Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#3997
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post86-APP, on 14 iunie 2017 - 18:49, said:

......
Intrebare pt cunoscatori : Unde se gaseste icopal 3d , si la ce pret ?
Vad ca eu intreb , eu raspund !
Hai sa pun imaginatia la treaba , ca si asa afara ploua , e vreme de gindit la acoperisuri , si de stat " pe gitul sobei " ...

Attached Files



#3998
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
Posted Image
pai te intereseaza sa cumperi, sau te plictisesti ???

#3999
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrazvan_voicu, on 18 iunie 2017 - 06:55, said:

Posted Image
pai te intereseaza sa cumperi, sau te plictisesti ???
Ma intereseaza sa ne dam cu parerea , deoarece este un sistem mai putin folosit ! Nu se incadreaza la subiect ?Posted Image

#4000
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
sincer sa fiu cred ca te plictisesti si ca nu ai ce face !!!! Posted Image
ai inceput cu intrebarea : " Unde se gaseste icopal 3d , si la ce pret ? " , dupa care ai pus niste poze referitoare la produs si ai afirmat " Vad ca eu intreb , eu raspund ! Hai sa pun imaginatia la treaba , ca si asa afara ploua , e vreme de gindit la acoperisuri , si de stat " pe gitul sobei" !

DIN CAUZA ASTA CRED CA TE PLICTISESTI  !!!

daca te intereseaza subiectul ( de unde gasesti sa cumperi, preturi, termene de livrare, etc. ), acceseaza site-ul producatorului la sectiunea parteneri http://www.icopal.ro/Parteneri.aspx . poti sa ceri acolo oferte ! Posted Image eu zic ca era mult mai simplu !

Edited by razvan_voicu, 18 June 2017 - 09:21.


#4001
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Razvan , cumuleaza intrebarile si vei avea un " set " .
Multumesc de indrumare , pozele sint scoase de pe un pdf trimis chiar de ei , ca eu n-am gasit pe net . Urmeaza sa ma contacteze si un agent pt a afla preturile .
Daca gaseam aici pe cineva care avea informatii , ar fi fost mai simplu de facut " niste socoteli " si comparatii , per solutie tehnica .
Asa ca nu este plictiseala ...nu te stresa , ca poate nu este in domeniul tau de activitate !
Este strict informare .
Mai mult , acum , azi , in momentul asta , in Bucuresti , cam citi crezi ca injura acoperisul si montatorii , ploaia si soarta , citi cauta solutii privind cum se scurge apa prin tavan ?
Facem pariu ca destui ??? Si nu se plictisesc ! cauta solutii , se informeaza , calculeaza ....
Nervosule !Posted Image

#4002
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Post86-APP, on 18 iunie 2017 - 12:08, said:

Razvan , cumuleaza intrebarile si vei avea un " set " .
Multumesc de indrumare , pozele sint scoase de pe un pdf trimis chiar de ei , ca eu n-am gasit pe net . Urmeaza sa ma contacteze si un agent pt a afla preturile .
Daca gaseam aici pe cineva care avea informatii , ar fi fost mai simplu de facut " niste socoteli " si comparatii , per solutie tehnica .
Asa ca nu este plictiseala ...nu te stresa , ca poate nu este in domeniul tau de activitate !
Este strict informare .
Mai mult , acum , azi , in momentul asta , in Bucuresti , cam citi crezi ca injura acoperisul si montatorii , ploaia si soarta , citi cauta solutii privind cum se scurge apa prin tavan ?
Facem pariu ca destui ??? Si nu se plictisesc ! cauta solutii , se informeaza , calculeaza ....
Nervosule !Posted Image

1. am cumulat intrebarile, dar nu am reusit sa inteleg ce doreai sa afli de fapt ( preturi, solutii tehnice, de unde poti sa cumperi, etc. ) .

2. daca gaseai aici o persoana care avea asa ceva montat, era destul de irelevant ceea ce iti spunea referitor la preturi deoarece este greu de crezut ca te afli in aceeasi situatie ( aceeasi forma si aceeasi suprafata de acoperis, aceeasi situatie a distribuitorului - aici ma refer la posibilitatea de negociere a pretului -, etc. )

3. nu ma stresez deloc ! Posted Image pur si simplu nu am inteles ce doreai ! mi se parea mult mai simplu si cu rezultate mai apropiate de adevar, sa trimiti planul de invelitoare la 4-5 distribuitori. primeai 3-4 oferte, faceai media, si cam pe acolo trebuia sa fi ! daca diferentele de pret intre distribuitori era mai mare de 4-5% sunai ( sau mai trimiteai un mail ), si intrebai care ar putea fi cauza pentru acest lucru ! CRED CA ASA ESTE CEL MAI SIMPLU !!!

4. din experienta iti spun ca majoritatea celor care injura ploaia in acest moment sunt cei pe care i-a interesat cel mai putin ce se intampla cu acoperisul lor ! cei mai multi nici macar nu stiu ce au pe casa ( ma refer la marca si modelul invelitorii ). au dat 3-4000 de euro pe invelitoare si nu au habar ce au pe casa, dar daca ii intrebi de telefonul mobil din buzunar, iti spun si cand a fost lansat !!!

hai sa iti arat cateva cereri de oferta referitoare la acoperis ( mi-a fost greu sa dau print screen-uri, dar daca e nevoie o fac si pe asta ) !

- Tigla metalica 130 mp 0.5 negru lucios,acoperis in 2 ape, 7.45x2 lateralele pt scurgere,jgheab-uri,etc, + elemente pentru un cos de fum.
- Buna ziua ma intereseaza o renovare de acoperis pt casa.
- Ma intereseaza o oferta pentru acoperis in Banesti, Prahova. Suprafata acoperisului este de 300 mp desfasurat, culoare maro inchis, mat.
- buna ziua as dori o oferta de pret pentru tigla metalica maro cel mai mic pret si pentru jgheab 55ml,imbinare jgheab 14,cot jgheab 4,burlan 24,palnie 6,cot burlan 18 ,bratari 12,carlige 56,sort jgheab 55ml,coama 35,parazapezi 40 ml,garnitura 35 ,folie anticondens 210mp .As dori o oferta per bucata
- Buna ziua.Doresc o oferta pret pt acoperis tigla metalica.
- Buna seara. Va rog sa imi trimiteti o oferta ptr material si monraj tigla metalica panouri mici ptr acoperis 160mp si terasa 30 mp. Culoare neagra. Multumesc.

Si exemplele pot continua !!! Posted Image Ai vazut pe vre-unul din acesti clienti sa zica ceva referitor la marca, model, garantie ??? nu mai vorbesc de detalii referitoare la folia anticondens, strat de zinc, grosime tabla, sistem de drenaj !

Cand te-ai hotarat sa iti iei masina ( vorbesc la modul general, nu ma refer la 86-APP ), si ti-ai stabilit bugetul, banuiesc ca te-ai oprit la 1-2 marci, respectiv 1-2 modele . Imi este greu sa cred ca ai bani de Logan dar te duci sa ceri oferte la Jaguar.
Deasemenea, sunt convins ca te-ai gandit ca masina respectiva sa aibe anumite dotari !!! De ce nu procedezi asa si cu invelitoarea ( avand in vedere faptul ca suma pe care o platesti pentru invelitoare nu este una chiar neglijabila ) ???
Am vazut multi oameni care se informeaza 2-3 saptamani referitor la un telefon mobil ( pe care nu dau mai mult de 400 -500 de euro ), in schimb ii doare in fund de ce pun pe casa ( aici ma refer la marca si model de tabla, folie , sistem de drenaj ) !

FARA NICI UN FEL DE SUPARARE, IN PROPORTIE DE 90% ACESTIA SUNT BENEFICIARII CARE AZI CAUTA SOLUTII SA OPREASCA APA DIN TAVAN !!! Posted Image

Edited by razvan_voicu, 18 June 2017 - 13:07.


#4003
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sint convins ca asa incep " negocierile " , dar eu privesc putin in alt mod lucrurile .
Daca ma decid sa fac o investie si aloc suma X , vreau sa studiez si produse mai ieftine si mai scumpe , deoarece au caracteristici diferite . Pot gasi la produse mai ieftine ceva mai interesant , sau la produsele scumpe altceva . Daca " judecata " mea spune ca unde ma incadrez financiar nu e chiar cel mai bun produs  pt mine , poate iau unul mai ieftin care imi aduce alte beneficii , sau mai astept pt unul mai scump .
Pe scurt .  La icopal-ul asta punctul foarte este ca se monteaza pe membrana , si se monteaza extrem de rapid ...dar nu pot face o calculatie pina nu am pretul materialului , sa adaug accesoriile si manopera , cum nu am si niste consideratii ale utilizatorilor .
Un acoperis ok facut , cu materiale medii , eu il estimez la cca 100 lei mp , materiale manopera accesorii , dar cred ca si membrana asta tot acolo bate ... Cred ca sint rezonabil in aprecieri , asa ca nu ma poti acuza ca sper in minuni , mai ales ieftine .

#4004
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Care rolul foliei de sub acoperiș? La casa bunicii nu este, și nu sint probleme din 1940 de când e construita.

#4005
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
bunica dumneavoastra are mansarda, geamuri termopane si peretii izolati cu polistiren ???

#4006
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Nu, e un pod clasic nelocuit, și nici termopane sau polistiren.

#4007
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
De asta nu are probleme! ;)

#4008
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Poti fi un pic mai explicit?
Adica , daca imi fac o casa ca a bunicilor, din lemn si argila, folia e inutila?

#4009
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsov, on 18 iunie 2017 - 20:54, said:

Poti fi un pic mai explicit?
Adica , daca imi fac o casa ca a bunicilor, din lemn si argila, folia e inutila?
Depinde ce pui pe acoperis , dar in ziua de azi este mai utila decit orice .

#4010
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postsov, on 18 iunie 2017 - 20:54, said:

Poti fi un pic mai explicit?
Adica , daca imi fac o casa ca a bunicilor, din lemn si argila, folia e inutila?

Da, e inutila.
Dar daca faci o casa izolata si vrei pod locuibil sau cel putin izolat, fara sa'ti fie frica ca picura ceva in el, fie si de la condens, etc, treaba se schimba.
Podul bunicilor, era pod rece, cu circulare de aer. Daca faci si tu la fel, se poate renunta la folie.

Acum te intreb? Cat te costa acea folie? 5000 de euro? Nu. Folia este o cost minimal, chiar si pt una decenta. Ai cateva sute de euro in folie. Atat.

#4011
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Explicatia ta este pina la un punct ok .
Nu uita ca tabla " tip lindab " are cel mai slab sistem de montaj , e cea mai predispusa la montaj gresit si infiltratii ...si din cite am inteles nici accesoriile nu sint de durata ei ..
Asa ca merita pus folie .
Nu vreau sa reiau teoria mea cu membrana , ca iar disecam pe n-spe pagini.

#4012
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
am vorbit in termeni generali, nu am bagat de seama ca vorbeste de invelitoare cu tabla tip lindab. cand scriam eu imi imaginam podul cu cariori la vedere pe care sta tigla si dedesubt funiile cu afumatura langa cosul din care lipseste o caramida.

Sub o tabla, fie lindab sau nu, as pune totusi folie

#4013
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
ce rau imi pare ca am lucrare la naiba in praznic !!!! Posted Image plec dimineata, vin seara, nu am timp de forum ! Posted Image era de discutat ! Posted Image
pastrati-va si pentru weekend !!! :)

Edited by razvan_voicu, 19 June 2017 - 21:01.


#4014
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@razvan_voicu - cred ca nu trebuie privite condescendent acele mailuri sau solicitari de pret formulate de catre oameni neinformati. Adevarat este ca intr-o lume ideala clientii ar stii pe ce dau bani si ar avea o informare corecta si completa, dar rareori se intampla lucrul asta, indiferent de domeniu. Cei care lucreaza cu oameni, cu clienti trebuie sa fie adevarati profesionisti si sa aiba capacitatea de informare si consiliere. Asa se ridica o piata, prin informarea consumatorilor. E adevarat ca sunt si genul care stiu ei cel mai mai bine si nu accepta nici o sugestie din partea omului care vinde produsul. In afara de ei sunt foarte multi oameni care nu stiu cum sta treaba si eu cred ca merita sa iti rapesti 10-15 minute din timpul tau si sa le oferi un minim de informatie.

Vine mailul cu "ma intereseaza oferta pentru un acoperis de 300mp" - evident ca daca nu ai un plan de invelitoare il trimiti la plimbare pentru ca... Dar sunt destui care nu stiu efectiv ce range de pret exista la invelitori si atunci intreaba in nestire la toti dealerii/montatorii. Ce e bine este sa le explici asa cum ai facut si aici pe forum - produsul cutare are avantajele cutare si astfel pretul e justificat. Produsul cutarica e mai ieftin dar e facut in china si are garantie mai mica...

Toate cele bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate