Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!
 Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4
 Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Plata cu cardul în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

joannes

joannes

Active Member

• Grup: Members

View Postdon_dannielo, on Mar 2 2007, 19:04, said:

Tu esti singurul care a folosit cuvantul "credit" pe threadul asta.

Si da, Visa Electron de care se vorbeste aici e card de debit.

man, cand spui Visa, spui credit.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postjoannes, on Mar 3 2007, 17:00, said:

man, cand spui Visa, spui credit.
cand spui VISA spui CARD, este un BRAND INTERNATIONAL asa cum este MASTER CARD sau MAESTRO, sub care se emit :
- carduri de DEBIT - pe care poti primi salariul sau il alimentezi tu;
- carduri de CREDIT - cand banca iti ofera o suma de bani sub forma de credit.
Mai exista si notiunea de OVERDRAFT - peste suma cu care iti este alimentat regulat cardul, banca iti mai ofera o suma descoperita cu titlu de imprumut pana la urmatoarea alimentare, se practica la cardurile de debit pe care se vireaza salariile.

DECI : CAND SPUI VISA SPUI CARD !!!

Edited by fotojunior, 05 March 2007 - 00:08.

joannes

joannes

Active Member

View Postfotojunior, on Mar 5 2007, 00:06, said:

cand spui VISA spui CARD, este un BRAND INTERNATIONAL asa cum este MASTER CARD sau MAESTRO, sub care se emit :
- carduri de DEBIT - pe care poti primi salariul sau il alimentezi tu;
- carduri de CREDIT - cand banca iti ofera o suma de bani sub forma de credit.
Mai exista si notiunea de OVERDRAFT - peste suma cu care iti este alimentat regulat cardul, banca iti mai ofera o suma descoperita cu titlu de imprumut pana la urmatoarea alimentare, se practica la cardurile de debit pe care se vireaza salariile.

DECI : CAND SPUI VISA SPUI CARD !!!

scoate un pic nasu' in lume si apoi mai vorbim... visa si mastercard sunt asociate imediat cu conceptul de credit-card/plata din credit. ca or avea si ceva carduri de debit, probabil, dar nu generaliza. sa te vad in afara cand anumite stabilimente nu accepta credit cardul la plata si tu le fluturi un visa si insisti sa platesti cu el ca ala-i de debit.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postjoannes, on Mar 5 2007, 17:34, said:

scoate un pic nasu' in lume si apoi mai vorbim... visa si mastercard sunt asociate imediat cu conceptul de credit-card/plata din credit. ca or avea si ceva carduri de debit, probabil, dar nu generaliza. sa te vad in afara cand anumite stabilimente nu accepta credit cardul la plata si tu le fluturi un visa si insisti sa platesti cu el ca ala-i de debit.
am scos nasu' afara de foarte multe ori si nimeni nu te intreaba ce fel de card ai, de debit sau credit, am platit si cu unul si cu celalalt.
in romania numarul cardurilor de credit este substantial mai mic decat cel al cardurilor de debit, deoarece orice roman care isi primeste salariul pe card are un card de debit.
afara unde inflatia este mica, ratele insumate ale creditelor nu sunt limitate, bancile ofera carduri care au un credit atasat si de aici sunt foarte multe carduri de credit.

gyuly

gyuly

Junior Member

Nu cred ca este momentul sa va certati

In principiu fotojunior are dreptate. daca veti accesa orice website al unei banci veti afla aceste informatii

cardurile sunt emise sub aceste "sigle"/"branduri" (sau cum vreti sa le spuneti) tocmai pt a le fi asigurata o circulatie internationala. Insa cel mai important raport este intre titular si banca emitenta. In functie de bonitatea acestuia banca ii ofera acces la facilitati (overdraft) sau chiar la credit.

Problema cu cardurile de debit sau de credit o reprezinta comisioanele. Daca in cazul unui card de debit cand banca nu are de castigat nimic (nici un comision) se va indrepta catre comerciant si va solicita in comision mai mare la tranzactie, pe cand in cazul unui card de credit, prin simpla utilizare a acestuia banca va astiga (comisioane+dobanzi) si va solicita un comision mai mic de la comerciant. (ceasta explicatie este valabila numai la plata, daca folositi cardul numai la ATM atunci nu mai conteaza pt ca banca isi ia comision de extragere numerar)

Din aceasta cauza, in strainatate sunt acceptate mai mult cardurile de credit (uneori pt cardurile de debit sunteti nevoiti sa platiti o suprataxa de pana la 5% care va este taxata pe bonul de casa sau nu sunt acceptate la plata din cauza comisionului).

La noi piata nu este foarte dezvoltata. abia au inceput sa apara acele carduri "gold", "platinium" care in functie de "culoarea" cardului spun "totul" despre detinator.

Gasiti aici niste chestii interesante: http://www.no-cash.ro/euro.html

amandigi

amandigi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Putin offtopic: si eu credeam in trecut ca cardurile embosate sunt numai de credit, dar nu e asa. Sunt si carti de debit si de credit. In RO majoritatea acestor carduri sunt de debit, de exemplu cardurile cu Hagi/Nadia/Nastase de la BRD. Sunt VISA (nu Electron), embosate, de debit, folosibil in afara tarii dar nu pe net. Folosirea lor pe net este blocat de banca (stupid BRD). Sunt alte carduri Electron care pot fi folosite pe net, dar si unele Electron care nu pot fi folosite pe net. La fel e si cu MasterCard/Maestro.  Embosarea face un singur lucru: poti folosi cartea la magazine care folosesc o masinarie veche care copiaza pe o factura numele, numarul cardului si data expirarii. In rest teoretic nu e diferenta mare intre card embosat si neembosat. Dupa cum stiu eu comisionale depind numai de banca. La exemplul BRD, aceste carduri VISA clasic nu au comision la plati POS in tara, dar au comision la palti POS afara. Cardurile Maestro (tot de debit!) nu au comision nici la cumpararea in strainatate. Vezi aici comisioanele BRD: http://www.brd.ro/brd-net/Ghid_PF.pdf

PS: Scriu de BRD din siplul motiv ca acolo am cont si card...

mociulica

mociulica

Junior Member

am nevoie de un sfat:la ce banca sa-mi fac un card cu care sa platesc pe net bilete de avion,hotel sau alte plati si care sa-l folosesc si la magazine in strainatate.Exista careduri de valuta sau numai carduri in lei ca si la banc post si se converteste in valuata.Care ar fi mai ok ca si comisioane sau alte chestii?
Multumesc

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Eu am la Bancpost un debit card, Mastercard Taifun, în lei. Am plătit cu el peste tot , conversie automată. Mulțumit de comisioane , cred , habar nu am care sunt.

mihairosioru

mihairosioru

Member

View PostMembruAnonim, on Feb 27 2008, 16:21, said:

Eu am la Bancpost un debit card, Mastercard Taifun, în lei. Am plătit cu el peste tot , conversie automată. Mulțumit de comisioane , cred , habar nu am care sunt.

Iti recomand MasterCard Mondo de la Banca Transilvania si Visa Electron de la BCR.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Păi nu am nevoie eu :P Sunt foarte mulțumit de BP. Am și Visa Electron de la BCR , dar nu l-am folosit niciodată. Și un Visa Electron ING.

Are cineva idee de la ce bancomate mai poți retrage bani cu un Visa Electron ING ? Am încercat la un Raiffeisen și un Unicredit și a fost refuzat

mihairosioru

mihairosioru

Member

View PostMembruAnonim, on Feb 27 2008, 18:08, said:

Păi nu am nevoie eu :P

Pardon. Raspunsul ii era adresat lui mociulica.

mociulica

mociulica

Junior Member

View Postmihairosioru, on Feb 27 2008, 07:50, said:

Pardon. Raspunsul ii era adresat lui mociulica.
Multumesc de sfat,o sa ma interesez la banca.Am auzit ca si cardul Visa Electron e ok de la ing,numai ca nu stiu cum e cu comisioanele.M-ar atrage la ING faptul cxa nu mai stau la coada pt alimentare,de asemenea a-si vrea un card care sa nu fiu nevoit sa converteasca din lei-euro,sa fie de valuta , pt ca asa pierd la cursul euro.
Multumesc

T Irina

T Irina

Active Member

Eu am carduri VISA si MASTERCARD de la BRD. Ambele sunt embosate, am platit peste tot pe net cu ele si nu sunt de CREDIT ci de DEBIT!

Tot la BRD am cardul Maestro neembosat, cu care nu prea se poate plati pe net (desi la Orange merge). Acolo am peste 3000 Euro CREDIT si totusi pe celelalte doua nu am primir nici o limita de creditare.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Da, există și carduri de debit embosate, am și eu de la BancPost un MC Taifun ... care-i faza

kng

kng

Member

Salutare,

Vreau sa plec in Austria, si vreau sa rezerv hotelul de pe site-ul booking.com. Din pacate vad ca cere "credit card" iar eu am doar card de debit pe care primesc salariul. A facut cineva rezervari pe acest site? Cu ce tip de card?

Sfaturile sunt bine venite :)

MonaD

MonaD

New Member

IMPORTANT! Va rog, cei care ati fost vara aceasta in Antalya, sa-mi spuneti ce este mai bine sa am la mine EURO sau DOLARI????

Siandra

Siandra

New Member

View PostMonaD, on Aug 5 2008, 18:53, said:

IMPORTANT! Va rog, cei care ati fost vara aceasta in Antalya, sa-mi spuneti ce este mai bine sa am la mine EURO sau DOLARI????

Am revenit din Turcia acum doua saptamani, si pot spune ca cel mai avantajos mi s-a parut a fi varianta cu cardul. Scoti de la bancomat direct lire turcesti si negociezi totul in aceasta moneda.
Pana m-am prins am luat o mica plasa. :) La Canakkale, cand am traversat cu feribotul ( am fost cu masina), am platit taxa in euro si am primit restul in lire. La intoarcere am platit cu lire si am constatat ca la dus ne-au cam pacalit turcii cu aprox. 15 lire. :) Ne-am mai desteptat si noi pe parcurs.
In alta ordine de idei, am tot vazut pe forum impresii despre Antalya, Bodrum, Kusadasi, etc. Nu am auzit vorbindu-se despre zona in care am fost noi - Oren ( Burhaniye - Balikesir). Hotelul se numeste Club Fiord, si am numai cuvinte de lauda pentru el. O locatie superba ( pentru cei care nu sunt ahtiati dupa mega hoteluri). Vegetatie abundenta, plaja privata cu nisip, dotata cu sezlonguri si umbrele la discretie, deloc aglomerata plaja. De asemeni, langa plaja era o piscina frumoasa. In apa nu erau pietre. Intrare f. lina in apa pe o distanta mare.
Mancarea a fost buna, totul era proaspat. Personalul aferent hotelului si restaurantului merita toata consideratia!
Intr-un cuvant, o locatie minunata, pe care o recomand celor care vor sa se odihneasca, familiilor cu copii, si celor care nu se dau in vant dupa viata de noapte.

teopaul

teopaul

Junior Member

View Postrelu58, on Aug 5 2008, 22:35, said:

Te rog sa-mi permiti sa APRECIEZ: multi au ”patit” la fel ca tine, inclusiv eu, in 2006, DAR asta nu ma scuza. Multi nu recunosc FAPTUL ca timpul de pierdut nu are nicio legatura cu suma platita, in schimb concluzia ta ”Ne-am mai desteptat si noi pe parcurs” ESTE IMBATABILA.

Cu toate astea, da-mi voie sa ”pun in discutie” varianta card, nu sub aspect comoditate, ci sub aspect comisioane...

Comisioanele la ATM in strainatate, si aici intra si Turcia, sunt undeva la 2-2.5%. Aici sunt incluse comisioanele fixe de scos valuta, comisionul per suma, diferenta de curs valutar intre momentul in care scoti banii si momentul in care banca isi deconteaza cu tine suma. Am calculat de fiecare data cand am fost in Turcia si comisioanele s-au incadrat in acest procent.
Eu zic ca este super decent, mai ales daca scoti de fiecare data cel putin 100 euro. Daca te calicesti sa scoti 10 euro pe zi, evident te-a rupt comisionul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate