Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#3961
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006

 talica, on 28 mai 2017 - 11:08, said:

ideea era de a reduce pierderile de montaj, prin proiectarea acoperisului la dimensiuni (lungimea apei) cat mai apropiate de cele ale foilor de tabla (atat cat se poate, bineinteles). Nu am stiut ca Rukki are tabla in module, la fel ca Gearard!

Acum am vazut ca lungimea foii de tabla la Rukki poate fi intre 850 - 8200 mm! Deci se poate comanda functie de necesarul tau de lungime!  OK!
Eu am ales pentru renovarea acoperisului Budmat ! Budmat produce tot module , otel suedez SSAB S280GD (cea mai buna calitate), grosime 0,5mm , zinc 275g/mp , vopsea poliuretanica Prelaq  X-matt. Garantia este de 50 ani la coroziune. Pierderea este f mica , si are un raport calitate pret foarte bun.
Am vazut ca nu prea este cunoscut produsul pe la noi.

#3962
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Buna ziua,
Ajutati-ma cu un sfat..ce parere aveti despre acest tip de acoperis?
Are panta de 5 grade deocamdata, cu atic , pt a nu strica designul casei.
Nu vreau sa am probleme cu infiltratiile, de aceea , va intreb cum sa il acopar si ce e de propus/modificat?

Multumesc
Ana

Attached Files



#3963
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Nici nu-mi vine sa comentez, ca sa nu va intristez... Aici s-a incercat combinarea unui design modern, cu o solutie de acoperire ieftina, pe principiul rabda baba la frumusete! :(
Acolo ar trebui un acoperis terasa, cu termo si hidroizolarea specifica, nu un acoperis sarpanta cu panta de 5 grade! Problema este ca un acoperis terasa in mintile lui este mult mai scump si atunci, la cererea 'dezvoltatorilor imobiliarrrri de Bucale', s-a inventat porcaria asta! Ca sa functioneze, ar trebui ca invelitoarea sa fie din tabla faltuita ( atentie, nu prefaltuita ), iar aticele sa fie si ele imbracate perfect in tabla. Ca sa fiu arogant, la cum e gandita Posted Image  evacuarea apei pluviale, estimez ca ar trebui si ceva degivrare... In concluzie, o sarpanta ca asta facuta ok ar costa tot cat o terasa, sau mai mult. Daca e facuta pentru vanzare si nu va e frica de blesteme, merge si asa, probabil ca infiltratiile nu o sa apara din prima iarna! Posted Image

#3964
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Deci spuneti ca e mai safe acoperis in terasa?
Nu este pt vanzare, dar noi am vrut cu sarpanta , si singura care se preteaza la panta mica este tabla..
Credti ca daca o fac in terasa e mult mai bine?

#3965
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Sigur, din punct de vedere tehnic, terasa este solutia corecta. Se poate face si cu sarpanta, dar care trebuie facuta mai inalta si renuntat la fanteziile de gen dolie in diagonala acoperisului catre o pluviala unica. Sansele ca sa exista macar o greseala de punere in opera sunt enorme! Nu trebuie sa fii un mare arhitect, ci doar unul care a promovat geometria in gimnaziu, ca sa calculezi cat de inalta poate fi o sarpanta clasica, in patru ape, astfel incat sa nu fie vizibila de la o distanta mai mica de... fiind mascata de un atic inalt de... Posted Image

#3966
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Am primit de la Tegola garantie ca nu as avea problema cu infiltratiile cu sindrila bituminoasa Mosaik si la fel de la Rukki..tabla..
Ce spuneti?

#3967
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am niste vecini care au un cub de genul asta...si n-au probleme cu hidro-termo-izolarea..Cel putin pana acu...(au vreo 2 ani..de cand e facuta). Deci daca lucrarea e facuta bine...si verificata / intretinuta cat de des posibil..atunci nu cred sa apara probleme majore.

Edited by manghels, 31 May 2017 - 12:18.


#3968
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 anna_76, on 31 mai 2017 - 11:24, said:

Am primit de la Tegola garantie ca nu as avea problema cu infiltratiile cu sindrila bituminoasa Mosaik si la fel de la Rukki..tabla..
Ce spuneti?

Sigur ca producatorii garanteaza din punct de vedere tehnic pentru produsele pe care le vand... 'in conditiile montajului corespunzator si a folosirii in totalitate a materialelor si procesului de montaj recomandate de ei', ori aici se lupta Dorel cu balaurul, numit apa, o chestie pentru care o imperfectiune de montaj sau materialul ciupit pe 1 cmp inseamna un beneficiar disperat! :(

#3969
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
O sa incerc sa maresc unghiul si in rest pastrez modelul.
Va trebui sa ma hotarasc intre tabla si tegola.
multumesc si sa auzim de bine!

#3970
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Va doresc sa aveti noroc si sa va iasa, desi am dubii ca Mos Craciun exista... Posted Image

#3971
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 anna_76, on 31 mai 2017 - 13:30, said:

O sa incerc sa maresc unghiul si in rest pastrez modelul.
in afara de cele subliniate de colegul meu josefin, va trebui sa luati in calcul si partea de mentenanta a invelitorii. asa cum arata acoperisul in imaginea dumneavoastr,a veti avea zone ( intersectia sistemului de invelitoare cu atic-ul ), unde va trebui sa interveniti periodic ( la fiecare 2-3 ani ), pentru a resilicona aceasta zona ( la exterior, expus UV si fenomenului de inghet-dezghet, nici un " silicon " nu tine mai mult de 3 ani ).

#3972
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Ma gandesc la urmatoarele masuri:
1. Hidroizolatie cu membrana EPDm si termo la fel ca pt acoperisul in terasa
2. Sa maresc unghiul de inclinare la 7,8 grade
3. Sa invelesc cu tabla faltuita si peretii aticului pe interior..
4. Si o degivrare in zona jgheabului

In felul asta credeti ca mai apar probleme?

#3973
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
salut
Am un acoperis complet montat 'meserias' agatat de pe acest topic (pe numele lui de softpedist atotstiutor in domeniu @kyroptus), pentru care, desi am contract cu grantie de 5 ani, sub pretextul ca este in insolventa, refuza sa-l onoreze sub pretextul ca nu are scara!
Despre ce este vorba. Sistemul pluvial de la Novatik curge pe la imbinari (jgheaburile). Ce sa fac sa ca remediez problema ieftin si rapid? Am sunat, cica profesionistii, si mi s-a cerut 200 lei/imbinare (sunt 10 in total). Evident ca am abandonat ideea de a lucra cu cineva de meserie. Ce ma sfatuiti sa fac? Garniturile sunt noi, sistemul fiind montat acum doi ani. Scara am si sunt obisnuit cu lucrul la inaltime, deci nu ar fi o problema. Sa folosesc un mastic? daca da care? Multumesc

Edited by alexpet, 04 June 2017 - 20:47.


#3974
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
ce fel de invelitoare ai ?

#3975
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
tabla novatik

#3976
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexpet, on 04 iunie 2017 - 20:26, said:

........
Am un acoperis complet montat 'meserias' agatat de pe acest topic (pe numele lui de softpedist atotstiutor in domeniu @kyroptus), pentru care, desi am contract cu grantie de 5 ani, sub pretextul ca este in insolventa, refuza sa-l onoreze sub pretextul ca nu are scara!
.............
Offfff ! Ce meserias se dadea omul ... cititi si revedeti  #3537

#3977
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 alexpet, on 05 iunie 2017 - 07:17, said:

tabla novatik

varianta profi : pentru fiecare bratara trebuie sa dai jos tabla (2-3 foi de tabla in functie de cum pica la sortul de streasina ), impreuna cu sortul de streasina . desfaci bratara ( la novatik parghia se face pe spatele jgheabului, din cauza asta trebuie sa dai jos sortul de streasina ), dai cu silicon pe garnitura bratarii, dupa care inchizi bratara la loc. " nivelezi" surplusul de silicon care apare in jgheab ( astfel incat sa nu creeze o piedica in calea apei ), dupa care pui la loc sortul de streasina si panourile de tabla.

varianta rapida : pui o scara pe pazie ( nu pe jgheab deoarece vei induce o tensiune in el care il va deforma iar dupa ce iei scara " deformatia " va disparea stricand cordonul de silicon ), si dai un cordon de silicon in dreptul imbinarii. " cordonul " de silicon il " intinzi" foarte bine astfel incat sa nu devina o piedica in calea apei .

succes

Edited by razvan_voicu, 05 June 2017 - 08:34.


#3978
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Explicatia 'dezertarii' lui kryptopus este in postul lui Razvan... sistemul de pluviala de la Novatik este problematic, iar reparatia time-consuming! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate