Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Plata cu cardul în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
minodora73

minodora73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.07.2008

View Postteopaul, on Aug 6 2008, 08:53, said:

Comisioanele la ATM in strainatate, si aici intra si Turcia, sunt undeva la 2-2.5%. Aici sunt incluse comisioanele fixe de scos valuta, comisionul per suma, diferenta de curs valutar intre momentul in care scoti banii si momentul in care banca isi deconteaza cu tine suma. Am calculat de fiecare data cand am fost in Turcia si comisioanele s-au incadrat in acest procent.
Eu zic ca este super decent, mai ales daca scoti de fiecare data cel putin 100 euro. Daca te calicesti sa scoti 10 euro pe zi, evident te-a rupt comisionul.


I am back,

as vrea sa rog pe "teopaul" sa faca o verificare mai amanunte la cursuri aplicate in tara la banca lui cind primeste extrase de cont, de ani de zile am card credit gold, (am o experienta) folosesc cardururi din turcia in turcia, si carduri din romania in romania (tot din acelasi banca)
bancile general au un curs de vanzare cumparare, depinde de cursul bnr (in turcia cursul la MERKEZ BANKASI )
CUMPARA CU MAI PUTIN DE CIT BNR, VINDE CU MAI MULT, acelasi in turcia, cursul pe care aplic bancile la vanzare cumparare la cash - la cecuri - si la carduri sint intotdeaune diferit, cel mai bun curs primest la cash, ca esti acolo, inca nu ai dat bani, pot sa renunt si plec la un alt loc, exista concurente, dar la card, ai luat bani deja, ai cheltiut, nu mai ai cum sa renunt si plec la un alt loc,
cardul este bun sa ai siguranta la buzunar, DACA RAMAI FARA CASH!!
sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card (ma rog la sume mai mare decat 100 euro)
dar cine trebuie sa calculeaza 3 ori (ca mine) inainte cumpara ceva, nu are voie sa foloseasca card la strainitate, curs intre banci este putin diferit decat intre banca si client in fata lu banca (sau schimb valutar,)
dar probati,  nu va omoara citeva banuti pierdut o data, dar sa faceti o controle la extrase de cont foarte bine sa vedeti si diferenta, (exemplu notati cursul de la banca pt cash in turcia unde scoateti bani de la otomat, notati cit bani (turcesc) primiti pt 100 euro daca ati schimba cash, cand venit napoi, controlati cursul de euro in romania, si calculati cat dati la banca pt acest 100 euro)
dar cum am spus, fiecare cu hotararea lui,
cu stima
ps: incerc sa da reply la fiecare post seperat (pe care vreau (sau pot) sa raspund

#38
minodora73

minodora73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.07.2008

View PostMonaD, on Aug 5 2008, 18:53, said:

IMPORTANT! Va rog, cei care ati fost vara aceasta in Antalya, sa-mi spuneti ce este mai bine sa am la mine EURO sau DOLARI????


monaD,
la link ai cursuri valutar aplicat in turcia (serbest piyasa=piata libera=schimb valutari pariculari)
http://www.doviz.com/
iutete la cursuri de valuta= si fac comparatie, cit lire turcesc primest pt 100 dolar in turcia, si cit primest iaci (mas mira daca ai putea sa iei mai mult lire in romania (sau la fel) decat in turcia dar tu trebuie sa vezi cu ochi tei)
si la intrebare de "care valuta sa iei (sunt sigur ca nu vei cumpara lire aici in romania dupa ce vezi cursuri pt lire si in romania)
iutete la parite euro/dolar,
si nu sfatuiesc pe nimeni sa schimba mult bani la granite, 50 euro sau dolar, schimbat la schimb valutar sau la un ofis de banca la intrare in turcia, (la cursul mult mai jos decat la un schimb valutar in orase) ar fi suficient sa ajungeti la un oras, exemplu, la edirne (daca ati intrat prin KAPIKULE) sa va ginditi si la ce ora ajungeti in oras- sa nu fie noapte si inchis, si ramaneti fara lire turcesc pana dimineata

problema cu canakkale:
nu am fost acolo, dar am citit la mai multe forumuri despre acesta: pot sa spun decat sa platit in lire turcesc unde este pretul afisat in lire turcesc, altfel cursul pe care aplic ei la valuta voastra este cursul dupa dorinta lor, SA NU ITATI DE OIEA NEAGRA
CU STIMA

#39
teopaul

teopaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.06.2004

View Postminodora73, on Aug 6 2008, 09:48, said:

I am back,
As vrea sa rog pe "teopaul" sa faca o verificare mai amanunte la cursuri aplicate in tara la banca lui cind primeste extrase de cont.
Bancile general au un curs de vanzare cumparare, depinde de cursul bnr (in turcia cursul la MERKEZ BANKASI )
CUMPARA CU MAI PUTIN DE CIT BNR, VINDE CU MAI MULT, acelasi in turcia.
cardul este bun sa ai siguranta la buzunar, DACA RAMAI FARA CASH!!
sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card (ma rog la sume mai mare decat 100 euro)
dar cine trebuie sa calculeaza 3 ori (ca mine) inainte cumpara ceva, nu are voie sa foloseasca card la strainitate,
dar cum am spus, fiecare cu hotararea lui,

Tin sa mentionez, minodora73, ca esti bine intentionat(a) in toate sfaturile tale si cei care citesc acest forum cu siguranta multumesc pentru orice sfat.
Dar....in cazul banilor, mentalitatea ta este veche de vreo 20 de ani. Si o sa iti spun de ce:
1) tu sfatuiesti turistii sa mearga cu bani cash. Adica eu peste o luna cand plec in Turcia ar trebui sa iau 1000 euro cash, ca atat cheltui in 15 zile acolo. Cash! Poate daca m-am tampit la cap, altfel nu stiu cum as putea sa umblu cu atatia bani la mine...
2) spui ca la fiecare folosire de card platesti 20-30 euro in plus. Mai jos ai o lista cu comisioanele unei banci importante din Romania care sunt aproximativ aceleasi cu orice alta banca din RO. Cred ca stai prost la matematica daca ajungi la 20-30 euro intr-o tranzactie, sau ai cumparat o haina de blana si atunci nu mai conteaza comisionul. Sunt convins ca toata lumea de aici intelege tabelul de mai jos si comisioanele de retragere in strainatate (mai mici la ATM-ul din strainatate decat la ghiseul bancii din strainatate)
3) te legi de diferenta de curs valutar...ok...am luat ultimele 2 tranzactii facute in Sofia acum 2 saptamani si am o diferenta de curs valutar fata de BNR (oricum nu vei cumpara nicaieri in Romania la cursul BNR) de 1.1% si 1.7%. Cate sute de euro trebuie sa vehiculez ca sa ajung la valorile de 20-30 euro comision?
4) "cine calculeaza de 3 ori ca mine, nu are voie sa foloseasca cardul in strainatate"....bun venit in anul 2008 (dupa Christos, nu inainte)...

Attached Files


Edited by teopaul, 06 August 2008 - 11:41.


#40
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

View Postcriss_65, on Aug 6 2008, 09:18, said:

pt Ella2008:

noi am facut rezervarea la istanbul direct la hotel pt luna septembrie. daca intri pe topicul istanbul vei avea informații mai multe despre oraș, cazare, locuri de vizitat etc.
o zi bună,

pt criss 65
noua ni s-a intamplat tot la hotel in istanbul, pt plata camerei nu au vrut sa accepte plata cu cardul decat daca plateam in plus si tva-ul.
dupa indelungi negocieri au acceptat plata cu cardul, fara tva, pt ca pe site era specificat ca sunt toate taxele incluse si la plata cu cardul
pt neplaceri, te sfatuiesc sa ai cash si pt hotel

View Postteopaul, on Aug 6 2008, 12:39, said:

4) "cine calculeaza de 3 ori ca mine, nu are voie sa foloseasca cardul in strainatate"....bun venit in anul 2008 (dupa Christos, nu inainte)...

ai perfecta dreptate, dar ai omis faptul ca in turcia, cred 80% din comert se face fara a fi afisat un pret, iar micile magazine nu au POS. POS eu nu am vazut anul asta decat in supermarket-uri si muzee, ferry. iar la hotelul unde am stat in istanbul au cerut si tva cand am vrut sa platim cu card-ul
in schimb ATM sunt f f multe, iar daca retragi bani de la ATM, eviti coada de la banca

#41
teopaul

teopaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.06.2004

View Postdcreno2007, on Aug 6 2008, 13:07, said:

ai perfecta dreptate, dar ai omis faptul ca in turcia, cred 80% din comert se face fara a fi afisat un pret, iar micile magazine nu au POS. POS eu nu am vazut anul asta decat in supermarket-uri si muzee, ferry. iar la hotelul unde am stat in istanbul au cerut si tva cand am vrut sa platim cu card-ul
in schimb ATM sunt f f multe, iar daca retragi bani de la ATM, eviti coada de la banca

Da, chiar vroiam sa adaug ca in Turcia de fapt, nu poti plati cu cardul decat in anumite locuri. Discutia era insa valabila pentru toate tarile (cumparaturi cu cardul, retrageri de la ATM si comisioane).
Problema cu plata cardului in Turcia este ca atat timp cat platesti cash la un pret relativ, totul poarta numele de evaziune si vanzatorii sunt fericiti. Nu incercati sa intrati intr-un magazin de aur, sa va tocmiti la sange si dupa aia sa scoateti cardul, o sa se albeasca turcul la fatza. E drept, depinde de magazin. In Kusadasi la aur, nu am putut sa platesc cu cardul dupa tocmeala (imi crestea pretul pe gram), dar am platit la haine de piele. In Fethiye insa, am platit cu cardul la aur cu toata tocmeala de rigoare (probabil au scos prea multi bani de la mine).
Revin cu mentiunea, pentru retragere de pe card, la ATM comisioanele sunt mai mici decat la ghiseul bancii.

P.S. Vanzatorul plateste comision pe tranzactia cu cardul in cazul platilor prin POS. Asta ar fi un motiv pentru care multi vanzatori stramba din nas (mai ales pe sume mici)

Edited by teopaul, 06 August 2008 - 12:21.


#42
MonaD

MonaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2008

View Postminodora73, on Aug 6 2008, 09:48, said:

I am back,

as vrea sa rog pe "teopaul" sa faca o verificare mai amanunte la cursuri aplicate in tara la banca lui cind primeste extrase de cont, de ani de zile am card credit gold, (am o experienta) folosesc cardururi din turcia in turcia, si carduri din romania in romania (tot din acelasi banca)
bancile general au un curs de vanzare cumparare, depinde de cursul bnr (in turcia cursul la MERKEZ BANKASI )
CUMPARA CU MAI PUTIN DE CIT BNR, VINDE CU MAI MULT, acelasi in turcia, cursul pe care aplic bancile la vanzare cumparare la cash - la cecuri - si la carduri sint intotdeaune diferit, cel mai bun curs primest la cash, ca esti acolo, inca nu ai dat bani, pot sa renunt si plec la un alt loc, exista concurente, dar la card, ai luat bani deja, ai cheltiut, nu mai ai cum sa renunt si plec la un alt loc,
cardul este bun sa ai siguranta la buzunar, DACA RAMAI FARA CASH!!
sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card (ma rog la sume mai mare decat 100 euro)
dar cine trebuie sa calculeaza 3 ori (ca mine) inainte cumpara ceva, nu are voie sa foloseasca card la strainitate, curs intre banci este putin diferit decat intre banca si client in fata lu banca (sau schimb valutar,)
dar probati,  nu va omoara citeva banuti pierdut o data, dar sa faceti o controle la extrase de cont foarte bine sa vedeti si diferenta, (exemplu notati cursul de la banca pt cash in turcia unde scoateti bani de la otomat, notati cit bani (turcesc) primiti pt 100 euro daca ati schimba cash, cand venit napoi, controlati cursul de euro in romania, si calculati cat dati la banca pt acest 100 euro)
dar cum am spus, fiecare cu hotararea lui,
cu stima
ps: incerc sa da reply la fiecare post seperat (pe care vreau (sau pot) sa raspund


Tocmai cand ma hotarasem sa merg cu banii pe card mi-ai dat peste cap socotelile. Daca nu e bine cu cardul atunci cu ce? EURO sau dolari?

#43
teopaul

teopaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.06.2004

View PostMonaD, on Aug 6 2008, 13:17, said:

Tocmai cand ma hotarasem sa merg cu banii pe card mi-ai dat peste cap socotelile. Daca nu e bine cu cardul atunci cu ce? EURO sau dolari?

LOL...citeste si mai departe...

#44
mutulaine

mutulaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.06.2007
Iar la plati cu cardul nu se pune problema de comisioane. Poate doar de diferenta de curs valutar, dar care, sa fim seriosi, este de tot rasul. Oricum ai da-o, mereu o sa fie pareri impartite. Cel mai bine aflati singuri cum e mai bine. Eu iau banii de benzina pe card, euro pentru ce am de platit cu siguranta in euro, dolari pentru ce am de platit in dolari.... si in rest cum mi-o fi mai la indemana inainte sa plec. Fie pe card, fie in euro. Fie si asa si asa.

#45
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
Anul trecut am platit pt. prima oara cu cardul in Turcia. In afara de faptul ca am platit hotelurile de tranzit cu card am cumparat si inghetata, brichete si alte maruntisuri. Ultima noapte dormita in Turcia a fost la un hotel (Belekoma) de 5* din Bilecik (asta a fost primul care l-am gasit si mi-a fost lene sa caut altul) unde aveau pretul afisat de 100 euro sau 150 lire. Au acceptat plata cu cardul si la ceva timp dupa (2-3 saptamani) am primit acasa extrasul de la banca. Echivalentul in ron a celor 100 de euro sau 150 lire a fost de 306. Nu stiu ce comisioane au fost, dar anul asta in afara de card o sa am si euro sau usd la mine si voi plati cu card tot ce se poate. In Romania avem lei si daca schimbam in valuta avem o mica pierdere si odata ajunsi in Turcia cand se schimba valuta in lire se mai pierde inca o data, pe cand avand lei pe card se face schimbul direct leu-lira nu leu-valuta-lira. Acum fie vorba la ~1000 de euro schimbati in Turcia nu cred ca se pierde mai mult de 100 ron care nu-mi pare o suma exorbitanta pt. concediu (vb. de cei 100 ron).
concediu placut tuturor!

#46
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
REFERITOR LA PLATA CU CARDUL
Uite aici un citat dintr-un post din urma cu cateva pagini (scuze ca nu dau numele celui ce a postat - am citit cu ceva timp in urma si am salvat la mine in calculator)

""Salutare forumisti!

Tocmai ne-am intors din Turcia, Kusadasi, dupa un sejur pe cont propriu, cu masina evident. Pentru ca forumul mi-a fost de un real folos ma simt dator sa subliniez unele chestii de care m-am lovit eu si poate sa dau cateva sfaturi referitoare la treseu, monede etc.

Mult discutata traversare a Bulgariei am facut-o dupa multe chibzuieli pe traseul Ruse -Razgrad- Targovishte-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Lesovo-Hamzabeyli
................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
. ................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.
Despre bani, merita sa mergeti cu cardul si sa scoateti bani sau sa schimbati eur sau $ la banci.Bancile dau curs bun fata de casele de schimb Curs bun la Eur:1.9 lire .Am mai prins si 1.7 si 1.87. Pe card, am facut acasa calculul, mi-a schimbat la 1.95!! In plus cu cardul am alimentat la iersirea si intrarea in BG din Lukoil, deci nu am avut grija Leva!"

am gasit postul 1708, pagina 66, topic Kusadasi postat in data de 4 iulie 2008 de scumpi 27. - merita citit postul

#47
teopaul

teopaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.06.2004

View Postminodora73, on Aug 6 2008, 15:23, said:

draga domnule teopaul

Draga domnule minodora, ca inteleg ca sunteti domn pana la urma, chiar daca inchistat intr-un nick feminin...
In primul rand, nu am nimic personal cu nimeni si nu consider ca sunt off-topic atata timp cat incerc sa transmit informatii corecte si utile intr-un sejur, in cazul de fata in Turcia.
- offtopic dar util - va dati seama ca extrasul de cash de oriunde de pe un card de CREDIT va face sa platiti dobanda din secunda in care ati bagat cardul inapoi in portofel. Recomand utilizarea de carduri de DEBIT, de pe care se scot bani fara a plati si dobanda (asta pentru ca era un card credit gold in discutie).
-va citez: 1) "sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card"; 2) "1-2 %, la 1000 euro pe care vrei tu sa cheltiuest, ar face 10 - 20 (sau ma rog 30 euro), nu este deloc mult" - pana acum erau 20-30 euro la fiecare folosire, acum brusc vorbim de comisionul la 1000 euro? sa ne hotaram la referinta folosita...
- "acum venim la systemul bancar, nu am intilnit pana acum, sa primest euro la un bancomat in turcia (nici in romania)". Va anunt ca inca de acum 2 ani, pe strada principala din Oludeniz (va pot furniza o poza cu strada, din nefericire nu se vede ecranul bancomatului) existau bancomate de la care turistii puteau extrage direct euro *(eu personal am incercat si reusit)!!! Vreti sa le caut si in Istanbul cand ajung in septembrie? (oricum ideea era off-topic)
- confundati stimate domn transferurile interbancare cu schimbatul lei-euro la casa de schimb valutar. Cand platesti cu cardul sau scoti bani de pe card la ATM, nu exista diferentele 3.48(cumparat) - 3.58 (vandut). Asta e la casa de schimb, noi vorbim de cursuri interbancare ce difera cu maxim 1%. Asta inseamna ca sunt cam de 3 ori mai mici decat casa de schimb.
- va urez succes cu cei 1000 de euro in buzunar, nu vreau sa fac un sondaj de opinie pe acest site sa vedem cine umbla cu atatia bani in buzunar si cine nu. Infractionalitatea este relativa, nu vreau sa vorbesc de hoti ca o dam in off-topic (ma roade putin sa vorbesc de o tara cu multe atentate in care mori si cu cardul in buzunar, si cu cashu')
- fiecare turist isi gestioneaza cel mai bine banii, dumneavoastra incercati sa speriati lumea cu cardul, eu incerc sa atrag lumea cu mirajul plasticului embosat.
Si atat.

Edited by teopaul, 06 August 2008 - 15:19.


#48
minodora73

minodora73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.07.2008

View Postteopaul, on Aug 6 2008, 15:54, said:

Draga domnule minodora, ca inteleg ca sunteti domn pana la urma, chiar daca inchistat intr-un nick feminin...
In primul rand, nu am nimic personal cu nimeni si nu consider ca sunt off-topic atata timp cat incerc sa transmit informatii corecte si utile intr-un sejur, in cazul de fata in Turcia.
-va citez: 1) "sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card"; 2) "1-2 %, la 1000 euro pe care vrei tu sa cheltiuest, ar face 10 - 20 (sau ma rog 30 euro), nu este deloc mult" - pana acum erau 20-30 euro la fiecare folosire, acum brusc vorbim de comisionul la 1000 euro? sa ne hotaram la referinta folosita...
- "acum venim la systemul bancar, nu am intilnit pana acum, sa primest euro la un bancomat in turcia (nici in romania)". Va anunt ca inca de acum 2 ani, pe strada principala din Oludeniz (va pot furniza o poza cu strada, din nefericire nu se vede ecranul bancomatului) existau bancomate de la care turistii puteau extrage direct euro *(eu personal am incercat si reusit)!!! Vreti sa le caut si in Istanbul cand ajung in septembrie? (oricum ideea era off-topic)
- confundati stimate domn transferurile interbancare cu schimbatul lei-euro la casa de schimb valutar. Cand platesti cu cardul sau scoti bani de pe card la ATM, nu exista diferentele 3.48(cumparat) - 3.58 (vandut). Asta e la casa de schimb, noi vorbim de cursuri interbancare ce difera cu maxim 1%. Asta inseamna ca sunt cam de 3 ori mai mici decat casa de schimb.
- va urez succes cu cei 1000 de euro in buzunar, nu vreau sa fac un sondaj de opinie pe acest site sa vedem cine umbla cu atatia bani in buzunar si cine nu. Infractionalitatea este relativa, nu vreau sa vorbesc de hoti ca o dam in off-topic (ma roade putin sa vorbesc de o tara cu multe atentate in care mori si cu cardul in buzunar, si cu cashu')
- fiecare turist isi gestioneaza cel mai bine banii, dumneavoastra incercati sa speriati lumea cu cardul, eu incerc sa atrag lumea cu mirajul plasticului embosat.
Si atat.

da domnule teopaul, sunt domn, minodora este numele lu sotia mea (pe care iubesc foarte mult si folosesc ca nickname, nu sa ascund ca sunt domn,

cum am spus, nu am fost in turcia de 8 ani, cer scuze (cum am promis) ca nu stiam de bancomatele de la care sepoate scos si euro, experienta mea (costisitor) cu cardul in turcia a fost acum 9 ani, si in romania acum 7 ani, intotdeaune foarte scump pt mine, 20-30 euro in plus la fiecare folosire, a fost pt diferenta de cursul valutari aplicat de banca din romania, nu comisionul, 10 -20 sau ma rog 30 euro este comisionul pe 1000 euro, sint 2 diferit costuri,
si cu toate asta, retrag tot ce am spus (si daca am mentionat ca nu am fost de 8 ani in turcia) despre costurile cu card credit, recunosc ca am avut nevoie o invitatie de la d-vstra sa ajung la 2008 (dupa christos)

fiecare turist isi gestioneaza cel mai bine banii,        foarte correct

dumneavoastra incercati sa speriati lumea cu cardul,                                nu este correct, dar cer (din nou) scuze daca asta a fost impresie pe care am lasat aici
eu incerc sa atrag lumea cu mirajul plasticului embosat.,       si asta este traba d-vstra, nu ma bag,

raman la spusele mele   fiecare hotareste pt el,  eu va sfatiuesc decat sa fiti atent,

nu vreau sa intru la discutie despre Infractionalitatea si de multe atentate in care mori si cu cardul in buzunar, si cu cashu'

cum poate fiecare sa hotareasca despre cum sa cheltiueasca (sigur am scris gresit) poate si hotareasca unde sa cheltiueasca


toate cele bune

#49
MonaD

MonaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.07.2008

View Postteopaul, on Aug 6 2008, 15:54, said:

Draga domnule minodora, ca inteleg ca sunteti domn pana la urma, chiar daca inchistat intr-un nick feminin...
In primul rand, nu am nimic personal cu nimeni si nu consider ca sunt off-topic atata timp cat incerc sa transmit informatii corecte si utile intr-un sejur, in cazul de fata in Turcia.
- offtopic dar util - va dati seama ca extrasul de cash de oriunde de pe un card de CREDIT va face sa platiti dobanda din secunda in care ati bagat cardul inapoi in portofel. Recomand utilizarea de carduri de DEBIT, de pe care se scot bani fara a plati si dobanda (asta pentru ca era un card credit gold in discutie).
-va citez: 1) "sau este bun pt oameni care nu dau importanta la 20-30 euro platit in plus la fiecare folosire de card"; 2) "1-2 %, la 1000 euro pe care vrei tu sa cheltiuest, ar face 10 - 20 (sau ma rog 30 euro), nu este deloc mult" - pana acum erau 20-30 euro la fiecare folosire, acum brusc vorbim de comisionul la 1000 euro? sa ne hotaram la referinta folosita...
- "acum venim la systemul bancar, nu am intilnit pana acum, sa primest euro la un bancomat in turcia (nici in romania)". Va anunt ca inca de acum 2 ani, pe strada principala din Oludeniz (va pot furniza o poza cu strada, din nefericire nu se vede ecranul bancomatului) existau bancomate de la care turistii puteau extrage direct euro *(eu personal am incercat si reusit)!!! Vreti sa le caut si in Istanbul cand ajung in septembrie? (oricum ideea era off-topic)
- confundati stimate domn transferurile interbancare cu schimbatul lei-euro la casa de schimb valutar. Cand platesti cu cardul sau scoti bani de pe card la ATM, nu exista diferentele 3.48(cumparat) - 3.58 (vandut). Asta e la casa de schimb, noi vorbim de cursuri interbancare ce difera cu maxim 1%. Asta inseamna ca sunt cam de 3 ori mai mici decat casa de schimb.
- va urez succes cu cei 1000 de euro in buzunar, nu vreau sa fac un sondaj de opinie pe acest site sa vedem cine umbla cu atatia bani in buzunar si cine nu. Infractionalitatea este relativa, nu vreau sa vorbesc de hoti ca o dam in off-topic (ma roade putin sa vorbesc de o tara cu multe atentate in care mori si cu cardul in buzunar, si cu cashu')
- fiecare turist isi gestioneaza cel mai bine banii, dumneavoastra incercati sa speriati lumea cu cardul, eu incerc sa atrag lumea cu mirajul plasticului embosat.
Si atat.

  ;) Acum ca am terminat cu discutia cu cardul, sa nu ma bateti, dar pentru ca tot ai adus in discutie problema atentatelor, ma gandeam sa va intreb: Ce parere aveti, riscam ceva mergand in Turcia? Eu una merg intr-un hotel (Lares Park) in Lara, Antalya. Nu imi propun sa vizitez prea multe... doar orasul Antalya si un Aquapark... Atentatele acestea cam ce vizeaza? Doar Istambulul sau si alte regiuni?

#50
11_dye

11_dye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.06.2007
Dragi colegi forumisti,
desi voi fi off-topic (scuze :rolleyes:), as dori sa incheiati polemica platii CASH versus plata cu card. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Stim cu totii ce riscuri ne asumam cand umblam cu lichiditati la noi ...
In ceea ce priveste cardul, permiteti-mi sa va atasez link despre un articol cu ajutorul caruia, chiar daca este vorba de alta valuta, sper sa va lamuriti un pic despre ce presupune o plata intr-o alta moneda decat moneda in care se emite cardul. Pentru informatii corecte este insa bine sa sunati la banca emitenta si sa va lamuriti (aveti insa grija ca nici ei nu prea cunosc aceste informatii, trebuie sa insistati sa le aflati :angry:

http://www.conso.ro/...le-pe-card.html

Mentionez ca daca aveti un card de credit, comisionul la extragere bani de la ATM in strainatate este intre 1,5 si 2,5%, iar pentru plata la comercianti in strainatate unele banci percep comisioane.

http://www.vreaucard...t-C2T0M0B0-S0P1

Nu lucrez in sistemul bancar, dar am dorit - avand 2 carduri de credit - sa stiu din timp la ce sa ma astept.

Sper sa va fie de folos informatiile
Vacanta placuta va doresc tuturor!

#51
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
pt dcreno2007:

multumesc pt informație, știam că la hotel o să plătesc cash. citisem acest lucru tot aici pe softpedia. patronul hotelului nu a specificat nimic, iar pt rezervare mi-a cerut numărul cardului.
văd că s-au încins spiritele apropo de plata cu cardul. ca în orice situație când ai o sumă mai mare de bani, (mai mare decât ai de obicei în buzunar)  regula de bază care trebuie aplicată este următoarea: banii se împart în 3 părți și nu se țin în același loc! evident că este o prostie să ai la tine 1000 euro, că dacă îți fură portofelul ce faci tot concediul?
deci, sfatul meu este ca să se plece cu 1-200 euro, 1-2oo dolari și restul pe card.
nici nu se pune problema că ai plăti la turci în magazinele mici cu cardul, dar la orice colț de stradă ai un ATM și ai scos banii pe care îi consideri că îi vei cheltui atunci în ziua respectivă.  tot pt drumul cu mașina este bine să aveți vreo 20 euro mărunțiș pt diferite taxe pe care le plătiți pe drum.
indiferent daca pleci cu 500 de euro sau cu 5000 euro această regulă se aplică la fel (mai mult banii cash nu e bine să fie doar la o singură persoană, ci se vor  împărțiți la toți adulții care călătoresc).
când se scoate de la ATM direct în lire schimbul care se face este unul internațional (f apropriat de cel care l-ai avea la banca din românia).
eu am fost plecată nu numai în turcia, ci și în spania, italia, franța, austria, grecia și numai așa am făcut și nu am avut nici un eveniment neplăcut. nici in bucuresti nu am bani cash f multi in buzunar, dar undeva in străinătate....
o zi bună,

#52
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008
[quote name='MonaD' post='5013350' date='Aug 6 2008, 16:27'];) Acum ca am terminat cu discutia cu cardul, sa nu ma bateti, dar pentru ca tot ai adus in discutie problema atentatelor, ma gandeam sa va intreb: Ce parere aveti, riscam ceva mergand in Turcia? Eu una merg intr-un hotel (Lares Park) in Lara, Antalya. Nu imi propun sa vizitez prea multe... doar orasul Antalya si un Aquapark... Atentatele acestea cam ce vizeaza? Doar Istambulul sau si alte regiuni?[/quote]

MonaD, ca sa fii super safe in vacanta, si sa-ti protejezi cardul de infractori si atentate, poti sa lasi cardul spre pastrare la cineva de pe forum iar pinul la altcineva. in felul asta elimini toate dilemele legate de atm/pos, cashetc, etc

pt dl Minodora: in romania poti sa dai cu tunul si nu gasesti "traveller checks" nici la banci si nici la agentii de turism.
poate doar sa ai rude la unchiul thomas ):):)

[quote name='criss_65' date='Aug 6 2008, 16:39' post='5013410']
[b]pt criss_65


mai este varianta sa tii cash-ul in canera de hotel in seiful-cu cifru, ca de la 4* in sus, fiecare camera are asa ceva

Edited by dcreno2007, 06 August 2008 - 16:35.


#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
cel mai bine CASH !  B) parerea mea....lire turcesti

#54
gabymihaila

gabymihaila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2008

View PostSOBONE, on Aug 6 2008, 19:45, said:

Cateva note si intrebari (pentru tine) pe urma discutiilor si nu numai:
1) Un mic risc de atentate exista,dar consider ca toti cei ce plecam in Turcia (mai ales in Istanbul si Kusadasi) ne asumam acest risc.
2) La 01.09.2008 incepe luna Ramazan:trebuie ca strain sa ai o conduita speciala in aceasta perioada?
3)Am studiat treaba cu comisioanele:Pt echivalentul a 1000 euro extrasi de la ATM in strainatate comisioanele variaza intre 20 lei la ING(VISA ELECTRON SI MASTERCARD IN LEI) si 17,5-20 lei la BRD (VISA-MASTERCARD).Deci comisioane omenesti.Noi romanii vrem totul MOKA :D

[size="3"]Hello dragilor, vad ca v-ati incins cand e vorba de cash sau card, asa ca simt nevoia sa intervin si eu in discutie, pentru ca prea capata caracter de barfa si mai putin de discutie bazata pe informatii.

Parerea mea este ca ar trebui sa mergeti si cu bani cash si cu banii pe card. 2-300 de Euro (de preferat ar fi lire turcesti, dar in Romania se gasesc foarte greu) ar trebui sa le luati cash si restul pe card.

Cu siguranta va fi mai ieftin sa scoateti lire turcesti de la ATM din Turcia , decat sa faceti schimb valutar aici lei-euro si acolo euro-lire.

comisioanele sunt (cel putin la cardurile pe care le folosesc eu) urmatoarele:
card de debit 1%+2,5 euro
card de credit 1.5%+3 euro.
Cursul la care se face conversia este Reuters + 1% (ceea ce ar fi cam cursul oficial BNR+1%).

Va atasez si listele de comisioane ale bancii ca sa va convingeti. De altfel acestea sunt afisate pe siturile bancilor. Chiar recomand sa va interesati pe site-ul bancii la care aveti cardul ce comisioane au.

Si inca ceva, va recomand sa aveti la voi atat card de credit cat si card de debit. S-ar putea sa intalniti situatii in care sa nu vi se accepte decat cardul de credit MasterCard.

Acestea fiind spuse va urez
VACANTA PLACUTA!


View Postgabymihaila, on Aug 7 2008, 10:33, said:

[size="3"]Hello dragilor, vad ca v-ati incins cand e vorba de cash sau card, asa ca simt nevoia sa intervin si eu in discutie, pentru ca prea capata caracter de barfa si mai putin de discutie bazata pe informatii.

Parerea mea este ca ar trebui sa mergeti si cu bani cash si cu banii pe card. 2-300 de Euro (de preferat ar fi lire turcesti, dar in Romania se gasesc foarte greu) ar trebui sa le luati cash si restul pe card.

Cu siguranta va fi mai ieftin sa scoateti lire turcesti de la ATM din Turcia , decat sa faceti schimb valutar aici lei-euro si acolo euro-lire.

comisioanele sunt (cel putin la cardurile pe care le folosesc eu) urmatoarele:
card de debit 1%+2,5 euro
card de credit 1.5%+3 euro.
Cursul la care se face conversia este Reuters + 1% (ceea ce ar fi cam cursul oficial BNR+1%).

Va atasez si listele de comisioane ale bancii ca sa va convingeti. De altfel acestea sunt afisate pe siturile bancilor. Chiar recomand sa va interesati pe site-ul bancii la care aveti cardul ce comisioane au.

Si inca ceva, va recomand sa aveti la voi atat card de credit cat si card de debit. S-ar putea sa intalniti situatii in care sa nu vi se accepte decat cardul de credit MasterCard.

Acestea fiind spuse va urez
VACANTA PLACUTA!
AAA... si inca ceva, comisioanele la plata cu cardul (tranzactii la comercianti) sunt 0%. Avantaj UTILIZATOR DE CARD...!!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate