Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Plata cu cardul în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

fotojunior

fotojunior

Member

• Grup: Members
Salut,
Vreau sa plec in Aprilie pana la Venetia, asa ca am cautat pe net si am gasit un hotel care sa corespunda cerintelor mele. Am trimis un mail pe adresa de email a hotelului, pentru a verifica daca au camere libere si am primit raspuns ca da si costul este de 100 Euro - plata cash, 110 Euro -  plata card pe internet. Am transmis ca vreau sa platesc cash la sosire, dar sa am garanti rezervarii. Raspunsul a venit foarte repede ca in acest caz camera costa 95 Euro, dar pentru am confirma rezervarea trebuie sa ii comunic seria cardului si data de expirare. Cand am fost in Italia si am platit cu card nu mi-a fost solicitat pinul, intrebarea este daca ii comunic datele cardului prin mail, neavand nici un sistem de protectie, nu poate sa imi goleasca cardul ?  Ce ma sfatuiti sa fac ?

ciprian_rad

ciprian_rad

Junior Member

View Postfotojunior, on Feb 23 2007, 22:11, said:

Salut,
Vreau sa plec in Aprilie pana la Venetia, asa ca am cautat pe net si am gasit un hotel care sa corespunda cerintelor mele. Am trimis un mail pe adresa de email a hotelului, pentru a verifica daca au camere libere si am primit raspuns ca da si costul este de 100 Euro - plata cash, 110 Euro -  plata card pe internet. Am transmis ca vreau sa platesc cash la sosire, dar sa am garanti rezervarii. Raspunsul a venit foarte repede ca in acest caz camera costa 95 Euro, dar pentru am confirma rezervarea trebuie sa ii comunic seria cardului si data de expirare. Cand am fost in Italia si am platit cu card nu mi-a fost solicitat pinul, intrebarea este daca ii comunic datele cardului prin mail, neavand nici un sistem de protectie, nu poate sa imi goleasca cardul ?  Ce ma sfatuiti sa fac ?
pai dai doar seria si data de expirare nu si pin-ul. Pin-ul nu se da, doar daca ai card visa pt cumparaturi online si tst cifrele pt 3 d secure.

ciprian_rad

ciprian_rad

Junior Member

View Postfotojunior, on Feb 23 2007, 22:11, said:

Salut,
si nu prin mail se trimite seria si data de expirare , ci printr=un sistem secure de plata online, prin care datele sunt trimise criptat. nu am mai auzit printr-un simplu mail. ai grija sa nu fie vreo teapa. sau sa-ti faci card visa virtual la banca romaneasca si sa pui numai 100 de euro, ca daca te fura , pierzi numai 100 nu toti banii din cont

fotojunior

fotojunior

Member

View Postciprian_rad, on Feb 23 2007, 22:40, said:

pai dai doar seria si data de expirare nu si pin-ul. Pin-ul nu se da, doar daca ai card visa pt cumparaturi online si tst cifrele pt 3 d secure.
am VISA ELECTRON, cu care am platit in Italia de mai multe ori si nu mi-a fost solicitat PIN-ul.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postciprian_rad, on Feb 23 2007, 22:42, said:

si nu prin mail se trimite seria si data de expirare , ci printr=un sistem secure de plata online, prin care datele sunt trimise criptat. nu am mai auzit printr-un simplu mail. ai grija sa nu fie vreo teapa. sau sa-ti faci card visa virtual la banca romaneasca si sa pui numai 100 de euro, ca daca te fura , pierzi numai 100 nu toti banii din cont
asa stiam si eu ca se transmit prin sistemul de cripstare SSL, dar comunicarea cu hotelul am facut-o pe mail si tot aici mi-au fost solicitate.

clicu

clicu

Member

Chestia cu cerutul datelor cardului prin mijloace nesecurizate e o practică frecventă în domeniul hotelier, mi-au cerut aşa datele hoteluri din Franţa şi Olanda. Înainte să apară netul pe scară largă ţi le cereau pe fax sau prin telefon. Nu au nevoie şi de PIN, n-au ce să facă cu el. E într-adevăr riscant să le trimiţi pe mail, dacă poţi trimite-le un card despre care ştii că nu funcţionează pe net, sau pe care nu ai bani, asta pentru că mailul ar putea fi interceptat de ceva hacker care să-l folosească pt. cumparaturi pe net. E o şansă mică, dar există. Sau dacă te simţi mai bine pune-le pe fax sau dictează-le la telefon.

Edited by clicu, 23 February 2007 - 23:14.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postclicu, on Feb 23 2007, 23:12, said:

Chestia cu cerutul datelor cardului prin mijloace nesecurizate e o practică frecventă în domeniul hotelier, mi-au cerut așa datele hoteluri din Franța și Olanda. Înainte să apară netul pe scară largă ți le cereau pe fax sau prin telefon. Nu au nevoie și de PIN, n-au ce să facă cu el. E într-adevăr riscant să le trimiți pe mail, dacă poți trimite-le un card despre care știi că nu funcționează pe net, sau pe care nu ai bani, asta pentru că mailul ar putea fi interceptat de ceva hacker care să-l folosească pt. cumparaturi pe net. E o șansă mică, dar există. Sau dacă te simți mai bine pune-le pe fax sau dictează-le la telefon.
daca ii comunic seria si data de expirare, nu poate sa faca tranzactii pe net cu acesta, tinand cont ca VISA ELECTRON nu are cod de securitate?
hotelul de ce solicita aceste date, daca eu platesc cu cash la sosire, caci astfel a fost intelegerea?

Edited by fotojunior, 23 February 2007 - 23:19.

clicu

clicu

Member

Mai mult decât că asta e practica nu am ce să mai zic. Da, există un risc ca datele cardului să fie folosite fraudulos pentru cumpărături online, dacă nu are pe spate cod de siguranţă şi dacă banca permite folosirea cardului online.

Am făcut vara trecută nişte rezervări la nişte hosteluri de prin Spania unde procesul se desfăşura online în mod securizat, şi plăteai în avans doar cca 20% din valoarea cazării, urmând ca restul să-l achiţi la sosire. În caz că nu apăreai, şi nu anunţai că nu apari, hostelul îţi reţinea de pe card echivalentul unei nopţi de cazare. Poate te înţelegi cu ei să procedaţi aşa, sau găseşti alt hotel care practică metoda asta. Dar să ştii că încă nu cunosc vreun hotel care să facă rezervări fără o formă de garanţie.

Edited by clicu, 23 February 2007 - 23:42.

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members

View Postfotojunior, on Feb 24 2007, 00:18, said:

daca ii comunic seria si data de expirare, nu poate sa faca tranzactii pe net cu acesta, tinand cont ca VISA ELECTRON nu are cod de securitate?
hotelul de ce solicita aceste date, daca eu platesc cu cash la sosire, caci astfel a fost intelegerea?
pentru plata pe internet mai ai nevoie si de codul cvv2 de pe spatele cardului, nu cred ca te pot tepui fara el (nu stiu de ce cod de securitate vorbesti).
codul pin nu este folosit NICIODATA pentru plata pe internet.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postzuppy, on Feb 23 2007, 23:38, said:

pentru plata pe internet mai ai nevoie si de codul cvv2 de pe spatele cardului, nu cred ca te pot tepui fara el (nu stiu de ce cod de securitate vorbesti).
codul pin nu este folosit NICIODATA pentru plata pe internet.
despre asta vorbeam si eu : cvv = cod de securitate

fotojunior

fotojunior

Member

View Postclicu, on Feb 23 2007, 23:12, said:

... dacă poți trimite-le un card despre care știi că nu funcționează pe net, sau pe care nu ai bani, a....
daca trimit datele unui card gol, ei nu verifica daca exista disponibilitatea pe acesta?

clicu

clicu

Member

Am trimis odată unul gol și n-a fost nici o problemă.

gyuly

gyuly

Junior Member

Va sfatuiesc ca pentru platile pe internet sa aveti un card (Visa sau Master Card) pe care sa-l utilizati numai in acest scop, iar alimentarea lui sa fie facuta numai inaintea efectuarii unei plati.

Daca transmiti prin e-mail seria cardului si data de valabilitate in principiu nu este mare problema pt ca la efectuarea unei plati mai este necesar pinul sau acel CCV.
Insa Visa are o functie de debitare directa. Nu mai este nevoie de pin sau CCV dar este necesar cardul (fizic) pentru efectuarea unei plati. Acesta functie este valabila pentru banci (daca faci o plata la banca - orice banca nu numai cea care a emis cardul) sau clienti ai acestora de incredere. Deci din aceast cauza uneori pt card Visa nu se cere pinul.

Eu am transmis datele unui card pe e-mail, de mai multe ori, pentru efectuarea unor rezervari in strainatate, dar cardul este gol. Il alimentez inainte de a pleca din tara si in tara il folosesc numai pt plati pe internet. Pana in prezent nu am avut probleme

Atentie. cardul trebuie sa fie valid

Succes

fotojunior

fotojunior

Member

mi-am facut un card nou Visa pe care sail folosesc doar la platile pe net.
in momentul de fata este gol, am trimis datele solicitate prin mail si astept un raspuns.
va tin la curent.

joannes

joannes

Active Member

cardurile de care vorbiti voi sunt chiar visa sau mastercard si sunt carduri de credit reale sau alte balarii bancare? am vazut ca cineva vb de ceva virtual.
din cate stiu, cardurile de credit sunt asigurate si daca reclami o operatie necunoscuta iti iei banii inapoi. inteleg ca e un pic de bataie de cap, dar esti protejat.

fotojunior

fotojunior

Member

View Postjoannes, on Mar 2 2007, 06:57, said:

cardurile de care vorbiti voi sunt chiar visa sau mastercard si sunt carduri de credit reale sau alte balarii bancare? am vazut ca cineva vb de ceva virtual.
din cate stiu, cardurile de credit sunt asigurate si daca reclami o operatie necunoscuta iti iei banii inapoi. inteleg ca e un pic de bataie de cap, dar esti protejat.
eu mi-am facut un carde VISA Clasic embosat (  numele si datele cardului sunt in relief, poate fi folosit atat in mediu electronic cat si manual )- emis de Banca Romaneasca.
hotelul mi-a trimis confirmarea ca am camerele rezervate si voi face plata cash la sosire, deci merge chiar daca nu ai nici un ban in cont.

joannes

joannes

Active Member

sa o luam de la capat. poate is io prost sau nu inteleg ceva sau poate vorbim de lucruri diferite.
cardul visa nu este un card de credit? cum naiba sa spui ca ai un card visa dar nu ai bani pe el ca nu ai bagat bani in cont? (intrebarea vine ca urmare a compilarii mai multor posturi).
de asta e card de credit pt ca vine cu un credit pe el, ori voi ati tocat toti banii de pe card, sunteti pe zero si continuati sa folositi cardul desi nu mai aveti bani pe el?
sau ceea ce numiti voi card de credit este de fapt un card de debit si alimentati cu bani ca sa il puteti folosi?

si la subiect, nu as trimite datele de pe card prin mail. le spun la telefon, le transmit prin orice sistem electronic securizat, prin posta, fax, dar nu pe mail.

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

• Grup: Senior Members
Tu esti singurul care a folosit cuvantul "credit" pe threadul asta.

Si da, Visa Electron de care se vorbeste aici e card de debit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate