Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Magnolia

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#181
TatDia

TatDia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2020
Buna ziua. Am o magnolie grandiflora de cativa ani. Acum am vazut ca frunzele devin maronii si cad. Destul de multe..Ce pot sa-i fac ? Multumesc

#182
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ditahne si la o saptamina dupa score. si pe urma un ingrasamint echilibrat ceva gen npk 20-20-20, pulverizat seara de doua ori la interval de 2 saptamini.

#183
adymanutd

adymanutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.07.2010
Va salut. Am comandat si primit acum 2 saptamani o Magnolie Soulangeana  de aprox 2,60 m, in ghiveci. La momentul respectiv, temperaturile erau negative asa ca am dus-o in casa. Urmeaza sa fie plantat la gradina unde am o casuta de lemn (marginea Clujului).

In apartament fiind cald, am observat ca se pregateste sa infloreasca. Intrebarea mea este: cum ar fi mai bine, sa o duc sa o plantez zilele astea, tinand cont ca temperaturile sunt pozitive?
Sau sa mai astept inca o luna, pana in Aprilie, cand teoretic sansele de ingheturi scad?

Multumesc!

#184
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
daca e plantata afara si da un inghet scurt, la dimensiunea asta nu moare, dar poate pierde florile. eu as mai tine-o in casa.

#185
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Am avut mai multe incercări să plantez magnolii în gradină. Prima oară am cumpărat o magnolie de la Dedeman, am plantat-o primăvara și a înflorit frumos pentru două-trei luni, apoi s-a uscat rapid. Am mai comandat una, am sadit-o iar pentru că era vreme caniculară o udam foarte des. Observam cum se înegrește în loc să înverzească.
Acum am mai plantat doua magnolii, o soulangeana si cealaltă e susan toamna trecută. Le-am învelit iarna iar acum au mugurași iar soulangeana chiar are boboci mai mari, aproape să se deschidă.
Apa de la robinet în zonă (Constanța) este foarte calcaroasă. Cum să fac ca să nu le stric, cu ce să le ud dacă nu plouă?
Am citit că ar fi bine să pun puțin oțet în apă, să-i cresc aciditatea, dar nu știu dacă este bine.
Ce-mi recomandați? Poate și un model de fertilizator, zaț de cafea, coji de oua sau altceva?
Mulțumesc

#186
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 29 mai 2008 - 10:24, said:

seamana cu o intoxicatie, un atac de ceva. culoare cafenie nu bine. poate baxyy77 sa stie ceva, cred ca e profi in domeniu. poate ar ajuta si niste poze.
Posbil prea multă apă. La fel am pățit și eu vara, am udat în exces și apa din zonă este prea calcaroasă.

#187
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postdingo31, on 11 aprilie 2022 - 07:06, said:

Am avut mai multe incercări să plantez magnolii în gradină. Prima oară am cumpărat o magnolie de la Dedeman, am plantat-o primăvara și a înflorit frumos pentru două-trei luni, apoi s-a uscat rapid. Am mai comandat una, am sadit-o iar pentru că era vreme caniculară o udam foarte des. Observam cum se înegrește în loc să înverzească.
Acum am mai plantat doua magnolii, o soulangeana si cealaltă e susan toamna trecută. Le-am învelit iarna iar acum au mugurași iar soulangeana chiar are boboci mai mari, aproape să se deschidă.
Apa de la robinet în zonă (Constanța) este foarte calcaroasă. Cum să fac ca să nu le stric, cu ce să le ud dacă nu plouă?
Am citit că ar fi bine să pun puțin oțet în apă, să-i cresc aciditatea, dar nu știu dacă este bine.
Ce-mi recomandați? Poate și un model de fertilizator, zaț de cafea, coji de oua sau altceva?
Mulțumesc

am si eu o susan si o soulageana
chestia cu otetul n-as face-o. si eu am apa calcaroasa la fintina dar o folosesc asa cum e. string apa de ploaie pentru ghivece sau pentru plantele mai sensibile.
primavara stropec toata gradina cu bionat. e un stimulator bio, facut la cluj, care ajuta plantele sa dezvolte radacinile, deci sa se hraneasca mai bine.
dupa care o stropire cu un ingrasamint foliar standard, ceva NPK 15-15-15 sau 20-20-20 si apoi cropmax.
cafeaua si ceaiul sint buni afinatori, cafeaua e si usor acida, dar numai putin, se simte mai mult la ghivece, nu in gradina. in gradina mranita ar fi buna, daca e de unde.
magnoliilor nu le plac curentii de aer.
susana mea a avut un atac de ceva fungic, dar am reusit sa o scap dupa ce i-am facut baie cu vreo 5 fungicide. acu e ok, vezi in foto.

Attached Files



#188
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Mulțumesc @gomez99 pentru răspunsul prompt.
Mai am o întrebare. Dacă aplic stropesc acum cu îngrăsământ standard nu ar fi târziu?
Una din plante are deja flori iar cealaltă are mugurași, mi-e frică să nu le ard.

#189
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
magnolia face flori inainte de a face frunze. pina nu deschide bine frunzele nu are rost sa stropesti pentru ca absorbtia e f mica. din cauza asta la magnolie toate tratamentele au efect anul urmator. poti sa mai astepti linistit pina in mai.
ca procedura generala, toate tratamentele se fac pe vreme uscata, seara, la apusul soarelui. daca e seceta, cu o zi inainte pui o galeata de apa la radacina.

#190
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Am gasit un îngrășământ la magazinul din apropiere, este pentru rododendroni și scrie NPK 20-5-10.
Vânzătoarea vrea să mă convingă că este foarte bun și pentru magnolii, dar nu vreau să risc.
Este bun, ce părere aveți?
Mulțumesc și scuze dacă devin plcitisitor cu întrebările mele, poate stupide.

#191
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu e rau, dar e mai bun unul echilibrat cum spuneam mai sus. cauta pe net la seminteplante.ro gasesti kristalon verde. si poti sa iei si cropmax la 100ml tot de acolo. sau la verdon, unde gasesti solfert 20-20-20 si bionat si cropmax. kristalonul e mai bun, se dizolva mai bine. si 1 kg te tine 2 ani la toata gradina. cropmax se foloseste in cantitate f mica. 1l de bionat iti ajunge tot asa.

Edited by gomez99, 13 April 2022 - 07:47.


#192
Mimib

Mimib

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2022
Buna ziua, magnolia mea a înflorit, dar după tăiere Gresita nu a mai înflorit, ce pot sa fac... o sa mai înflorească vreodată.  Mulțumesc pentru răspuns!

#193
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
isi revine anul viitor

#194
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Petalele de la magnolia soulangeageana au fost luate de vant iar acum au ramas numai frunzele. Nici nu au fost multe flori, doar vreo 7-8, mari si frumoase.
Va mai face flori anul acesta?
La magnolia sousan sunt doar frunze, fara urme de flori. Nu stiu daca va inflori.
Frunzele sunt mici iar unele sunt rasucite si usor pătate spre maroniu.
Dacă le dau cu zeamă bordeleză este OK sau cu fungicid

Cam așa arată frunzele de la sousan, ce spuneți, sunt bolnave?

http://[ https://i.postimg.cc/hzHwL894/20220422-124056.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#195
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
majoritatea magnoliilor cu nume de femei, care au flori alungite, ca o banana, mai au o inflorire in toamna, mai modesta dar este. soulageana si celelalte soiuri "clasice" infloresc o singura data primavara. Nu stiu cum se comporta soiurile chinezesti aparute anii astia, albe si galbene.
frunzele pot fi asa de la frig sau de la un atac fungic. o stropire cu cupru sau cu un fungicid sistemic general nu are ce sa ii strice oricum.

Edited by gomez99, 22 April 2022 - 12:42.


#196
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020

View Postgomez99, on 22 aprilie 2022 - 12:41, said:

frunzele pot fi asa de la frig sau de la un atac fungic. o stropire cu cupru sau cu un fungicid sistemic general nu are ce sa ii strice oricum.

Multumesc gomez99
Am avut 3-4 zile consecutive cu temperaturi de 3-4 grade noaptea si frig ziua, probabil ca asta sa fie cauza. Dupa sarbatori le vei stropi cu cupru si insecticid movento. Sper să reziste, chiar dacă nu vor mai fi flori anul acesta. Vă voi informa cu evoluția celor doua magnolii.

#197
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Magnolia , in general, e o plata tare pretentioasa...si la sol (foarte important solul, nu ii palce orice ), si la amplasare( trebuie sa fie la lumina directa) si ca si pozitie (nu ii plac curentii de aer).

Eu am incercat cu trei magnolii pana acum , in pozitii diferite ale curtii, niciuna nu s-a prins , cu toate ca am vecini care au magnolii mari, deci solul e aproximativ la fel. Le-am plantat si in plin soare, si mai la jumatate de zi soare ...niciuna nu a rezistat. Nu imi explic de ce, dar m-am lasat bagubas.

Edited by cuculea, 24 April 2022 - 07:33.


#198
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Am trecut cu mașina dinspre Rm. Valcea spre Sibiu zilele acestea, prin valea Oltului. Aproape în fiecare curte din comunele de pe malul stâng erau magnolii superb înflorite, flori mari, culoare albă-roz, zona Dăești, Păușa. Toate mari, cam de 3-4 m înalțime, pline de flori. Nu știu ce soi de magnolie este, poate cineva din zonă să știe mai multe. Cele doua magnolii din curtea mea le voi stropi cu sulfat de cupru și fungicid săptămîna asta, sper ca la anul să renască cu flori mari și persistente, ca cele văzute pe Valea Oltului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate