Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#3943
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
O folie de buna calitate este mai indicata si nu o sa putrezeasca usor. Mai repede putrezeste tabla veche

#3944
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 arschery, on 25 mai 2017 - 07:54, said:

Mai repede putrezeste tabla veche

este prima oara cand aud ca o tabla ar putea sa putrezeasca !!! :)

#3945
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Salut, de ceva vreme caut informatii despre invelitori. Apreciez prezenta ta (@razvan_voicu) si a altora care dau sfaturi in cunostinta de cauza si va multumesc pe aceasta cale.

Incerc sa adun cat mai multe oferte pentru acoperisul meu ~300 mp (unii au ofertat 330mp, altii 320) si vreau sa aleg produsul cu cel mai bun raport calitate-pret, care sa se incadreze in buget. Bugetul ar fi undeva in vecinatatea a 20 000 lei (vorbim de total - tigla de camp, accesorii, sistem pluvial, sipci si manopera). Pana acum dintre cele 3 oferte (gerard, novatik si wetterbest) doar wetterbest se apropie de aceasta suma, gerardul e dublu si novatikul depaseste cu vreo 50%. Mai sunt de venit oferte de la viking si blachotrapez, oamenii de la bilka nici nu au catadicsit sa imi raspunda cererii de oferta.

Treaba e ca am citit ceva timp dar tot nu sunt lamurit care ar fi mai ok. Pe o parte citesc ca toti (in afara de gerard, dar asta oricum a iesit din discutie) folosesc acelasi otel (fie marcegaglia italia, fie arcelor germania sau polonia) si ca restul e o mare incarcatura de marketing. Pe de alta parte s-ar putea sa nu fie chiar asa. Aici ar fi de apreciat niste lamuriri suplimentare. Am cerut de la toti grosime minima de 0.5 si acoperire cu 275g Zn/ mp, dar in afara de asta nu stiu ce ar mai putea fi important in ceea ce priveste materialul. Dupa cum spuneam nu am primit inca oferta de la viking si blachotrapez, dar asteptarile mele sunt sa fie undeva in apropiere de wetterbest, in cazul asta care ar fi alegerea ideala?

Deja m-am lamurit ca un aspect foarte important e montajul (daca nu chiar mai important decat materialul) asa ca voi alege montatorul dupa o selectie atenta.

Va multumesc.

Edited by Bylly00, 26 May 2017 - 07:31.


#3946
Rey

Rey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.01.2006

 Bylly00, on 26 mai 2017 - 07:29, said:

Salut, de ceva vreme caut informatii despre invelitori. Apreciez prezenta ta (@razvan_voicu) si a altora care dau sfaturi in cunostinta de cauza si va multumesc pe aceasta cale.

Incerc sa adun cat mai multe oferte pentru acoperisul meu ~300 mp (unii au ofertat 330mp, altii 320) si vreau sa aleg produsul cu cel mai bun raport calitate-pret, care sa se incadreze in buget. Bugetul ar fi undeva in vecinatatea a 20 000 lei (vorbim de total - tigla de camp, accesorii, sistem pluvial, sipci si manopera). Pana acum dintre cele 3 oferte (gerard, novatik si wetterbest) doar wetterbest se apropie de aceasta suma, gerardul e dublu si novatikul depaseste cu vreo 50%. Mai sunt de venit oferte de la viking si blachotrapez, oamenii de la bilka nici nu au catadicsit sa imi raspunda cererii de oferta.

Treaba e ca am citit ceva timp dar tot nu sunt lamurit care ar fi mai ok. Pe o parte citesc ca toti (in afara de gerard, dar asta oricum a iesit din discutie) folosesc acelasi otel (fie marcegaglia italia, fie arcelor germania sau polonia) si ca restul e o mare incarcatura de marketing. Pe de alta parte s-ar putea sa nu fie chiar asa. Aici ar fi de apreciat niste lamuriri suplimentare. Am cerut de la toti grosime minima de 0.5 si acoperire cu 275g Zn/ mp, dar in afara de asta nu stiu ce ar mai putea fi important in ceea ce priveste materialul. Dupa cum spuneam nu am primit inca oferta de la viking si blachotrapez, dar asteptarile mele sunt sa fie undeva in apropiere de wetterbest, in cazul asta care ar fi alegerea ideala?

Deja m-am lamurit ca un aspect foarte important e montajul (daca nu chiar mai important decat materialul) asa ca voi alege montatorul dupa o selectie atenta.

Va multumesc.
Nu vreau sa fac reclama nimanui , si eu sunt in aceeasi situatie (240mp acoperis) , am 5 oferte de la Decra , Bilka , Rukki , Budmat , Roofart (Umbrella)
Eu cred ca voi alege Budmat Polonia , raport calitate pret, sistemul modular Budmat Venecja otel SSAB S280GD , 275g ZN . Am intrebat si aici pe forum daca mai are montat cineva sistemul sau daca au pareri referitoare la acesta, nu a raspuns nimeni ...
Din ofertele primite de mine cred ca la bugetul tau se vor apropia cei de la Roofart.
Suprafata ta este mai mare ca la mine , si daca doresti si manopera de calitate tb sa iei in calacul ca doar manopera ar putea fi in jur de 6000-8000 lei (daca ai si de decopertat tabla veche cum e cazul meu). Sincer cred ca va trebui sa mai adaugi putin la buget pentru un raport calitate pret si montaj bun .

#3947
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E constructie noua, deci nu e vorba de decopertare (ce am scris paginile trecute e vorba de o alta locuinta, cea in care locuiesc acum). Manopera la gerard si novatik era cam 1800E intr-adevar, sincer nu prea inteleg de ce pentru ca din ce am mai discutat si intrebat manopera este undeva la 10-12 lei per mp fara tva. Acum judecand ca e vorba de tigle metalice in toate cazurile ma asteptam sa fie si manopera tot pe acolo ca valoare ca doar nu conteaza cat de scump e materialul, operatiunea de montaj presupune tot cam aceeasi munca, nu? Sau e ca la faiantarii aia smecheri care iti dau pretul manoperei dupa ce le spui cat te-a costat gresia/faianta?

De ce consideri tu ca Budmat este mai ok decat Wetterbest. Intreb pentru ca de primii nu am auzit decat foarte rar, pe cand de ultimii am auzit destul de rar pe forum dar la mine in "oras" e omniprezent produsul si probleme majore nu am auzit, doar ceva decolorari diferite la anumite loturi desi se pare ca recent nu a mai fost cazul.

De montat am chiar wetterbest pe garaj, pus acum 2 ani - evident 0 probleme, deci montajul a fost ok.

#3948
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 Bylly00, on 26 mai 2017 - 15:02, said:

Manopera la gerard si novatik era cam 1800E intr-adevar, sincer nu prea inteleg de ce pentru ca din ce am mai discutat si intrebat manopera este undeva la 10-12 lei per mp fara tva. Acum judecand ca e vorba de tigle metalice in toate cazurile ma asteptam sa fie si manopera tot pe acolo ca valoare ca doar nu conteaza cat de scump e materialul, operatiunea de montaj presupune tot cam aceeasi munca, nu? Sau e ca la faiantarii aia smecheri care iti dau pretul manoperei dupa ce le spui cat te-a costat gresia/faianta?

Nu prea este asa ! :) Este o mare diferenta intre montajul unei invelitori Gerard si al unei invelitori in panouri mari .

1. tablele vin doar in panouri mici, deci si la cel mai simplu acoperis ( o apa sau doua ape ), tot este mai migalos la Gerard.
2. prinderea se face cu ajutorul cuielor, deci iar este mai mult de munca ( viteza de infiletare a unui surub intr-o tabla este de 2-2,5 ori mai mare decat viteza de batere a unui cui intr-o tabla - discutam strict de invelitori ) .
3. montajul in zonele " terminale" este mai dificil la Gerard deoarece toate aceste " terminatii ", cu exceptia zonei de streasina, se vor indoi la abkant, ceea ce sporeste considerabil timpul de executie al lucrarii.
4. folosirea cuielor de 10 cm si a sipcilor orizontale mai groase este un alt factor care creste timpul de executie al lucrarii .
5. detaliile de coama si dolie cer operatiuni suplimentare ( in comparatie cu invelitorile in panouri mari ) .
6. sculele folosite sunt un alt motiv pentru care pretul montajului este mai mare ! La o invelitoare Gerard ai neaparata nevoie de un abkant mobil ( care in timp se deterioreaza si trebuie schimbat ), dar si de foarfece foarte bune ( avand in vedere ca vei taia o tabla cu piatra pe ea ) . Cand spun foarfece ma refer la cel putin 3 ( stanga, dreapta si pelicanul ).

in mare, cam asta ar fi !

#3949
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
M-am gandit ca sunt modulele mai mici si deci e manopera mai mare si stiam ca se monteaza doar prin cuie nu autofiletante. Deci iata, manopera mai mare e justificata. As aprecia si parerea ta vis-a-vis de produsele pe care le am in vedere sau cele propuse de colegul mai sus. Multam.

#3950
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
eu nu discut despre marci ! :) in decursul timpului am invatat ca la mijloc e foarte mult marketing ( vrajeala ), si din aceasta cauza evit sa mai fac recomandari vis-a-vis de alti producatori decat cei cu care lucrez ! :)
sfatul meu este sa ceri mostre de material( tabla, folie, drenaj ), sa ceri un model de certificat de garantie ( atat pentru materiale cat si pentru manopera ), si sa vezi minim 3 lucrari facute de respectiva echipa in ultimul an .

#3951
simageorge67

simageorge67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.03.2015

 Bylly00, on 26 mai 2017 - 07:29, said:

Salut, de ceva vreme caut informatii despre invelitori. Apreciez prezenta ta (@razvan_voicu) si a altora care dau sfaturi in cunostinta de cauza si va multumesc pe aceasta cale.

Incerc sa adun cat mai multe oferte pentru acoperisul meu ~300 mp (unii au ofertat 330mp, altii 320) si vreau sa aleg produsul cu cel mai bun raport calitate-pret, care sa se incadreze in buget. Bugetul ar fi undeva in vecinatatea a 20 000 lei (vorbim de total - tigla de camp, accesorii, sistem pluvial, sipci si manopera). Pana acum dintre cele 3 oferte (gerard, novatik si wetterbest) doar wetterbest se apropie de aceasta suma, gerardul e dublu si novatikul depaseste cu vreo 50%. Mai sunt de venit oferte de la viking si blachotrapez, oamenii de la bilka nici nu au catadicsit sa imi raspunda cererii de oferta.

Treaba e ca am citit ceva timp dar tot nu sunt lamurit care ar fi mai ok. Pe o parte citesc ca toti (in afara de gerard, dar asta oricum a iesit din discutie) folosesc acelasi otel (fie marcegaglia italia, fie arcelor germania sau polonia) si ca restul e o mare incarcatura de marketing. Pe de alta parte s-ar putea sa nu fie chiar asa. Aici ar fi de apreciat niste lamuriri suplimentare. Am cerut de la toti grosime minima de 0.5 si acoperire cu 275g Zn/ mp, dar in afara de asta nu stiu ce ar mai putea fi important in ceea ce priveste materialul. Dupa cum spuneam nu am primit inca oferta de la viking si blachotrapez, dar asteptarile mele sunt sa fie undeva in apropiere de wetterbest, in cazul asta care ar fi alegerea ideala?

Deja m-am lamurit ca un aspect foarte important e montajul (daca nu chiar mai important decat materialul) asa ca voi alege montatorul dupa o selectie atenta.

Va multumesc.
intrebarile tale sunt perfect justificate!
Daca vorbim despre cei pe care i-ai enumerat, ai dreptate toti folosesc aceiasi furnizori de materie prima, cu exceptia Novatk, care lucreaza exclusiv cu Voestalpine din Austria si utilizeaza otel cu protecrectia anticoroziva de zinc-magneziu.
Chestia cu zincul de 275 de grame este foarte greu de verificat de catre tine. Wetterbest, Blachotrapez, Viking folosesc in proportie de peste 75% otel xu zinc intre 140de geame si 225 de grame. Cand cineva doreste in mod expres 275 de grame de zinc cu adevarat , preturile sunt altele , termenele de livrare altele etc....
Anul trecut Uniunea Europeana a introdus taxa antidumping pentru otelul din China.
Asta a dus la scumpiri de pana la 30% a tiglei metalice in Romania!
Toti cei care au facut aceste majorari de peste 25% au folosit material chinezesc...
Anul trecut daca ii intrebai iti spuneau spunea ca ei nu au un kil de otel chinezesc....
Opinia mea este sa alegi otel SSAB , Voestalpine sau Arcelor Germania.
Ce costa cel mai mult nu este intotdeauna cel mai bun, dar cel mai ieftin este sigur cel mai prost!
In cazul Viking, Blacho,  Wetterbest produsele sunt absolut la fel pretul cel mai mic fiind singura strategie.
Gerard , Decra ,Novatik , Janosik ( Blachotrapez) Regle ( Viking) este altceva! Alta calitate , alte sisteme, alta gama de forme.

#3952
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 simageorge67, on 27 mai 2017 - 06:58, said:

Chestia cu zincul de 275 de grame este foarte greu de verificat de catre tine.

tocmai din aceasta cauza, pentru astfel de invelitori, am ajuns sa colaborez cel mai mult cu cei de la Coilprofil ! In afara de niste hartii ( care intre noi fie vorba lasa loc de multe interpretari ), sunt singurii ( din ce stiu eu ), care insciptioneaza pe panourile de tabla cantitatea de zinc folosita !

chestia cu scumpirea datorata otelului chinezesc folosit la fabricarea tiglelor metalice nu prea sta in picioare !!! :) Marcegaglia ( care face parte din acelasi grup cu Arcelor Mittal ), cat si Ruukki ( care face parte din grupul SSAB ), nu sunt producatori chinezi de otel, si cu toate astea au scumpit otelul !

sincer sa fiu cred ca este vorba despre cerere si oferta ( ma refer la producatorii de otel la nivel mondial ) ! atat timp cat poti vinde un produs cu 3 lei, de ce l-ai vinde cu 2 ???? daca intr-o zi cererea de otel ar scadea foarte mult, sunt convins ca si pretul acestuia ar scadea !!!

#3953
simageorge67

simageorge67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.03.2015
Marcegaglia Spa  ca si Arvedi Spa au utilizat in proportie covarsitoare banda zincata din China pentru tabla prevopsita.
Este o certitudine nu o parere....SSAB ca si Arcelor in urma taxei, s-au vazut sufocati de cerere...devenind brusc foarte competitivi la pret. Normal cand cererea depaseste oferta creste pretul! Impactul acestei taxe a fost urias, industria auto fiind extrem de afectata. A fost si este oreactie in lant...Daca acum 9 luni Marcegaglia era cu cel putin 10% mai ieftin decat orice alt producator european (15% fata de Arcelor Germania, 20% SSAB, 20% Voestalpine ) astazi sunt aproape la acelasi pret, daca nu chiar mai scumpi pe anumite sortimente. Ori in industria asta 10% este enorm.

#3954
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Dpdv al protectiei cel mai importante sunt cantitatea de Zn pe mp si grosimea tablei sa fie minim 0,5 mm.Inainte de ploile acide "contemporane" existau date despre o biserica din Germania,acoperita cu tabla zincata ce rezista de 100 de ani!Acum e musai si o vopsea peste zinc...
Personal nu as recomanda acoperisul de tabla.Zgomotos la ploaie daca ai mansarda.Incinge.Tabla are tendinta de dilatare la soare si e posibil sa fie nevoie de interventii in timp la suruburile fixare.Estetic mai zgaraie ochii cand se pune praful si nu ploua!Singurul avantaj la scheletul de sustinere,datorat greutatii mai mici pe mp.
Daca puneti totusi tabla aveti grija sa puna toate suruburile dupa schema recomandata de fabricant!Ca astia le mai raresc...din lipsa pofta de munca.Si sa-i panditi sa nu taie tabla cu fainerul.De regula se zgarcesc la foarfecele speciale pt tabla.Sunt cam scumpe...
As recomanda o tigla de calitate.Presata si coapta bine.In zona Severinului se vinde tigla iugoslava de f buna calitate.Posibil si la Timisoara.Zici ca e facuta din sticla,atat e de densa!Tigla de 50-100 de ani durata de viata!

#3955
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 razvan_voicu, on 27 mai 2017 - 08:07, said:


tocmai din aceasta cauza, pentru astfel de invelitori, am ajuns sa colaborez cel mai mult cu cei de la Coilprofil ! In afara de niste hartii ( care intre noi fie vorba lasa loc de multe interpretari ), sunt singurii ( din ce stiu eu ), care insciptioneaza pe panourile de tabla cantitatea de zinc folosita !

chestia cu scumpirea datorata otelului chinezesc folosit la fabricarea tiglelor metalice nu prea sta in picioare !!! Posted Image Marcegaglia ( care face parte din acelasi grup cu Arcelor Mittal ), cat si Ruukki ( care face parte din grupul SSAB ), nu sunt producatori chinezi de otel, si cu toate astea au scumpit otelul !

sincer sa fiu cred ca este vorba despre cerere si oferta ( ma refer la producatorii de otel la nivel mondial ) ! atat timp cat poti vinde un produs cu 3 lei, de ce l-ai vinde cu 2 ???? daca intr-o zi cererea de otel ar scadea foarte mult, sunt convins ca si pretul acestuia ar scadea !!!

este vorba de cerere si oferta. cunosc problema pretului otelului si va pot spune ca atat anul trecut cat si acest an, tabla galvanizata va cunoaste cresteri de pret. anul trecut, la cotele internationale a crescut si cu 50%. anul asta va fi o crestere mai cuminte. culmea, deseurile anul trecut au scazut mult la pret.
cererea cea mai mai mare a fost determinata pe pietele asiatice. daca chiar vreti, luni ma pot uita prin arhiva email-ului si sa spun cuvant cu cuvant ce cresteri au fost, ce fabrici s'au inchis, cine a generat cresterea

#3956
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Eu o sa-mi montez tigla termoplast, dupa parerea mea este solutia perfecta.

#3957
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
care sunt lungimile standard pt foile de tabla? Sa zicem pt Rukki!

#3958
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu mi-am pus Ruukki Finnera are 1230x705 modulul, daca tin bine minte. Am montat-o singur,fara nici un ajutor.

#3959
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 talica, on 27 mai 2017 - 22:14, said:

care sunt lungimile standard pt foile de tabla? Sa zicem pt Rukki!

daca te referi la dimensiunile in care iti va fi livrata tabla, marea majoritate a producatorilor lucreaza dupa formula : a*b+c, unde :
- a reprezinta numarul de pasi ( 2 pasi, 3 pasi , etc )
- b reprezinta lungimea unui pas ( marea majoritate au la 35 cm, dar mai exista tabla cu lungimea pasului de 37,5 cm sau 40 cm ).
- c reprezinta terminatia de dupa ultima tigla ( la majoritatea producatorilor aceasta este intr 6 si 10 cm ) .

foarte putini producatori fac tabla la dimensiunea ceruta de client ( ex. 1.00 m )

Edited by razvan_voicu, 28 May 2017 - 10:01.


#3960
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
ideea era de a reduce pierderile de montaj, prin proiectarea acoperisului la dimensiuni (lungimea apei) cat mai apropiate de cele ale foilor de tabla (atat cat se poate, bineinteles). Nu am stiut ca Rukki are tabla in module, la fel ca Gearard!

Acum am vazut ca lungimea foii de tabla la Rukki poate fi intre 850 - 8200 mm! Deci se poate comanda functie de necesarul tau de lungime!  OK!

Edited by talica, 28 May 2017 - 11:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate