Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 Actualizare date de contact Engie

Mancarimi anale

Ce predicții aveți in r...

Identificare/transfer Android<...
 Tableta cu SnapDragon 8 Plus Gen ...

Ielele

Fiscal / viza pe contract vanzare...

La multi ani @nicu131!
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#91
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View PostOne of Them, on Apr 28 2006, 09:10, said:

De asemenea, dacă eu, din Brașov mă mut în alt județ, pot să-mi păstrez numărul cu prefix de Brașov.

Nu,portabilitatea nr de tel fixa este limitata in interiorul judetului.

#92
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Postholmes, on Apr 28 2006, 10:14, said:

Nu,portabilitatea nr de tel fixa este limitata in interiorul judetului.

Atunci au greșit cei de la știri...

#93
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Daca se aplica asta sau se va aplica ar fi bine atunci cand cineva este mutat in alta retea decat prefixul care il are sa fie instiintat intr-un fel ca suna in alta retea desi are prefixul retelei lui. Apoi tine de el daca doreste sa plateasca mai mult sau nu..

#94
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postadrian81, on Apr 28 2006, 09:19, said:

Daca se aplica asta sau se va aplica ar fi bine atunci cand cineva este mutat in alta retea decat prefixul care il are sa fie instiintat intr-un fel ca suna in alta retea desi are prefixul retelei lui. Apoi tine de el daca doreste sa plateasca mai mult sau nu..

nu cred ca te va instiinta nimeni ca nr. apelat nu mai e pe aceeasi retea! o sa fie o confuzie cu treaba asta, dar operatorilor le convine ca ei oricum i-au taxe de interconectare. sa vezi scandaluri la rel. clienti! cum domne, era nr. fav si am vb. 10 min si m-ati taxat cu 2$?! :w00t: (doar un exemplu)

#95
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Postvaldur, on Apr 28 2006, 09:22, said:

nu cred ca te va instiinta nimeni ca nr. apelat nu mai e pe aceeasi retea! o sa fie o confuzie cu treaba asta, dar operatorilor le convine ca ei oricum i-au taxe de interconectare. sa vezi scandaluri la rel. clienti! cum domne, era nr. fav si am vb. 10 min si m-ati taxat cu 2$?! :w00t: (doar un exemplu)

Va fi probabil un serviciu gratuit prin care vei putea verifica din ce retea este un anume numar de telefon.S-au mai discutat chestiile astea,cititi si descoperiti.

#96
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Postholmes, on Apr 28 2006, 09:23, said:

Va fi probabil un serviciu gratuit prin care vei putea verifica din ce retea este un anume numar de telefon.S-au mai discutat chestiile astea,cititi si descoperiti.

si ce faci? stai mereu sa dai tel. inainte la acel serviciu gratuit inainte sa suni pe cineva?! :w00t:

#97
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Daca te intereseaza reteaua din care e acel respectiv,da!E oricum mai bine decat sa te certi cu cel de la relatii cu clientii,cum ca te-au taxat cu 2 usd pt 10 min.
Si mai e ceva: daca tot discuti 10-20 min si nu esti sigur ca esti in retea,il poti intreba in alea 10 min pe interlocutor la cine plateste abonament,sa vezi daca e sau nu mai ieftin pt tine.Hai ca n-o sa fie chiar asa de nasol!E o chestie grozava si ar trebui sa o salutam.

Edited by holmes, 28 April 2006 - 09:33.


#98
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Viitorul este reprezentat de minute de convorbiri, fără diferențieri între minut în rețea sau în afară... acestea vor fi abonamentele promovate și căutate. Probabil vor exista și unele abonamente cu minute în rețea... dar nu e așa de greu să aflii în ce rețea sunt max 30 de prieteni cu care vorbești frecvent... în rest suni pentru c ai nevoie, nu? nu că e mai ieftin sau nu...

#99
googooloogoo

googooloogoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.11.2005

View Postvaldur, on Apr 28 2006, 10:22, said:

nu cred ca te va instiinta nimeni ca nr. apelat nu mai e pe aceeasi retea! o sa fie o confuzie cu treaba asta, dar operatorilor le convine ca ei oricum i-au taxe de interconectare. sa vezi scandaluri la rel. clienti! cum domne, era nr. fav si am vb. 10 min si m-ati taxat cu 2$?! :w00t: (doar un exemplu)

operatorii vor fi obligati sa aleaga una din metodele de instiintare, ori mesaj audio gratuit inainte de a te conecta in care sa zica bine ai venit in reteaua..., fie un ussd, fie un nr gratuit la care sa poti afla tu.

#100
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nu e mare lucru sa-ti zica inainte de initierea apelului: Numarul apelat este in reteaua: ..... " dupa care sa sune.

#101
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
DEci mai stau un an la Zapp, că am un număr așa de frumos  :proud:
Și deocamdată la Zapp e cea mai cinvenabilă ofertă pentru mine, după aceea, pot trece cu tot cu număr la Cosmote...  :w00t:

#102
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Exact, aşa e. Ideal era să vină cu o reducere serioasă a tarifelor de interconectare (actuala reducere e tzârâită, astfel încât operatorii să aibă tarife egale..

#103
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View Postmatthew, on Apr 28 2006, 11:01, said:

Exact, așa e. Ideal era să vină cu o reducere serioasă a tarifelor de interconectare (actuala reducere e tzârâită, astfel încât operatorii să aibă tarife egale..

Adica? :) sa nu fie diferenta daca suni in retea sau afara? sau cum?
Sau vrei mokangeala! De fapt asta vrem toti! La  0 centi sa le reduca. HOT statu asta!  :death:

#104
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View PostArpi, on Apr 28 2006, 12:57, said:

Adica? :) sa nu fie diferenta daca suni in retea sau afara? sau cum?
Sau vrei mokangeala! De fapt asta vrem toti! La  0 centi sa le reduca. HOT statu asta!  :death:

adica sa se reduca interconectarea la cativa centi (2-3) :)

#105
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View Postvaldur, on Apr 28 2006, 12:00, said:

adica sa se reduca interconectarea la cativa centi (2-3) :)
Daca se poate la jumate de cent sa-si ami puan si operatorul jumate si iaca sa vb la 1 cent in afara retelei! si in retea GRATIS evident!
Tot nemultumiti am fi! sau..credeti ca ne-am multumi?  :cursing:

#106
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
moka nu se poate, deoarece apelatul ar trebui să plătească pt apel, cineva trebuii să plătească.

#107
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View PostArpi, on Apr 28 2006, 13:07, said:

Daca se poate la jumate de cent sa-si ami puan si operatorul jumate si iaca sa vb la 1 cent in afara retelei! si in retea GRATIS evident!
Tot nemultumiti am fi! sau..credeti ca ne-am multumi?  :cursing:

taxa de interconectare ar trebui sa acopere costurile nu sa genereze profit! :death:
de aceea asa cum este ea acuma (10 centi) este super umflata! :deadtongue:
probabil ca un cost real ar fi pe la 2-3 centi maxim!

#108
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

View Postvaldur, on Apr 28 2006, 14:13, said:

taxa de interconectare ar trebui sa acopere costurile nu sa genereze profit! :death:
de aceea asa cum este ea acuma (10 centi) este super umflata! :deadtongue:
probabil ca un cost real ar fi pe la 2-3 centi maxim!

valdur, ai tu cumva cunostinte de cum ar trebui sa fie calculate costurile? stii tu ce intra in costurile acelea?

partea naspa poate sa vina in felul urmator ... se taie intelegerile de interconectare intre operatori ...si vei plati apeluri primite  ...  dar taxa de interconectare va fi 0

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate