Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hrana potrivita pt pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005
Am descoperit niste articole pe internet cum ca mancarea uscata ar fi daunatoare pe termen lung pisicilor, putand duce la mai multe tipuri de probleme de sanatate. Problemele ar fi cauzate de:

- faptul ca pisica tinde sa nu bea destula apa ca sa compenseze lipsa acesteia in mancare, ceea ce poate duce la probleme renale, care din cate am citit sunt o cauza importanta de mortalitate pentru pisici:
?Another extremely important nutrient with respect to overall health is water. It is very important for a cat to ingest water with its food, as the cat does not have a very strong thirst drive.  This is a critical point.  This lack of a strong thirst drive leads to low-level, chronic dehydration when dry food makes up the bulk of their diet.?

- continutul ridicat de carbohidrati al mancarii uscate, care poate duce la diabet:
?In the wild, your cat would be eating a high protein, high-moisture content, meat-based diet, with a moderate level of fat and with only  approximately 3-5 percent of her diet consisting of carbohydrates. The average dry food contains 35-50 percent carbohydrates.  Some of the cheaper dry foods contain even higher levels.(...)
The species-inappropriate high level of carbohydrates in dry food (and some canned foods) wreaks havoc on the blood sugar level of an obligate carnivore.  The blood sugar level rises significantly upon ingestion of dry food. With chronic hyperglycemia (high blood sugar) the insulin-producing cells in the pancreas down-regulate, or ?burn out,? leading to diabetes.?

- calitatea scazuta a proteinelor vegetale din mancarea uscata

Ultimele doua pot fi mai mult sau mai putin valabile in functie de calitatea mancarii in cauza, dar ramane problema lipsei de umiditate.

Acestea sunt cateva din paginile pe care le-am gasit:

http://www.catinfo.o...r_Ties_to_Diet_

http://www.blakkatz....ryfood.html#top

http://www.catnutrit...org/handout.php


Ati avut probleme cu sanatatea pisicilor din cauza mancarii uscate? Ati auzit vreo parere a vreunui medic veterinar in legatura cu asta?

Edited by Anisaz, 16 October 2008 - 14:07.


#38
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
sunt de parere ca orice fiinta simte cand are nevoie sa bea apa. in plus, exista tot felul de metode si aparate mai mult sau mai putin sofisticate pentru a le stimula sa bea. io am scapat ieftin - a fost suficient un lighean :)

mai important mi s-ar parea ce fel de apa bea.

Edited by charme, 16 October 2008 - 14:16.


#39
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005
Argumentatia din articol e ca pisicile nu simt cand e nevoie sa bea apa pentru ca nu prea e nevoie sa bea apa. Ele au evoluat intr-un mediu fara prea multe surse de apa (zone desertice) si s-au adaptat sa isi procure necesarul de apa din hrana.

Am mai gasit un articol care detaliaza metabolismul pisicilor:

"The cat's natural diet, live prey, contains between  65%-75% water. The cat, having evolved on the plains of Africa, has adapted to obtain  her water requirements almost entirely on the moisture content in her prey. Cats can live for long periods without drinking water when receiving food containing 67-73% water but become dehydrated when the water content of the food is 63% or less.  The water content of the commercial foods commonly fed to cats varies from 8% in dry foods to over 75% in canned foods; thus the amount of drinking water required is affected substantially by the water content of the food.

When fed canned food (80% moisture)  with access to drinking water, cats obtain over 90% of their total water intake from the diet, whereas on dry food, 96% of the total water intake is obtained by drinking. The total free water intake (from food and drinking water) decreases when cats are fed dry food only, so that the water to dry matter intake ratio when fed on commercial dry foods varies from 2.0 to 2.8: 1 whereas on canned foods it varies from 3. 0 to 5.7: 1.  Thus for any given dry matter intake cats have a higher water turnover on canned than on dry foods.  (National Research Council [National Academy of Science] Nutrient Requirements of Cats)."

http://maxshouse.com..._Which_is_reall

Ce metode exista pentru a le stimula sa bea?

Edited by Anisaz, 16 October 2008 - 14:33.


#40
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostAnisaz, on Oct 16 2008, 15:29, said:

Ce metode exista pentru a le stimula sa bea?


Le dai sa linga sare. :tomato:

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
O perfuzie cu NaCl 2% ar trebui sa rezolve toate problemele.

#42
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postsebulbus, on Oct 16 2008, 17:28, said:

O perfuzie cu NaCl 2% ar trebui sa rezolve toate problemele.
Si crezi ca-i usor sa perfuzezi zilnic o pisica sanatoasa? :huh:

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Voi astia cu pisici in general n-aveti simtul umorului? :)

#44
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Postsebulbus, on Oct 16 2008, 18:14, said:

Voi astia cu pisici in general n-aveti simtul umorului? :)
Ba da, doar că nu ai folosit niciun emoticon și postul tău a putut fi interpretat.

#45
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostAnisaz, on Oct 16 2008, 15:29, said:

Argumentatia din articol e ca pisicile nu simt cand e nevoie sa bea apa pentru ca nu prea e nevoie sa bea apa. Ele au evoluat intr-un mediu fara prea multe surse de apa (zone desertice) si s-au adaptat sa isi procure necesarul de apa din hrana.

redundant, da' zic iar - consider ca acum se pot adapta sa-si procure necesarul de apa din castronas/lighean/fantana/adapator/chiuveta etc.cuvantul cheie, din punctul meu de vedere, este "necesarul". pe care pana si autorul acelui articol accepta implicit ca il au. deci chiar crezi ca mor de sete langa o sursa de apa?

Quote

Ce metode exista pentru a le stimula sa bea?

cum spuneam, la mine a functionat cu mare eficienta ligheanul. adica le-am vazut prima data cum incercau sa bea din el in timp ce faceam curatenie. de atunci le-am pus un lighean special pentru ele, care acum face parte din decorul din sufragerie :) (chiar ma gandeam zilele astea c-ar trebui sa caut unul mai asortat cu mobila  :D  dac-ati vazut undeva ligheane de culoarea lemnului, va rog sa m-anuntati  :P  )

mai exista fantani speciale - un search dupa "fantana pisica" te va lamuri cat de cat despre ce vorbesc. de asemenea, pe forumurile pentru animale am vazut vorbindu-se de folosirea in acest scop a unor mici fantani artizanale.


in concluzie, voi trai in continuare cu ideea ca daca acel articol ar contine un dram de adevar, pisicile mele n-ar fi supravietuit 3 ani (si sper inca multi de acum inainte) in perfecta stare de sanatate si fara urma de dezhidratare, doar cu hrana uscata. sau or fi ele exceptiile care s-au adaptat perfect mediului nedesertic?  :P

#46
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Pisicului meu ii place sa bea apa de afara din balta chiar daca are apa proaspata in casa :lol:

#47
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
A mea prefera apa de la flori : isi baga capul in vaza, printre flori, si bea de-acolo. Cam o data la doua zile, totusi, imi face favoarea sa bea din castronasul ei, nu inainte de a da cu labuta, sa verifice daca e apa in el.

#48
Anisaz

Anisaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.08.2005

View Postcharme, on Oct 16 2008, 20:07, said:

in concluzie, voi trai in continuare cu ideea ca daca acel articol ar contine un dram de adevar, pisicile mele n-ar fi supravietuit 3 ani (si sper inca multi de acum inainte) in perfecta stare de sanatate si fara urma de dezhidratare, doar cu hrana uscata. sau or fi ele exceptiile care s-au adaptat perfect mediului nedesertic?  :P

Cred ca subiectul asta e mai relevant pentru pisicile batrane. La batranete apar, ca si la oameni, problemele de sanatate si atunci e nevoie sa iei in considerare probleme de genul asta. Nici eu nu am dat prea multa atentie pana acum alimentatiei pisicii si pana la 12 ani cat are acum a fost perfect sanatoasa. Acum insa a avut probleme hepatice si doctorul mi-a recomandat hrana speciala , care e uscata, si vreau sa evit alte probleme din cauza asta.
Efectele alimentatiei se vad pe termen lung, ca si la oameni de altfel, de obicei la batranete. Daca vrei sa prelungesti viata animalului tau, o poti face incercand sa-l ingrijesti cat mai bine. Daca te multumesti cu o durata de viata mai scazuta poti sa-l intretii cu mult mai putine complicatii. Asta e decizia fiecaruia.

#49
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostAnisaz, on Oct 17 2008, 09:14, said:

Cred ca subiectul asta e mai relevant pentru pisicile batrane. La batranete apar, ca si la oameni, problemele de sanatate si atunci e nevoie sa iei in considerare probleme de genul asta. Nici eu nu am dat prea multa atentie pana acum alimentatiei pisicii si pana la 12 ani cat are acum a fost perfect sanatoasa. Acum insa a avut probleme hepatice si doctorul mi-a recomandat hrana speciala , care e uscata, si vreau sa evit alte probleme din cauza asta.
Efectele alimentatiei se vad pe termen lung, ca si la oameni de altfel, de obicei la batranete. Daca vrei sa prelungesti viata animalului tau, o poti face incercand sa-l ingrijesti cat mai bine. Daca te multumesti cu o durata de viata mai scazuta poti sa-l intretii cu mult mai putine complicatii. Asta e decizia fiecaruia.


crede-ma ca daca ar fi adevarat ca au ramas cu obiceiuri africane si ocolesc apa, n-ar astepta 10 ani sa dea semne de dezhidratare. asa ca imi permit sa contesc acele "adevaruri" chiar daca au trecut doar 3 ani.

#50
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007

View PostAnisaz, on Oct 16 2008, 14:29, said:

Ce metode exista pentru a le stimula sa bea?

In afara de fantanile pt. pisici despre care a vb cineva mai sus, ar mai fi o metoda pe care mi-a recomandat-o vet-ul si anume sa le pui apa in mai multe locuri din casa. La Pisicile mele a functionat.

Si ai perfecta dreptate, efectele sunt din acelea care se vad pe termen lung. Eu sunt convinsa ca hrana umeda e mult mai potrivita decat cea uscata. Sigur, e mult mai comod sa folosesti hrana uscata. E o hrana mai ieftina, se poate lasa la dispozitie, insa, pt. sanatatea lor cred sincer ca e mai buna cea umeda.

#51
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postrumba, on Oct 18 2008, 18:40, said:

Si ai perfecta dreptate, efectele sunt din acelea care se vad pe termen lung. Eu sunt convinsa ca hrana umeda e mult mai potrivita decat cea uscata. Sigur, e mult mai comod sa folosesti hrana uscata. E o hrana mai ieftina, se poate lasa la dispozitie, insa, pt. sanatatea lor cred sincer ca e mai buna cea umeda.


asa-i, cu tartrul aferent cu tot, e fooarte benefic  :P

ai vreun argument pentru care sa sustii asta? sau parerea ta sincera ar trebui sa fie suficienta? ca daca umed versus uscat e sigurul criteriu de alegere a hranei, s-a discutat de zeci de ori cat "bine" le fac conservele tip whiskas.

efectele pe termen lung depind de compozitia hranei, nu de forma ei de prezentare. insa tartrul de care pomeneam mai sus tine de tipul hranei. chiar il vrei?

#52
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
stiu ca e un topic vechi, nu sariti pe mine.

as avea niste intrebari:
- de unde stim ca produsele scumpe sunt obligatoriu si sanatoase? pt. ca asa scrie pe eticheta? reformulez intrebarea: cine garanteaza ca ceea ce scrie pe o punga de Royal Canin chiar se regaseste in produs?

- de ce deodata, adica de cativa ani, mancarea normala, facuta in casa, nu mai e considerata buna pt pisici?

am avut pisici si inainte sa apara alimentele astea speciale si nu am avut niciodata probleme cu ele, nu le-am dus la vet, nu s-au imbolnavit, au trait mult.
acum, de cand am inceput si eu sa le dau hrana speciala, adica de vreo 7-8 ani, le duc si la vet, las si acolo o caruta de bani, si uneori e cam degeaba.

eu personal voi reveni la gaturi tocate si pui tacam pt pisicile mele, chit ca va trebui sa cam umblu dupa ele, ca gaturile nu le gasesc la orice market care are si produse din carne. dar totusi as vrea sa stiu, daca este posibil, a facut cineva analiza hranei pt pisici sa vada daca ceea ce este pe eticheta e si in realitate?

#53
bodoo69

bodoo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.12.2008
sper ca nu a murit de tot topicul asta, de unde se poate cumpara mancare pentru pisica la preturi ok.

#54
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Hai ca a venit vremea sa fie dezgropat topical asta :D.

Care mai sunt marcile de mancare buna pt. pisici in anul 2015? :)

1. Am retinut din ce am citit aici Hills, Royal Canin. Se mai gasesc? Au aparut altele mai bune?

2. De firma suedeza Husse, stiti ceva? (astia cica ar avea mancare de calitate si fac si livrari la domiciliu)

3. Daca nu ar exista problema timpului, ar fi mai sanatos daca am gati ceva special pentru ele?
Daca da, ce?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate