Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Mai exista dragoste adevarata

- - - - -
  • Please log in to reply
373 replies to this topic

#325
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdantella, on 25th September 2010, 09:43, said:

existenta sau...inexistenta disponibilitatii pt indragosteala si implicare afectiva repr un mod de gestionare a vietii
parerea mea
Atunci de ce de obicei dragostea apare exact in cel mai nepotrivit moment ?
Pentru ca tuturor ne este teama de dragoste ?

#326
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postbuteliearagaz, on 25th September 2010, 20:08, said:

Atunci de ce de obicei dragostea apare exact in cel mai nepotrivit moment ?
Pentru ca tuturor ne este teama de dragoste ?


nu stiu ce intelegi prin " moment nepotrivit "

de ce ne-ar fi teama de dragoste ?
sigur , nimeni nu vrea sa aiba parte de deziluzii si de neimpliniri , insa si astea fac parte din viata
daca nu am avea si clipe mai putin...roz , nu am putea sa le apreciem pe celelalte, cred eu
daca nu avem probleme , nu avem ce rezolva, prin urmare , nu ne dezvoltam abilitatile , nu am fi inzestrati cu spirit competitiv si ne-ar fi greu sa ne stabilim nivelul stimei de sine ...si - atunci , ce - am prefera ? sa nu suferim si sa " iubim " prin... polenizare ?

#327
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdantella, on 25th September 2010, 22:01, said:

nu stiu ce intelegi prin " moment nepotrivit "

de ce ne-ar fi teama de dragoste ?
sigur , nimeni nu vrea sa aiba parte de deziluzii si de neimpliniri , insa si astea fac parte din viata
daca nu am avea si clipe mai putin...roz , nu am putea sa le apreciem pe celelalte, cred eu
daca nu avem probleme , nu avem ce rezolva, prin urmare , nu ne dezvoltam abilitatile , nu am fi inzestrati cu spirit competitiv si ne-ar fi greu sa ne stabilim nivelul stimei de sine ...si - atunci , ce - am prefera ? sa nu suferim si sa " iubim " prin... polenizare ?
Eu n-am asteptat niciodata sa fiu polenizat , dar mi s-a intamplat sa ma indragostesc de cine nu trebuie si nu mi-a folosit la nimic dragostea asta !

#328
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postbuteliearagaz, on 25th September 2010, 23:31, said:

Eu n-am asteptat niciodata sa fiu polenizat , dar mi s-a intamplat sa ma indragostesc de cine nu trebuie si nu mi-a folosit la nimic dragostea asta !


" cine nu trebuia "...ce inseamna asta ?
ca ti-a tradat sentimentele ulterior ?
se mai intampla si altora...si poate totusi a trebuit sa inveti ceva din asta , asa cum ar trebui sa invatam toti
ce anume insa , depinde de fiecare dintre noi

#329
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdantella, on 22nd September 2010, 10:04, said:

nu cred ca varsta matura garanteaza o mai buna gestionare a sentimentelor , pt ca nu cred in...gestionarea lor


View Postdantella, on 25th September 2010, 09:43, said:

existenta sau...inexistenta disponibilitatii pt indragosteala si implicare afectiva repr un mod de gestionare a vietii
parerea mea

O data zici ca sentimentele nu pot fi gestionate, apoi te sucesti si spui ca de fapt tocmai posibilitatea gestionarii lor te ajuta sa-si gestionezi viata. Hotaraste-te si tu la un punct de vedere si pastreaza-l, ca altfel discutam discutii.

#330
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 18:05, said:

O data zici ca sentimentele nu pot fi gestionate, apoi te sucesti si spui ca de fapt tocmai posibilitatea gestionarii lor te ajuta sa-si gestionezi viata. Hotaraste-te si tu la un punct de vedere si pastreaza-l, ca altfel discutam discutii.


citeste mai cu atentie postarile pe care le comentezi
vbeam despre disponibilitatea in implicarea afectiva , si nu despre sentimentele in sine

#331
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdantella, on 26th September 2010, 18:20, said:

citeste mai cu atentie postarile pe care le comentezi
vbeam despre disponibilitatea in implicarea afectiva , si nu despre sentimentele in sine


Tocmai ca am citit cu atentie, si nu inteleg cum poti sa gestionezi ceva, in cazul de fata viata ta, daca nu poti controla disponibilitatea pentru implicare afectiva? A te implica afectiv inseamna a investi niste sentimente, fie ele de natura pozitiva, fie de natura negativa.

#332
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 18:51, said:

A te implica afectiv inseamna a investi niste sentimente, fie ele de natura pozitiva, fie de natura negativa.
a nutri

#333
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 18:51, said:

Tocmai ca am citit cu atentie, si nu inteleg cum poti sa gestionezi ceva, in cazul de fata viata ta, daca nu poti controla disponibilitatea pentru implicare afectiva? A te implica afectiv inseamna a investi niste sentimente, fie ele de natura pozitiva, fie de natura negativa.

disponibilitatea pt ceva , din punctul meu de vdr , desemneaza un act constient , de vointa
si de ce spun asta ?  tocmai pt ca ii aud pe multi zicand " nu vreau sa ( mai ) iubesc "
adica , din cate inteleg  , refuza sa dea curs acelor relatii care ( cred ei ),  i-ar " destabiliza" emotional
din pacate , daca alegi sa stai intr-un clopot de sticla, acolo ramai

#334
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdantella, on 26th September 2010, 19:08, said:

disponibilitatea pt ceva , din punctul meu de vdr , desemneaza un act constient , de vointa
si de ce spun asta ?  tocmai pt ca ii aud pe multi zicand " nu vreau sa ( mai ) iubesc "
adica , din cate inteleg  , refuza sa dea curs acelor relatii care ( cred ei ),  i-ar " destabiliza" emotional
din pacate , daca alegi sa stai intr-un clopot de sticla, acolo ramai

A da curs unei relatii nu este egal cu a nutrii ceva sentimente fata de cineva. Sentimentele respective le poti simtii si fara a fi implicat intr-o relatie, sau poti sa fii implicat intr-o relatie si sa nu simti nimic. Cand nu esti disponibil afectiv inseamna ca pur si simplu nu poti simti acele sentimente care sa favorizeze ineputul unei relatii bazate pe semtimente.

#335
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 20:39, said:

Cand nu esti disponibil afectiv inseamna ca pur si simplu nu poti simti acele sentimente care sa favorizeze ineputul unei relatii bazate pe semtimente.
Cam asa, esti disponibil numai pentru relatii bazate pe interes: sexual, material sau amandoua daca se poate... :lol:

@dantella... acum daca citronelle a precizat termenii ii dau dreptate. Nu ca nu vor, vrajeala... Nu pot, sunt incapabili.

Edited by Cr1spy, 26 September 2010 - 20:31.


#336
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Eu cred ca nu putem gestiona dragostea , din simplul motiv ca dragostea apare nu numai ca urmare a unei disponibilitati afective , dragostea apare ca o necesitate de stabilire a echilibrului emotional .

Poti sa te indragostesti si de soare sau de o stea , si tot dragoste este !

#337
Veronika_99

Veronika_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.08.2010

View Postbogdanan, on 19th September 2010, 16:48, said:

mda, tu stai pe forum de prea multa dragoste :)


:death:

#338
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostVeronika_99, on 26th September 2010, 22:28, said:

:death:

Mai, el a recunoscut public, pe forum, intr-un topic deschis personal, ca are probleme in a gasi dragostea. El vorbeste din experienta, asa ca nu fii ranchiunoasa.

#339
Veronika_99

Veronika_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.08.2010

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 22:35, said:

Mai, el a recunoscut public, pe forum, intr-un topic deschis personal, ca are probleme in a gasi dragostea. El vorbeste din experienta, asa ca nu fii ranchiunoasa.


si eu ce trebuie sa fac acum...? :D

#340
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

View Postcitronelle, on 26th September 2010, 20:39, said:

A da curs unei relatii nu este egal cu a nutrii ceva sentimente fata de cineva. Sentimentele respective le poti simtii si fara a fi implicat intr-o relatie, sau poti sa fii implicat intr-o relatie si sa nu simti nimic. Cand nu esti disponibil afectiv inseamna ca pur si simplu nu poti simti acele sentimente care sa favorizeze ineputul unei relatii bazate pe semtimente.


orice relatie presupune la un moment dat sentimente mai mult sau mai putin profunde
nu cred in " dragostea de la distanta " , cred ca poti iubi doar un om pe care il cunosti si pe care doresti sa il descoperi si sa il completezi


@crispy , nu vreau sa comentez cat de (in)capabili sunt unii in iubire
stiu doar ca nimeni nu poate oferi mai mult decat a primit la randul lui

iar daca ajungem sa vbim de " dragostea pt soare sau stele " , cred ca am gresit topicul :naughty:
si la astronomie/paranormal ar trebui sa ne ...regasim :rolleyes:

Edited by dantella, 26 September 2010 - 22:39.


#341
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdantella, on 26th September 2010, 23:38, said:

@crispy , nu vreau sa comentez cat de (in)capabili sunt unii in iubire
stiu doar ca nimeni nu poate oferi mai mult decat a primit la randul lui
Nu poate sau nu vrea ? :rolleyes:

#342
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdantella, on 26th September 2010, 23:38, said:

orice relatie presupune la un moment dat sentimente mai mult sau mai putin profunde
nu cred in " dragostea de la distanta " , cred ca poti iubi doar un om pe care il cunosti si pe care doresti sa il descoperi si sa il completezi


@crispy , nu vreau sa comentez cat de (in)capabili sunt unii in iubire
stiu doar ca nimeni nu poate oferi mai mult decat a primit la randul lui

iar daca ajungem sa vbim de " dragostea pt soare sau stele " , cred ca am gresit topicul :naughty:
si la astronomie/paranormal ar trebui sa ne ...regasim :rolleyes:

Stai mai, ca inca n-a adus nimeni vorba de iubiri consumate in totalitate pe messenger de pusti de 16 ani. Noi vorbeam de disponibilitatea afectiva si gestionrea vietii individului. Nu zic nu, poti sa fii atras si catre o persoana intalnita pe messenger, daca insisti, dar asta presupune sa fii intradevar disponibil din punct de vedere afectiv. Dar iubirea si modul in care o daruiesti nu o poti conditiona sau regla in functie de sentimentele celuilalt. Fiecare simte in functie de disponibilitatea afectiva de moment si experienta acumulata. Adica tu poti fi disponibil afectiv fata de o persoana care nu este, si atunci vei suferi aiurea pe motiv de iubire neimparasita cu o persoana care pur si simplu nu poate simti nimic pentru tine sau altcineva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate