Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Aer conditionat home made

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Intrucat a venit vara si un aparat de aer conditionat este oarecum scump insa muuult mai scump ar fi curentul pe care il consuma m-am gandit sa imi fac eu singur un aparat mai simplu si care sa consume cat un bec.
Dupa cateva idei luate de pe net care constau intr-un ventilator care sufla in niste tevi de cupru cuplate la o pompita de apa rece dintr-o lada frigorifica.
Ideea ar fi asemanatoare dar cu un design mai imbunatatit.
Ingrediente:
- Unul sau doua ventilatoare cu carcasa patrata, cat mai mari si mai puternice.
- Un fel de radiator cu tevi de cupru (inca nu m-am decis daca sa il fac eu singur sau sa cumpar unul de masina)
- O pompa de apa (am gasit o pompa de gradina cu debit de 300l/h la pret mic)
- O lada frigorifica de picnic
- Cateva baterii pt lada frigorifica care sa tina apa rece.
- Alte maruntisuri furtunele, cabluri suruburi si ce mai trebuie.
- Eventual un filtru de hota pt a retine praful. De preferinta lavabil si refolosibil.

Ideea ar fi urmatoarea. Apa racita de catre bateriile sau gheata din lada frigorifica circula in "radiator" si il raceste. Iar ventilatorul sau ventilatoarele ar face transferul de aer rece acolo unde este nevoie.

Am facut un calcul aproximativ si s-ar ridica la 2-300 RON max. Si la un consum de max 100W. Ceea ce este mult mai bine decat orice aer conditionat. (unii carcotasi ar comenta ca se mai consuma curent cand ingheata congelatorul apa si face gheata, si au partial dreptate dar ce mai conteaza inca un pic la congelator cand un A/C normal mananca mii de W)

Daca aveti idei de imbunatatire sau de unde as putea sa achizitionez "ingredientele" accesoriile orice sfat este binevenit.
Promit poze cand o sa fie terminat  ;)

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Si la un consum de max 100W. Ce reprezinta acest consum?
Mie imi pare cam optimist.

Edited by miron1947, 08 June 2007 - 13:53.


#3
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
da sa stii ca e buna ideea ta  :coolspeak:
acuma depinde si cat de mare vrei sa-l faci, adica sa fie numai pentru tine sau o camera intreaga...

#4
dany_l

dany_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.01.2007

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Intrucat a venit vara si un aparat de aer conditionat este oarecum scump insa muuult mai scump ar fi curentul pe care il consuma m-am gandit sa imi fac eu singur un aparat mai simplu si care sa consume cat un bec.
Dupa cateva idei luate de pe net care constau intr-un ventilator care sufla in niste tevi de cupru cuplate la o pompita de apa rece dintr-o lada frigorifica.
Ideea ar fi asemanatoare dar cu un design mai imbunatatit.
Ingrediente:
- Unul sau doua ventilatoare cu carcasa patrata, cat mai mari si mai puternice.
- Un fel de radiator cu tevi de cupru (inca nu m-am decis daca sa il fac eu singur sau sa cumpar unul de masina)
- O pompa de apa (am gasit o pompa de gradina cu debit de 300l/h la pret mic)
- O lada frigorifica de picnic
- Cateva baterii pt lada frigorifica care sa tina apa rece.
- Alte maruntisuri furtunele, cabluri suruburi si ce mai trebuie.
- Eventual un filtru de hota pt a retine praful. De preferinta lavabil si refolosibil.

Ideea ar fi urmatoarea. Apa racita de catre bateriile sau gheata din lada frigorifica circula in "radiator" si il raceste. Iar ventilatorul sau ventilatoarele ar face transferul de aer rece acolo unde este nevoie.

Am facut un calcul aproximativ si s-ar ridica la 2-300 RON max. Si la un consum de max 100W. Ceea ce este mult mai bine decat orice aer conditionat. (unii carcotasi ar comenta ca se mai consuma curent cand ingheata congelatorul apa si face gheata, si au partial dreptate dar ce mai conteaza inca un pic la congelator cand un A/C normal mananca mii de W)

Daca aveti idei de imbunatatire sau de unde as putea sa achizitionez "ingredientele" accesoriile orice sfat este binevenit.
Promit poze cand o sa fie terminat  ;)
ai putea folosi direct frigiderul pt racirea lichidului de transfer,avantaje...nu trebuie sa tot incarci lada frigorifica cu rezerve.iar dezavantaje....sistemul de tevi prin care trece lichidul de la frigider la 'zona' pe care vrei sa o racesti.

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pai bateriile alea trebuie sa le schimbi la cateva minute (sa zicem 10min) presupunem ca folosesti 4 baterii simultan... deci pentru opt ore de aer rece ai nevoie de 192 de baterii... care-ti ocupa tot congelatoru si nu ingheata in 8 ore de functionare continua a congelatorului!

Iar puterea de racire oferita de 4 baterii de alea se apropie vertiginos catre 0 BTU... deci randament 0!

Mai bine le pui pe scaun si stai pe ele  :coolspeak:

Edited by Berti, 08 June 2007 - 14:00.


#6
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 14:45, said:

Si la un consum de max 100W.
Cu 100W o să răcești 1mc de aer timp de 15 minute. Tot la miile alea de W o să ajungi, dacă vrei răcoare în cameră. Dacă vrei să folosești congelatorul, e mai simplu să te răcorești cu pungi cu gheață.

#7
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
sau pana la urma izi iei cateva ventilace de 12cm (de astea de carcasa) si te "ventilezi" tu... :P

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Am vazut la cineva un sistem foarte primitiv dar cat de ca ok si dadea ceva rezultate.
4 sticle cu apa puse in congelator. Dupa ce inghetau tun se scoteau si le punea pe o tava si batea cu un ventilator in ele. Si merge cam o ora sa faca frig. Acum nu va asteptati ca o sa faca 0 grade dar era mult mai bine decat fara.
Bateriile alea tin tot cam o ora sau chiar mai mult, nu ma intereseaza sa fie apa 0 grade ci cat mai rece. la 10-15 grade... plus ca ventilatorul o sa bata intr-un radiator rece care o sa il mentina rece... ar avea ceva rezultate.


Am fost printr-un magazin de astfel de articole si o teava de cupru de 3 m era la 30 roni parca. Chestia e ca nu stiu cum sa il prelucrez. Stiti vre-o firma care face radiatoare in Bucuresti ?


Cineva zicea ca e optimist consumul de curent. Pai un ventilator care consuma 50 W si o pompa de apa de 15 W sau eventual 2 ventilatoare de 50W ar urca consumul intre 67 si 115 W. Comparabil cu un bec de 100.

#9
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
le alimentezi direct din sursa si gata

#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Nu vreau ventilatoare de calc de 120 mm ca alea nu fac aer. Ma gandeam ceva cu diametrul 250 sau 300 mm

#11
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
doar ce vorbim noi aici orbiteaza oleaca in jurul computerului... nuh..!? sau sa-mi caut treaba in alta parte... :death:
se poate combina din ce-ati spus voi, cu hai sa zic 2 ventilatoare de carcasa, alimentate tot din sursa, sau una separata cu gheata, cu radiatoare cu ce vreti voi...

#12
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:12, said:

Nu vreau ventilatoare de calc de 120 mm ca alea nu fac aer. Ma gandeam ceva cu diametrul 250 sau 300 mm

sunt si turbine.... au diametru mai mic si alea fac trebusoara... numai ca daca il apropii de o suprafata faca harmalaie mare....

#13
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:12, said:

Nu vreau ventilatoare de calc de 120 mm ca alea nu fac aer. Ma gandeam ceva cu diametrul 250 sau 300 mm

sau daca tot nu ai ce face iazi un radiator de masina, cu tot cu ventilatoare :P
sau ai putea sa-ti faci un panou de ventilatoare mai micute, sa consume mai putin...

#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Singura chestie care orbiteaza in jurul computerului ar fi radiatorul. Am vazut niste radiatoare de calc mari de 150 x 160 mm cu heat pipes si alte minunatii. MA gandeam sa scap de soclu de procesor si sa bag apa in heatpipes-urile alea dar tot e mic la dimensiunile astea si costa vreo 150 RON in sus ceea ce iese din buget.
Oare un radiator de masina mai mic si eficient... cat o costa.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 28.04.2003
Aiciaveti un link cu un astfel de home made AC si chiar functioneaza. Eu vreau ceva si mai bun


eu as vrea un ventilator de genul asta dar un pic mai mic.


#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Pe vremea lui Ceascha taica-miu facuse un 'sistem de racire' format din cateva ventilatoare si un vas enorm cu apa, de fapt cu o suprafata enorma. Ventilatoarele bateau peste apa si asta prin evaporare racea recipentul si aerul ventilat.
Consuma putin, dar efectul era destul de mic, ocupa mult loc si ca efect negativ crestea umiditatea relativa din camera. Totusi psihologic, uitandu-ne la masinarie nu ne mai treceau toate apele :coolspeak: . Iarna aveam centrala bazata pe sticle cu apa incalzita pe aragaz. Ce vremuri regretate   :coolspeak:

Edited by rvic77, 08 June 2007 - 14:24.


#17
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:08, said:

Cineva zicea ca e optimist consumul de curent. Pai un ventilator care consuma 50 W si o pompa de apa de 15 W sau eventual 2 ventilatoare de 50W ar urca consumul intre 67 si 115 W. Comparabil cu un bec de 100.
Eu ziceam,dar in calculul Dvs.lipseste partea cea mai importanta energetic,consumul pentru refrigerare.

#18
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View Postunpuisor, on Jun 8 2007, 15:22, said:

Aiciaveti un link cu un astfel de home made AC si chiar functioneaza. Eu vreau ceva si mai bun
eu as vrea un ventilator de genul asta dar un pic mai mic.
Attachment FSKI8728...W.MEDIUM.jpg

da asa da DAR de unde faci tu rost de un ventilator calumea...?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate