Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Aro second hand. Se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Keo, stai linistit, nu-i iau apararea omului, doar ii explicam in mare despre ce e vorba.
Nu desconsider Aro, dimpotriva. Iar daca ai fi intrat mai des pe forum ai fi vazut ca masina mea preferata (chiar de-ar fi singura si pentru oras) e Land Rover Defender, despre care de la 200 de metri nu cred ca esti sigur ca nu e Aro.

#56
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
daca n-ar fi de 10 ori mai scump (SH), eu as recomanda cu caldura treaba asta de mai jos.

NU DATI!  :P

Attached Files



#57
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mai adauga si consumul de tanc plus intretinerea scumpa ca dracu

#58
Keo

Keo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.01.2005

 akeem, on Apr 13 2006, 07:46, said:

Keo, stai linistit, nu-i iau apararea omului, doar ii explicam in mare despre ce e vorba.
Nu desconsider Aro, dimpotriva. Iar daca ai fi intrat mai des pe forum ai fi vazut ca masina mea preferata (chiar de-ar fi singura si pentru oras) e Land Rover Defender, despre care de la 200 de metri nu cred ca esti sigur ca nu e Aro.
Akeem,stau... :D Si am intrat destul de des pe forum,sa stii,doar ca am intrat mai tarziu decat unii dintre voi. Chestiile cu ARO si offroad m-au apucat relativ tarziu,dupa ce mi-am reconditionat unul si am vazut ce inseamna. Incepusem mai mult in joaca si a ajuns sa imi placa masina asta. Deja ma bate gandul sa incep la a doua,dar inca nu m-am hotarat la caroserie. Oscilez intre Spartana si Aro 10 ala inchis (10.4,parca). Doar un lucru e stabilit. Sasiul va fi de Aro 244   ;)  Iar despre Defender,ce sa zic...  :coolspeak: Nu pot sa-ti urez decat sa-l stapanesti sanatos,ca merita. Nu m-am dat cu vreuna,dar am studiat de aproape. Daca mi-ar permite bugetul,sigur mi-as lua si eu unul. V6 diesel.  :w00t:

#59
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
N-am Defender :crybaby: :crybaby: :crybaby:, doar visez la unul.
Defenderul are doar un singur motor (TD5) 4 cil pe motorina, n-a avut niciodata V6 diesel ci V8 pe benzina, pe vremuri.

Referitor, la Aro 10, ala Spartana ar fi cool (vorbesc de ideea in sine de caroserie), dar ce faci iarna? Ce faci cand vrei sa dormi in el si stai cu grija ca vine ursul si-ti da cu gheara pe prelata ? (eu sunt cam stresat la faza asta) - depinde de tine. Chestia cu sasiu de 244 e intr-adevar desteapta, e cat se poate de solid pentru ca celalalt nu poate fi folosit in conditii extreme. De ex. suspensia fata e ca la berlina, care nu cred ca la vremea aia a fost proiectata pentru off-road  :nonobad: cu tot ce tine de asta: unghiuri de dezbatere, incarcari, portanta, etc.
A, si inca o chestie, Aro 10 cu sasiu de 244 are 4 usi si e mai lung, ca sa-l pui pe Spartana ar trebui sa mai tai din el.

#60
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
[quote name='akeem' date='Apr 14 2006, 08:31' post='1423898']
N-am Defender :crybaby: :crybaby: :crybaby:, doar visez la unul.
Defenderul are doar un singur motor (TD5) 4 cil pe motorina, n-a avut niciodata V6 diesel ci V8 pe benzina, pe vremuri.


defender-ul a avut mai ulte motoare, in aceasta ordine:
10J - 2,25 D preluat de la modelul S3 care nu s-a miscat prea mult din lipsa de putere 1983-1984
12J - 2,5D    1984-1986   pina aici s-au numit landrover 110 si 90. caroseria  si mecanica au ramas aceleasi s-au schimbat doar motoarele si s-au numit defender cu urmatoarele motoare:
2,5 benzina
19J - 2,5 turdodiesel - 1986-1990 septembrie
200tdi sept. 90 -1994
300tdi - 1994 - 2000
td5 2000............

din 1980, s-a fabricat S3 stage one cu v8 de 3,5l care a continuat pina prin 2002 la defender si discovery

scuze , sint cam ot of topic

#61
Keo

Keo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.01.2005
akeem,vise placute... :D  acum,pe bune...ai la ce visa,sicer.si mie imi place utilaju'. apropo de spartana,ca intrebai ce fac iarna sau cu ursu'..vezi poza. :P  Iar cu scurtatul,nu-i nevoie pt sasiu. S-a montat si caroseria scurta de A10,nu numai uratsenia aia cu 4 usi(mie nu imi place strutsocamila aia) si se cheama A10 Super. Am mai spus pe undeva,dar nu mai stiu unde: frane fata Bendix,cu discuri ventilate,servodirectie,si motoare de la Renault si Daewoo de 1,9. Sunt fabricate incepand cu 2000. Si terminand nu foarte tarziu,ca nu a mai durat prea mult pana au pus-o pe butuci(fabrica,zic...). Cu Spartana,vreau sa-mi fac una de vara,de aia ma gandeam la ea. tre sa mai studiez doar treaba cu RAR-u',cu omologarea,ca as vrea sa pun si un motor brici... sasiul l-am gasit deja,mai tre sa ma lamuresc u omologatu',daca nu iau in calcul si varianta 240,adica ala mare cu prelata. in fine,deocamdata sunt in faza studiului "de fezabilitate" :D

Attached Files



#62
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Da, ma, uitasem ca-l ai si pe 244.
Gusterule, bine ca mai esti prin zona, aveam o gramada sa te intreb, dar in partea cealalta, la Defender.
Ptiu, n-am drepturi de moderare pe aici, ca voiam sa-ti mut postul acolo.

Keo, citeste si aici:
http://forum.softped...pic=23030&st=60

#63
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 akeem, on Apr 12 2006, 08:01, said:

La ARO chestia e ca mai trebuie si sa te dai jos din masina si sa rotesti butucii aia de ies din axul rotilor din fata ca sa-i treci si pe ei pe pozitia de greu.


Asta e 4x4. Greu sau usor se selectraza din levier.

#64
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,958
  • Înscris: 17.10.2003
Asa e, am scris in fuga. Voiam sa spun ca in plus de selectat trebuie "si sa te dai jos din masina", acum am vazut ca am mai uitat din cuvinte ;)

#65
Keo

Keo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.01.2005
Keo, citeste si aici:
[url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=23030&st=60"]http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=23030&st=60[/url]
[/quote]
ce mah,akime,vrei sa ma oftici?  :D macar sa colind eu toate coclaurile si toti muntii din RO si sa constat ca nu imi mai ajunge 244... oricum,in andora,maroc,sau alte asemenea...nu ma vad prea curand. si apoi cu defenderu' tre sa-l rup in doo sa-mi mai fac de lucru pe langa el,pe cand la 244 imi gasesc de lucru in timpul liber si daca nu am avut iesire cu el.  :P

#66
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 akeem, on Apr 15 2006, 10:12, said:

Da, ma, uitasem ca-l ai si pe 244.
Gusterule, bine ca mai esti prin zona, aveam o gramada sa te intreb, dar in partea cealalta, la Defender.
Ptiu, n-am drepturi de moderare pe aici, ca voiam sa-ti mut postul acolo.

inca o data scuze de out of topic. cit despre intrebari, chiar daca nu stiu pe moment pot sa mai intreb la club, tocmai ce m-am intors
Keo, citeste si aici:
http://forum.softped...pic=23030&st=60


#67
Cyrus The Virus

Cyrus The Virus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2006
Salutare.  Am si io in ARO 324 din 2002 cu motor Andoria la care vreau sa modific plansa de bord, adica sa o schimb cu modelul nou care s-a montat pe Cross Lander, stie careva de unde pot cumpara asa ceva?
          Si in alta ordine de idei treaba cu datul jos din masina cind cuplezi 4x4 nu e chiar asa! Cuplajele pt. care te dai jos din masina de fapt la masinile de teren straine sunt extra, rolul lor este de a cupla si decupla planetarele in ideea de a reduce consumul, daca sunt decuplate poti sa te joci cu maneta cit vrei ca planetarele din fata se vor invirti in gol , iar daca numai unul este cuplat efectul manetei este tot nul pt. ca diferentialul nu este blocat si planetara decuplate se invirte in gol.
           Ori cum eu blochez planetarele pe tot timpul ierni in ideea da a nu ma da jos cind am nevoie de 4x4, tot ce trebuie sa fac e sa mut maneta in pozitia da 4x4 :) si reductorul are 3 poziti 2x4 , 4x4, 4x4 cu reductie, 4x4 fara reductie se poate cupla  si in timpul mersului, am fost cu 80 K/h cu 4x4 fara reductie  :w00t:

#68
Keo

Keo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.01.2005

 Cyrus The Virus, on May 24 2006, 17:10, said:

Salutare.  Am si io in ARO 324 din 2002 cu motor Andoria la care vreau sa modific plansa de bord, adica sa o schimb cu modelul nou care s-a montat pe Cross Lander, stie careva de unde pot cumpara asa ceva?

te costa vreo 28 de mil toata mustaria.daca te intereseaza,te ajut.ca si banii tai sunt buni...:P

#69
Cyrus The Virus

Cyrus The Virus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2006
Ceau Keo m-ai salvat de la agonie!! Cum pot sa iau legatura cu tine?
Mailul meu este [email protected], sau daca imi lasi un nr. de telefon am sa te sun eu.  :bigwhitegrin:

#70
bullbarr

bullbarr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2008

 Cyrus The Virus, on May 24 2006, 16:10, said:

Salutare.  Am si io in ARO 324 din 2002 cu motor Andoria la care vreau sa modific plansa de bord, adica sa o schimb cu modelul nou care s-a montat pe Cross Lander, stie careva de unde pot cumpara asa ceva?
          Si in alta ordine de idei treaba cu datul jos din masina cind cuplezi 4x4 nu e chiar asa! Cuplajele pt. care te dai jos din masina de fapt la masinile de teren straine sunt extra, rolul lor este de a cupla si decupla planetarele in ideea de a reduce consumul, daca sunt decuplate poti sa te joci cu maneta cit vrei ca planetarele din fata se vor invirti in gol , iar daca numai unul este cuplat efectul manetei este tot nul pt. ca diferentialul nu este blocat si planetara decuplate se invirte in gol.
           Ori cum eu blochez planetarele pe tot timpul ierni in ideea da a nu ma da jos cind am nevoie de 4x4, tot ce trebuie sa fac e sa mut maneta in pozitia da 4x4 :) si reductorul are 3 poziti 2x4 , 4x4, 4x4 cu reductie, 4x4 fara reductie se poate cupla  si in timpul mersului, am fost cu 80 K/h cu 4x4 fara reductie  :w00t:
salut .  stiu ca acest forum e din 2006 dar in speranta ca voi gasi o rezolvare a problemei scriu si eu aici
am un aro 324 pe benzina cand l-am luat in 2007 Dec consuma 9-10/100Km,, dupa gerurile care au fost sa ,,dereglat si am ajuns la un consum de 18/100km ,am fost la un prieten care e mecanic si mi-a zis sa ii schimb jiglioarele ,le-am schimbat si am ajuns la un rezonabil 12/100km,,,,,,acum a inceput sa mearga in trei am schimbat platini ,bujii,a mers bine trei zile dupa care iar a inceput sa mearga in trei si inevitabil sa consume iar mult .
Intrebarea mea este urmatoarea stie cineva un mecanic bun

Attached Files



#71
cristimikk

cristimikk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.06.2008
eu am un aro 10.4 din 92 pe benzina.intradevar comsuma cam mult dar cum au mai zis si altii cu fata cuplata nu te lasa nicaieri.motorul e suficient de puternic pt ca are reductor si nu se forteaza numai ca e un pic cam mare consumul.am ramas impotmolit cu el si nu am mai putut iesi numai cand a ramas suspendat si nu mai prindeau rotile pe pamant.in rest...eu ce problema am la el am un joc la caseta de directie.din caseta si nu gasesc...concluzia:daca gasesti unul cat de cat sa mearga si la un pret bun...merita

#72
Suparici

Suparici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.02.2005
bullbar, incearca si pe forumul aroistilor aro4x4.net

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate