Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Bonsai

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#127
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@dea1music
la partea cu vasele de bonsai nu stam prea bine, da ai niste optiuni

sa incropesti ceva dintr-o vaza sau ghiveci gasit in comert. Uneori la mr. bricolage sau hornbach mai aduc chestii.

Sa cauti un magazin numit  Daiso Japan. Exista de obicei pe la malluri sau pe la supermaketurile mari. Parka la auchan bucuresti si la real cluj erau.

Sa cauti online. Uite niste linkuri
http://www.littlevie...e-pt-flori.html
http://www.bonsaishop.ro/

@adri3an
nu te grabi cu schimbatul pamintului dedcit daca este foarte dur, sau daca nu prea mai e (uneori pamintul din vasele cu bonsai de la florarii se mai risipeste). Lasa-l intii sa se acomodeze.

@Tina63
Te-ai uitat cu atentie de paianjeni rosii? S-ar putea ca asta sa fie cauza.

#128
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009

 gomez99, on 5th February 2010, 11:00, said:

@dea1music
la partea cu vasele de bonsai nu stam prea bine, da ai niste optiuni

sa incropesti ceva dintr-o vaza sau ghiveci gasit in comert. Uneori la mr. bricolage sau hornbach mai aduc chestii.

Sa cauti un magazin numit  Daiso Japan. Exista de obicei pe la malluri sau pe la supermaketurile mari. Parka la auchan bucuresti si la real cluj erau.

Sa cauti online. Uite niste linkuri
http://www.littlevie...e-pt-flori.html
http://www.bonsaishop.ro/

@adri3an
nu te grabi cu schimbatul pamintului dedcit daca este foarte dur, sau daca nu prea mai e (uneori pamintul din vasele cu bonsai de la florarii se mai risipeste). Lasa-l intii sa se acomodeze.

@Tina63
Te-ai uitat cu atentie de paianjeni rosii? S-ar putea ca asta sa fie cauza.

Multumesc Gomez. Cum ajung acasa, ma uit si iti dau de veste. Desi, nu cred: zilele trecute m-am uitat cu ochelarii pe nas si n-am vazut nimic.
Dar, azi imi iau si o lupa si studiez.
Ne auzim.
O zi buna.

#129
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009
Gomez,
M-am uitat cu multa atentie, cu lupa, si nu am vazut nimic. Nici un fel de ganganii. Deci alta trebuie sa fie cauza!
Ma mai gandeam la ceva: poate nu mai are loc in vasul in care a venit. Adevarul este ca are cateva ceva radacinute pe afara. Mi s-a spus sa nu schimb copacelul intr-un vas mai mare in primele luni, sa astept pana primavara, ca nu i se intampla nimic. Am incercat sa acopar radacinile cu pamant de bonsai, insa se pare ca nu a fost suficient.
In Noiembrie 2008 ai recomandat cuiva sa scoata bonsaiul si sa-l puna in pamant de flori (mesajul este pe pagina 5, penultimul). Oare daca il mut intr-un amestec de pamant de flori cu pamant special pentru bonsai si il pun intr-un vas/ghiveci mai mare decat cel in care este acum, ii fac mai mult rau decat bine?
Am taiat o crenguta care incepea sa se usuce si in interior era verzui. Asta inseamna cu nu a murit, asa-i? Trebuie sa fie musai un vas de ceramica?
Si inca ceva, te rog: daca trebuie sa ii schimb pamantul, il iau ca atare si il pun in noul recipient completand cu pamant imprejur, asa-i? Nu ar trebui sa deranjez radacinile prea mult.
Astept cu nerabdare sfaturi. Sper din toata inima sa pot sa-l salvez.
Multe multumiri in avans.

#130
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
pai pe paianjeni nu prea ii vezi. pe frunze apar niste puncte foarte mici, maronii, frunza se ingalbeneste si cade.
mai poate fi afectat de cloroza, ceea ce insemna lipsa de fier si/sau magneziu, sau de acumularea excesiva in sol a unor saruri minerale venite cumva - prin apa de udare - pe care planta nu le-a folosit integral ca n-avea nevoie.
da mai poate fi si de la un regim incorect de udare/iluminare. bonsaii au un ritm de viata foarte lent. nu reactioneaza atit de rapid ca o planta normala. daca sint afectati de ceva se vede mai tirziu decit te astepti - cind povestea a evoluat.
e bine sa nu il bata soarele, pentru ca are pamint putin si se incinge.
acum, nu stiu daca planta ta e chiar un bonsai - adica un copacel caruia i s-a indus nanismul prin felurite tehnici - sau o planta tinara care arata ea asa ca un bonsai de la mama ei. inclin spre partea a doua, pentru ca bonsaii adevarati sint foarte scumpi si nu se produc en-gros.
daca ii schimbi pamintul e posibil sa ii faci bine, dar sa ii schimbi si "regimul alumentar" ceea ce poate duce la dezvoltarea lui ca un copac normal, nu ca un pseudo-bonsai.
nu e nevoie de un vas de ceramica, am vazut bonsai si in vase de lemn si de metal. da daca il muti in ghiveci de plastic nu mai e bonsai.
daca tot il muti in ghiveci obisnuit, nu iti face probleme cu radacinile, spala tot, si pune pamint maruntit in jur, preseaza putin, uda-l profunbd si n-are ce pati daca sta la 20-22C si lumina destula.

Edited by gomez99, 05 February 2010 - 17:07.


#131
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009

 gomez99, on 5th February 2010, 17:05, said:

pai pe paianjeni nu prea ii vezi. pe frunze apar niste puncte foarte mici, maronii, frunza se ingalbeneste si cade.
mai poate fi afectat de cloroza, ceea ce insemna lipsa de fier si/sau magneziu, sau de acumularea excesiva in sol a unor saruri minerale venite cumva - prin apa de udare - pe care planta nu le-a folosit integral ca n-avea nevoie.
da mai poate fi si de la un regim incorect de udare/iluminare. bonsaii au un ritm de viata foarte lent. nu reactioneaza atit de rapid ca o planta normala. daca sint afectati de ceva se vede mai tirziu decit te astepti - cind povestea a evoluat.
e bine sa nu il bata soarele, pentru ca are pamint putin si se incinge.
acum, nu stiu daca planta ta e chiar un bonsai - adica un copacel caruia i s-a indus nanismul prin felurite tehnici - sau o planta tinara care arata ea asa ca un bonsai de la mama ei. inclin spre partea a doua, pentru ca bonsaii adevarati sint foarte scumpi si nu se produc en-gros.
daca ii schimbi pamintul e posibil sa ii faci bine, dar sa ii schimbi si "regimul alumentar" ceea ce poate duce la dezvoltarea lui ca un copac normal, nu ca un pseudo-bonsai.
nu e nevoie de un vas de ceramica, am vazut bonsai si in vase de lemn si de metal. da daca il muti in ghiveci de plastic nu mai e bonsai.
daca tot il muti in ghiveci obisnuit, nu iti face probleme cu radacinile, spala tot, si pune pamint maruntit in jur, preseaza putin, uda-l profunbd si n-are ce pati daca sta la 20-22C si lumina destula.

Multumesc Gomez.
Si daca totusi sunt paienjeni? Frunzele, intradevar, se pateaza, se ingalbenesc, se coloreaza maro si apoi se usuca si cad. Dar nu ar fi trebuit sa vad ceva, de genul unor fire, ceva? Ar trebui sa iau vreo masura?
Am pus o poza cu copacelul meu asa cum era cand l-am primit. Intre timp, am acoperit radacinile cu ceva pamant - asa mi s-a spus. Acum, din pacate, arata foarte trist si golas. Ce parere ai, este un bonsai Carmona Mycrophilla, asa cum mi-a fost prezentat?
Oricum, maine de dimineata, il mut. Nu am gasit un vas, asa ca il voi pune intr-un ghiveci de plastic patrat. In momentul de fata cel mai important lucru este sa fac tot ce pot pentru a-l salva.
Totusi, as vrea sa fiu sigura ca am inteles corect ce mi-ai scris: il scot din pamant, spal radacinile (poate chiar cu ceai de musetel, ce zici?). Apoi il pun in pamant - amestec de pamant pentru flori cu pamant pentru bonsai-, il ud bine, am grija sa dreneze bine si il tin la lumina si caldut. Apoi il ud mai des - cand vad ca s-a uscat pamantul, sau cate putin zilnic (cred ca zilnic este cam mult, nu? Mai ales iarna). Nutrienti, ceva? Trebuie sa-i dau vreun mineral/element in mod deosebit? Intr-un mesaj anterior spuneai ca zatul de cafea la radacina i-ar face bine unui bonsai. Oricum, nu imediat. De asemenea: sa tai ramurelele foarte subtiri care par a fi uscate? Sa pulverizez apa pe frunze si ramurele?
In speranta ca nu sunt prea insistenta si ca nu te deranjez prea mult cu intrebarile mele, iti multumesc anticipat foarte mult pentru rabdare si informatii.
Astept cu nerabdare sfaturile tale.
O seara buna.

Attached Files



#132
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu ii strica o baie completa cu ceai de musetel. chiar poti sa il lasi in pap calduta 10-15 min nu are ce sa ii strice.
udat zilnic iarna nu cred ca e o idee buna.
nutrienti nu asi pune. exista un praf care se dadea la legume cind le batea piatra sau se deshidratau, le ajuta sa faca radacini mai multe si implicit sa se hraneasca mai bine, cred ca era facut la cluj, da nu mai imi aduc aminte cum ii zicea, parca revital. poate iar prinde bine.
in ultima instanta o stropeala cu un acaricid sistemic, aici poate da diorama o idee.
daca isi revine nu cred ca i-ar strica o pulverizare zilnica cu apa, asa cind treci seara la culcare.
tunsul poate mai incolo. cind iti dai sema ce si cum. oricum, daca sint paianjeni, unii dintre mugurii de crestere au fost si ei afectati iar taiatul virfurilor nu poate decit sa ii faca bine.

#133
adri3an

adri3an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2010
salutare tuturor detinatorilor de bonsai!

Multumesc mult Gomez pentru sfaturi!Miercuri am udat toate florile cu apa amestecata cu ingrasamint lichid si vad ca floricelele mele sint verzi si ma simt foarte fericit si bucuros ca si lor le e este bine.La ce interval se uda florile?La 2-3 zile e bine?Florile stau in apartament.

#134
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
iarna in special e bine sa uzi cind pamintul din ghivece este uscat . desigur ca in functie de planta regimul de udare poate fi diferit, unele plante cer mai multa apa, altele mai putina. o gogaluiala in sensul asta nu strica.
nu exagera cu ingrasamintul, poate e bine sa mai astepti pina dupa jumatatea lui martie cu a doua aplicare.

#135
Tina63

Tina63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.07.2009

 gomez99, on 6th February 2010, 00:17, said:

nu ii strica o baie completa cu ceai de musetel. chiar poti sa il lasi in pap calduta 10-15 min nu are ce sa ii strice.
udat zilnic iarna nu cred ca e o idee buna.
nutrienti nu asi pune. exista un praf care se dadea la legume cind le batea piatra sau se deshidratau, le ajuta sa faca radacini mai multe si implicit sa se hraneasca mai bine, cred ca era facut la cluj, da nu mai imi aduc aminte cum ii zicea, parca revital. poate iar prinde bine.
in ultima instanta o stropeala cu un acaricid sistemic, aici poate da diorama o idee.
daca isi revine nu cred ca i-ar strica o pulverizare zilnica cu apa, asa cind treci seara la culcare.
tunsul poate mai incolo. cind iti dai sema ce si cum. oricum, daca sint paianjeni, unii dintre mugurii de crestere au fost si ei afectati iar taiatul virfurilor nu poate decit sa ii faca bine.
Ieri am mutat copacelul. I-am facut un dus cu musetel, l-am curatat bine, si l-am pus in ghiveci. Era foarte inghesuit in vas. Am taiat totusi crengutele subtiri care erau uscate. Acum aproape toate frunzele s-au uscat. Sta in lumina (camera are orientare sud) si la 20-21 grade. L-am udat, s-a scurs apa din ghiveci. In camera, fiind cam uscat aerul, ma gandeam sa-l pulverizez pe ramuri.  Nu cred ca-i fac rau. Sper sa-si ravina.
O sa caut si revital.
Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
O zi buna.

#136
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004

 aliscami79, on 19th September 2008, 19:23, said:

Da, sfatul cu pulverizarea pare ok. Si mie tot asa mi s-a spus. Atat pe pamantul lui cat si pe frunze. Isi va reveni. In ceea ce priveste lumina...are nevoie de multa...Aseaza-l undeva, nu neaparat afara, unde sa se bucure din plin de ea. Al meu a ramas fara frunze dar si-a revenit. Iata-l!!!


Salut, cum se numeste copacelul din poza mica, unde sunt cele 3 sticle?
Asa ceva am si eu si nu stiu ce specie e.

Multumesc

#137
gubaluminita

gubaluminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2006
Buna,
Imi poate spune si mie cineva ce specie de bonsai am cumparat? Tipa de la florarie era cam ametita, ba mi-a zis ca ar fi Ligustrum, ba ca ar fi Ficus.Nu stiu ce sa mai cred.Eu as inclina spre Ligustrum, voi ce parere aveti? -_-
Sper sa intelegeti ceva din poze, ca-s facute cu telefonul

Attached Files



#138
dude4900

dude4900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.04.2007
salut. am cumparat ieri un bonsai de la baumax pe nume Zanthoxylum piperitum si nu avea decat eticheta cu numele lui si ca e bonsai de interior... nu i-am dat apa pentru ca picura prin magazin si nu stiu cat sa-i dau. as vrea sa stiu daca mai are cineva sa-mi dea niste sfaturi cum sa-l ud, cat de des sa il ud, unde sa il tin, si ce mai are el nevoi sa fie sanatos si fericit :)
am adaugat niste imagini sa-l vedetzi.

Attached File  P3210043WWEB.jpg   67.38K   88 downloads     Attached File  P3210051WEB.JPG   288.36K   54 downloads

#139
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 gubaluminita, on 19th March 2010, 09:50, said:

Buna,
Imi poate spune si mie cineva ce specie de bonsai am cumparat?

nu stiu ce este, dar e tare frumos! de curiozitate cit ai dat pe el?

#140
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Zanthoxylum piperitum trebuie sa vada razele soarelui cateva ore pe zi, deci are nevoie de lumina peste medie. Este destul de setos, dar ai grija sa nu cazi in capcana de a-i turna apa prea multa. Ideea e sa nu lasi solul sa se usuce de tot, dar nici sa se imbibe cu apa. O sa gasesti echilibrul singura cand vei vedea care  e necesarul lui de apa. Ma feresc de recomandarile de genul "uda la 2-3-4-5 zile" pentru ca astea-s relative. Ce ud eu la 2 zile poate tu trebuie sa uzi la 3 zile, in functie de sol, de temperatura si umiditatea camerei. Nu suporta temperaturile extreme, nici alea mari, nici alea mici. Bafta!

Edited by diorama, 22 March 2010 - 21:29.


#141
gubaluminita

gubaluminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2006
Gomez multumesc,am dat 120 de lei pe el.Am mai vazut unii la 70 de lei,chiar si la 40 de lei, dar nu prea mi-au placut,nici ca forma, nici ca frunze..

Ma gandesc ca ar putea fi Zelkova?? Am vazut unul cu frunzele cum le are si al meu, dar mult mai micut si se numea Zelkova.Dupa cum am citit pe internet e tot o specie de Ulm si se ingrijeste ca si ulmul.Dupa 6 zile bonsaiul meu se comporta impecabil,arata la fel de bine,are o gramada de muguri noi.Doamne-ajuta
Spuneti-mi si mie cu apa, cum sa fac? Eu am zis pana vin caldurile alea mari sa il ud la 2 zile, seara..nu prea stiu nici cata apa ar trebui sa-i dau sa bea, asa ca am zis sa ii pun cate 3 seringi de 20 de ml.O fi mult, o fi putin?? Help me

Edited by gubaluminita, 23 March 2010 - 09:26.


#142
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu zic ca face toti banii. incearca sa ii pastrezi forma. o sa mai apara crengute noi, se usuca frunze. eu n-as lasa crengi noi. scapa de frunzele uscate. pulverizeaza-l din cind in cind cu apa pe frunze. diorama zice bine, urmareste cind se usuca pamintul (da nu cind e uscat piatra) si uda-l atunci. lumina multa. roteste-l din in cind. dimineata merge si soare direct, da vara mare grija ca ii poate arde. nu uita ca are mai putine resurse decit o planta obisnuita si evapora rapid. nu ii pune inca ingrasaminte ca incepe sa creasca aiurea.

Edited by gomez99, 23 March 2010 - 10:12.


#143
gubaluminita

gubaluminita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.10.2006
multam de sfaturi..deja am inceput sa il rotesc :)..la tuns si ingrasamant inca nu ma bag, pana nu prind putina experienta cu el si ajung sa il cunosc mai bine

#144
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Salutare , vreau sa ii cumpar prietenei mele un bonsai . Nu stiu in ce fel sa il aleg , am inteles ca trebuie sa aiba frunzele mici adica in proportie cu trunchiul sa semene cat mai mult cu un copac in miniatura , dar eu pe la magazine am vazut doar cu frunzele mari ca de boschete. Intr-un singur magazin am vazut unu mai in "standarde" . Nu vreau sa chelutiesc nici o avere pe el pt ca am vazut ca este destul de costisitor un bonsai . Astept sfaturi , o locatie , un indiciu. Mersi !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate