Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#73
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005

View PostAcidMan, on Dec 31 2005, 10:49, said:

11 euro?
eu am auzit altceva.
de unde ai auzit?
Nu de alta dar sunt convins ca operatorii or sa taxeze dupa sumele pe care le-am auzit eu ....
La stiri pe undeva am auzit (cred ca pe Realitatea TV).
Da, e si in comunicatul de presa.

Edited by nepot, 31 December 2005 - 15:12.


#74
necko

necko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.12.2005

View Postnepot, on Dec 31 2005, 14:58, said:

La stiri pe undeva am auzit (cred ca pe Realitatea TV).

Tariful de 11Euro este precizat in comunicatul ANRC cu privire la implementarea portabilitatii.

#75
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
am auzit si eu d etreaba asta ... eu zic ca se va crea o ff mare confuzie ... sa aiba prefixul 074* si sa fie defapt nr de Zapp ( un exemplu ) .. va dati seama ca cei care tin sa foloseasca numai minutele incluse vor avea bataie de cap .... e o idee buna dar sa privim la faptul ca sunt si f multe dezavantaje.

#76
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
o varianta frumoasa ar fi ca cel care isi schimba reteaua sa suporte el diferenta de tarif intre reteaua din care a plecat si reteaua destinatie, iar cel care suna sa sune la tarif ca in reteaua lui. intocmai ca in SUA.

#77
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
o idee buna ar fi sa pui mana sa platesti convorbirea sau sa te lasi de mobil daca nu ai bani nici de mancare

#78
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postrex, on Jan 2 2006, 18:17, said:

o varianta frumoasa ar fi ca cel care isi schimba reteaua sa suporte el diferenta de tarif intre reteaua din care a plecat si reteaua destinatie, iar cel care suna sa sune la tarif ca in reteaua lui. intocmai ca in SUA.
bine ca n-ai zis sa plateasca statul diferenta de tarif  :cursing: cine vrea sa vorbeasca cu mine n-are decat sa plateasca minutele...

#79
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostGarfield, on Jan 2 2006, 22:37, said:

bine ca n-ai zis sa plateasca statul diferenta de tarif  :cursing: cine vrea sa vorbeasca cu mine n-are decat sa plateasca minutele...

sigur??? ia vezi, in roaming nu cumva tu platesti diferenta de tarif intre tariful national si cel international pentru apelurile primite? cine te suna, plateste la tarif in retea/tarif national intre retele, iar diferenta pana la tariful international o suporti tu.

asta mi s-ar parea cea mai buna varianta: daca vrei sa pastrezi numarul, scoti banul.

Edited by rex, 02 January 2006 - 23:18.


#80
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
Oare cum vor fii soft-urile de taxare pentru PBX-uri ? Acum din numar gasim reteau spre care se initieaza convorbirea si aplicam planul tarifar catre reteaua respectiva. Daca din numar nu stim reteaua nu stim nici cum sa calculam costul convorbirii. (0267546745 de exemplu poatre sa fie si Romtelecom, si RDS si Astral Telecom etc.). Penru a calcula costul convorbirii tot timpul trebuie sa avem acces la baza de date a ANRC-ului. Si pentru operatori va fi greu taxarea. Dar de exemplu in Ungaria deja se foloseste acest serviciu.

Edited by jano, 02 January 2006 - 23:51.


#81
cristi ()

cristi ()

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 02.08.2002
Ai dreptate, va fi un fel de roaming sa-i zicem national, dar nu se va adpota sistemul de tarifare. Abonamentul care in mod normal se va plati pentru a beneficia de portabilitate are rostul tocmai de a acoperi costurile cu rutarea.

#82
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
ba e o prostie sa platesti tu diferenta. In roaming e altceva. s-a ales solutia de plata separata deoarece acolo chiar n-avea apelantul de unde sa stie ca tu esti iesit din tara.
dar pt un apel in o retea nationala sa platesti tu ca ai primit un apel e o prostie.
Sa plateasca cine ma suna.
Am msi auzit vorbe de genul: nu vorbesc pe fix dar platesc aiurea ab ca ma mai suna cineva....

#83
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005

View PostAcidMan, on Jan 3 2006, 10:24, said:

dar pt un apel in o retea nationala sa platesti tu ca ai primit un apel e o prostie.
Sa plateasca cine ma suna.
Sa nu te muti niciodata in USA, pt ca acolo cam asa e, platesti pt apelurile primite pe mobil.  :console:

#84
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostAcidMan, on Jan 3 2006, 10:24, said:

ba e o prostie sa platesti tu diferenta. In roaming e altceva. s-a ales solutia de plata separata deoarece acolo chiar n-avea apelantul de unde sa stie ca tu esti iesit din tara.

Aha, iar pt apelurile in tara apelantul e ghicitor in stele, isi da seama imediat in ce retea esti.. sau cum? Parerea mea e ca pt cei care au schimbat reteaua dar nu si-au chimbat numarul sa fie introdus un mesaj vocal, imediat dupa  ce ai format numarul, care sa te avertizeze ca  numarul e in alta retea... altfel e vorba despre inselatorie...

#85
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postrex, on Jan 2 2006, 23:16, said:

sigur??? ia vezi, in roaming nu cumva tu platesti diferenta de tarif intre tariful national si cel international pentru apelurile primite? cine te suna, plateste la tarif in retea/tarif national intre retele, iar diferenta pana la tariful international o suporti tu.
NU. nu platesc eu diferenta. Eu platesc o taxa fixa in roaming.

Quote

asta mi s-ar parea cea mai buna varianta: daca vrei sa pastrezi numarul, scoti banul.
Ia gandeste oleca: Eu si Popescu avem abonamente la X. Eu trec pe Z si-mi pastrez numarul, iar Popescu trece pe Y unde primeste minute in retea si-si pastreaza numarul. Conform gandirii tale, eu ar trebui sa platesc diferenta de tarif in cazul in care Popescu ma suna. Eu de unde stiu in ce retea e Popescu ? Nu e logic ca Popescu sa se intereseze in ce retea sunt eu si sa plateasca el ?

#86
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postrenderman, on Jan 3 2006, 10:49, said:

Aha, iar pt apelurile in tara apelantul e ghicitor in stele, isi da seama imediat in ce retea esti.. sau cum? Parerea mea e ca pt cei care au schimbat reteaua dar nu si-au chimbat numarul sa fie introdus un mesaj vocal, imediat dupa  ce ai format numarul, care sa te avertizeze ca  numarul e in alta retea... altfel e vorba despre inselatorie...

Tocmai de aia eu prefer abonamentele cu minute nationale la pachet. Ma doare in paispe de ala care ma suna. Sa nu ma sune. Asa ma suna doar cei care au nevoie de mine.

#87
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 15.03.2005

View PostGarfield, on Jan 3 2006, 11:52, said:

NU. nu platesc eu diferenta. Eu platesc o taxa fixa in roaming.
Ia gandeste oleca: Eu si Popescu avem abonamente la X. Eu trec pe Z si-mi pastrez numarul, iar Popescu trece pe Y unde primeste minute in retea si-si pastreaza numarul. Conform gandirii tale, eu ar trebui sa platesc diferenta de tarif in cazul in care Popescu ma suna. Eu de unde stiu in ce retea e Popescu ? Nu e logic ca Popescu sa se intereseze in ce retea sunt eu si sa plateasca el ?
Pai asta e si solutia propusa de ANRC:
"Pentru tarifarea apelurilor către un număr portat se poate opta pentru tarifarea în funcție de rețea, având în vedere că furnizorul care originează apelul are acces direct la informațiile privind rețeaua de destinație a apelului.

În cazul tarifării în funcție de rețea este necesară implementarea unor mecanisme de informare a utilizatorilor finali cu privire la tariful apelului către numărul portat, cum ar fi informarea printr-un anunț înainte de începerea convorbirii, printr-un serviciu de relații cu clienții, printr-un mesaj text (SMS) sau prin intermediul unei pagini de Internet."

#88
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postnepot, on Jan 3 2006, 12:18, said:

Pai asta e si solutia propusa de ANRC:
"Pentru tarifarea apelurilor către un număr portat se poate opta pentru tarifarea în funcție de rețea, având în vedere că furnizorul care originează apelul are acces direct la informațiile privind rețeaua de destinație a apelului.

În cazul tarifării în funcție de rețea este necesară implementarea unor mecanisme de informare a utilizatorilor finali cu privire la tariful apelului către numărul portat, cum ar fi informarea printr-un anunț înainte de începerea convorbirii, printr-un serviciu de relații cu clienții, printr-un mesaj text (SMS) sau prin intermediul unei pagini de Internet."

Aha, deci am intuit eu bine... Deci sint obligati sa te anunte ca suni un numar cu alt tarif...

@garfield in momentul in care ai ales sa-ti pastrezi numarul, deci sa-i induci in eroare pe ceilalti utilizatori, ei crezand ca te suna cu un tarif cand de fapt sint tarifati mai mult, mi se pare normal sa suporti costul... iar daca printr-un mijloc oarecare acei utilizatori care te suna sint anuntati ca sint tarifati cu mai mult si accepta convorbirea atunci costul trebuie suportat in intregime de ei pt ca a fost alegerea lor sa continue convorbirea.

#89
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postrenderman, on Jan 3 2006, 11:44, said:

Aha, deci am intuit eu bine... Deci sint obligati sa te anunte ca suni un numar cu alt tarif...
Nu-i obliga nimeni. Nu stiu cum va fi în RO, însa în FR când suni pe un numar care nu e în reteaua ta, nu-ti spune nimic.

Operatorii au pus la dispozitie niste numere de apel, taxabile, (si pentru SFR si pe Wap) pentru a stii daca un numar este în reteaua lor sau nu. Insa nu are aproape nici o importanta, ca aici 99% din abonamente sunt cu minute nationale incluse. Ce e mai nasol e când ai unlimited în retea între anumite ore, sau minute în retea în plus tot asa, la anumite ore, ca atunci nu prea stii. Oricum, în FR nu era deloc logic înainte ca în Ro, cu 072 Connex, 074 Orange... Aici e cu 06xx, unde xx depinde de operator, si varieaza între 00 si 90 parca... iar un operator poate avea de la 00 la 05, apoi de la 19 la 25... e imposibil de retinut ! Plus ca acum eu venit si MVNO-urile (operatorii virtuali)...

#90
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Azi dimineață pe ProTV a fost un reportaj legat d eportabilitatea numerelor, și a vorbit chiar Liliana Solomon care spunea că este un lucru bun (bla bla), iar la final au zis că portabilitatea va intra în vigoare în maxim 1 an, deja costurile cu portabilitatea au fost stabilite: 13 euro la numerele fixe și 11 euro la cele mobile. Costurile sun tuportate de reteaua nouă (la cea care se migrează).

De asemenea, dacă eu, din Brașov mă mut în alt județ, pot să-mi păstrez numărul cu prefix de Brașov.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate