Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4033
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Adică vopseaua  asta :http://www.utilul.ro/vopsea-si-lac/colorat-si-protectie-metal/vopsea-antirugina/vopsea-antirugina-3-in-1-argintiu-10-l-kober-e81180l-b10l.html

#4034
aZu

aZu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.03.2006
Sov, racordarea strapungerilor la invelitoarea de tabla plana sa face prin intermediul unei piese de forma conica ce se imbina prin "bordurare" . Aceasta piesa se instaleaza in momentul executiei acoperisului, daca tabla e lucrata cu falt dublu este extrem de dificil de reparat.

#4035
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Am si eu o rugaminte :
Imi poate spune cineva daca oferta alaturata de la Ruukki e completa ?

Alta problema ar fi ca mi se par preturi putin cam maricele la tabla deoarece am primit o oferta de la un agent Dedeman pe zona Sv ( doar verbal ce e drept ) , ca tigla Creaton Domino in sistem complet ar ajunge undeva la €9000 .
Oare merita diferenta de bani si sa pun tigla ceramica ?

Am primit si o oferta Carretta , dar dupa ce m-au contactat la tel si le-am specificat ca sa imi trimita un e-mail ca sa le trimit planul de invelitoare pt ca prin telefon le-am dat doar dimensiunile casei 15x9.50 , ei mi-au trimis a doua zi oferta fara plan si dupa ce le-am dat planul nici nu am mai primit raspuns , seriozitate din partea lor , ce sa mi zic.
Multumesc

Attached Files



#4036
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Asta scria in mail :


Atasez oferta de pret pentru tigla metalica Ruukki Adamante 30 Mat.  
Pentru o comparatie cat mai corecta intre oferta Ruukki si altele va  
rog sa tineti cont de urmatoarele:


Adamante 30 Mat

Producator Otel: SSAB
Protectie Zinc: 275gr
Grosime tigla metalica: 0.53-0.55 micron =  Otel - 0.5 + Straturile de  
protectie
Garantie tehnica: 30 ani
Garantie estetica: 10 ani

Sistem pluvial 150/90

Producator: SSAB
Grosime: 0,6 micron
Garantie tehnica: 30 ani
Garantie estetica: 20 ani

Modelul Adamante are in plus, profil de imbinare intre colile de  
tigla, fapt ce impiedica infiltratiile de apa.
Estimarea manoperei se face la lucrare, dar ca pret estimativ - 2.5 eur/mp.
Oferta este completa in ce privesc accesoriile si burlanele.

In cazul in care nu aveti buget estimat pentru produsele Ruukki, va  
putem pune la dispozitie si alte produse de tigla metalica mai  
ieftine, doar sa ne comunicati si vom reintocmi oferta.

In speranta ca v-am fost de folos, va doresc o seara placuta.

Cu stima,


#4037
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Oferta e facuta sa te tina in ceata. Nu stii ce cumperi, dar stii cat ai de plata.
Cata tabla, jgheab, surub cumperi. Nu am vazut detalii despre cantitatile produselor.



Doar nu au pretentia ca vor folosi doar o cutie de soroabe, un tub de silicon si o rola de tape

#4038
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Multumesc #argentum
O sa le trimit e-mail sa vad daca raspund si o sa mai caut si alte oferte

Stie cineva care model de tigla ceramica Tondach e mai rezistenta la spargere ?
Personal imi plac modelele Rumba si Mediteran Plus .
Sunt putin reticent fata de tigla ceramica deoarece au fost in zona Sv cazuri in care a fost grindina de marimea unui ou de gaina si a spart si tigla si a facut si gauri in fatada tencuita .
Multumesc

#4039
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
sincer, doar ca o parere personala si bazata pe experienta de viata. cand ceva imi este neclar, caut sa lamuresc, dar cand cineva cauta sa ma tina in ceata, las balta indiferent de cat de atractiv imi pare si caut in alta parte.
foarte posibil sa fii dat cu piciorul la multe ocazii bune cu aceasta abordare, dar m'a scutit si de multe neplaceri de care habar nu am avut pt ca nu le'am dat sansa sa se intample.
aia nu e oferta. desi se specifica ca e detaliata, detaliile par a lipsi cu desavarsire.
costul trebuie defalcat pe categorii, sa stii bine ce platesti si cat cost fiecare surubel

#4040
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Am inteles .
De asta prefer sa intreb decat sa fac o alegere gresita .
Am atasat un Certificat de garantie al unei firme din Radauti , Sv , care zic ei ca sunt transparenti in ceea ce priveste calitatea si garantia produselor .
Am vazut ca au si un nou finisaj ( MPR ) .
Ce parere aveti ?

http://www.rufster.r...ratuita-MPR.php

Attached Files



#4041
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

Doresc sa gasesc o solutie pentru repararea acoperisului. Exista cateva puncte in care se infiltreaza apa, insa nu am idee pe unde. Acoperisul este facut din tabla simpla, dar m-am gandit in ultima perioada sa-l repar fara a da jos tabla. Specific ca aceasta nu este afectata de rugina, ci probabil prost montata.
Intrebarea este: Se poate pune sindrila bituminoasa peste acea tabla?

#4042
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmbotes82, on 13 iulie 2017 - 17:07, said:

Am inteles .
De asta prefer sa intreb decat sa fac o alegere gresita .
Am atasat un Certificat de garantie al unei firme din Radauti , Sv , care zic ei ca sunt transparenti in ceea ce priveste calitatea si garantia produselor .
Am vazut ca au si un nou finisaj ( MPR ) .
Ce parere aveti ?

http://www.rufster.r...ratuita-MPR.php

Transparenta consta in faptul ca iti scriu negru pe alb ca nu iti acorda garantie:
Dovada uite-o aici:

"Raspunderea garantului este limitata de valoarea facturii produselor in cauza, din care se deduce o amortizare de:
- 9% din valoarea acesteai pe un an pentru produsele cu garantie de 10 ani
- 6% pt 15 ani
- 3% pt 30 ani"

Adica, iti iei un acoperis de 12.000 RON. Dupa 9 ani constati ca ai probleme cu decolorarea materialului. Ei vin si iti spun ca ai clauza de amortizare de 9% pe an. Adica garantia mai acopera doar 19% din totalul acoperisului (9 ani x 9% -> 81 % din material nu mai este acoperit de garantie). Deci din 12.000 RON, furnizorul iti mai asigura garantie pt 2280 RON, si asta in cazul fericit daca ti-o mai acorda, pentru ca - citeste mai jos

Apoi, ai clauza:

"Conform garantiilor acordate de furnizorii de materie prima: in functie de finisaj si de culoare, in primii 5 ani va exista o deviatie maxima a culorii de pana la 5 unitati Delta fata de culoarea originala si o retentie a luciului de >=30%."

Mai mare bullshit ca asta nu exista. Un material bun nu se va decolora.
Marea majoritate a producatorilor romani, se lauda ca aduc 275 grame de zinc cand de fapt rolele comandate sunt cu zinc 140 sau zinc 160, si atunci automat producatorii isi iau o masura de siguranta punand aceasta clauza, Daca ar fi 275 sau macar 225 grame de zinc, te asigur ca aceste clauze ascunse, ar disparea din certificatele de garantie, pentru ca ar fi siguri pe produs.
Iti arat acoperis montat de 9 ani care nu si-a schimbat deloc culoarea in (si pui mostra noua de material si area aceeasi nuanta ca in prima zi), dar este tabla cu caracteristici de culoare si zinc dovedite(producatorul ti-l spun daca esti interesat pe privat,sa nu fiu acuzat de reclama, si cu un certificat de garantie f simplu si fara zeci de stelute)
Si apoi, cum contrazici tu producatorul ca deviatia de culoare este de peste 5 unitati delta? sau retentia luciului?

Deci mare atentie, in piata sunt foarte multe certificate de garantie vicioase.

#4043
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Furtuna recenta din vestul tarii , a redeschis subiectul " versus " .Ma mir ca dupa zile inca n-a scris nimic , n-a tras concluziile .
Poate s-a inteles acum ca sindrila bituminoasa , mai are un atu . Rezista la vint .

#4044
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
rezista pe naiba. eu cu mana mea am facut poze si i le'am trimis vecinului, ca nu era acasa sa'i arat cum era sindrila belita pe acoperisul lui.

ma rog, fiecare acoperis are partile lui slabe in fata fortelor naturii

#4045
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postargentum, on 18 septembrie 2017 - 22:25, said:

rezista pe naiba. eu cu mana mea am facut poze si i le'am trimis vecinului, ca nu era acasa sa'i arat cum era sindrila belita pe acoperisul lui.
.......
Esti singur ca ai inteles sensul mesajului ?
Esti sigur ca ai inteles cum se comporta sindrila si cum se comporta tabla ondulata ?
Esti sigur ca ai inteles ce pericol reprezinta tabla pt acoperis fata de sindrila ?
etc si etc ....

#4046
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Din pacate vantul poate face ravagii:

Attached File  21557910_1685314424866883_1216361174395511187_n.jpg   103.64K   110 downloadsAttached File  21616551_1685381704860155_1105705937207675812_n.jpg   139.54K   107 downloadsAttached File  21688040_1685381818193477_7589896917390461531_o.jpg   743.27K   110 downloadsAttached File  21586664_1685382058193453_7141441112099793888_o.jpg   727.02K   107 downloads

#4047
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai exemplificat perfect ce-am vrut eu sa spun !

#4048
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ca unul ce am o casa cu sindrila bituminoasa, o alta cu tabla si am avut de'a face cu mii de hectare de acoperisuri (nu este o figura de stil, ci incerc o aproximare) iti pot spune ca stiu foarte bine.

acoperisul cu tabla ondulata nu se comporta mai prost pt ca e cu tabla, ci pt ca este prost instalat, executat sau proiectat. daca se respecta toate normele de prindere si inchidere, acoperisul cu tabla nu are cum sa zboare. altfel, am vazut si membrane zburatoare, nu doar table.

sindrila, chiar daca este bine executata, poate suferi f mult la actiunea vantului, chiar daca tu o vezi ca pare intreaga pe casa. in mod normal, dupa astfel de vantoase se recomanda o inspectie amanuntita. tie iti pare ca e ok si inca acolo, dar sindrila are parti ce pot ceda vantului si chiar daca nu este belita la propriu, poate lasa loc infiltratiilor viitoare

#4049
gbyspo

gbyspo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2012
Salutate la toti, as dori o parere despre acesti producatori de tigla metalica coilprofil, rufster , wetterbest, belprofile  sau sa-mi recomandati un producator pret/calitate mai bun ca cei mentionati, fiindca as vrea sa cumpar tigla metalica de 0,5 pentru un acoperis de 140 mp in 2 ape si nu stiu pe care sa ii aleg ca toti is lauda marfa incat ma interb daca tot ce spun ei e si adevarat.

#4050
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postargentum, on 19 septembrie 2017 - 21:52, said:

ca unul ce am ..........
Ca ai,  nu inseamna ca ai inteles mesajul .
La tabla , efectul de suctiune este mult mai grav datorita rezistentei totale a tablei " cusute " . Asa se explica decolarea tablei in totalitate , in suprafete imense .
La sindrila , efectul este redus deoarece se poate rupe .
La tabla , colile cusute , de multe ori pleaca cu sipci si astereala , la sindrila ramine membrana daca o ai .
La tabla zburata , risti sa faci distrugeri maxime si victime , la sindrila mai ai sansa sa scapi ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate