Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Magnolia

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#199
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
in curtea ministerului de externe este o magnolie soulageana de peste 50 ani. e un copac cit casa, cind infloreste se vede din strada.

#200
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 22 aprilie 2022 - 12:41, said:

majoritatea magnoliilor cu nume de femei, care au flori alungite, ca o banana, mai au o inflorire in toamna, mai modesta dar este. soulageana si celelalte soiuri "clasice" infloresc o singura data primavara. Nu stiu cum se comporta soiurile chinezesti aparute anii astia, albe si galbene.
frunzele pot fi asa de la frig sau de la un atac fungic. o stropire cu cupru sau cu un fungicid sistemic general nu are ce sa ii strice oricum.

Probabil din cauza frigului au fost frunzele răsucite la magnolia susana. Acum s-a încălzit iar frunzele s-au desfăcut, dar au o culoare verde deschis. Nu am udat deloc cele două magnolii în această primăvara, pentru că mi-a fost teama ca apa calcaroasă din zonă să nu le strice. Doar ploaie a fost singura sursă de apă. Apa de masă din bidoane de 10L, cea mai ieftină, este OK de folosit odată la 2-3 săptămâni, puțin stropit la rădăcină?
Acum magnolia susana arată așa, sper că la anul să aibă și flori

[ https://i.postimg.cc/14ktVKWv/20220426-140521.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#201
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu nu m-as framinta prea tare cu apa. noi stringem apa de ploaie in butoaie si udam cu ea gradina. cind se termina trecem direct la apa din retea.
aceeasi problema cu culoarea frunzelor o am si eu. in ultimii 3 ani nu am mai pus mranita, presupun ca in sol lipseste un microelement. am tot facut experimente in anii trecuti, ar putea fi magneziu, zic unii. ingrasamntul "clasic" nu ajuta, bionatul si atonicul le mai coloreaza putin dar tot nu le aduce la normal. Avind mai putina clorofila, o sa le arda soarele de vara. La vecinul meu citeva case mai jos frunzele au culoarea normala.

#202
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020
La destul timp după ce au aparut frunzele, magnolia mea sousane vrea să-mi facă o surpriză plăcută.
A aparut un boboc de floare, e singurul și primul apărut de cand am plantat floarea în gradină.
Sper să se desfacă, probabil peste 4-5 zile, nu știu

[ https://i.postimg.cc/hX4k0NXs/20220428-090808.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#203
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 26 aprilie 2022 - 17:07, said:

aceeasi problema cu culoarea frunzelor o am si eu. in ultimii 3 ani nu am mai pus mranita, presupun ca in sol lipseste un microelement. am tot facut experimente in anii trecuti, ar putea fi magneziu, zic unii. ingrasamntul "clasic" nu ajuta, bionatul si atonicul le mai coloreaza putin dar tot nu le aduce la normal. Avind mai putina clorofila, o sa le arda soarele de vara. La vecinul meu citeva case mai jos frunzele au culoarea normala.

Am incercat cu solfert la radacina si cu puțin bionat și cropmax pe frunze, dar tot aceeași culoare verde deschis o au frunzele de la magnolii, nici un progres vizibil dupa 4 zile. Am vrut să cumpar și un sac de mranita Mr. Garden de 50 L de la Dedeman, dar pe moment nu aveau în stoc la magazinul din apropiere. Voi pune și mranița după ce vor primi.

Edited by dingo31, 03 May 2022 - 10:14.


#204
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dupa 2 stropiri cu bionat la mine s-au mai inchis putin

#205
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 04 mai 2022 - 07:59, said:

dupa 2 stropiri cu bionat la mine s-au mai inchis putin
Voi face la fel. Mulțumesc.
Care este intervalul între stropiri?

#206
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
10-12 zile

#207
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020
Am notat, 10-12 zile, mulțumesc mult.
Pot să dau Bionatul în combinație cu un fungicid?
Adică cu Movento 100 SC, nu am observat paraziți deocamdată dar să stropesc în scop preventiv?

#208
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020
Poate și puțin Cropmax alaturi de Bionat și fungicid Movento, toate simultan.
Este OK?

#209
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am preferat sa nu le amestec, in ideea ca fiecare actioneaza diferit. ma bate gindul acum sa incerc si cu atonik, care favorizeaza formarea clorofilei, poate ajuta si asta.

#210
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
salutare, cum se procedeaza cu magnolia dupa ce i-au cazut petalele? este indicat sa-i tai fructele sa nu-i consume din resurse?

#211
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu e cazul sa pierzi timpul cu fructele. daca trebuie, poti sa faci tunderi de formare sau intretinere si desigur sa aplici 1-2 stropiri cu fertilizatori peste vara.

#212
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Salutare! Am o magnolie soulangeana de vreo 4 ani și momentan nu a înflorit niciodată. De dezvoltat s-a dezvoltat într-un ritm mediu. Momentan am observat că i se ard unele frunze, chiar și unele vârfuri. Și frunzele de la vârf sunt aproape galbene. Pe măsură ce cresc își mai schimbă culoarea în verde, însă unele se ard de tot. Am mai avut problema asta și anii trecuți, dar parcă nu așa pronunțat. A fost stropită cu insecticid și fungicid, dar nu observ vreo schimbare. Am atașat și niște poze, poate îmi poate spune cineva de la ce ar putea fi. Mulțumesc!


https://postimg.cc/gallery/sBT2mgk

Edited by Nevrax18, 22 May 2022 - 17:42.


#213
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020
Nu știu cine ronțăie din frunzele de la magnolia soulangeana și din furnzele te trandafiri.
Deocamdată ronțăilă nu pare foarte flămând, dar mie teamă să nu devină mai vorace pe viitor.
Dacă dau un un insecticid clasic, gen Movento 100SC ar fi OK?


[ https://i.postimg.cc/PPDLgrB0/magnolia1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/HVTDg6KH/magnolia3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#214
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
E o viespe mica…nu mai stiu cum ii zice. Cel putin la trandafiri e mereu prezenta si gaureste frunzele. Nu dauneaza grav muscatura din frunza, pe trandafiri nu ii afecteaza, doar inestetic , dar ca functionalitate , nu are nicio treaba

Edited by cuculea, 24 May 2022 - 20:10.


#215
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostNevrax18, on 22 mai 2022 - 17:39, said:

Salutare! Am o magnolie soulangeana de vreo 4 ani și momentan nu a înflorit niciodată. De dezvoltat s-a dezvoltat într-un ritm mediu. Momentan am observat că i se ard unele frunze, chiar și unele vârfuri. Și frunzele de la vârf sunt aproape galbene. Pe măsură ce cresc își mai schimbă culoarea în verde, însă unele se ard de tot. Am mai avut problema asta și anii trecuți, dar parcă nu așa pronunțat. A fost stropită cu insecticid și fungicid, dar nu observ vreo schimbare. Am atașat și niște poze, poate îmi poate spune cineva de la ce ar putea fi. Mulțumesc!
am de vreo 2 ani aceeasi problema cu una dintre magnolii. isi rvine gre pe la sfirsitul verii, dupa multe tratamenete cu bionat si microelemente. se pare ca are o lipsa de magneziu si/sau probleme in generarea de clorofila.

View Postdingo31, on 24 mai 2022 - 17:10, said:

Nu știu cine ronțăie din frunzele de la magnolia soulangeana și din furnzele te trandafiri.
Deocamdată ronțăilă nu pare foarte flămând, dar mie teamă să nu devină mai vorace pe viitor.
Dacă dau un un insecticid clasic, gen Movento 100SC ar fi OK?
daca frunzele trandafirului arata asa
[ https://www.horticultorul.ro/wp-content/uploads/2016/07/Albina-croitoare-a-trandafirului-Megachile-centuncularis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
atunci e viespea croitor. NU e periculoasa pentru tradafir decit daca sint f multe, reducind suprafata frunzelor in mod drastic. Viespea decupeaza frunzele ca sa faca adaposturi pentru oua si frunzele nu sint afectate, isi pastreaza complet functionalitatea. e mai mult o problema de estetica. Viespea croitor nu traieste in roiuri, de obicei e numai 1 intr-o gradina, undeva intr-un lemn vechi, intr-o scoarta uscata, ceva.
ce se vede in poza la magnolie nu poate fi viespea asta, pentru ca ea face decupari [semi]circulare, pe cind ce se vede in poza pare destul de neregulat. Acolo poate fi o alta ginganie sau o ciuperca. As incerca tratamente pentru ambele

#216
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 08 mai 2022 - 10:55, said:

desigur sa aplici 1-2 stropiri cu fertilizatori peste vara.

Nu am dat cu fertilizatori din primavara, de prin aprilie sau mai.
Deci ar fi indicat sa dau si acum in plina vara cu bionat si cropmax, cu ceva solfert la radacina sau nu am inteles eu bine?
Daca da, care ar fi perioada optima a zilei de aplicare?
Multumesc

Edited by dingo31, 15 July 2022 - 19:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate