Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...
 ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.
 Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

Hrana potrivita pt pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

villy100

villy100

Junior Member

• Grup: Members
Din punct de vedere calitativ, Leonardo e cea mai bună ( probabil și cea mai scumpă). Nu o spun din necunoștința de cauza. Pur și simplu, ingredientele sunt calculate în așa fel încât dieta zilnică oferită de Leonardo e perfectă pentru o pisică normală, fără probleme de sănătate.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
O fi buna Leonardo dar cum le conving sa manance?

villy100

villy100

Junior Member

Ai încercat să le dai și nu mănâncă?

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Am Ă®ncercat si nu doar asta ci nenumărate mărci de foarte buna calitate, de exemplu TOTW, Granatapet, Oasy, Applaws si mai sunt . Ele prefera Royal Canin Fit32 sau mai in scârbă așa mănâncă Purizon. Interesant ca nic carne cruda de pui nu mănâncă decât una din ele. Prefera carnea fiarta sau conserve dar nu orice: doar Applaws, Schesir, Cosma si Oasy adică pe acelea care sunt cu piept de pui curat, fără alte adaosuri. Ma costa mâncarea pisicilor aproape la fel de mult ca si mâncarea câinilor ceea ce m-a făcut sa nu Ă®mi mai iau niciodată vreo pisica.

Edited by Freddy12, 08 December 2015 - 11:18.

she_wolf

she_wolf

Senior Member

Multumesc, villy!

villy100

villy100

Junior Member

View PostFreddy12, on 08 decembrie 2015 - 11:16, said:

Am ĂŽncercat si nu doar asta ci nenumărate mărci de foarte buna calitate, de exemplu TOTW, Granatapet, Oasy, Applaws si mai sunt . Ele prefera Royal Canin Fit32 sau mai in scârbă așa mănâncă Purizon. Interesant ca nic carne cruda de pui nu mănâncă decât una din ele. Prefera carnea fiarta sau conserve dar nu orice: doar Applaws, Schesir, Cosma si Oasy adică pe acelea care sunt cu piept de pui curat, fără alte adaosuri. Ma costa mâncarea pisicilor aproape la fel de mult ca si mâncarea câinilor ceea ce m-a făcut sa nu ĂŽmi mai iau niciodată vreo pisica.

Pisicile sunt draci impielitati deghizati. Poti sa ii faci orice; sa o bati, sa o lasi flamanda, ea oricum nu mananca decat ce vrea. Pisica mea, inainte de a fi gestanta, manca numai leonardo si uneori royal canin. Mai manca foarte putina carnita nepreparata (cand pregateam masa, mai primea cate o bucatica, insa nu tot timpul o manca). In timpul si dupa gestatie, a mancat aproape orice. Nu mi-a venit sa cred cat era de pofticioasa. Pana si paine manca, daca ma vedea pe mine si pe sotia mea mancand...
Royal canin e o hrana destul de buna pentru pisici - de fapt, cand nu gasesc leonardo, ii dau royal canin. Am auzit multa lume multumita si de Sanabelle ( Bosch-ul cainilor - sunt fabricate de aceeasi firma).
La caini, nu recomand sub nici o forma royal canin. Am vazut destule cazuri de dermatite foarte urate, provocate de mancarea uscata de la royal canin, incat sa prefer sa imi hranesc cateaua cu pedigree sau chappy decat cu royal canin (ipotetic vorbind; insa, daca ar trebui sa aleg intre un sac de royal canin si un sac de pedigree - as alege sacul de pedigree).  Am uitat sa mentionez ca si cateaua mea a facut o dermatita destul de nasoala din cauza hranei uscate de la royal canin. Am preferat Bosch sau Brit - mancare premium, foarte accesibila ca pret.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators

View PostFreddy12, on 08 decembrie 2015 - 11:16, said:

Ma costa mâncarea pisicilor aproape la fel de mult ca si mâncarea câinilor ceea ce m-a făcut sa nu ĂŽmi mai iau niciodată vreo pisica.
Nu pisicile sunt de vina ci tu, ca le-ai invatat rau :). Eu scap destul de ieftin cu ale mele. De ex, duminica ne-am facut noua peste la gratar. Le-am pus si lor separat vreo 2 kg de macrou. E a treia zi in care se indoapa cu peste dezosat.

she_wolf

she_wolf

Senior Member

View Postlucifer76, on 08 decembrie 2015 - 15:49, said:

Nu pisicile sunt de vina ci tu, ca le-ai invatat rau Posted Image. Eu scap destul de ieftin cu ale mele. De ex, duminica ne-am facut noua peste la gratar. Le-am pus si lor separat vreo 2 kg de macrou. E a treia zi in care se indoapa cu peste dezosat.

Lucifer, mananca peste gol, nu? E ok asa? Adica, nu fac dermatite daca mananca carne goala, cum se intampla la caini?

andreim77

andreim77

Senior Member

pisicile vaneaza pasari si soareci, e normal pt ele sa manance carne cruda. dezavantajul lor e ca iau bolile prazii, de ex porumbeii au paraziti care se transmit si la om.

she_wolf

she_wolf

Senior Member

Nu sunt foarte sigura, dar cred ca e diferenta intre carne cruda si carne fiarta/fripta. Cea preparata termic poate da dermatite, eu asa stiam.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Ale mele sunt mai rezistente, asa e specia de tomberoneze :) Acum gandeste-te si tu cat e de complicat de scos oasele din pestele crud. Dar nu le dau peste simplu, il mai amestec cu orez, morcov si mazare.

she_wolf

she_wolf

Senior Member

Multumesc, Lucifer!

Mazare? Nu se deranjeaza la burtica? :D

villy100

villy100

Junior Member

Spre deosebire de caini, pentru o perioadă, hrana pisicilor poate fi formată numai din proteine, adică numai din carne. Nu apar probleme ca la câini, dacă sunt hrănite numai cu carne. Puține legume, suplimentează intr-un mod favorabil dieta pisicii. Rasa comuna (tomberonezele) este muuuult mai rezistenta la absolut orice față de restul raselor...

she_wolf

she_wolf

Senior Member

villy, legumele se dau crude sau fierte?

andreim77

andreim77

Senior Member

preferabil crude ca prin fierebere le scade valoarea nutritiva, am vazut pisici mancand castraveti, pepene, nu mai zic de iarba :) pisicii noastre ii plac cipsurile si pufuletii.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Sa nu crezi ca ale mele sunt cine steie ce rasa rara. Toate trei sunt adunate de pe strada dar au avut stapan care le-a abandonat. Una din ele cand am luat-o rontaia un femur de pui uscat asa era de flamanda dar asta e cea mai putin mofturoasa dintre toate. Birmaneza insa ma exaspereaza. Imi cere de 2 ori pe zi hrana umeda ori peste (dar nu orice peste ci doar peste marin proaspat pescuit: guvizi sau hamsie) ori pliculet de la Royal de la care linge numai zeama. Mai mananca sunca dar accepta doar de Carniprod. Era adulta cand am gasit-o umbland lesinata de foame: de la ora 22 pana la ora 12 a dat gata  o conserva de 400g.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

View Postshe_wolf, on 08 decembrie 2015 - 16:38, said:

Mazare? Nu se deranjeaza la burtica? Posted Image
Cateva boabe, mai ales in combinatie cu orez, nu deranjeaza. Stai sa vezi ce halesc bostan copt, si astia chiar ca e "periculos" :)

villy100

villy100

Junior Member

View Postshe_wolf, on 08 decembrie 2015 - 16:50, said:

villy, legumele se dau crude sau fierte?

Sunt șanse foarte mici să le mănânce crude. Dacă vrei să îi prepari tu hrana, ti-as sugera să tratezi termic carnea ( indiferent dacă e peste, pui sau alt tip de carne) împreună cu legumele - sunt puține pisici care să mănânce și legumele. Poate ai noroc. Să nu uit - e foarte bine să completezi dieta și cu puțin orez. Încearcă să le amesteci, poate nu va alege cărnița.

View PostFreddy12, on 08 decembrie 2015 - 17:08, said:

Sa nu crezi ca ale mele sunt cine steie ce rasa rara. Toate trei sunt adunate de pe strada dar au avut stapan care le-a abandonat. Una din ele cand am luat-o rontaia un femur de pui uscat asa era de flamanda dar asta e cea mai putin mofturoasa dintre toate. Birmaneza insa ma exaspereaza. Imi cere de 2 ori pe zi hrana umeda ori peste (dar nu orice peste ci doar peste marin proaspat pescuit: guvizi sau hamsie) ori pliculet de la Royal de la care linge numai zeama. Mai mananca sunca dar accepta doar de Carniprod. Era adulta cand am gasit-o umbland lesinata de foame: de la ora 22 pana la ora 12 a dat gata  o conserva de 400g.

Pfai...tu vorbești serios?? Ia lasa-l vreo trei zile fără mâncare și amintește-le de unde au plecat. Totuși, deja sunt exagerate pretențiile. Auzi, peste marin proaspăt, mâncare umedă de două ori pe zi...cheltui foarte mult cu ele. Asculta-ma și o să ieși din problema asta. Ia-ti inima în dinți și lasa-le două zile doar cu apă. După ce au trecut cele două zile, da-le mâncare uscată. Dacă nu mănâncă, mai lasa-le o zi. Instinctul de supraviețuire va prima și vor mânca de nu vor mai avea aer.

Edited by villy100, 08 December 2015 - 17:48.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate