Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#37
Mixu

Mixu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.05.2008
Va salut!Eu am contractat un apartament in blocul nou din Tatarasi situat intre ''Piata Doi Baieti''si Biserica.Are doua camere si e cam micut:51m.p.In schimb pe releveu imi apare inclusa in suprafata camerei de zi si cea a balconului(desi nu sunt unite cele doua incaperi)rezultind o suprafata ''utila''de 54m.p.!Desi in contractul de promisiune de vinzare-cumparare este trecut un pret de 71.400,acum proprietarul imi cere mai mult.Voi ce parere aveti?

#38
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Proprietarul este o persoana fizica? In contractul ala nu este stipulat nimic legat de pret? Nu este fix? Doar pentru acea suma initiala ai platit un avans sau nu?

#39
alexsuciu1970

alexsuciu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.02.2007

View PostCiubex, on Jun 20 2007, 15:26, said:

Ca la oricare alta pagina de prezentare a unui complex rezidential, pe pagina celor de la Copou Bellevue nu contine informatii despre preturile apartamentelor, poti sa intri pe pagina lor si sa le soliciti informatiile necesare, actualizate.
Dezvoltatorul acomplexului este Adama
Aici sunt ceva info care au fost actualizate acum cca o luna despre Copou Bellevue

#40
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007
Acum am vazut , nu in blocul A2 , in blocul A3 au luat parintii mei , deci ... o sa fim vecini :lol:
In octombrie ni s-a spus ca ne putem muta. Tu la ce etaj ti-ai luat ?

#41
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
MassimoBoy, :) buna vecine, eu am luat la 8, tip 2C

In privinta celorlalte ansambluri din Iasi, am observat ca aia de la Green Park trag tare cam cu toate blocurile, cei de la Bellevue au ridicat doar un blocusor.

#42
airwick

airwick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.05.2008
http://www.eveniment...tea-breazu.html
stie cineva unde e sediul lor? pare interesanta chestia...

#43
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

View PostCiubex, on Jun 18 2008, 12:41, said:

MassimoBoy, :) buna vecine, eu am luat la 8, tip 2C

In privinta celorlalte ansambluri din Iasi, am observat ca aia de la Green Park trag tare cam cu toate blocurile, cei de la Bellevue au ridicat doar un blocusor.
Da, Ciubex , pt ca angajatii de dinainte au facut niste incurcaturi , de asta si intarzierile ... ne-a explicat domnul Bogos ...
Am fost si in santier , am urcat pana la 10 ... mai trebuie sa faca...finisaje,etc . Sudau ceva pt gaz cand am fost...
Oricum , pe la sfarsitul lui octombrie  - inceputul lui noiembrie o sa ne mutam ....

#44
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Legat de Dream Village, MassimoBoy ai observat pe unde trag acum teava de gaz? Ca cea care era trasa asta iarna au taiat-o de pe la intrarea pe santier dinspre Dacia pe la inceputul lui mai, parca.

#45
hackyhmsn

hackyhmsn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2008

View PostMixu, on May 1 2008, 14:03, said:

Va salut!Eu am contractat un apartament in blocul nou din Tatarasi situat intre ''Piata Doi Baieti''si Biserica.Are doua camere si e cam micut:51m.p.In schimb pe releveu imi apare inclusa in suprafata camerei de zi si cea a balconului(desi nu sunt unite cele doua incaperi)rezultind o suprafata ''utila''de 54m.p.!Desi in contractul de promisiune de vinzare-cumparare este trecut un pret de 71.400,acum proprietarul imi cere mai mult.Voi ce parere aveti?

Cine e proprietarul/dezvoltatorul? Daca ati incheiat un contract la inceput, nu cred ca se pot schimba termenii dupa cum vrea fiecare? :)

Oricum.. cu un pic de reclama proasta, eventual vreo reclamatie chiar si la OPC .. cred ca l-ar calma

#46
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

View PostCiubex, on Jun 30 2008, 16:24, said:

Legat de Dream Village, MassimoBoy ai observat pe unde trag acum teava de gaz? Ca cea care era trasa asta iarna au taiat-o de pe la intrarea pe santier dinspre Dacia pe la inceputul lui mai, parca.
Nu stiu pe unde se trage,nu am fost atent... dar stiu ca sudau contoarele pt gaz afara,la usa
Blocul 1 e finisat tot pe dinafara... am vazut ca au facut si scarile :)

Edited by MassimoBoy, 05 August 2008 - 12:55.


#47
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:)
Pana la urma am vazut pe unde au tras acea teava, nu asta e important acum, ci cand oare se muta primii locatari in blocul A1?
Prin luna mai spuneau ca se vor muta pe la sfarsitul lui iulie, apoi inceputul lui august... 1 august... pe urma 15 august... oricum din cate stiu eu ei sunt contractual acoperiti de perioada asta, ca aveau parca termen de predare in toamna anului acesta.
Intr-adevar blocul A1 este terminat, pana si la intrarea in bloc au pus bara de protectie, tamplaria si turnau asfaltul pentru aleea de accces si pentru parcarile spre linia ferata. Exteriorul e terminat demult pe dinafara :)

#48
Denisia

Denisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2007
Puteti vedea ansamblurile din Iasi (sau cel putin o parte dintre ele :P) aici: http://www.rez.ro/ansambluri/jud/Iasi

Au si descriere si la cateva au si link catre pagina web a ansamblului

Pe langa cele de acolo mai sunt si Copou Bellevue, Proiectul Palas si inca 2 proiecte pe care le va construi Ioan Zapodeanu in Pacurari (asta a aparut intr-o stire in ieseanul acum ceva timp...nu stiu daca s-a razgandit sau nu).

Probabil ca mai sunt dar nu le stiu eu. Oricum..inainte sa va hotarati pentru un anumit apartament e mai bine sa il comparati si cu restul ofertelor de pe piata rezidentiala din Iasi.

#49
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Iti dai seama ca inainte de a te arunca la a cumpara un apartament nou sa vechi cauti toate variantele, bati orasul in sus, in jos, agentii si altele.
Toti cei care ii vizitezi isi vor sustine ca alegerea lor e cea mai indicata, fie ca sunt noi, fie ca sunt blocuri vechi.
Cat priveste paginile de net unde se pot gasi date despre noile ansambluri rezidentiale... Google este cel mai bun prieten, totusi iata o adresa a unei companii imobiliare pagina este aici: www.apartamenteiasi.ro

#50
young_at_heart

young_at_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

Ma intereseaza si pe mine daca stiti ceva de cartierul Residence 1 in Miroslava? Am discutat intai cu un intermediar, dar apoi am ajuns direct la...sursa (1-0 pentru mine, ca nu ma dau banii afara din casa ca sa mai platesc si comsioane).
Sincer, imi place zona, in 3 minute esti in Galata sau la Selgros, constructiile par a fi ok (4 din 8 sunt ridicate)....dar imi pune serioase semne de intrebare pretul (pentru o casa). Apoi, cei care construiesc, n-am auzit de ei, nu am vazut reclama...doar niste pliante la Camex. asa, la prima discutie,,,par ok, cica o sa fim vecini acolo, isi fac si ei cate una in cartier.
Avand in vedere ca fac credit.....vreau sa stiu daca totul e in regula.


Deci, ce stiti de cartier, zona, proprietari?

In alta ordine de idei, cu aproape aceeasi bani as putea lua o apartament cu 4 camere, intr-un bloc din 80 si ceva, intr-o zona...muncitoreasca :)). Ce-ati recomanda? Am plodu' mic acasa, ma gandeam sa ii fie lui mai bine, sa nu alerge de bezmetic prin cartiere prafuite.....
  
Astept raspunsul vostru, ianinte sa avansez prea mult cu discutiile

#51
GTI_2.0

GTI_2.0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2007

View Postyoung_at_heart, on Oct 14 2008, 10:36, said:

Salutare,

Ma intereseaza si pe mine daca stiti ceva de cartierul Residence 1 in Miroslava? Am discutat intai cu un intermediar, dar apoi am ajuns direct la...sursa (1-0 pentru mine, ca nu ma dau banii afara din casa ca sa mai platesc si comsioane).
Sincer, imi place zona, in 3 minute esti in Galata sau la Selgros, constructiile par a fi ok (4 din 8 sunt ridicate)....dar imi pune serioase semne de intrebare pretul (pentru o casa). Apoi, cei care construiesc, n-am auzit de ei, nu am vazut reclama...doar niste pliante la Camex. asa, la prima discutie,,,par ok, cica o sa fim vecini acolo, isi fac si ei cate una in cartier.
Avand in vedere ca fac credit.....vreau sa stiu daca totul e in regula.


Deci, ce stiti de cartier, zona, proprietari?

In alta ordine de idei, cu aproape aceeasi bani as putea lua o apartament cu 4 camere, intr-un bloc din 80 si ceva, intr-o zona...muncitoreasca :)). Ce-ati recomanda? Am plodu' mic acasa, ma gandeam sa ii fie lui mai bine, sa nu alerge de bezmetic prin cartiere prafuite.....
  
Astept raspunsul vostru, ianinte sa avansez prea mult cu discutiile

Salut!

Cat costa o casa acolo? Ai date despre suprafete, teren, utilitati?

Multumesc.

#52
young_at_heart

young_at_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru GTI 2.0


Casele sunt stil "insiruite", adica serii de cate doua...pe mine nu ma deranjeaza, dar depinde daca iti place stilul asta.

Ai alee pavata in fata si curte in spate, facilitati: apa, gaz, curent si canalizare, drum pana in poarta. Terenul nu e mare, 75 mp inafara de cel ocupat de casa, dar mie imi ajunge (acu stau la bloc). casa are 215 mp utili (75 pe nivel), am inteles, si are parter demisol si etaj.din ce am vazut, sunt facute din catramida

Spre sfarsit de saptamana ma duc sa mai vad o data casele, daca vrei mergem impreuna. Poate inhatam si un dicsount daca luam doua, ce zici...vecine? :) o sa fac si te poze, poate isi mai da cineva cu parerea

#53
young_at_heart

young_at_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2008
A, si pretul e intre 125.000 (iti faci tu finisajele) si 165.000 (aduci doar mobila si te muti).

ma gnadesc ca iesi mult sub 1000 de euro cat e mp la blocuri...plus ca ai si o bucatzica de curte...mica ce-i drept. Insa n-as vrea sa ma pacalesc si apoi sa injur vreo 30 de ani cat platesc creditul.

A mai luat cineva acolo?  Nu stiti nimic de asta?

#54
GTI_2.0

GTI_2.0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2007

View Postyoung_at_heart, on Oct 15 2008, 14:03, said:

Pentru GTI 2.0


Casele sunt stil "insiruite", adica serii de cate doua...pe mine nu ma deranjeaza, dar depinde daca iti place stilul asta.

Ai alee pavata in fata si curte in spate, facilitati: apa, gaz, curent si canalizare, drum pana in poarta. Terenul nu e mare, 75 mp inafara de cel ocupat de casa, dar mie imi ajunge (acu stau la bloc). casa are 215 mp utili (75 pe nivel), am inteles, si are parter demisol si etaj.din ce am vazut, sunt facute din catramida

Spre sfarsit de saptamana ma duc sa mai vad o data casele, daca vrei mergem impreuna. Poate inhatam si un dicsount daca luam doua, ce zici...vecine? :) o sa fac si te poze, poate isi mai da cineva cu parerea

Multumesc, am vazut si completarea cu pretul.

Am inteles ca de fapt suprafata utila este de 140 mp( fara demisol ). Este ok, insa pretul mi se pare mare pentru zona si pentru aceasta structura. In plus nu are teren( care oricum este mai ieftin acolo ). Din pacate nu caut asa ceva. Eu vreau sa ma mut la casa, vreau sa am putin teren. Spre exemplu, eu nu m-am grabit sa cumpar o jumatate de duplex in spate la Popas Pacurari si acum imi pare rau. Isi merita banii. Avea 180 mp utili, peste 400 mp de teren si toate utilitatile iar predata la cheie costa 150.000. Acum sper sa mai construiasca persoana respectiva in zona si eventual sa dau un avans.

Multa bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate