Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Magnolia

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#1
cornel2you

cornel2you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.03.2006
Cine stie cum se poate inmulti magnolia?
Merci!

#2
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 cornel2you, on Dec 26 2006, 22:30, said:

Cine stie cum se poate inmulti magnolia?
Merci!

Prin seminte. Cel mai simplu s-ar inmulti Magnolia kobus (cea cu flori albe, care infloreste prima)... Si apoi se practica altoirea pe portaltoi de kobus (cu Magnolia x soulangeana sau M. stellata sau altele).
Prin marcotaj.
Dar cel mai simplu, se cumpara. cand este tanara magnolia este foarte sensibila la frig. De preferat e sa luati din comert gata altoite si maricele (3 - 4 ani), ca sa fiti sigur ca vor rezista apoi peste iarna.

Si ... magnolia nu este planta de apartament...  :peacefingers:

Deci:
Magnolia kobus
Magnolia x soulangeana
Magnolia stellata

#3
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006
@baxyy77, ca sa-mi fac o idee despre ce inseamna "sensibila la frig": fata de un smochin de exemplu, e mai rezistenta sau nu?

#4
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Absint, on Dec 27 2006, 20:27, said:

@baxyy77, ca sa-mi fac o idee despre ce inseamna "sensibila la frig": fata de un smochin de exemplu, e mai rezistenta sau nu?

:peacefingers:  No problem.
Cand spun sensibila la frig in cazul smochinului ma refer si la faptul ca acesta, fiind specie mediteraneana trebuie protejat pe timpul iernii, in fiecare an (-10° - -15° C).  Se stie ca la noi iernile sunt mai geroase de atat.

Cand spun sensibila la frig in cazul magnoliei, ma refer si la faptul ca in primii ani aceasta trebuie protejata (mai ales daca este o specie cu frunze cazatoare - NB: exista si magnolii cu frunze persistente), de frig. Magnoliile adulte pot rezista pana la -20° C -      
-30° C, in functie de specie, deci si la noi.

Concluzie: fata de un smochin, magnolia este mai rezistenta. Protectie contra frigului ii trebuie in primii ani de viata (si/ sau in primii 2 ani de la plantare, daca este mai mare).

:)

#5
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

 baxyy77, on Dec 28 2006, 12:19, said:

Concluzie: fata de un smochin, magnolia este mai rezistenta. Protectie contra frigului ii trebuie in primii ani de viata (si/ sau in primii 2 ani de la plantare, daca este mai mare).

:)
Multam, baxyy, m-ai linistit. Mai arunc o intrebare (in primavara sper sa-mi implinesc visul si sa am magnolie, asa ca ma documentez bine de acum): am vreo sansa ca eu, ca necunoscator, sa-i apreciez virsta la cumparare? O magnolie de 3-4 ani ar trebui sa aiba o anume inaltime, sa zicem? Nu de alta, dar am intilnit un caz de "comerciant" care a vindut cu totul altceva pe post de magnolie (dar la pret de...) si am dubii ca multi ar fi suficient de corecti/priceputi ca sa-ti dea si virsta corecta.

#6
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 Absint, on Dec 30 2006, 13:28, said:

Multam, baxyy, m-ai linistit. Mai arunc o intrebare (in primavara sper sa-mi implinesc visul si sa am magnolie, asa ca ma documentez bine de acum): am vreo sansa ca eu, ca necunoscator, sa-i apreciez virsta la cumparare? O magnolie de 3-4 ani ar trebui sa aiba o anume inaltime, sa zicem? Nu de alta, dar am intilnit un caz de "comerciant" care a vindut cu totul altceva pe post de magnolie (dar la pret de...) si am dubii ca multi ar fi suficient de corecti/priceputi ca sa-ti dea si virsta corecta.

Ce nu va sfatuiesc:

Sa mergeti in piata si sa luati Magnolii de la "tarani". Aveti destule sansa ca in anul urmator sa va faca mere sau ceva mai tarziu nuci. Nu glumesc. Am realizat acum 3 ani o gradina la o doamna care mi-a laudat superba ei magnolie si cand m-a intrebat ce parere am i-am spus ca va face, probabil, nuci bune (era iarna si nu avea frunze). Confuzia apare la scoarta unde exista asemanari.

Daca totusi vreti sa luati din piata trebuie sa tineti cont ca magnoliile au muguri cu varful rotunjit, pe cand merii ascutiti.

Ce va sfatuiesc: sa mergeti la orice garden : C. Garden - Otopeni, Brico (desi cu juma' de gura), Romstal Garden, Eco Horti. - Bd. Timisoara, sau orice fel de astfel de "garden", de unde va puteti alege magnolii inflorite deja (sau pe flori) - care sunt deja altoite. Asa va puteti alege si culoarea florilor.
Si in cazul acestora, chiar daca sunt ceva mai mature vor avea nevoie de protectie.

Ca sa va faceti o idee, am plantat o magnolie la Breaza, destul de mare ( tip tufa, la 2.00 m inaltime), am protejat-o in prima iarna si in primavara a inflorit. Deci a trecut cu bine peste frigul specific zonei.

Cam atat. Va astept cu alte intrebari daca este cazul  ^_^

#7
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
In toamna aceasta am plantat si eu o magnolie. Este o specie care infloreste in luna mai si ar tine flori toata vara. Am vazut asa ceva in Italia, erau foarte multe in parcurile si gradinile lor. Persoana de la care am luat-o o inmultise prin marcotaj si s-a jurat ca-i inflorste de trei ori vara. Am dus-o acasa si am plantat-o in gradina, apoi ca sa o feresc de frigul iernii, am ,,imbrobodit-o'' cu coceni de porumb. Acum astept primavara, sper sa se prinda !!!

#8
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 ywar2, on Jan 25 2007, 23:18, said:

In toamna aceasta am plantat si eu o magnolie. Este o specie care infloreste in luna mai si ar tine flori toata vara. Am vazut asa ceva in Italia, erau foarte multe in parcurile si gradinile lor. Persoana de la care am luat-o o inmultise prin marcotaj si s-a jurat ca-i inflorste de trei ori vara. Am dus-o acasa si am plantat-o in gradina, apoi ca sa o feresc de frigul iernii, am ,,imbrobodit-o'' cu coceni de porumb. Acum astept primavara, sper sa se prinda !!!

In principiu este foarte bine ca ati plantat-o toamna... Peste iarna, neavand probleme cu stressul hidric (pentru ca plantele intra in repaus), radacina se dezvolta lent dar sigur... Deci, practic, planta "se prinde". Nu ar fi fost rau sa o si musuroiti un pic (sau daca ati facut deja aceasta operatiune este foarte bine.

Da poate fi adevarat ce spune omul. Doar ca numarul florilor nu va fi atat de mare ca in primavara, insa chiar si asa... o magnolie in floare este intotdeauna o incantare. Va doresc sa aveti "mana verde" (adica sa se prinda magnolia si sa va faca flori multe)...

:coolspeak:

#9
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
Merci mult si bafta tuturor. Mi-am zis ca daca reusesc sa o prind si este ceea ce imi doresc eu ar fi un mare succes ptr mine. In Italia anul trecut, a fost o incintare sa vezi magnolii inflorite in luna iulie. Florile erau mari, imense, cit doua palme puse una linga alta, am sa caut pozele. Si ce mi-a placut enorm de mult, coroana la unele dintre ele era modelata in forma de brad, ca pomii de iarna. Superbe, extraordinar de superbe erau. Sper sa mi se prinda. Cum e cu musuroiatul?

Attached Files



#10
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 ywar2, on Jan 26 2007, 11:45, said:

Merci mult si bafta tuturor. Mi-am zis ca daca reusesc sa o prind si este ceea ce imi doresc eu ar fi un mare succes ptr mine. In Italia anul trecut, a fost o incintare sa vezi magnolii inflorite in luna iulie. Florile erau mari, imense, cit doua palme puse una linga alta, am sa caut pozele. Si ce mi-a placut enorm de mult, coroana la unele dintre ele era modelata in forma de brad, ca pomii de iarna. Superbe, extraordinar de superbe erau. Sper sa mi se prinda. Cum e cu musuroiatul?

Aceasta este o magnolie cu frunze persistente (adica raman verzi peste iarna)... foarte frumoasa de altfel...

Musuroit, inseamna sa ridicati pamant in jurul plantei (sa faceti un musuroi la baza plantei)... Il puteti face cu sapa / sapaliga...
:notangel:

#11
ywar2

ywar2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.12.2004
A mea nu este cu frunze persistente, peste iarna ramin niste muguri mari. Nu am vazut-o niciodata inflorita, dar abea astept sa vad ca s-a prins. Am sa mai fac ceva sapaturi pe net sa mai citesc cite putin despre ea. Bafta tuturor!

#12
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

 ywar2, on Jan 26 2007, 16:14, said:

A mea nu este cu frunze persistente, peste iarna ramin niste muguri mari. Nu am vazut-o niciodata inflorita, dar abea astept sa vad ca s-a prins. Am sa mai fac ceva sapaturi pe net sa mai citesc cite putin despre ea. Bafta tuturor!

    Poti  sa  spui  si  denumirea  magnoliei ?
    Tare  m-ar  incanta  sa gasesc si sa  plantez   una .

#13
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 kikina, on Jan 26 2007, 19:22, said:

Poti  sa  spui  si  denumirea  magnoliei ?
    Tare  m-ar  incanta  sa gasesc si sa  plantez   una .


Este vorba de Magnolia grandiflora. Am avut placuta surpriza sa vad niste exemplare mari intr-o staiune de la mare (Jupiter daca nu ma insel) in curtea interioara a unui Hotel. Poate imi aduc aminte care si va spun si daca ajungeti in zona...  :naughty: .
Ah da, si se gasesc si de cumparat... Incercati la Cris Garden de la Otopeni... au o gramada de soiuri...

O seara buna si WE placut.

#14
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

 baxyy77, on Jan 26 2007, 19:32, said:

Este vorba de Magnolia grandiflora. Am avut placuta surpriza sa vad niste exemplare mari intr-o staiune de la mare (Jupiter daca nu ma insel) in curtea interioara a unui Hotel. Poate imi aduc aminte care si va spun si daca ajungeti in zona...  :naughty: .
Ah da, si se gasesc si de cumparat... Incercati la Cris Garden de la Otopeni... au o gramada de soiuri...

O seara buna si WE placut.

    Sunt  langa  mare ,  daca-ti  amintesti  numele  hotelului  n-ar  strica  :naughty:
    Multumesc !

#15
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 kikina, on Jan 26 2007, 22:00, said:

Sunt  langa  mare ,  daca-ti  amintesti  numele  hotelului  n-ar  strica  :naughty:
    Multumesc !

Hmmm... ce te-am nimerit... ceva cu T... stai sa o intreb pe mama  :naughty: Hehe, ea zice Tamisa :)) eu zic TISMANA dar spune ca este in Venus nu in Jupiter...

O zi buna si cautare cu succes!  :notangel:

#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 cornel2you, on Dec 26 2006, 22:30, said:

Cine stie cum se poate inmulti magnolia?
Merci!
merge si prin butasire, dar in pastile de turba si cu radistim.  se pun butasii su folie si se asteapta inradacinarea care dureaza 45-60 zile, iar procentul se apropie de 60%.                          se mai poate si prin marcotaj aerian, da-i mai complicat

#17
emilia_cristina

emilia_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2007
buna,
am cumparat recent o magnolie(Magnolia Soulangeana),de aproximativ 1 m inaltimne,deja plantata intr-un ghiveci destul de micut.Planta are deja cateva frunze.Ma gandeam sa o plantez acum,dar din cate am citit sansele sa reziste sunt mai mici,daca planta are frunze.Ar trebui sa o las in ghiveci pana in tomna?ce pot face?
va multumesc!




PS:Imi doresc foarte mult sa se prinda,si sa creasca mare si frumoasa: :P

#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 emilia_cristina, on Apr 2 2007, 00:08, said:

buna,
am cumparat recent o magnolie(Magnolia Soulangeana),de aproximativ 1 m inaltimne,deja plantata intr-un ghiveci destul de micut.Planta are deja cateva frunze.Ma gandeam sa o plantez acum,dar din cate am citit sansele sa reziste sunt mai mici,daca planta are frunze.Ar trebui sa o las in ghiveci pana in tomna?ce pot face?
va multumesc!
PS:Imi doresc foarte mult sa se prinda,si sa creasca mare si frumoasa: :P


fa-i ogroapa si planteaz-o.
si nu mai crede toate prostiile de pe net.
groapa sa aiba  40/40 si 50 cm adancime, mai pune niste pamant bun pe fundul gropii, scoate magnolia din ghiveci si planteaz-o. dupa ce ai plantat, uda bine, cam 8-10 l de apa, ca nu-i putrezeste radacina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate