Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Aer conditionat home made

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#73
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Si nu exista si pompe de acvariu care sa bage si apa ?
Pompa aia de fantana arteziana care am gasit-o nu o au pe stoc desi avea un pret bun si caut alternative.

#74
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Cam asa arata un cooler din acela care gasisem si s-au dat ca painea calda. Cand am venit nu am mai gasit.
E mai elegant decat ce propun eu dar...
E chinezesc dar atata timp cat merge...

#75
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 unpuisor, on Jun 13 2007, 13:23, said:

Si nu exista si pompe de acvariu care sa bage si apa ?
Pai daca ar baga apa,nu ar da pe afara?Pompa pentru apa puteti gasi la masini de spalat sau la 12V, cele pentru spalat parbrizul la masina.

Edited by miron1947, 13 June 2007 - 12:56.


#76
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
O fi mai ieftin, dar .. Nu vreau să fiu pesimist, dar de ce nu vă gândiți la eventualele accidente??? Mai mult plătiți tratamentul ..
Am 2 aparate de aer condiționat, și aș mai avea nevoie de unul. Dar tot cumpărat. Sunt prea tânăr ca să mor  :console:

#77
akfak

akfak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.04.2007

 miron1947, on Jun 13 2007, 13:43, said:

Pai daca ar baga apa,nu ar da pe afara?Pompa pentru apa puteti gasi la masini de spalat sau la 12V, cele pentru spalat parbrizul la masina.

Sunt si pompe de acvariu care "baga" apa si nu "da pe afara" pentru ca iau apa tot din acvariu (o recircula).

#78
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 akfak, on Jun 13 2007, 14:18, said:

Sunt si pompe de acvariu care "baga" apa si nu "da pe afara" pentru ca iau apa tot din acvariu (o recircula).
Da,bine, dar nu inteleg rostul,dar ma rog, eu nu ma ocup de acvaristica si nici nu am in vedere,stiam de aeratoar, deoarece am vrut sa le folosesc la o cuva pentru corodat cablaje.

#79
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Sunt si pompe de acvariu care "baga" apa si nu "da pe afara" pentru ca iau apa tot din acvariu (o recircula)

Din asta de recirculare ma intereseaza si pe mine. Un link, un model ceva ?

Quote

O fi mai ieftin, dar .. Nu vreau să fiu pesimist, dar de ce nu vă gândiți la eventualele accidente??? Mai mult plătiți tratamentul ..
Am 2 aparate de aer condiționat, și aș mai avea nevoie de unul. Dar tot cumpărat. Sunt prea tânăr ca să mor

Nu inteleg ce accidente, ventilatorul are protectie, radiatorul nu ai cum sa te accidentezi decat daca dai peste el. Singura chestie ar fi sa nu am scurgeri si sa imi faca o balta in casa. :)

Edited by unpuisor, 13 June 2007 - 14:24.


#80
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006

 unpuisor, on Jun 13 2007, 15:23, said:

Din asta de recirculare ma intereseaza si pe mine. Un link, un model ceva ?
Aici pompe de recirculare alimentate la 220 V. DEDICATE!

#81
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Pompele alea de recirculare sunt cam de "heavy duty" ca sa zic asa si presupun ca si pretul pe masura.

Azi dimineata cand m-am spalat pe dinti mi-a picat fisa. Apa de la robinet este rece. Adica are cam 20 de grade sau chiar mai putin zic eu.
Daca racesc radiatorul la 20 de grade si eventual camera la aceeasi temperatura ar merge ideea in ciuda faptului ca multi pesimisti au zis ca este imposibil ca nu da randament si altele. Deci nici macar nu e nevoie de prea multa gheata ca sa zic asa ci pot sa inlocuiesc apa periodic de la robinet sau sa ma complic si sa fac un circuit direct ceea ce ar elimina si nevoia de pompa insa as sta cu matzaraia prin casa.

#82
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 unpuisor, on Jun 14 2007, 10:57, said:

Apa de la robinet este rece.
Cat va fi factura la apa?

#83
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Apa din putz(fantana) este GHEATZA, nu doar "rece", si nu costa nimic...dar fireste trebuie, sa stai "la casa", nu la bloc....o pompa Danfoss pt. acvariu, doua furtune, unul prin care se trage apa din fantana, si altul prin care se scurge apa "incalzita" la canal, si te-ai scos!!!Procesor, placa video, etc gheata!

#84
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Factura la apa va fi mare daca trag direct. Dar daca bag o galeata de apa in fiecare zi nu cred ca e mult, ca si cum ai mai merge la WC o data in plus.  :D

#85
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006

 unpuisor, on Jun 14 2007, 10:57, said:

Pompele alea de recirculare sunt cam de "heavy duty" ca sa zic asa si presupun ca si pretul pe masura.
Sunt pompe de recirculare pentru centrale termice de apartament. Cu 3 viteze, alimentate la 220 V, silentioase(nu se aud), dimensiuni reduse. In functie de debit si firma producatoare, preturi in jur de 100 RON(vezi si pe la Romstal).
In vremea ghetarului din apartamente, am folosit metoda aerului conditionat home made pentru incalzire. Apa calda nu se oprea, dar agentul termic din calorifere "disparea". Un radiator auto(de camion) legat la apa calda de la baie, cu evacuare in cada, cu un ventilator cu baleiaj(cu baleiajul desfiintat), cu 3 trepte de viteza. Corect, furtune prin casa, dar si 20 grade, cand la vecini erau 12-13. Consumul de energie electrica nu era prea mare, ventilatorul avea 75 W sau 100, nu-mi mai amintesc exact. Pe vremea aia locuiam intr-o garsoniera, si aparatul facea fata. Nu stiu cum se va comporta un astfel de AC pe racire, pentru 2 sau 3 camere. Cred ca per ansmblu va scadea temperatura cu 5-6 grade, dar nu mai mult.
In prezent am un AC de ferestra in sufragerie(rusesc, face zgomot, dar ingheti) si pentru 2 dormitoare si bucatarie, un AC portabil de 12.000 BTU. Dormitoarele sunt pe o parte a apartamentului, bucataria pe cealalta parte. Am considerat ca e mai economic sa dau 1000 ron si sa plimb masinaria decat sa dau 3000 ron si sa vina la instalare la toamna.

#86
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Camera pe care vreau sa o racesc este de aprox 3x3 poate chiar mai mica, daca o raceste la 25 de grade sunt multumit. Ma gandesc ca aerul pe care il bate ventilatorul in radiator chiar daca este mai cald se raceste si combinat cu radiatorul ar da un rezultat multumitor. Nu stiu daca ati vazut la calc daca iei si coolerul si radiatorul de pe procesor radiatorul devine rece chiar daca ventilatorul bate aer cald.
Daca se baga gheata sau baterii frigorifice in apa s-ar ajunge la o temp de 10- poate 5 grade si s-ar incalzi cam in 2 ore la 20 de grade.
Ma gandesc daca sa bag altceva decat apa in radiator. Antigel sau un lichid care sa stea rece mai mult timp. Daca as baga lichid din acela care se gaseste in bateriile frigorifice, s-ar comporta mai bine ?

In camera asta mica as putea pune un A/C de vreo 7000BTU dar si ala mananca cam 7-800 W. Si nu ar face frig sub 20 de grade banui eu.

Edited by unpuisor, 14 June 2007 - 12:52.


#87
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Ventiloconvectoarele nu merg pe acelasi principiu? utilizeaza agent termic, pt a raci sau incalzi ?

#88
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
Asa ceva nu s-ar preta mai bine decat o pompa mai scumpa ?
Asta face doar transfer de apa sau baga si aer ?

#89
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 28.10.2006

 unpuisor, on Jun 14 2007, 14:05, said:

Ventiloconvectoarele nu merg pe acelasi principiu? utilizeaza agent termic, pt a raci sau incalzi ?
In general, racirea se face cu agent termic intr-un schimbator de caldura, iar incalzirea se face electric. Asta la conditionerele mai simplute. La ventilo-convectoare, functie de capacitate, se poate folosi incalzirea electrica dar de cele mai multe ori se foloseste acelasi agregat de racire, cu functionare inversata, dublat de o incalzire elecrtica, functie de temperatura exterioara.
Avantajul este ca este un singur agregat termic pentru racire sau incalzire, aerul fiind circulat pe trasee duble(admisie-evacuare). Din reglarea debitului de aer circulat se poate regla temperatura zonal. Astfel de instalatii au capacitati mari de racire/incalzire, nu sunt pentru apartamente. Se folosesc la spatii medii(unde nu se pot monta dpdv. tehnic sau de estetica AC standard) sau cladiri mari. Este nevoie de un spatiu relativ mare in tavanul fals pentru traseele de aer.

Referitor la ce vrei tu, mentinerea "agentului termic" la o temperatura relativ scazuta intr-o geanta frigorifica, nu cred ca va da rezultatul scontat. Acele baterii de gheata au inertie termica mare, adica cedeaza greu caldura(sau se incalzesc greu, in cazul nostru), iar pentru un randament mare, debitul de apa prin radiator este relativ ridicat. Pe scurt, viteza apei prin geanta frigorifica este prea mare pentru a asigura o diferenta de temperatura intre intrarea si iesirea din geanta frigorifica corespunzatoare( de cel putin 5-10 grade). Daca diferenta este mai mica, nu se va vedea nici un efect la trecerea apei prin radiatorul "suflat" de ventilator. Randamentul este cu atat mai mare cu cat diferenta intre temperatura agentului termic si cea ambianta este mai mare. Daca ai 30 grade in casa, greu vei obtine 20 cu o astfel de instalatie, ar trebui ca apa ce intra in radiator sa aiba intre 5 si 10 grade. Volumul total al agentului frigorific in cazul unei instalatii cu circulatie normala sau fortata(dar cu viteza mica, precum la centralele termice de apartament)trebuie sa fie de cel putin 3 ori mai mare decat volumul schimbatoarelor de caldura (volumul radiatorului, in cazul nostru) -> ce volum trebuie sa aiba geanta frigorifica in care sa bagi spiralele prin care circula apa si sa aiba loc si bateriile de racire?
Nu vreau sa te descurajez, dar intai incearca cu un radiator, un ventilator si racord la apa curenta si vezi cat de cat rezultatele.
Daca la alimentare curenta cu apa la 20 grade, dupa o ora de functionare n-a scazut temperatura cu 1-2 grade(cu toate usile si ferestrele inchise), poti renunta linistit la idea conceputa de tine.

#90
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

 unpuisor, on Jun 13 2007, 15:23, said:

Din asta de recirculare ma intereseaza si pe mine. Un link, un model ceva ?
Nu inteleg ce accidente, ventilatorul are protectie, radiatorul nu ai cum sa te accidentezi decat daca dai peste el. Singura chestie ar fi sa nu am scurgeri si sa imi faca o balta in casa. :)
Tot nu sunt de acord cu asta, dar am vrut să fie o SEMNALARE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate