Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#91
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu poti sa te lauzi ca mierea romaneasca e superminunata si sa spui ca un asociat prezinta miere neconforma. ce naiba, nu exista analize la miere? daca ai vrut sa zici ca poate un asociat vrea sa traga teapa, atunci zi direct: apicultorii romani nu se pot asocia pentru ca unii dintre ei se pot gindi sa traga teapa

#92
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,642
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMosotti, on Feb 5 2007, 17:24, said:

nu poti sa te lauzi ca mierea romaneasca e superminunata si sa spui ca un asociat prezinta miere neconforma. ce naiba, nu exista analize la miere? daca ai vrut sa zici ca poate un asociat vrea sa traga teapa, atunci zi direct: apicultorii romani nu se pot asocia pentru ca unii dintre ei se pot gindi sa traga teapa


exista analize, dar nu sunt deloc simple si nici ieftine

iar pba cu asociatii nu este doar in Romania

in plus ... cineva poate sa aiba mierea "infestata" fara sa stie / vrea

daca lanul de floarea soarelui a fost tratat cu nu stiu ce produs .... tu pur si simplu nu ai de unde sa stii

faci analize ... care ies Ok (ptr ca nu sunt fix pe acel produs) dai al asociatie
asociatia o pune in borcane care borcane ajung in raft

si tot asa

#93
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMosotti, on Feb 5 2007, 15:20, said:

dragutza tarzan, ia niste calmante :console:

daca nu pot sa se rentabilizeze n-au decit sa moara de foame cu miere cu tot :lol: cind o afacere nu este profitabila se duce dracului. din cite se pare, mierea nu mai are trecere, altfel n-ar fi 1 euro kilu. so, ce atita cerseala si aberatii cu polenizarea? polenizare s-a facut de citeva miliarde de ani
incoace, mult inainte de aparitia albinelor, n-o sa moara plantele daca crapa albinele

daca nu se vinde din usa in usa sa faca asociatie, sa-si cumpere rahaturile alea de inox si sa isi vinda marfa la un pret mai bun, fara a mai trece prin intermediari. ue nu ofera finantari pentru proiecte de genul acesta? numai pentru ferme de strutzi?

litrul de alcool e 300.000 pentru ca e accizat, asta ca o completare pentru destepti :lol:
ba cea mai mare parte va disparea, si asta foarte repede, in 75-100 de ani. apropo, aia de produc rosii la sera cumpara bondari sa le polenizeze. daca-ti scade productia, nu mai cultivi, ca pierzi si importam rosii turcesti cu gust telina. si cum s-au dus dracului doua anotimpuri, vezi ce iese. au zis la meteo ca primavara o sa cada intr-o marti si toamna intr-o vineri. :rolleyes:

#94
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,642
  • Înscris: 28.11.2001

View Posttrestie-de-balta, on Feb 5 2007, 17:46, said:

ba cea mai mare parte va disparea, si asta foarte repede, in 75-100 de ani. apropo, aia de produc rosii la sera cumpara bondari sa le polenizeze. daca-ti scade productia, nu mai cultivi, ca pierzi si importam rosii turcesti cu gust telina. si cum s-au dus dracului doua anotimpuri, vezi ce iese. au zis la meteo ca primavara o sa cada intr-o marti si toamna intr-o vineri. :rolleyes:


cam asa ceva

si conteaza daca rosiile au gust de telina, important e sa fie ieftine

#95
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTarzy, on Feb 5 2007, 17:55, said:

cam asa ceva

si conteaza daca rosiile au gust de telina, important e sa fie ieftine
asa e, ieftine si fade. dar intai sa distrugem prisaca impozitandu-i si ingradindu-i cat mai mult. vor vedea ei cand vor lua mai putini bani din agricultura, ca scade productia, iar iar preturile cresc. si cum la noi se gandeste cu partea din dos, peste cativa ani ne vor obliga sa avem cate un stup la fiecare 100 de locuitori.

#96
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.03.2005

View PostMosotti, on Feb 5 2007, 15:20, said:

polenizare s-a facut de citeva miliarde de ani
incoace, mult inainte de aparitia albinelor, n-o sa moara plantele daca crapa albinele

:) Bun rationament... cel putin stiu la ce nivel de cunostiinte suntem. In cazul acesta, eu cel putin, nu mai pot comenta nimica... ca sunt depasit de "evenimente" si incep sa inteleg de ce omenirea a ajuns in situatia unde a ajuns.

#97
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcipm66, on Feb 5 2007, 19:35, said:

:) Bun rationament... cel putin stiu la ce nivel de cunostiinte suntem. In cazul acesta, eu cel putin, nu mai pot comenta nimica... ca sunt depasit de "evenimente" si incep sa inteleg de ce omenirea a ajuns in situatia unde a ajuns.
doar ca daca citeai mai bine, vedeai ca albinele salbatice au cam disparut, iar acum 500 de ani nu se facea agricultura intensiva.

#98
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Mosotti, chiar pe acest thread s-a dat un citat dintr-un studiu legat de influenta albinelor in polenizare. Eu nu stiu prea multe despre albine. Bunicul si strabunicul meu au avut multi stupi. Erau chiaburi care va sa zica. :) Bunicul a murit cand eu aveam vreo 15 ani iar pe strabunicul meu din partea mamei nu l-am mai apucat in viata...
Stiu insa ca albinele se departeaza la multi km de stup.

Ce draq, despre polenizarea facuta de albine se invata la botanica, in scoala generala.

#99
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006
Am lipsit cam mult de pe acest topic. SE ABEREAZA IMENS. Cati stupi au deschis cei de pe acest topic? Cate intepaturi de albine ati luat? Cati roi ati facut pana acum? Cat de bine credeti ca stapaniti fenomenul?
Romania este a 3-a tara din Europa la productia de miere. In ritmul de stimulare in care se afla apicultura romaneasca va ajunge pe ultimul loc din lume.
In Franta engross este 3 euro/kg, en detail este 10 euro in marile suprafete, salariile sunt de 10x fata de Romania. Pana si preturile engross sunt mai mari ca la noi! Informatia este recenta si din sursa siguar si directa (apicultor din Franta).

Quote

Iar domnule laurencauia, găinile mele nu fac nici un serviciu nimănui ca să le plătesc eu taxe și impozite. Dacă fac figuri, le sucesc gâtul și la borș cu ele, ce să mai chem ingineria genetică?
??? Nu inteleg nimic. Am pomenit io de ceva despre gaini? Despre IG, da. O sa ajungem sa mancam numai "rahaturi" care nu sunt inca testate pe o perioada mai lunga de timp.
Veniti cu solutii constructive. Nu in genul door-to-door. Daca nu cunoasteti fenomenul mai bine nu va exprimati. Si mai nou nu mai exista door-to-door, sunt telefoane, faxuri, web, etc.
Albine salbatice exista. Roii care ies dintr-un stup sistematic se cheama "salbatici" daca nu sunt transferati intr-un stup sistematic. Si o familie de albine poate roii pana se goleste stupul, da nastere unor serii de roiuri care se raspandesc in natura. Nu toti roii sunt "captati" si "resistematizati". Si apoi mai sunt roi "salbatici" care rezista peste iarna in locuri propice, deci albine salbatice exista.

Quote

(Mosotti @ Feb 5 2007, 15:20)
polenizare s-a facut de citeva miliarde de ani
incoace, mult inainte de aparitia albinelor, n-o sa moara plantele daca crapa albinele
Sunteti sigur domnule Mosotti? Io unul nu as fi asa de sigur. Exista plante (arbori, etc) care depind in totalitate de Apis Mellifica pentru a se perpetua. Ce facem cu aceste specii? Le condamnam la extinctie?

La sfarsitul postului reiau intrebarile de la inceput:
Cati stupi au deschis cei de pe acest topic?
Cate intepaturi de albine ati luat?
Cati roi ati facut pana acum?
Cat de bine credeti ca stapaniti fenomenul?

#100
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View PostMosotti, on Feb 5 2007, 15:20, said:

so, ce atita cerseala si aberatii cu polenizarea? polenizare s-a facut de citeva miliarde de ani
incoace, mult inainte de aparitia albinelor, n-o sa moara plantele daca crapa albinele


Eu zic sa pui mana pe o carte inainte sa te faci de ras in halul asta. Ideea e ca mai mereu au existat insecte care polenizau, in momentul de fata avem albinele. Daca albinele "domestice"  se duc naibii, nu le mai avem pe alea salbatice (s-a explicat mai sus ce si cum). Si atunci apare un gol pe care natura n-are cum sa-l umple pe termen scurt= dezastru ecologic.

#101
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,642
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlaurentcauia, on Feb 5 2007, 22:17, said:

....

La sfarsitul postului reiau intrebarile de la inceput:
Cati stupi au deschis cei de pe acest topic?
Cate intepaturi de albine ati luat?
Cati roi ati facut pana acum?
Cat de bine credeti ca stapaniti fenomenul?

1. pai .... din 2004 cand am cumparat doi am ajuns la astazi la 11 (duminica am vazut ca unul a murit  :(

2. nenumarate - ptr aia de spun ca mierea se vinde prea scump ii invit sa se intepe cu un simplu ac de 10 ori in mai putin de 1 h - sa inmulteasca apoi cu 10 si sa mai adauge si efectul veninului si vor real;iza cam ce simte un stupar la un extras de miere

3. 10

4. deocamdata insuficient, da .... trag tare sa ma pun la punct

Edited by Tarzy, 05 February 2007 - 23:33.


#102
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postlaurentcauia, on Feb 5 2007, 22:17, said:

Am lipsit cam mult de pe acest topic. SE ABEREAZA IMENS. Cati stupi au deschis cei de pe acest topic? Cate intepaturi de albine ati luat? Cati roi ati facut pana acum? Cat de bine credeti ca stapaniti fenomenul?
Romania este a 3-a tara din Europa la productia de miere. In ritmul de stimulare in care se afla apicultura romaneasca va ajunge pe ultimul loc din lume.
In Franta engross este 3 euro/kg, en detail este 10 euro in marile suprafete, salariile sunt de 10x fata de Romania. Pana si preturile engross sunt mai mari ca la noi! Informatia este recenta si din sursa siguar si directa (apicultor din Franta).
Și? Ce îi oprește pe apicultorii români să comercializeze în Franța?
Voi, apicultorii români, dacă ați vinde la 3 euro/kg la en-gros sau la 10 euro/kg en detail, v-ați scoate salariile pe care și le scot francezii?
Dacă da, de ce nu o faceți? Dacă nu, de ce nu sunteți în stare?  :naughty:

#103
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postgica_contra, on Feb 6 2007, 08:22, said:

Dacă da, de ce nu o faceți? Dacă nu, de ce nu sunteți în stare?  :naughty:

Ca sa se mire prostii! © Ilie Moromete.

#104
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCapitanuPICARD, on Feb 6 2007, 09:33, said:

Ca sa se mire prostii! © Ilie Moromete.
Te oftici?
By the way, proștii nu se miră, proștii dă faliment. Iar Ilie Moromete nu cerea nimănui subvenții...  :deadtongue:

#105
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostTarzy, on Feb 5 2007, 17:32, said:

exista analize, dar nu sunt deloc simple si nici ieftine

iar pba cu asociatii nu este doar in Romania

in plus ... cineva poate sa aiba mierea "infestata" fara sa stie / vrea

daca lanul de floarea soarelui a fost tratat cu nu stiu ce produs .... tu pur si simplu nu ai de unde sa stii

faci analize ... care ies Ok (ptr ca nu sunt fix pe acel produs) dai al asociatie
asociatia o pune in borcane care borcane ajung in raft

si tot asa

vrei sa spui ca nu se fac analize la miere pentru ca sint scumpe? atunci de unde stii TU ca mierea romaneasca este minunata? dupa gust?

daca analizele pentru miere ies OK, mierea ESTE OK dpdv al normelor in vigoare.  


View Postcipm66, on Feb 5 2007, 19:35, said:

:) Bun rationament... cel putin stiu la ce nivel de cunostiinte suntem. In cazul acesta, eu cel putin, nu mai pot comenta nimica... ca sunt depasit de "evenimente" si incep sa inteleg de ce omenirea a ajuns in situatia unde a ajuns.

yeah, right... oricine stie ca toti se cred buricul universului, fara care cosmosul s-ar prabusi in el insusi, intr-o titanica implozie. adevarul este ca albine vor exista si fara apicultori care se pling ca e ieftina mierea, dar nici nu se chinuie sa o vinda mai scump

#106
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.03.2005

View Postlaurentcauia, on Feb 5 2007, 22:17, said:

Roii care ies dintr-un stup sistematic se cheama "salbatici" daca nu sunt transferati intr-un stup sistematic. Si o familie de albine poate roii pana se goleste stupul, da nastere unor serii de roiuri care se raspandesc in natura. Nu toti roii sunt "captati" si "resistematizati". Si apoi mai sunt roi "salbatici" care rezista peste iarna in locuri propice, deci albine salbatice exista.

Aici va trebui sa te contrazic :( In Europa nu mai exista roi care sa reziste singur mai mult de doi ani in natura (si chiar de ar exista nu neputem baza pe aceste familii cand vorbim de polenizare recoltelor - sunt mii de hectare de floarea soarelui de exemplu unde nu traiesc albine, ele trebuiesc aduse). Cauza este omul care a adus din Asia acarianul Varroa jacobsoni si impotriva careia Apis Mellifera este lipsita de aparare. Familile netratate sunt eliminate de acarian. Aceste fenomen a aparut si in Romania prin ani '80 cand apicultorii se mirau cum albinele eclozioneaza fara aripi (din cauza afectarii larvelor) sau mor pe capete.

Sunt sigur ca se vor gasi persoane care sa propuna aducerea altor albine rezistente... insa cu natura nu este de glumit si cand se intervine rezultatele pot fi de necontrolat (vezi dezastrul din Australia prin introducerea de specii care nu erau native cel cunoscut exemplu fiind iepurasii mici si dragalasi sau albinele africanizate din USA  cand s-a incercat o incrucisare pentru cresterea productiei si exemplele pot continua dupa cum bine cred ca unii stiu)

Cand am deschis topicul eram interesat de parerea membrilor vizavi aspectul incurajarii apiculturii ca activitate si de importanta albinelor in ecosistem. Am prezentat si problemele celor care sunt in domeniu si fara de care nu ar exista aceasta activitate pentru a se intelege mai bine situatia de ansamblu. Probabil aici am gresit fiindca unora li s-a parut ca aceasta este principala intentie de "a baga mana in buzunarul lor". Parerile unora ma ingrijoreaza (poate si pe altii), mai ales prin prisma faptului, ca unii dintre cei care sunt la conducere... gandesc asa.

Extrapoland situatia si la alte domenii conluzionez (ironic pentru cei care nu au inteles):
- poate sa dispara si crescatorii de bovine, ca omul a trait si fara ele o perioada
- nu avem nevoie nici de cei care cultiva cereale ca si fara ele s-a descurcat omul in preistorie
- nici de livezi nu avem nevoie ca or fi ceva mere padurete prin padure... doar oare stim cum arata acel mar paduret?

Si in incheiere va prezint un mic joc de cuvinte, ce vrea sa reprezinte modul cum se privesc problemele in ultimul timp:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Patru persoane, pe care le vom numi TOATA LUMEA, CINEVA, ORICINE si NIMENI lucreaza
impreuna. Ceva important trebuia  facut si a fost repartizat lui TOATA LUMEA. TOATA LUMEA a fost sigur
ca CINEVA o va face. ORICINE o putea face, dar NIMENI n-a facut-o.

Din aceastã cauza, CINEVA s-a suparat , pentru ca era treaba lui TOATA LUMEA. TOATA
LUMEA a crezut ca ORICINE putea s-o faca, dar NIMENI n-a realizat ca TOATA LUMEA n-o va face.
In final, TOATA LUMEA a dat vina pe CINEVA, cand NIMENI n-a facut ceea ce ORICINE putea face.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Sa fiti iubiti,
Cipm

#107
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcipm66, on Feb 6 2007, 11:00, said:

Extrapoland situatia si la alte domenii conluzionez (ironic pentru cei care nu au inteles):
- poate sa dispara si crescatorii de bovine, ca omul a trait si fara ele o perioada
- nu avem nevoie nici de cei care cultiva cereale ca si fara ele s-a descurcat omul in preistorie
- nici de livezi nu avem nevoie ca or fi ceva mere padurete prin padure... doar oare stim cum arata acel mar paduret?

Si in incheiere va prezint un mic joc de cuvinte, ce vrea sa reprezinte modul cum se privesc problemele in ultimul timp:

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
Patru persoane, pe care le vom numi TOATA LUMEA, CINEVA, ORICINE si NIMENI lucreaza
impreuna. Ceva important trebuia  facut si a fost repartizat lui TOATA LUMEA. TOATA LUMEA a fost sigur
ca CINEVA o va face. ORICINE o putea face, dar NIMENI n-a facut-o.

Din aceastã cauza, CINEVA s-a suparat , pentru ca era treaba lui TOATA LUMEA. TOATA
LUMEA a crezut ca ORICINE putea s-o faca, dar NIMENI n-a realizat ca TOATA LUMEA n-o va face.
In final, TOATA LUMEA a dat vina pe CINEVA, cand NIMENI n-a facut ceea ce ORICINE putea face.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Sa fiti iubiti,
Cipm
O argumentare inutilă dintr-un motiv banal: pe piețele economice există cerere de lapte, cereale și fructe și, prin urmare, va fi rentabil să practici activități economice în acest sens. Motorul va fi dorința omului de câștig (profit), profit pe care îl va vedea venind prin practicarea acestor activități.

Și dacă nu suntem iubiți, n-o să ne sinucidem.  :deadtongue:

#108
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca voi cresteti albine pentru de grija florii soarelui si pentru polenizare (nu ca sa le sterpeliti mierea, ceara & shit si sa le vindeti), atunci poate ca ar trebui sa cereti bani de la cultivatorii de floarea soarelui :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate