Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#73
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008
@geeg

1000 Euro/mp mai poti prinde doar in centrul Bucurestiului.
Probabil ai ghiveta de inox si usa metalica de 250 Euro.

#74
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Aici nu e bursa de vanzari/cumparari.

#75
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Stagirioritic, on Feb 4 2009, 16:00, said:

Zona e chiar faina! 14 blocuri trebuiau sa faca, dar dezvoltatorul s-a limitat la 5 ca sa ramana mai mult loc pentru spatiu verde. :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1mUPhH-Y1EA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este foarte bun filmuletul pus pe youtube !
Si trenurile care trec prin fata blocului sunt pe post de ceas desteptator ?
In pret intra si cate o pereche de cizme si o barca pentru fiecare palier ?  :rolleyes:

#76
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 buteliearagaz, on Mar 14 2009, 20:35, said:

Este foarte bun filmuletul pus pe youtube !
Si trenurile care trec prin fata blocului sunt pe post de ceas desteptator ?
In pret intra si cate o pereche de cizme si o barca pentru fiecare palier ?  :rolleyes:

Eh, realitatea e chiar mai fabuloasa:
Una cale ferata;
O sosea care se bifurca tocmai langa complex care e plasat la intrarea vestica a orasului.
Rond de tramvaie care va fi redat in folosinta in scurt timp. Va fi o scartaraie vesnica.

Ca sa zic asa, un dezastru foarte scump si nici nu trebuie sa-ti placa pentru ca e urat. :lol:

P.S. Ciubex s-a pricopsit acolo. :rolleyes:

Edited by Stagirioritic, 19 March 2009 - 18:07.


#77
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu in momentul in care am ales (iunie 2007) sa am apartament acolo aveam urmatoarele criterii:
- apartament nou, finisajele dupa cum le vreau eu din start, nu sa stau sa le schimb dupa aia;
- acces usor catre mijloace de transport in comun;
- drumuri principale catre iesirea/intrare in oras;
- orientarea apartamentului (am ales sud-est, opus caii ferate);
- bloc izolat termic;
- plus, evident povestile agentilor/brosurilor/promisiunilor/schitelor.
Daca hai sa-i spunem ultimul argument e mai mult de marketing, celelalte sunt reale.
Asa cum DV-ul e langa toate aceste "surse de galagie" la fel sunt majoritatea blocurilor, nu numai din zona, dar toate de-a lungul caii ferate. Acest aspect pe mine nu m-a impresionat prea mult negativ, locuiesc din '84 alaturi de parintii mei in zona Garii Mari, iesenii stiu despre ce-i vorba acolo.
Bun, eu fiind implicat in acest ansamblu nu pot sa nu fiu subiectiv, dar totusi nici dracu' nu-i chiar asa de negru.

Edited by Ciubex, 20 March 2009 - 15:54.


#78
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Stie cineva ceva de Art residence, pe undeva prin Nicolina?

Pe un site figureaza preturile:
Suprafata: 67.32mp construita
                     60.00mp utila

72.000 euro+t.v.a.5% (75.600 euro)

Dar in evenimentul de iasi am gasit ca apartamentul asta s-ar vinde cu 56k euro... Se pune chiar si adresa unde se gaseste pretul afisat de mine aici...
Inca nu am sunat, vreau intai sa aflu mai multe, poate stiti cine construieste, ati vorbit cu diversi si aveti sfaturi pentru mine :).

#79
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009

 Ciubex, on Jun 12 2007, 09:16, said:

Ansamblul Dream Village este situat la capatul cartierului Dacia, aproape de depoul de tramvaie. Cele  3 blocuri care sunt in constructie acum, sunt situate chiar in dreptul rondului de tramvaie din Canta, astfel ca e mai usor sa ajungi la ele prin Canta si traversezi calea ferata.
Eu am ales un apartament cu 2 camere (tip 2C), cu o suprafata utila de 61 mp, in brosura sau pe pagina lor de web sunt specificati 92 mp), la acesta am adaugat si o boxa de 2,5 mp. Apartamentul are orientare S-E. Pretul final fiind pe la 90.000 euro, din care 2.500 euro boxa. Locul de parcare costa 5.000 euro. Am ales fara loc de parcare, pentru ca dacia care o detin acum, e de prin '91 si la 5.000 euro mai bine mai pun ceva si imi iau o masina noua. Parcare este terestra, asfaltata, cel putin asa este specificat in prezentarea lor, accesul auto facandu-se pe baza de cartela de acces.

Contrctual predarea lucrarii trebuie sa fie facuta pana la data de 30.06.2009, cu o marja de + 3 luni, dar agentul de vanzare a spus "ca la anul in toamna ne vom muta, deja anul acesta se vor muta primele familii in blocul 1", ceea ce eu nu prea cred, chiar daca mi se pare ca au lucrat mai repede fata de cei de la Ciric (Green Park).

Blocurile aflate acum in constructie sunt cu cate 4 apartamente pe nivel:
- 1 o camera, orientat S-V;
- 1 cu 3 camere, orientat N-V;
- 2 cu 2 camere, orientate N-E si S-E;
Pe mijloc este casa scarii cu cate 2 lifturi, situate in partea de nord a blocului.
Blcurile sunt pe structura de rezistenta din stalpi, grinzi si pereti de sustinere turnati. Sunt si peretii interiori doar despartitori din rigips si vata minerala, parca, recompartimentarea apartamentelor se poate face in functie de reasezarea dupa placul cumparatorului prin modificarea pozitiei peretilor despartitori din rigips, astfel sunt cateva schite de recompartimetare in acest sens pentru apartamentele existente.

Plata se face in 3 transe:
- 10% - in 7 zile de la semnarea contractului;
- 15% - in 7 zile de la semnarea procesului de verbal de constatare a finalizarii executiei la rosu a blocului;
- 75% - in 7 zile de la receptia finala a apartamentului.
(este vorba de 7 zile lucratoare)

Am vizitat cu taica-miu, inginer constructor de profesie santierul inainde de a incheia contractul. El m-a asigurat ca deocamdata treaba este buna, la finisaje inca nu s-a ajuns, ca sa imi fac o parere despre calitatea lucrarilor.
Mi-e frica de fazele finale, in care vor fi executate finisajele, ei au promis ca materialele vor fi de calitate superioara, dar as vrea sa fie cat mai variate acestea, deocamdata inca nu este cazul.
De exemplu, pe pagina de internet e specificat:

Insa in contract e specificat ca varul va fi lavabil si alb, nu de culori pastelate.

Pagina de internet este: Dream Village, pagina la care se pot vizualiza schite ale apartamentelor si alte informatii, insa nu sunt specificate preturile.
Atasez doua poze, o macheta cu ansamblul privit dinspre N-V spre S-E si o poza a santierului privit dinspre S-E spre N-V, in poza a doua se vad printre blocurile de pe la capatul Pacurariului, din dreptul rondului de tramvaie de pe Canta.


sincer 1400 euro/mp este exagerat de mult pentru mun. Iasi, nu stiu de ce ai dat atatia bani? 90000 euro.Puteai sa-ti faci o mica vila pe un lot de 500-1000 mp , in functie de zona.

 misulika, on Aug 2 2007, 13:33, said:

Buna,
Am si eu o intrebare. Am fost si noi pe punctul de a lua un apartament in dream village, dar ne-am razgandit. Asta deoarece credem ca blocurile sunt foarte aproape de calea ferata si nu prea ne impacam cu ideea sa auzim mai tot timpul trenul suierand. Cei care v-ati luat apartament acolo, ce parere aveti de asta? Stiu ca ziceau ca ridica un zid de 7m, dar oare cat va reduce zgomotul?


mai am vazut si eu ca sunt prea aproape de calea ferata.Am vazut si un filmulet pe youtube, i-au terminat aia pe dezvoltatorii Dream Village.

#80
danutza25

danutza25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.02.2009

 viking, on Jan 25 2009, 01:41, said:

Ramane de vazut ce se intampla la Green-Park, ar fi culmea sa sisteze tot si sa ramana acel ansamblu de blocuri in stadiul actual ...
Problema e posibil sa fie valabila si pentru ceilalti dezvoltatori din Iasi chiar daca in media nu a transparut inca nimic.
Situatia devine interesanta !

Dezvoltatorul imobiliar EFG ingheata tot
Compania de dezvoltare imobiliara European Future Group (EFG), care incepuse lucrarile la patru din cele 14 proiecte cu o valoare de investitie estimata la peste 1,5 miliarde de euro pe piata locala, a sistat lucrarile de constructie si a dat afara aproape 90% dintre angajati, pe fondul problemelor de lichiditate cu care se confrunta.
"Fara lichiditati sau acces la credite in imobiliare esti precum intr-o brutarie care nu poate cumpara faina: nu mai produce paine", spune Jeff Kirby, referitor la situatia in care firma pe care o conduce a ajuns acum.
Compania a decis oprirea tuturor proiectelor incepute, estimand pierderi de ordinul zecilor de milioane de euro, in conditiile in care fondul austriac de investitii Immoeast, cel mai important asociat al companiei, nu a mai sustinut investitiile de circa 700 mil. euro in care era implicat alaturi de EFG.
Investitiile totale in regiune ale companiei au fost estimate la peste doua miliarde de euro, lucrari de constructie fiind incepute la parcul de afaceri Meteo Business City de pe Strada Jandarmeriei din Bucuresti, un parc de retail cu ancore Carrefour si Praktiker in Brasov, doua parcuri logistice in zona Pantelimon, precum si la alte doua proiecte in Kiev.
"Toate aceste proiecte vor fi oprite: nu se obtin credite bancare, nu sunt cumparatori, iar preturile au scazut cu 50%. Vom pastra terenurile si vom incerca sa negociem un rescue package (pachet financiar de salvare - n.r.) pentru partea lui Immoeast cu scopul de a ne proteja contractorii, bancile, actionarii si reputatia", a adaugat Kirby, care din pozitia de actionar apreciaza ca doar pierderile proprii sunt de ordinul zecilor de milioane de euro.
EFG trece printr-un proces de restructurare in urma caruia va mentine in Romania doar 6-8 angajati, din 45.
Acesta este poate cel mai mare esec al unei companii imobiliare de pe piata locala. In ultimele luni, majoritatea jucatorilor au anuntat blocarea proiectelor la care lucrarile nu au fost inca incepute si concentrarea pe dezvoltarile in curs. EFG este astfel primul investitor care blocheaza toate operatiunile.


Sursa: http://www.zf.ro/com...ta-tot-3747539/


lasa-i frate ca vine alt dezvoltator si preia proiectul la un pret de nimic.

 qeeq2002, on Feb 10 2009, 22:56, said:

Vand apartament 2 camere, D, bloc 1989, 52 mp; et 5/8, Pacurari; Pret : 63.000 euro; tel : 0745345181


sa intelegem mai bine: 52mp la pret de 63.000 euro? adica peste 1000 euro/mp?  sa i-l vinzi lui bunica Gepetto la banii astia.

#81
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
ionutseb, chiar saptamana trecuta am semnat contractul pentru acel apartament, pretul fiind inghetat in lei la valoarea din 2007, daca l-as fi transformat in euro ar fi fost 59200 euro. (68 mp utili => ~ 870 eu/mp)
Iasu' e traversat de cale ferata de la vest la est si cei din Iasi stiu ca sunt si alte blocuri aproape de calea ferata (zonele Nicolae Iorga, Galata, Nicolina, Canta, Gara).
Casa pentru a ti-o face, mai trebuia sa cumperi si pamant, iar 90000 nu ajungea sa cumperi si casa si pamant. (500 mp costau cam 30000 eu undeva prin Valea Lupului - in afara orasului, dar la un oarecare drum si cu ceva utilitati: curent si apa, iar o casa cu o firma ar fi costat vreo 700 eu / mp construit, ar rezulta ca pentru casa si pamant as fi platit ~78.000 cu plata in 2007, bani pe care la vremea respectiva nu-i puteam obtine, ci un maxim de 45.000)
Ca sa iei o casa si teren de-a gata costa mai mult decat apartamentul, ca sa le faci in regie proprie trebuia sa stai pe santier cu oamenii si sa nu mai mergi la serviciu si cum o casa nu o ridici in cateva zile sau o luna, atunci cate zile de concediu mi-ar fi trebuit? Plus preturile materialelor de constructie ce cresteau de la o luna la alta.
Asadar insistentele unora legate de calea ferata si pamant + casa in loc de apartament, dar care in realitate nu au facut nimic, ma duc cu gandul la povestea aia cu "acrii-s strugurii".
Totusi, a nu se intelege ca tin partea dezvoltatorilor, ca doar ei nu fac acte de caritate, iar faptul ca preturile au ingetat la semnarea actelor, i-a usturat rau de tot. Oricum au castigat enorm pe buzunarul nostru. Dar tare as vrea ca cei ce au opinii negative fata de aceste ansambluri sa si le bazeze pe adevaruri si nu pe impresii.

Edited by Ciubex, 15 April 2009 - 18:07.


#82
ionutseb

ionutseb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.02.2009

 Ciubex, on Apr 15 2009, 18:55, said:

ionutseb, chiar saptamana trecuta am semnat contractul pentru acel apartament, pretul fiind inghetat in lei la valoarea din 2007, daca l-as fi transformat in euro ar fi fost 59200 euro. (68 mp utili => ~ 870 eu/mp)
Iasu' e traversat de cale ferata de la vest la est si cei din Iasi stiu ca sunt si alte blocuri aproape de calea ferata (zonele Nicolae Iorga, Galata, Nicolina, Canta, Gara).
Casa pentru a ti-o face, mai trebuia sa cumperi si pamant, iar 90000 nu ajungea sa cumperi si casa si pamant. (500 mp costau cam 30000 eu undeva prin Valea Lupului - in afara orasului, dar la un oarecare drum si cu ceva utilitati: curent si apa, iar o casa cu o firma ar fi costat vreo 700 eu / mp construit, ar rezulta ca pentru casa si pamant as fi platit ~78.000 cu plata in 2007, bani pe care la vremea respectiva nu-i puteam obtine, ci un maxim de 45.000)
Ca sa iei o casa si teren de-a gata costa mai mult decat apartamentul, ca sa le faci in regie proprie trebuia sa stai pe santier cu oamenii si sa nu mai mergi la serviciu si cum o casa nu o ridici in cateva zile sau o luna, atunci cate zile de concediu mi-ar fi trebuit? Plus preturile materialelor de constructie ce cresteau de la o luna la alta.
Asadar insistentele unora legate de calea ferata si pamant + casa in loc de apartament, dar care in realitate nu au facut nimic, ma duc cu gandul la povestea aia cu "acrii-s strugurii".
Totusi, a nu se intelege ca tin partea dezvoltatorilor, ca doar ei nu fac acte de caritate, iar faptul ca preturile au ingetat la semnarea actelor, i-a usturat rau de tot. Oricum au castigat enorm pe buzunarul nostru. Dar tare as vrea ca cei ce au opinii negative fata de aceste ansambluri sa si le bazeze pe adevaruri si nu pe impresii.


eu ti-am zis parerea mea sincera, acum fiecare persoana isi are calculele ei personale si viziunile ei in viata.Azi chiar am trecut aproape de Dream Village ca m-a lasat autobuzul 30 in statie si am stat cam 15 minute pe acolo.M-am socat sincer vazand trenul cum trece chiar pe la baza blocurilor.Si in Bucuresti cand mai trec cu tramvaiul 41 pe podul Grand mai vad trenurile trecand aproape de blocurile de pe Bd. Grivitei, dar asa aproape ca acolo, nu am vazut nicaieri ( mai ales ca e vorba de un proiect nou) si nu sunt blocuri de pe vremea  lu ceasca.

#83
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Exista pe site-ul Primariei Iasi harti de zgomote: Harta de zgomot Municipiul Iasi

#84
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 Ciubex, on May 4 2009, 11:43, said:

Exista pe site-ul Primariei Iasi harti de zgomote: Harta de zgomot Municipiul Iasi

Si ce importanta are harta de zgomot daca-ti trec Diesel-urile in viteza pe sub streasina? Am locuit nu la 10 m de calea ferata, ci chiar la peste 150 m si n-am fost foarte fericit. Cum spuneau si altii, e zona cu bariere si se trompeteaza la greu, unde mai pui viteza de extravilan si, la distanta aia, vibratiile aferente.

#85
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
dom'le tot o tii sus si tare cu vibratiile, uite, ca deocamdata nu-s, in surdina nu trec trenurile, evident ca-i zgomot, da' las-o mai moale cu vibratiile, ca nu-s.
De fapt, asa-i prin camera-mi trece trenul, prin bucatarie imi trec masinile, ce mai, stau unde stau, te deranjeaza?
N-am facut reclama si nici nu le fac ca nu merita, da' nu mai infloriti de la voi daca nu e cazul.

#86
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 24.08.2008

 Ciubex, on May 4 2009, 15:47, said:

N-am facut reclama si nici nu le fac ca nu merita, da' nu mai infloriti de la voi daca nu e cazul.

:rolleyes: Din film se vede clar distanta dintre blocuri si calea ferata. Harta de zgomot m-a lovit in amintirea noptilor petrecute prin zona asa ca n-o mai drege daca nu e cazul.

#87
un-om-obisnuit

un-om-obisnuit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.04.2009
ce sa-i faci, mai, asta e , da da ..................................... ce sa-i faci, mai, asta e

#88
cb680

cb680

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.06.2009
A fost proiectul Green Park inghetat odata cu sistarea investitiilor European Future Group (http://www.zf.ro/com...ta-tot-3747539/)?

Are cineva informatii legate de acest lucru?
Mai este cineva care are contractat un apartament in Green Park?

Predarea apartamentelor se amana si tot se amana ...

#89
irineliasi

irineliasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.06.2009
si noi avem un apartament la green park in blocul 4. noi am avut ghinion cred  :P  si nu erau toate lucrurile in ordine cand am fost sa facem receptia asa ca nu am semnat procesul verbal
asta se intampla pe 7 mai si de atunci nica. am trecut intre timp prin apartament cu 2 evaluatori in saptamani diferite si nu era nimic reparat.
trec pe acolo o data la cateva zile si nu vad absolut nicio miscare in bloc deci de lucrat nu se lucreaza

textul oficial e ca se lucreaza la remedieri si abia apoi se poate face predarea de catre constructor dupa care se ridica ipoteca si se poate trece la semnarea contractelor

acu ce fac eu daca pierd aprobarea de la banca pentru credit din cauza ca astia se misca ca melcii

si pentru luare aminte data de predare era 31 decembrie deci intarzierea e deja de aproape 6 luni

Edited by irineliasi, 22 June 2009 - 11:08.


#90
un-om-obisnuit

un-om-obisnuit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.04.2009

 irineliasi, on 22nd June 2009, 12:07, said:

si noi avem un apartament la green park in blocul 4. noi am avut ghinion cred  :P  si nu erau toate lucrurile in ordine cand am fost sa facem receptia asa ca nu am semnat procesul verbal
asta se intampla pe 7 mai si de atunci nica. am trecut intre timp prin apartament cu 2 evaluatori in saptamani diferite si nu era nimic reparat.
trec pe acolo o data la cateva zile si nu vad absolut nicio miscare in bloc deci de lucrat nu se lucreaza

textul oficial e ca se lucreaza la remedieri si abia apoi se poate face predarea de catre constructor dupa care se ridica ipoteca si se poate trece la semnarea contractelor

acu ce fac eu daca pierd aprobarea de la banca pentru credit din cauza ca astia se misca ca melcii

si pentru luare aminte data de predare era 31 decembrie deci intarzierea e deja de aproape 6 luni


e chiar nasol ca unii dezvoltatori au oprit constructiile in ansamblurile rezidentiale, insa ei au trait in fantezii crezand ca se vor imbogati peste noapte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate