas ca e penal. au avut probleme de sanatate si de atunci nu mai risc. nici produse nestle ca am un meci cu ei.

Edited by andreim77, 08 December 2015 - 17:58.


#74
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 villy100, on 08 decembrie 2015 - 17:46, said:

Ia lasa-l vreo trei zile fără mâncare și amintește-le de unde au plecat. Totuși, deja sunt exagerate pretențiile. Auzi, peste marin proaspăt, mâncare umedă de două ori pe zi...cheltui foarte mult cu ele. Asculta-ma și o să ieși din problema asta. Ia-ti inima în dinți și lasa-le două zile doar cu apă. După ce au trecut cele două zile, da-le mâncare uscată. Dacă nu mănâncă, mai lasa-le o zi. Instinctul de supraviețuire va prima și vor mânca de nu vor mai avea aer.

 andreim77, on 08 decembrie 2015 - 17:54, said:

mofturoasele noastre ocolesc mancarea care nu le place dar in final foamea le scoate aerele din cap

Da, da, le scoate pe naiba foamea aerele din cap ;) Daca le-ai scapat si s-au invatat cu delicatese, nu mai merge sa le dezveti usor. La flocoasele actuale am aplicat tot ce am invatatdin trecut: mancarea cat mai diversa si nici intr-un caz doar ce vor ele. Cel mai greu e cand ai doar o flocoasa, am vazut ca daca sunt mai multe se invata una pe alta, sau mananca de ciuda ca sa nu lase celeilalte. Cucoana cea mare, Diana, era destul de nazuroasa, dar de cand il am si pe Zorro, mananca ce vede ca mananca si el.

Apropo, se pripasise un pisoi la o vecina, manca si mamaliga uscata. L-a primit in casa si dupa cateva luni nu manca decat cele mai bune bucatele de carne. Uitase de unde venea. A incercat sa il lase flamand de cateva ori, dar fara nici un efect. Doua zile a stat cu pulpa de pui in castronel, pana nu a primit bucata regulamentara de piept cu smantana nu s- lasat.

#75
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 andreim77, on 08 decembrie 2015 - 17:54, said:

nu mai iau whiskas ca e penal.


Whiskas e pentru pisici, cum e Danone pentru noi. Multa reclama, insa calitatea e execrabila...


 lucifer76, on 08 decembrie 2015 - 18:32, said:


Da, da, le scoate pe naiba foamea aerele din cap Posted Image Daca le-ai scapat si s-au invatat cu delicatese, nu mai merge sa le dezveti usor. La flocoasele actuale am aplicat tot ce am invatatdin trecut: mancarea cat mai diversa si nici intr-un caz doar ce vor ele. Cel mai greu e cand ai doar o flocoasa, am vazut ca daca sunt mai multe se invata una pe alta, sau mananca de ciuda ca sa nu lase celeilalte. Cucoana cea mare, Diana, era destul de nazuroasa, dar de cand il am si pe Zorro, mananca ce vede ca mananca si el.

Apropo, se pripasise un pisoi la o vecina, manca si mamaliga uscata. L-a primit in casa si dupa cateva luni nu manca decat cele mai bune bucatele de carne. Uitase de unde venea. A incercat sa il lase flamand de cateva ori, dar fara nici un efect. Doua zile a stat cu pulpa de pui in castronel, pana nu a primit bucata regulamentara de piept cu smantana nu s- lasat.

Foamea extrema le scoate mofturile din cap. Daca tu iti abandonezi animalutele, de unde crezi ca vor avea mancare pe alese? Dupa 3-4 zile de mienuat vor manca si ambalajul de la paine...Continui sa imi sustin opinia - foame pentru cateva zile si se rezolva. Vor uita imediat gustul pestelui marin - baga-mi-as picioarele, eu nu cred ca fac diferenta dintre peste marin si peste de balta din botosani...

#76
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 villy100, on 08 decembrie 2015 - 17:46, said:



Sunt șanse foarte mici să le mănânce crude. Dacă vrei să ĂŽi prepari tu hrana, ti-as sugera să tratezi termic carnea ( indiferent dacă e peste, pui sau alt tip de carne) ĂŽmpreună cu legumele - sunt puține pisici care să mănânce și legumele. Poate ai noroc. Să nu uit - e foarte bine să completezi dieta și cu puțin orez. Încearcă să le amesteci, poate nu va alege cărnița.




Pfai...tu vorbești serios?? Ia lasa-l vreo trei zile fără mâncare și amintește-le de unde au plecat. Totuși, deja sunt exagerate pretențiile. Auzi, peste marin proaspăt, mâncare umedă de două ori pe zi...cheltui foarte mult cu ele. Asculta-ma și o să ieși din problema asta. Ia-ti inima ĂŽn dinți și lasa-le două zile doar cu apă. După ce au trecut cele două zile, da-le mâncare uscată. Dacă nu mănâncă, mai lasa-le o zi. Instinctul de supraviețuire va prima și vor mânca de nu vor mai avea aer.
Recunosc ca cedez la presiuni. Birmaneza miauna asa de jalnic de parca ar fi pe moarte si se invarte printre picioarele mele iar motanul e si mai parsiv. Se urca pe ceafa si nu mai pleaca pana nu ii dau ce-i place lui. Umblu o ora-doua cu "shalul" pe gat si pana la urma cedez nervos.

#77
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Eu nu-s de acord cu ideea ca pisicile sunt parsive sau mai stiu eu cum, pentru ele exista foame, pofta, gusturi preferate si mi se pare normal sa faca orice ca sa obtina mancarea preferata. Fiind mai putin lacome si mai putin mancacioase decat cainii si, in plus, avand o rezistenta destul de crescuta la senzatia de foame, normal, pot sa nu manance, atata timp cat mancarea respectiva nu le place.
Ca sa nu mai spun ca nu stiu ce-i aia lipsa banilor in anumite zile/perioade, nu stiu ce-i aia sa faca economie etc :D.
Daca ar gandi si daca ar putea sa vorbeasca, cred ca s-ar plange una alteia de ce eforturi uriase ar trebui sa faca, astfel incat ciudatii de stapani sa le dea odata ce le place :lol:

#78
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Maxim unele postari, m-am amuzat copios :)

Noi de cand il avem pe tomita, l-am hranit numai cu boabe HAPPY CAT SUPREME JUNIOR made in Germany cica de la zooplus....mananca si de 10 ori daca ii dau si mai vrea si umeda...cand mancam noi e numai circ cu el ;) O sa ne manance si urechile !!!

Cu apa cum sta la voi? La noi numai in baie si chiuveta sta, dar am mai dat bani si i-am luat o fantana din aceea si chiar mai bea apa...cand l-am luat nu prea se omora cu hidratarea....

#79
Mitzulaki

Mitzulaki

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.10.2019
Minou a mea va mai vedea bobite doar in visele ei de pisica. In rest, hrana pe care i-o prepar in casa, dupa reteta row luata din surse mentionate pe-aici despre hidratarea insuficienta. Carne cruda, pentru ca in natura, nu-si face ea gratar de pasari si rozatoare, plus niste suplimente. Am facut schimbarea treptat, dupa ce pe la virsta de 3 ani a avut episoade de voma/regurgitare din ce in ce mai dese cu regim de RC. A fost usor, pentru ca deja era obisnuita cu bucatele suculente de pui sau vita crude. Din cind in cind, mai primeste si cite o aripioara de pui cruda, portionata pe segmente, ca sa rontaie si sa-si faca dintii. Cind aude de crunchy-crunchy e in culmea fericirii. Pisica este esentialmente un animal carnivor. Ce sa caute orezul (faina de orez) si legumele in alimentatia ei?? Cit despre carnea din mincarea industriala, cititi eticheta: by products inseamna animale moarte, unghii, copite, carne de cea mai proasta calitate si aceea procesata, la care se adauga aromatizanti sintetici, sa le faca apetisante.

#80
Mariabml

Mariabml

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2019
Eu ii dau motanului meu Purina Coat&Hair Ball de vreo câteva săptămâni și vad ca ii merge super bine.
Am avut niște probleme cu gheme de păr de când a început toamna... Și vad ca s-a potolit și e mai plin de energie.
Singura problema care persista e cu zgâriatul canapelei pentru care as vrea niște sfaturi va rog.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate