Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Bonsai

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
235 răspunsuri în acest subiect

#163
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 lex404, on 22nd August 2010, 10:10, said:

toate schimbarile mari [taiat artere mari, schimbat pamant,etc] e bine sa se faca primavara daca nu e de maxima necesitate
la bonsai indoor, nu ai anotimp de schimbari
gîndeste-te de unde vine sau unde creste specia respectiva si veiti gasi multe raspunsuri

la cei outdoor, se schimba situatia
de regula, se urmareste ce se-ntîmpla cu cei în natura, iar de tuns, frezat, barbierit, etc ... prin feb. martie
dar si prin sept. octombrie se pot face schimbart dar, nu majore

#164
Andolina

Andolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 06.09.2010
Buna ziua ! mi-am cumparat si eu astazi un bonsai, tind sa cred ca este ficus ginseng dar as vrea o confirmare daca se poate, sa stiu cu ce am de-a face.. Multumesc !

Fișiere atașate



#165
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 Andolina, on 9th October 2010, 13:48, said:

Buna ziua ! mi-am cumparat si eu astazi un bonsai, tind sa cred ca este ficus ginseng dar as vrea o confirmare daca se poate, sa stiu cu ce am de-a face.. Multumesc !
da, ... care defapt este in botanica un Ficus microcarpa var. Nitida sau Ficus retusa ssp. nitida
sub numele de Ficus Ginseng, se vinde mai bine
Ginseng in chineza înseamna radacina
pentru mine, asta nu-i un bonsai

#166
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005
tinind cont ca un bonsai se obtine dintr-un copac normal asupra caruia se aplica tot felul de tehnici de reducere si formare, eu as zice ca ar fi doua abordari:
- bonsaiul-bonsai, dupa descrierea de mai sus
- pseudo-bonsai, care insemna o planta care creste de la mama natura asa ca sa arate ca un copacel miniatura - si de aici toata gama de plante vindute (relativ ieftin) pe post de bonsai. aici intra tufele, arbustii, unele caudiciforme si altele. e drept ca si astora li se pot aplica unele tehnici de formare, daca chiar tii neparat.
iaca si bonsaiul meu, cred ca e un picea glauca.

Fișiere atașate



#167
Cocktail

Cocktail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 27.12.2007
Salut,
recent mi-am cumparat un bonsai ( Carmona Macrophylla ) și aș dori și eu câteva sfaturi pentru a îl întreține.
Momentan este ok, astăzi l-am cumpărăt. Are câteva rămurele crescute aiurea, dar nu știu dacă să le tai sau nu.
Când se taie un bonsai ?
Se poate tăia după bunul plac sau trebuie urmat un procedeu anume ?
Cu udatul, ce metodă îmi recomandați scufundarea sau udatul normal ?
La câte zile să îl ud ?
Dacă îl pulverizez are ceva ?
Ar trebui să îl țin 1-2 ore la soare/pe zi, având în vedere că e aproape iarnă ?
Se poate schimba ghiveciul în perioada asta sau trebuie să aștept până la primăvară ?
Dacă îl schimb, ce pământ pun ?

Pun toate întrebările astea ca să nu vă mai stresez pe viitor :)
Niște poze:
Fișier atașat  DSC05958.JPG   138,46K   72 download-uri
Fișier atașat  DSC05959.JPG   136,61K   55 download-uri
Fișier atașat  DSC05960.JPG   139,07K   49 download-uri

LE: scuze dacă vă suciți gâtul din cauza pozelor...

Editat de Cocktail, 31 octombrie 2010 - 23:44.


#168
Cocktail

Cocktail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 27.12.2007
nimeni ?

#169
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 22.08.2010

 Cocktail, on 3rd November 2010, 22:47, said:

nimeni ?
chiar nimeni

#170
Cocktail

Cocktail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 27.12.2007
Am google-at și eu dar nu am găsit un răspuns la toate întrebările, cum ar fi:
Când se taie un bonsai ? (tunde)
Dacă îl pulverizez are ceva ?
Ar trebui să îl țin 1-2 ore la soare/pe zi, având în vedere că e aproape iarnă ?
Se poate schimba ghiveciul în perioada asta sau trebuie să aștept până la primăvară ?
Dacă îl schimb, ce pământ pun ?

#171
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005

 Cocktail, on 3rd November 2010, 23:02, said:

Am google-at și eu dar nu am găsit un răspuns la toate întrebările, cum ar fi:
Când se taie un bonsai ? (tunde)
bonsaiul e un copac. prin urmare se tunde periodic, ori de cite ori isi "iese din forma" dar si in functie de sezon. ma refer la tunderea de intretinere nu cea de formare, care e o intreaga filosofie

 Cocktail, on 3rd November 2010, 23:02, said:

Dacă îl pulverizez are ceva ?
e de bine pulverizatul se recomanda in special daca e tiunut in mediu uscat. daca ii faci dus risti sa speli substratul, pulverizatul ii ofera umezeala fara sa il pericliteze.

 Cocktail, on 3rd November 2010, 23:02, said:

Ar trebui să îl țin 1-2 ore la soare/pe zi, având în vedere că e aproape iarnă?
desigur ca ii trebuie lumina. acu depinde si ce bonsai este, ca unii dintre cei cu frunze cazatoare se incapatineaa sa doarma iarana si isi leapada frunzele chiar daca il tii la soare.

 Cocktail, on 3rd November 2010, 23:02, said:

Se poate schimba ghiveciul în perioada asta sau trebuie să aștept până la primăvară ?
Dacă îl schimb, ce pământ pun ?
eu obisnuiesc sa schimb ghiveciul primavara la toate plantele mele. si exista pamint de bonsai

#172
dude4900

dude4900

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.04.2007
buna, de vreo 2 luni bonsai meu a ramas fara frunze complet, initial am crezut ca asa trebuie ca vine iarna, dar am cautam mai adanc si am aflat ca nu trebuia sa ramana fara frunze. am gasit ca copacelul meu nu trebuia sa ramana fara frunze verzi(au ramas cateva frunze maro care nu vroiau sa cada deloc, pana la urma le-am chelit cu forta) si asta a fost acum 1 luni. am banuit ca am udat incorect poate prea des si am verificat radacinile. am luat pamant pentru bonsai l-am schimbat in alt pamant si nu l0am udat 7 zile. radacinile aratau albe, avea si 2 radacini mai groase si negre, le-am lasat pe toate nu am taiat nimic cand am vazut ca erau asa putine si mici(1 radacina alba cu 3 ramificatii si 2 mai mare si groase lemnoase negre) (nu mai lungi de 1,5 cm). dupa ce tot l-am schimbat i-am taiat cateva crengute. nu stiu daca am facut bine. acum ca nu are frunze, il pot tine mai la cald eventual fara soare (doar nu are frunze si face fotosinteza) ca la geamu unde statea pare sa fie mai rece decat in camera?

multumesc anticipat, aici si niste imagini cu copacelu(inainte si dupa(adica acum))

http://img97.imagesh...p3210051web.jpg


http://img97.imagesh...p3210051web.jpg
http://img230.images.../182/frunza.jpg
http://img823.images...88/pc030018.jpg
http://img199.images...15/pc030019.jpg

#173
dude4900

dude4900

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.04.2007
salut, am o imagine cu frunzele [ http://img411.imageshack.us/img411/5124/pc050063.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cam asa aratau(din verde au devenit asa orange, baroniu si sunt bine prinse de creaga). inseamna ca copacu e mort?

#174
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.605
  • Înscris: 20.09.2008
cam da.

Eu il cresc de mic. Din bruxus. Din vreo 5 au ramas 2. Dar nu ma las. Unul e viguros.
Am observat ca nu suporta afara-casa. Practic mor. Dar afara, pe fereastra, nu rezista la temp sub -10 grade C. Deci ....nu stiu. Fiindca bruxus e planta ce merge si afara.

#175
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005
vad niste puncte albe pe nodurile crngutei, sint reflexii de la poza sau e ceva acolo?

#176
dana_hiq

dana_hiq

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 19.06.2009

 dude4900, on 3rd December 2010, 23:40, said:

buna, de vreo 2 luni bonsai meu a ramas fara frunze complet, initial am crezut ca asa trebuie ca vine iarna, dar am cautam mai adanc si am aflat ca nu trebuia sa ramana fara frunze. am gasit ca copacelul meu nu trebuia sa ramana fara frunze verzi(au ramas cateva frunze maro care nu vroiau sa cada deloc, pana la urma le-am chelit cu forta) si asta a fost acum 1 luni. am banuit ca am udat incorect poate prea des si am verificat radacinile. am luat pamant pentru bonsai l-am schimbat in alt pamant si nu l0am udat 7 zile. radacinile aratau albe, avea si 2 radacini mai groase si negre, le-am lasat pe toate nu am taiat nimic cand am vazut ca erau asa putine si mici(1 radacina alba cu 3 ramificatii si 2 mai mare si groase lemnoase negre) (nu mai lungi de 1,5 cm). dupa ce tot l-am schimbat i-am taiat cateva crengute. nu stiu daca am facut bine. acum ca nu are frunze, il pot tine mai la cald eventual fara soare (doar nu are frunze si face fotosinteza) ca la geamu unde statea pare sa fie mai rece decat in camera?

multumesc anticipat, aici si niste imagini cu copacelu(inainte si dupa(adica acum))

http://img97.imagesh...p3210051web.jpg


http://img97.imagesh...p3210051web.jpg
http://img230.images.../182/frunza.jpg
http://img823.images...88/pc030018.jpg
http://img199.images...15/pc030019.jpg
si eu am aceeasi problema mi se rupe inima de el..tin la el foarte mult va rog zicetimi ce sai fac k dk se intampla ceva cu el nu stiu ce fac...va rog ajutor

#177
kazzo

kazzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.06.2008

 mufă, on 12th October 2006, 21:42, said:

De ce nu-i faci o poză?


poate ma poti ajuta pe mine:d am primit un bonsai sapt trecuta, mi s-a spus ca face flori albe...stii cumva ce tip e?:D am atasat o poza poate te ajuta:) multumesc

Fișiere atașate



#178
d3rutat

d3rutat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 13.06.2008

 kazzo, on 5th February 2011, 12:13, said:

poate ma poti ajuta pe mine:d am primit un bonsai sapt trecuta, mi s-a spus ca face flori albe...stii cumva ce tip e?:D am atasat o poza poate te ajuta:) multumesc

Buna! Ai primit o Carmona microphylla. Pentru ajutor arunca o privire aici: Intrebari frecvente
Toate cele bune!

Editat de diorama, 16 februarie 2011 - 22:31.
Editat link


#179
mihai3d

mihai3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 05.02.2009
Am un bonsai recent cumparat din Cora
si  se vestejesc si cad frunzele in ritm  rapid L am scufundat in apa vro 15 min
cred ca nu stiu sa l  ud
ce ar trebui sa i fac sa nu l pierd
daca stiti ce specie e ?
scrie sa l tin la 18-24 grade ( da vara sunt 35 in casa)
multumesc

Fișiere atașate



#180
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 04.05.2008
am avut si eu... sunt extrem de sensibili...
nu inteleg un aspect: cum au plecat din zona de unde sunt comercializati, crapa!
nu as vrea sa iti spun "arunca-l", mai pastreaza-l, posibil sa fie in perioada in care ii cad frunzele.
incearca sa vezi daca are viermi prin pamant, sau alte taratoare pe langa. era bine sa nu-l asezi langa alte plante, e posibil sa se fi "contaminat" de la cele din zona.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate