Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Asmita Gardens

- - - - -
  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#595
zamo_x

zamo_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 22.10.2002

 enderlabs, on 1st April 2010, 15:37, said:

Reclama negativa adusa complexului afecteaza preturile de vanzare precum si pe cele de inchiriere. Nu rezolva problemele reale ale compelxului (cuantumul intretinerii, predare, etc).

Daca cei responsabili vor rezolva problemele, atunci imaginea complexului nu va avea suferit.

Edited by zamo_x, 01 April 2010 - 15:19.


#596
seliukovaite

seliukovaite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.02.2009

 zamo_x, on 1st April 2010, 15:08, said:

Daca cei responsabili vor rezolva problemele, atunci imaginea complexului nu va avea suferit.


Am si eu o intrebare; cui ai pasa de "imaginea complexului"? Celor de la BM? Sa fim seriosi, pe ei ai intereseaza mai mult sa-si primeasca banii decat ce imagine are Asmita.
Am spus-o inca din Noiembrie-Decembrie anul trecut ca aceste "costuri de smecherie" NU sunt justificate.
Din pacate am avut dreptate si cu pretul per apartament, inainte sa apara prima idee de factura. Asta este talharie pe acte.
Vom vedea ca pretul va varia foarte putin chiar si vara cand nu mai platim incalzirea iar factura la electricitate va scadea. Sa nu uitam ca suntem inca in perioada de garantie oferita de constructor, asa ca nu ar trebui sa avem costuri pe reparatii.

Singura solutie este infiintarea Asociatiei, macar acolo unde numarul proprietarilor este mai mare de jumatate. Asa putem trage un semnal de alarma celor de la BM.

#597
roger1986

roger1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2009
pentru cei care sunt interesati sa vada costurile exorbitante facturate de Asmita pentru T6.
Nr. DESCRIERE Servicii   Valoare  factura RON
1 Administrare   12.262,95
2 Curatenie                   20.003,32
3 Servicii tehnice   22.514,78
4 Deratizare     1.638,33
5 Gradinarit                     2.678,23
6 Dezapezire     1.962,07
7 Revizie lunara lift     8.005,25
8 Paza                   32.227,03
9 Licenta anuala lift     5.385,89
10 Revizie instal stingere incendiu 1.020,28
11 Revizie Grup Generator    451,28
12 Revizie Instal Climatizare 4.905,18
13 Revizie Tehnica CT                            0
14 Revizie tehnica sist detectie 4.905,18
15 Instruire pers si pompieri servanti 490,52
16 Intocmire raport trimestrial Psi 163,51
17 Echipa interventie PSI 7.357,77
18 Gaze -MA 0
19 Caldura 0
20 Apa Rece 3.728,00
21 Apa calda
22 Energie electrica spatii comune 7.875,84
23 Energie electrica parcare si consumatori vitali 20.045,67
24 Gunoi 3.568,57
25 Apa rece spatii comune 59,64
26 Caldura spatii comune 2.120,96
TOTAL PLATA

#598
roger1986

roger1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2009
TOTAL PLATA 163.370,25

#599
dicirstea

dicirstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.01.2009
E clar ca trebuie verificate contractele de service-uri si de prestari servicii!!

  • Nu stiu ce revizie s-a facut la climatizare daca nu a functionat nici-un minutel toata iarna,
  • licenta anuala lift...sper sa nu mai apara si luna viitoare (oare pe decembrie a fost?)
  • cati pompieri servanti avem angajati pentru fiecare bloc in parte?
  • ce intra in servicii tehnice

Iar la energia electrica a spatiilor comune...sper ca nu au introdus si luminile la balcoanele nelocuite dar care stau aprinse toata noaptea!!!

Ce glume am si eu  :angry2: doar am vazut ca sunt neplatite la Enel ultimele 4 facturi, e clar ca sumele restante incearca sa i le puna noua in carca.

#600
NicolaeMarius

NicolaeMarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2010
Buna seara,
Datorita faptului ca am achizitionat de curand un apartament,ma aflu in imposibilitatea de a plati diferenta de pret pentru o garsoniera situata in T3(faza a doua),drept pentru care ma vad nevoit sa cesionez(predau) precontractul.Valoarea finala a imobilului este de 94.420Euro + TVA,din care am achitat 70.000 Euro.

Pentru persoanele interesate : [email protected]

O seara placuta

#601
raduct

raduct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.04.2007

 dicirstea, on 2nd April 2010, 13:33, said:

E clar ca trebuie verificate contractele de service-uri si de prestari servicii!!

  • Nu stiu ce revizie s-a facut la climatizare daca nu a functionat nici-un minutel toata iarna,
  • licenta anuala lift...sper sa nu mai apara si luna viitoare (oare pe decembrie a fost?)
  • cati pompieri servanti avem angajati pentru fiecare bloc in parte?
  • ce intra in servicii tehnice

Iar la energia electrica a spatiilor comune...sper ca nu au introdus si luminile la balcoanele nelocuite dar care stau aprinse toata noaptea!!!

Ce glume am si eu  :angry2: doar am vazut ca sunt neplatite la Enel ultimele 4 facturi, e clar ca sumele restante incearca sa i le puna noua in carca.

Serviciile de la punctele 1-9 plus 11 sunt cele prevazute in contractul de management si care sunt incluse in cei 0,5 euro/mp construit + TVA. Asta nu inseamna ca nu sunt umflate la greu. Dar de contractul asta de management nu scapam decat prin formarea asociatiei de proprietari si renegociere/reziliere.
Restul sumelor facturate trebuie justificate de catre administrator atat ca valoare cat si ca necesitate.
(licenta anuala pt lifturi o sa fie facturata in fiecare luna cate 1098 de euro + TVA)

#602
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
atat costa o garsoniera inca neterminata?
95.000 eur? sau ai vrut sa zici lei?

#603
NicolaeMarius

NicolaeMarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2010

 aeon, on 6th April 2010, 15:50, said:

atat costa o garsoniera inca neterminata?
95.000 eur? sau ai vrut sa zici lei?

Garsoniera este terminata.
94.420 Euro + TVA (adica pretul final il calculezi tu , incluzand tva-ul).Din care am achitat 70.000 de euro,ramanand de platit restul acum,cand urmeaza receptia si semnarea contractului.
Eu am intrat in posesia precontractului exact la inceputul demararii proiectului,ulterior preturile au mai crescut,am vazut in paginile precedente ca o garsoniera ajunge la 124.000Euro.

Edited by NicolaeMarius, 06 April 2010 - 17:00.


#604
dzdanzav

dzdanzav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.03.2008
un articol de astazi  din Capital , se pare ca proprietarilor Asmita nu le megre chiar asa rau pe cum se spune  ...sau.... :)


Proprietarii Asmita Gardens au raportat o creștere a valorii activelor de 3% în T1

#605
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai umfla si ei un pic gogoasa
trec foarte des prin fata blocurilor, seara in special, si nu sunt decat cateva becuri aprinse pe balcon si 2-3 ferestre luminate
in rest... corbii mai raman sa se roteasca printre ele
si de cateva zile tot ziceam sa ma opresc sa ma intersez de un apartament
dar la pretul de 95.000 eur gasoniera... nici nu mai fac efortul

#606
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Becurile aprinse probabil fac parte din activele companiei. Cu siguranta sunt multe becuri.

#607
il96

il96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008
Buna,
A platit cineva intretinerea pana acum? A avut loc intalnirea pentru infiintarea asociatiei?

#608
AsmitaT6

AsmitaT6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2010

 il96, on 8th April 2010, 20:08, said:

Buna,
A platit cineva intretinerea pana acum? A avut loc intalnirea pentru infiintarea asociatiei?

Noi nu am platit nimic. Inca nu e clar ce se doreste. De plata intregii facturi nu poate fi vorba. Se spune pe alt forum ca ar trebui platiti cei 0,50 Euro + TVA si nimic mai mult.

Intalnirea proprieterarilor in vederea infiintarii asociatiei a fost promisa de catre Dna Raducan dar cred ca e o gogoasa noua a Asmitei sa ne ajute sa intarziem cat mai mult cu infiintarea. Trebuia ca fiecare sa primeasca email de la Raducan pentru intalnirea de maine (vineri) dar nu am primit asa ceva. Deci nu cred ca se doreste infiintarea unei asociatii care sa se lupte cu ei. Nu trebuie sa ne bazam pe 'intentiile lor bune'. Mai bine ar pleca toata lumea in vacanta si s-ar inchide complexul pt o perioada pt ca si asa nu e nimeni interesat sa rezolve ceva si sa ia taurul de coarne. La intalnirea de vinerea trecuta din T6 au venit 3 persoane maine cred ca vor veni 1,5 persoane.  :thumbup:

#609
florin88

florin88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2010
Buna,

   Sunt pe punctul de-a lua o garsoniera dar dupa cum am constatat nimeni nu e multumit, cu costurile de intretinere. Se poate pronunta cineva cat mar ajunge intretinere pe luna.Sincer sa fiu sunt pe punctul dea renunta  din acest motiv, mi se pare o mare hotiieeeeeee..........multumesc astept un raspuns cat mai  curand am doar 6 zile la dispozitie MS

#610
il96

il96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008
Salut
Nemultumitit de costurile de intretinere suntem majoritatea, eu n-am putut sa ajung a intalnirile de pana acum, dar am adresat mai multe intrebari, solicitand explicatii administratorului si nu am primit niciun raspuns.
Eu nu am platit nimic pana acum, cel putin pana nu mi se explica de ce tb sa platesc o groaza de taxe pt revizia instalatiilor...daca aceste instalatii sunt in garantie.
Am auzit ca sunt vecini care vor plati partial, doar taxa de administrate de 0.5 euro/mp si costurile individuale.

#611
AsmitaT6

AsmitaT6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.03.2010

 il96, on 8th April 2010, 20:08, said:

Buna,
A platit cineva intretinerea pana acum? A avut loc intalnirea pentru infiintarea asociatiei?

Pe alt forum se anunta ca este o intalnire maine:

"Intalnire la ora 10:30 in hol/parter T6 sambata 24 Apr. pentru discutii legate de constituirea Asociatiei de Proprietari si discutii despre factura. Speram sa vina cati mai multi proprietari."

Edited by AsmitaT6, 24 April 2010 - 00:36.


#612
flutureta

flutureta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2009
Daca imi permiteti, pt cei interesati, chiar va rog sa va inregistrati pe forumul de pe Yahoo Groups ASMITA pt ca discutiile de acolo sunt mai tintite pe aspectele practice legate de constituirea Asociatiei si pe reglementarea cit mai rapida a valorii facturilor. In orice caz este programata o noua intilnire pentru simbata 8 Mai ora 10 in hol la T6 cind speram deja sa putem semna Acordul si Procesul verbal de constituire a Asociatiei. In acest scop rugam pe toti proprietarii sa va verificati cutiile postale pt ca o doamna din T6 se va ocupa cu multiplicarea unor tabele model cu datele personale ale proprietarilor necesare pt constituirea asociatiei. Va rugam sa depuneti aceste hirtii completate, impreuna cu cite o copie a contractului de vinzare-cumparare la apt 101 in T6 unde va fi cineva acasa tot timpul deci nu ar trebui sa fie o problema cu centralizarea datelor ca apoi sa mergem la avocat si sa demaram procedura de constituire a Asociatiei. Nu am luat in considerare propunerea ASMITEI de "ajutor" la constituirea Asociatiei pt care avocatii lor pretind 5500 eur+ TVA! In cursul zilei de astazi voi incerca sa postez pe forumul din Yahoo groups un rezumat al intilnirii de Simbata trecuta. O zi buna.

                                                                                                                                                 Mihaela Albu T5

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate