Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#55
lajbi

lajbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.02.2006

View Postgtk, on Feb 1 2007, 22:12, said:

pretul este reglat de cerere si oferta, nimic altceva... deci nu e vorba de nicio disparitie a apiculturii... daca vor creste costurile de productie, comerciantii vor fi nevoiti sa ofere un pret mai bun caci nimeni nu lucreaza de pomana... totusi mi se pare exagerata  diferenta intre suma platita apicultorului si pretul comerciantului... ori e falsa informatia, ori mierea necesita o prelucrare substantiala(desi nu cred ca poate fi vorba de asa ceva)...

Problema este ca a aparut in UE "mierea" importat din China. Mierea respectiva are o calitate foarte slaba, este un fel de sirup si este inbunatatit in "fabricile" din Italia, Germania, Franta, etc. cu ajutorul mierei cumparata in Romania, Ungaria, Polonia, Slovacia! Deci la mierea respectiva costurile "fabricari" nu se ridica nici la jumatatea costurilor mierei autohtone. Producatorii autohtoni nu au cum sa se concureze cu un astfel de "produs".

#56
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

View PostMosotti, on Feb 2 2007, 16:16, said:

asta daca nu-i convine sa de-a kilu de miere cu 1 euro, dupa cum se plinge
toata lumea se chinuie in tara asta, nu doar apicultorii :death:
Vad ca unii se enerveaza de faptul ca altii vorbesc despre apicultura acum cind fierbe tara si se zdruncina din temelii intregul sistem politic romanesc, ioropean si chiar peste.

#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
si pe cine vezi tu ca se enerveaza?

#58
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

View PostMosotti, on Feb 2 2007, 16:58, said:

si pe cine vezi tu ca se enerveaza?
N-am vrut sa dau nume, ca iar mi se sterg mesajele.Sunt(em) multi in tara asta carora le pasa de traditii si alimente traditionale.Va aparea si la noi un Bove care sa ridice vocea impotriva americanismelor si chinezariilor care ne invadeaza.Eu pun miere in ceaiul copiilor mei si nu-mi e deloc indiferent ce fel de miere.Si ce fel de brinza , rosii, castraveti etc maninc.Si ce fel de palinca beau, dar asta-i alta chestie.

#59
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 12.12.2006
In activitatile agricole, oricare ar fi, s-a spus si mai nainte, e cam asa: muncesti tot anul, mai si cheltuiesti in vremurile astea o gramada, si la sfarsitul anului vine recolta. Acum eu nu doresc la nime’ sa incerce senzatia de a vedea ca ai obtinut putin sau mai deloc. Nu iti vine salarul in luna urmatoare si ai scapat, de fapt nu iti vine nimic pana la anu’ pe vremea asta si ai de hranit o familie, de platit niste oameni, si la anu incepi iar cu munca si cu cheltuielile. Atunci ii gata de fundu’ tau !
De asta trebuie sprijinite activitatile agricole, ca e risc, si nu ai bani sa mai dai si la asigurari, asa cum se asigura recoltele prin Nord America, ca abia te misti cu banii. Daca incepi sa-ti dai drumul ar merge, ti-ai face o rezerva, ti-ai face asigurari, ai avea o siguranta. Dar inca la noi totul e la limita, si trebuie sa faci legile pe situatia asta, nu pe cea care ar putea sau ar trebui sa fie.

#60
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postanzo, on Feb 2 2007, 17:10, said:

N-am vrut sa dau nume, ca iar mi se sterg mesajele.Sunt(em) multi in tara asta carora le pasa de traditii si alimente traditionale.Va aparea si la noi un Bove care sa ridice vocea impotriva americanismelor si chinezariilor care ne invadeaza.Eu pun miere in ceaiul copiilor mei si nu-mi e deloc indiferent ce fel de miere.Si ce fel de brinza , rosii, castraveti etc maninc.Si ce fel de palinca beau, dar asta-i alta chestie.

draga, daca-ti plac traditiile fa o fundatie de pastrare a traditiilor si stringe bani pentru fundatie si pastreaza traditiile. nu tre neaparat sa incerci sa impui altora pastratu traditiilor :wacko: lumea vrea si ieftin si natural, ceea ce este natural imposibil

#61
danrazvan

danrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.02.2007
@Morosanul

Cred ca sunt destul de putini constienti de problemele agricole si de faptul ca la urma urmelor asta este cel mai important: papa.  Multi cred ca sursa "laptelui si cornului" este supermarchetul.. iar vaca este doar un produs folosit in reclama de la Milka fara nici o legatura cu realitatea. :))
Daca productie (din tara noastra) de papa nu este ajutata, in final se va ajunge la un dezastru. Nu ajutam agricultura noastra o sa ajungem sa paltim cu varf si indesat pentru asta. UE asta vrea de la Romania, piata de desfacere, nu un concurent, si asta va ajunge Romania.
Toate au rostul lor si comertul, si industria si bursa... insa toate aceste domenii se "joaca" la baza ori cu rezultatele agriculturii ori se joaca avand in stomac "rezultatele agriculturii"

offtopic:
prin anii 90 se dadea cu pietre in Flaro Sibiu, ca acele pentru masini de cusut facute aici sunt proaste si mai bine se cumpara din Germania ca sunt mai ieftine si mai bune. Nu si-a pus nimeni problema de ce le  vand nemtii mai ieftin daca sunt si mai bune? Sau cum sa se imbunatateasca calitatea acelor executate cu utilaje din ani 60... "mai bine cumparam din afara" a fost hotararea unanima. Dupa 10 ani sectia de ace (singura din tara) a disparut iar pretul acelor a crescut de 15-20 ori fata de pretul de dumping cu care au intrat in 90. Dar nu mai este cale de intors pentru firmele de confectii... nu mai exista alternativa, iar produsul lor a inceput sa fie scump datorita costurilor. Nu-i problema ca vin si haine din afara.
Istoria este cunoscuta si in alte domenii si va deveni punct de referinta si pentru papa.

@Mosotti
Dupa reactia ta ma mir cum de nu nu inchizi topicul?

#62
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
UE este un club al bogatilor. Te duce mintea sa iti pastrezi si sa iti inmultesti bogatia... bravo! Nu... ura si la gara!
Nu cred ca exista un alt popor pe planeta care sa isi des singur-singurel cu stangu-n dreptu' cu atata dezinvoltura.
Apicultura este unul dintre multiplele exemple.

Se taie copacii pentru parcari. Se impoziteaza apicultura. Nu se mai sustine agricultura pentru ca nu este rentabila. Se defriseaza munti si dealuri intregi.

Mosotti, crezi ca vom manca calculatoare? Vom respira Internet?...

Stii bine ca am fost (si sunt) adeptul unificarii europene. Sunt insa foarte constient ca nimeni din Europa nu ne va mangaia pe cap. Mereu se va gasi un imbecil de politician care, din prostie sau interes, va face ceva rau contra propriului popor.

Dobitocul asta s-a gandit sa impoziteze apicultura.
Industria am vandut-o. Flota la fel. Agricultura este ca in perioada interbelica. Micile mestesuguri sunt la pamant. Constructiile la fel. Mai recent se incearca punerea crucii si peste acest domeniu in care, la fel ca-n oierit, avem traditii milenare (nu, nu e vorba mare si nici demagocie ieftina). Si-n care aveam profit. Puteam asigura o parte dintre fondurile necesare pentru relansarea micilor mestesuguri satesti, micilor gospodarii de producatori...
Mierea buna se vinde bine oriunde in lume.

Un dobitoc (inclin sa cred ca platit) a decis impozitarea. iar unii dintre noi suntem indiferenti. Altii, suntem de acord. Prea putini sunt contra. Sau poate ca nu ar fi putini. Dar sunt dezbinati.

#63
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mierea trebuie prelucrata de catre en-gross-isti in vreun fel? e nevoie de ceva utilaje scumpe? ... ca nu inteleg de ce nu se organizeaza apicultorii, sa-si faca firme prin care sa ambalaze si sa distribuie mierea direct la comercianti... de ce asteapta sa le-o cumpere careva pe sume mici pt. a o vinde cu sume mari?

aici problema nu are cum sa fie statul cu taxele sale ci tocmai ei, apicultorii... multa lume tipa ca e mare nenorocire, insa nu vezi pe nimeni gandind constructiv... toti au impresia ca statul trebuie sa faca, sa dreaga si sa nu perceapa impozite... agricultura nu trebuie sa fie importanta pt. un stat dezvoltat si nu trebuie subvientionate la nesfarsit activitatile aducatoare de pierderi... in elvetia agricultura produce doar 60% din necesarul de produse... restul importuri... a patit cineva ceva rau acolo?

#64
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Măăăi da' tare-i mai trageți cu c.a.p'urile! ..puneți...faceți...dregeți
Parcă s-au împușcat oameni pentru a scăpa de ele...sau mă înșel?

#65
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postgtk, on Feb 3 2007, 01:50, said:

mierea trebuie prelucrata de catre en-gross-isti in vreun fel? e nevoie de ceva utilaje scumpe? ... ca nu inteleg de ce nu se organizeaza apicultorii, sa-si faca firme prin care sa ambalaze si sa distribuie mierea direct la comercianti... de ce asteapta sa le-o cumpere careva pe sume mici pt. a o vinde cu sume mari?

aici problema nu are cum sa fie statul cu taxele sale ci tocmai ei, apicultorii... multa lume tipa ca e mare nenorocire, insa nu vezi pe nimeni gandind constructiv... toti au impresia ca statul trebuie sa faca, sa dreaga si sa nu perceapa impozite... agricultura nu trebuie sa fie importanta pt. un stat dezvoltat si nu trebuie subvientionate la nesfarsit activitatile aducatoare de pierderi... in elvetia agricultura produce doar 60% din necesarul de produse... restul importuri... a patit cineva ceva rau acolo?
Crezi ca stuparii au timp sa se organizeze? Au tot timpul ocupat cu albinele lor, si iarna nu numai vara. Cunosc situatia asta in vest, asa ca nu mai zice de apicultorii de la noi ca nu se organizeaza ca acolo e la fel. Cu diferenta ca la ei au subventii la achizitii de materiale si utilaje noi. Cunosc pentru ca lucrez in domeniu. Subventii sunt peste tot, mai ales in statele dezvoltate, asa ca nu mai tot dati inainte cu impozitarea agriculturii ca nu stiti ce vorbiti. Agricultura nu este o ramura productiva care are beneficii tot timpul, depinde de conditiile climatice, nu este ca alte ramuri la "adapost".
In Franta Jose Bove a cosit porumbul transgenic, credeti ca la noi s-ar putea face asa ceva in urmatorii 10 ani? NU cred. Si tot in tarile dezvoltate daca scade pretul la rosii sa zicem se duc si golesc camioane de rosii in fata prefecturilor, sau cu vacile pe Champs Elizee. Ce ar fi sa vezi cativa stupi prin Piata Victoriei. Ceilalti producatori agricoli isi permit sa faca gura cu produsele lor dar cu albinele nu cred ca ar fi posibil asa ceva.

Edited by laurentcauia, 03 February 2007 - 03:14.


#66
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postlaurentcauia, on Feb 3 2007, 03:04, said:

Ce ar fi sa vezi cativa stupi prin Piata Victoriei. Ceilalti producatori agricoli isi permit sa faca gura cu produsele lor dar cu albinele nu cred ca ar fi posibil asa ceva.
Uite o idee genială! Apoi trec ciobanii...locul târlit dă roade...

#67
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcostaan, on Feb 3 2007, 03:46, said:

Uite o idee genială! Apoi trec ciobanii...locul târlit dă roade...
off: La mistouri ne pricepem toti. Ar trebui facut un topic special de facut misto, si poate ca am sa deschid unul, mai ma gandesc
on: Sa stiti ca albina si stupul sau familia de albine este unul dintre cele mai bine organizate ecosisteme din natura. Insa in conditiile actuale albine salbatice intalnim din ce in ce mai putin. Cauzele: pesticidele si toti compusii chimici "artificiali". Stiati ca Frontline-ul (ala cu care dati pe catei sa nu mai faca pureci) ucide culegatoarele si implicit familia de albine prin depopulare in 2 luni. S-a mai zis pe undeva pe aici (dar pe alt topic cred) ca daca ar disparea albinele ar disparea si civilizatia umana. Multi zic ca este o "smecherie" de a apicultorilor, dar ganditi-va ca in afara de porumb, floarea soarelui s.a(care mai nou prin mutatie genica nu mai au nevoie de polenizare) sunt milioane de specii de plante fara de care viata nu ar fi posibila. Vor disparea la inceput animalele ierbivore si apoi si cele carnivore. Pamantul va fi o planeta colonizata doar de cateva specii de plante si cateva specii de animale. Muntii vor fi arizi, clima se va schimba (nu vor mai fi arbori care sa o regleze). In 50 de ani Terra va fi o clona a Lunii. Pentru asta se lupta apicultorii, care mai au un pic de cunostinte. Dar vin "consumatorii" care nu stiu nimic si posteaza in zeflemea, despre traditii, asocierii, etc. Mai abtineti-va daca nu cunoasteti decat din auzite (de la ruda unui vecin al soacrei). Stiati ca mierea (aia naturala nu facaturile de le gasiti prin marile suprafete) are cel mai mare timp de garantie. S-a gasit in piramidele egiptene miere cu gust si celelalte calitati organoleptice in limite normale. Normal ar fi ca toata lumea sa plateasca impozit dupa venituri, dar si mai normal se intampla ca in statele civilizate agricultura sa fie subventionata. Mai stiati ca un apicultor avea, inca de pe timpul lui raposatu`, dreptul la o vatra de stupina oferita de primariile (ma rog atunci se numeau altfel) de pe raza unde aveau stupii in mod gratuit. Nu cunosc inca bine legislatia in acest domeniu deci nu ma exprim la prezent. Dar atunci se putea, existau subventii (sub diferite forme) pentru incurajarea si dezvoltarea apiculturii. Si voi veniti si postati aici din auzite, sunteti off, mai faceti si misto, cand problema este de o gravitate imensa. M-am infierbantat, am scris un post mai vulgar, mi-am luat warn, postul mi-a fost sters, dar acum cred ca va raspund tuturor celor care a-ti fost pe langa subiect (si ce am mai zis mai sus) in mod civilizat. Va multumesc ca a-ti avut rabdarea sa cititi un post asa lung.

Sa auzim numai de bine


Edited by laurentcauia, 03 February 2007 - 05:56.


#68
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Scuzele mele dacă s-a înțeles că aș lua peste picior pe cineva. Fac și eu haz de necaz. Și așa direcția în care mergem nu-i ce-a mai fericită. Sunt și eu un biet pui de țăran, bucuros de noile norme și mai ales noile taxe pe cap de animal de pe lângă casă. Știați că prelevarea de probe costă peste 20 lei/FIECARE animal? Acum, curiozitatea mea este dacă se va aplica și la albine.

#69
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcostaan, on Feb 3 2007, 06:58, said:

... ... ...
Sunt și eu un biet pui de țăran, bucuros de noile norme și mai ales noile taxe pe cap de animal de pe lângă casă. Știați că prelevarea de probe costă peste 20 lei/FIECARE animal? Acum, curiozitatea mea este dacă se va aplica și la albine.
In mod normal platesti orice serviciu. Asta daca este la cerere. Cand te duci sa-ti faci analizele la o policlinica trimis fiind de medic nu platesti nimic, dar daca te duci ca vrei tu sa vezi cum mai stai cu sanatatea, platesti.
In Franta apicultorii s-au judecat (nu stiu, poate inca se mai judeca) pentru scoaterea in afara legii a semintelor tratate cu fipronil (substanta activa din Frontline), si au platit multe mii de euro din buzunarul lor pentru analize si cercetari asupra efectelor nedorite ale fipronilului. In mod normal probele pentru trichineloza ar trebui sa fie prelevate gratuit, pentru alte servicii nu stiu care este situatia dar cum am zis mai sus orice serviciu la cerere se plateste.

Sa auzim numai de bine!



#70
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am urmarit o prezentre a unei lucrari stiintifice cu analiza mierii si a dezvoltarii albinelor in banat dupa razboiul din serbia. cei care sunteti de acolo poate stiti mai multe dar concluziile unui colonel de la univ armatei din sibiu erau groaznice mai ales referitoare la continutul in radionuclizi.

#71
cipm66

cipm66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.03.2005

View Postmitre, on Feb 3 2007, 11:53, said:

am urmarit o prezentre a unei lucrari stiintifice cu analiza mierii si a dezvoltarii albinelor in banat dupa razboiul din serbia. cei care sunteti de acolo poate stiti mai multe dar concluziile unui colonel de la univ armatei din sibiu erau groaznice mai ales referitoare la continutul in radionuclizi.
Am mici rezerve legate de acest aspect si am sa-mi prezint si motivele:
- albina este f.f. sensibila la poluare (de orice fel). Si reactioneaza in doua feluri ori pur si simplu migreaza (nu fenomenul de roire care este elagt de inmultirea naturala ci pur si simplu pleaca) ori moare. Influentele nucleare sunt de mai multe feluri dar primul este cel din atmosfera, praful nuclear. Acela este posibil sa se gaseasca, insa in polen.
Pentru cei care nu stiu albina nu culege miere ci nectar, adica o "solutie" dulce (fructoza zaharoza i diferite concetratii functie de floare) secretata de floare. Nectarul este stocat in gusa si trasportat in stup. Albina se hraneste din el pentru a putea zbura pana la stup. Fiind f. sensibila sunt convins ca ar muri. Daca era vorba de polen... as fi fost mai increzator.

Daca in nectarul care o fost secretat de floare, care la randul ei a extras substantele din pamant, care l-a randul lui a fost "spalat" de ploi a ramas atat radiatie, ma intreb ce se intampla cu analizele carnii si laptelui produs de animalele ierbivore care consuma sute-tone de plante? Ar trebui sa fie considerabil mai mare continutul de radionuclizi sau cum le zice.

Trebuie sa subliniez inca o data ca albina este fff sensibila la poluanti. Sunt localitati din Frnata si Germania in care sau pus deliberat stupi in unctele celel mai poluate pentru a fi folositi ca indicatori biologici. Si albina mai are o calitate pe care omul nu o poate atinge nici in 2000 de ani - altruismul, pot sa spun dus pana la prostie. Se sacrifica pentru apararea familiei (albina dupa ce inteapa moare, nu este ca viespia). Ea daca a intepat, a murit. Prin moartea ei elimina un feromon de alarma care alerteaza colonia. Iar iarna am observat ca sunt albine batrane care desi este ger ies sa moara afara  (in felul acesta se minimalizeaza aparitia bolilor). Daca simte ceva suspect nu mai intra in stup moare afara.

In cocluzie nu vreau sa minimalizez cercetarile... si conluziile lor, insa sunt putin sceptic la intentiile celor care le-au facut.

FYI.
Poate gresesc la valori, insa imi aduc aminte clar ca diferenta era de x100. La analizele prezentei antibioticului in miere, limita admisa este de 1ppm (parti per milion) si este f. stricta avand in vedere faptul ca antibioticul se acumuleaza in corpul consumatorului si creeaza obisnuinta. Sunt perfect de acord sa controlalm pe cat posibil fenomenul...

Insa ma intreb de ce limita la carnea de pasare este de 100 ppm???? Cata carne de pasare consuma o persona si implicit cantitatea de antibiotic limita din ea? Cata miere consuma? Cand s-a cerut prima data aceste analize, nici nu exista in tara un laborator in stare sa faca o asemenea analiza (nu stiu daca acuma exista).

#72
Optimus

Optimus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 17.02.2003

View PostMosotti, on Feb 2 2007, 16:16, said:

aha, deci daca comercializezi, cersesti. apicultorii au un MOTZ MARE si nu tre sa se chinuie deloc, doar se chinuie atit de mult sa mute stupii dintr-o parte intr-alta... in plus, tre sa si studieze lacatuserie si vopsitorie ca sa... :wacko: io n-am zis sa mearga apicultorul in persoana sa vinda din usa in usa, ci sa angajeze pe cineva. asta daca nu-i convine sa de-a kilu de miere cu 1 euro, dupa cum se plinge
toata lumea se chinuie in tara asta, nu doar apicultorii :death:


Mosotti, vad ca esti specializat pe raspunsuri "destepte", dar fara continut. Ca sa poata angaja un om pentru vanzare ar trebui sa poata castiga suficienti bani ca sa-l poata plati. Iar ca sa poata castiga acesti bani ar trebui sa poata vinde mierea cu mai mult de 3.5 RON/kg etc etc. Apicultura a intrat intr-un cerc vicios din cauza dezinteresului diverselor guverne si a unor intermediari verosi, asta e ideea topicului. Iar disparitia aceste indeletniciri poate avea efecte si asupra celor care nu mananca deloc miere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate