Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Chevrolet Aveo 1,4 16valve 94cp

- - - - -
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#145
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Pe 4 mar 2013 am trecut prin borna 56.000 km....tot atunci mi-am achizitionat si montat pe puntea spate 2 anvelope de vara sh Marangoni Verso fabricate in apr.2010 cu fabuloasa suma de 50 lei/buc. Mi-am facut o programare pt. ziua de luni la service sa-mi fac distributia......pret calculat 658 lei.
http://ssl.delti.com...paign=compariro

Edited by starsteel, 08 March 2013 - 19:31.


#146
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Astazi am facut distributia la 56.028 km si aproape 6 ani de la achizitie pret total 730 lei iar componentele au fost urmatoarele:
- kit distributie Contitech CT 887 K1 (made in Mexic, instal <10.2017) pret 303 lei
- pompa apa FAI WP 6219 pret 105 lei
- curea transmisie accesorii (constatat ca cea veche e obosita) 54 lei
- antigel 1litru (pt. completare) pret 18 lei
- apa distalata 1 litru, pret 2,5 lei
- manopera 248 lei
Ulterior s-a facut o verfificare gaze, platit si acasa! Distributia asa cum m-am asteptat arata bine cureaua, role, inclusiv pompa de apa...preventiv schimbat tot evident pt. garantie. Singura curea cu crapaturi era cea de accesorii care se poate vizualiza si schimba usor.
La verificare bileta antiruliu stanga prezinta un joc asa ca umeaza sa o schimb peste cateva luni la revizie...posibila galagie a flansei de la amortizor e posibil sa vina de la bieleta pret.61 lei recomandarea e sa le schimb pe amandoua.
Am facut o verificare la kit distributie si am gasit la 290 lei.....problema e ca aduse de tine isi pierd garantia.
P.S. E vorba de jurnal, sa mentionez ca mi-am facut si deschiderea portbagajului care avea 3 fire rupte din mufa care se gaseste in portbagaj spate pe bratul stang, butonul de deschidere din interior nu avea nimic, in schimb de la firele rupte aveam o siguranta arsa.
Tot cu ocazia asta mi-am curatat si rotile  dintate pe care lucreaza senzorul abs, erau ruginite, probabil de acolo imi veneau semnale false, in special pe vreme uscata.

#147
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
de ce ai luat anvelope sh non name? ce sens mai are sa iei sh daca nu iei firme de top?

Edited by kim1, 15 March 2013 - 16:45.


#148
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postkim1, on 15 martie 2013 - 16:45, said:

de ce ai luat anvelope sh non name? ce sens mai are sa iei sh daca nu iei firme de top?
Marangoni sunt no name? Gresesti!

#149
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006

View Postkim1, on 15 martie 2013 - 16:45, said:

de ce ai luat anvelope sh non name? ce sens mai are sa iei sh daca nu iei firme de top?
Tu ai alege un nume cand e vorba de sh?!!!! Eu am ales studiind data fabricatiei, uzura si daca exista vreun defect....daca stau sa ma gandesc erau cateva cauciucuri continental aveau insa an de fabricatie 2005 parca, le-am dat din start deoparte. Am ales Marangoni  tocmai datorita anului de fabricatie si uzurii.....din fericire dupa ce le-am folosit o buna bucata de vreme nu se observa niciun defect. Sa mentionez ca am inlocuit anvelopele de iarna cu cele de vara......Marangoni arata mult mai bine decat Hankook-urile originale asa ca probabil o sa achizitionez inca 2 Marangoni noi am vazut pe shopmania.ro parca cu 235 lei bucata, sa vad si ce data de fabricatie au, sper sa nu fie mai vechi de 1 an, apr.-iun. 2012 altfel nu sunt interesat.
Am intrat astazi pt. a preciza ca mi-am facut 2 lovituri de piatra in parbriz.....au folosit o trusa profesionala cu aparat de vidat exact cum e mentionat la carte, initial am fost sa fac o lovitura (era de tip stea cu fisuri ce incepeau sa plece) si acolo am mai descoperit una identica cand am ridicat stergatorul. Pretul mai mult decat corect 30 de lei una 50 de lei amandoua......recomand cu incredere pt. galateni Service pe Str. Domneasca nr. 193. Am fost saptamana trecuta in alte 2 locatii, unul cica e prea mica si sa astept sa se mareasca (?!!!!!!) iar altul un figurant ce isi zice Dr. Parbriz pt. una cerea 60 de lei insa "nu are timp, are programari, sa vin saptamana viitoare ?!
P.S. Am curatat zilele trecute cu spray roata dintata pe care lucreaza senzorii abs din fata, am curatat mufele de la calculator insa fara rezultat abs in continuare intra in urma unor semnale false.....ultima varianta e sa umblu si la rotile din spate ca sa ajung la senzori dupa care ramane resetarea calculatorului si eventuala schimabre a vreunui senzor. Am vazut ca un senzor e 140 lei......nu e chiar problematic sa merg asa, daca se aprinde martorul ramane asa fara probleme pana opresc din contact, am nevoie de abs (iarna, ploaie) fac aceeasi miscare ca sa-l pun in functie, e drept ca intra rar insa e suparator ca la 30 grade sa simti pedala ca franeaza cu abs.

Edited by starsteel, 17 April 2013 - 15:20.


#150
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Ieri a facut si asiatica mea 6 ani, azi inregistrand la bord 56565km, i-am facut cadou consumabile pt. revizie, ulei GM dexos2 5w30 1litru-28lei, mai aveam 2,5litri de la ultima revizie, filtru polen korean Onnuri-29 lei si am dat comanda pt. filtre Mann, ulei-11lei, combustibil-34lei si aer-34lei. M-am interesat de pretul manoperei pt. revizie, "pana in 75lei", o sa  verific si sabotii de frana la care nu am umblat de cativa ani. Revizia o fac sapt. asta sau viitoare, inainte de un drum la Bucuresti.

#151
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Azi am facut revizia la 56.623km pe langa consumabilele mentionate mai sus am platit 75 lei manopera.....de data asta extrem de dezamagit de manopera in afara de inlocuire consumabile un mare zero, personal modest, nivel ucenici. La ITP ii voi pune sa faca o verificare cu adevarat riguroasa, cel care face ITP-ul e un tip cu adevarat profesionist iar urmatoarea revizie la alt service. Singurul lucru cu adevarat bun a fost masurarea calitatii lichidului de frana, operatiune facuta la cererea mea.

Edited by starsteel, 25 June 2013 - 14:16.


#152
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Revin cu un istoric al ultimelor zile, la o zi dupa revizie am efectuat un dus-intors de cate 6 km, la dus ca de obicei doar martorul abs aprins-stins la intoarcere surpriza, s-a aprins pt. prima oara martorul airbag. A 2-a zi studiind istoricul altor masini am miscat de scaun, in prima faza parca nu a avut rezultat dupa care a revenit la normal si asa a ramas.....am facut un drum la Bucuresti cu martorul abs stins iar la o frana in Bucuresti, ca anul trecut evident, a revenit astfel ca la dus niciun martor, la intors martor abs aprins. Adevarul ca in momentul in care e aprins stiu sigur ca nu intra abs-ul si e mult mai placut. Am incercat inainte de a pleca la drum sa scot siguranta de la abs insa cum mi-am aprins martorul pe sistemul de franare am revenit rapid cu siguranta la locul ei. Am facut pt. prima oara un idle learn chiar daca nu am simtit vreun consum deosebit pana acum, a fost aiurea tare sa merg pe un drum liber 30km cu 70-80km/h in viteza a 4-a calculatorul imi spunea ca regimul de lucru era consumator de benzina estimarea km. care ii mai am scazand constant.....ulterior i-am dat a 5-a cu 110km si  cresterea a fost constanta multi km. Practic consm. e 490km +18km cu un rezervor plin 45litri la care martorul de benzina (6litri) nu s-a aprins sa vad exact la primul plin care e consumul mediu va fi o valoare in jur de 7l/100km.....am incercat sa merg economic nu am trecut decat de putine ori peste turatia de 3000rot/min in vit a 5-a.
P.S. Sa mentionez ca am trecut ieri prin borna 57.000km.....cauciucurile originale isi fac ultimii km, prezinta microfisuri asa ca in max. 1500km renunt definitiv la ultimele 2. Mai am unul in garaj insa ala e in caz de forta majora, nu cred sa le mai pun de anul viitor vreodata, o sa le pastrez amintire, al 4-lea agatat intr-o caramida acum 2 ani l-am pus alaturi de altele pe un stalp ce este paravan de trecere l-a umplut cineva si cu pamant sau ciment, ala pot sa spun ca e expus deja la muzeu in aer liber. Posted Image
Cele 4 cauciucuri originale.....amintire placuta drumuri europene, neplacuta, derapaj pe timp de iarna, aveau 4 ani erau inghetate bocna si m-a pacalit vremea crezand ca nu e vorba de gheata, greseala mea!

Edited by starsteel, 30 June 2013 - 11:49.


#153
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Astazi mi-am facut un consum exact, dupa 544km am alimentat cu 35.23 litri rezultand o valoare de 6.48 litri/100km.....evident e vorba in marea majoritate de drum extraurban facut intre Galati -Bucuresti turometrul depasind rar valoarea de 3000 rot/min, practic regimul a fost 70-80km/h in localitati, 110km/h in fara localitatilor. Avand in vedere ca am facut cativa km prin Bucuresti si Galati iar 30km in treapta a IV-a cu 70-80km/h clar valoarea poate suferi imbunatatiri!

#154
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Pe 3 august am trecut prin borna 58.000km.....saptamana viitoare urmeaza ITP-ul.

Edited by starsteel, 06 August 2013 - 14:00.


#155
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
In martie anul acesta am cumparat si eu un Aveo Sedan, 1.4, gri, foarte ingrijit si intretinut.
Am cumparat masina cu gandul sa o tin cateva luni, urmand sa o vand apoi tatalui meu. Dupa 5 luni, 5000 de km, 2 tentative de a gasi alta masina mai interesanta si multe ore pierdute pe forumuri de masini, pot concluziona ca masina asta pur si simplu isi merita toti banii si va mai sta la mine in fata blocului macar 1 an de acum incolo.
Am citit acum jurnalul tau si parca imi e si mai drag de ea...pentru Bucuresti e o masina excelenta (ieftina la intretinere, consum bun), iar la drum intins, in afara ca merge foarte bine, are un consum incredibil si o tinuta foarte buna de drum.
Da, nu e sport, nu rupe soseaua, nu prinde 200....dar la 120 km/h merge ceas, consuma putin, e super incapatoare si nu mi-a dat pana acum nicio emotie in depasiri.
Pe viitor sper la o Honda Civic, motorizata cu 1.8 benzina, insa pana atunci mai am bani de strans si experienta de acumulat, iar masina asta ma ajuta si cu experienta si cu buzunarul.

Am simtit nevoia sa scriu la tine in jurnal pentru ca mi-a placut mult ce ai scris, cat de exact ai fost si cum ai intrat in absolut toate detaliile. Felicitari!

#156
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Sa o conduci sanatos exact cati km doresti!

Pe 22aug13 la 58.158km mi-am facut ITP-ul, culmea a fost un dublu ITP, dupa ce mi-a finalizat verficarea am fost anuntat ca am fost selectat de RAR sa faca si ei verificarea.....am trecut ITP chiar daca la cunoscutele probleme, martor ABS aprins, flansa amortizor si bieleta antiruliu, ambele stanga fata, a aparut si microcontactul care aprinde pozitiile de mers inapoi. Am avut ceva emotii ca cei de la RAR imi pot face o figura pt. abs insa nu a fost cazul.....ca un facut la verificari a ramas aprins iar in momentul cand am plecat din service sa stins!

#157
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,699
  • Înscris: 22.11.2007
Ai avut ceva noroc nu se trece cu abs-ul aprins. Este considerata defectiune majora. Sa nu mai zic de bieleta. Dar e bine ca ai trecut, multi km inainte.

#158
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Pe 9 oct. am avut parte de 2x1 evenimente.....masina lovita in parcare, bara spate + janta dreapta spate (raschetata), necesita vopsire, si baterie moarta. Mi-am achizitionat un Rombat Premier cu polaritate inversa fata de cum o aveam pe originala Delkor. Am incercat initial o Varta de 56 A nu a mers montata am reusit sa bag acest Rombat de 50 A la indicatia unui service de baterii.....cea de 55 nu as fi reusit sa o montez, singura conditie ca sa mearga montata, intai plusul dupa care pusa pe pozitie. Despre bara lovita sa vad cum se comporta cei de la City, acolo are RCA-ul cel care m-a lovit.

#159
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Azi la 59.622 km am scos masina de la vopsit bara spate pe un RCA City operatiune efectuata la Radacini Motors.....totul perfect, mi-au aranjat bara, inclusiv 2 probleme mai vechi, o taietura laterala si improvizatia facuta de mine cu intarire pe spate la o crapatura cu o tabla nituita folosind ulterior chit si un autocolant. Pe langa asta mi-au montat si comutatorul de mers inapoi achizitionat cu 24 lei....i-am intrebat cat m-ar costa de schimbat setul de flanse amortizor fata si bieletele antirului, mentionat 190 lei manopera si pot veni si cu piesele comandate de mine. Se pare ca nu mai de evitat locatia, preturile par normale....pt. deplinul adevar, inainte de Radacini Motors acolo a fost locatia Gold&Platin, totusi cred ca au preluat buna parte din personal.

#160
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
nu inteleg ce ii freaca pe aia de la rar si itp faptul ca tu ai martorul aprins de abs... aia nu inseamna ca masina nu franeaza. sunt masini si fara abs si tot trec itp ul.

la masina mea m am uitat pe istoricul rar (dvla) si am vazut ca a trecut itp ul si cu martorul check engine aprins. pur si simplu martorul aprins insa nu au gasit nici un defect , deci a trecut.

#161
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
La 9 ian. am ajuns si eu la 60.000km......"pauzele lungi si dese cheia marilor succese". Singurul drum saptamanal care il fac in mod curent este acasa - kaufland - acasa.....daca in trecut era aprox. 10 km astazi e vreo 2 km! Posted Image

#162
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 06.10.2006
Pt. cei interesati de ce inseamna un consum de combustibil la o masina pe termen lung si strict pe tipul asta de masina sa mentionez o valoare aproximativa, fac abstractie de vreo 25 litri care i-am pierdut pe drum cand mi-a sarit un furtun de la alimentare.
60.100 km
4.672 litri
21.256 lei => 4.55 lei/litru
Rezulta un consum de 7.77 litri/100km

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate