Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#37
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by Aldocor
e o treaba super.

am trecut de la un operator la altul si  daca imi pastram numarul vechi nu mai plateam taxa de conectare la op nou. Asa ca acum am un abonament cu 0 EUR / luna. Ma costa doar convorbirile si mesajele. Cum nu sun prea mult de pe tel acela, e super.

Treaba se intampla in Finlanda.

Cand vor fi mai multi operatori si in .ro (din aceia care "inchiriaza" reteaua de la alt operator) sa vedeti atunci oferte de atragere pt noii abonati...

Parerea mea ;)
Si în Franta au aparut recent doi noi operatori "care închiriaza" reteaua celor mari, youmi youmi. :)

Asa m-am obisnuit cu taxarea la secunda din prima secunda si cu portabilitatea, ca acum vreau altceva mai nou.

#38
bit

bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.09.2003
Acest serviciu ar fi perfect posibil si in Romania. Romtelecom are deja implementat o retea inteligenta ( inteligent network , prescurtat IN) pe care functioneaza  serviciile Telverde si Unitel (vezi pagina web Romtelecom pentru amanunte si tarife ) Aceste servicii sunt independente geografic si se bazeaza pe portabilitatea numerelor in interiorul retelei RTc. Numarul respectiv este unul virtual, care ajunge in centrala IN unde este rutat conform unor oarecare conditii. O conditie importanta pentru implementarea acestui tip de servicii a fost semnalizarea nr.7 care functioneaza deja de cativa ani in Romania. Din punct de vedere tehnic deci ar fi posibil prin extinderea retelei IN (care stie multe alte servicii), dar poate ca nu se vrea inca din punct de vedere comercial si poate si din punct de vedere legal treaba inca nu este reglementata complet (nu ajung doar niste recomandari ale uniunii).

#39
cavver

cavver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.03.2002
Ce solutie foloseste romtelecom pt in ?

#40
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Ce frumos ar fi sa pot sa-mi aleg reteaua si sa raman cu numarul meu de acum... nu ca as fi nemultumit de zapp, dar probabil ar exista o competitie foarte mare in cazul portabilitatii numerelor, si cine stie, poate aleg alta retea, dar raman cu 0788 110 111 :) luati si voi pana gasiti numere frumoase la zapp (10$/numar) sau cosmorom (gratuit) :)))

#41
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
cum iei tu nr frumos gratuit la cosmorom?

#42
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Ma rog..., nu sunt la curent cu ce se intampla pe la cosmorom, stiu doar pe sit-ul lor in oferta apare faptul ca numarul preferential este gratuit.

#43
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
asta asa e. eu ma refeream ca tot te costa ceva: abonamentul sau cartela prepaid...

#44
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.07.2004
fa-ti un mic abonam. de prieten adica 0 + tarife super ...asta e solutia.... si alegi si nr de tel care sa il ai.... mai studiaza ... prietenii stiu de ce...

#45
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
eee... ne lasi asa in ceata... ori dai detalii ori nu mai spui nimic...

#46
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
"...mic abonam. de prieten..." se poate face numai cu o cunostiinta care lucreaza la Romtelecom sau Cosmorom.

#47
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

ANRC introduce si in Romania portabilitatea numerelor de telefon. Peste 2 ani, fiecare abonat isi va putea pastra numarul de telefon chiar daca isi schimba adresa sau operatorul. Numerele vor fi portabile doar in acelasi judet. In telefonia mobila nu conteaza adresa, ci operatorul, iar portabilitatea presupune pastrarea intregului numar, inclusiv a prefixului. Pentru aceasta, operatorii de telefonie mobila (Connex, Orange, Zapp si Cosmorom) vor schimba permanent informatii despre clientii care s-au mutat de la un operator la altul.
Alexandru Paul Fischer: " Un abonat portat va avea niste costuri mai mari decat unul obisnuit. ''

Stirile ProTv 07:00 (18.01.2005)
08:36 - 08:37


Speedo

#48
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Full Story :

Aici

#49
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
De unde tampenia cu 'roaming' totusi?

In ce tara din EU se practica aceste chestii? In Germania nu.

In Germania schimbi inclusiv operatorul de telefonie fixa luandu-ti numarul gratuit fara sa te doara-n undeva de costuri suplimentare. Pt ca ele nu exista cel putin pt tine. Poate le suporta operatorul la care te muti cu catel si purcel ca doar e in interesul lui sa aiba mai multi abonati. Daca nu-si permite te poate refuza.

Din moment ce viitorul vechi operator iti da voie sa pleci de la ei cu tot cu numar inseamna ca:

1. ti-ai respectat obligatiile contractuale

2. el are o oferta mai slaba decat cel la care te muti

Banuiesc ca s-au trezit si ei sa dea declaratii ca sa-i vada mama-n ziar.

Edited by cmidp, 19 January 2005 - 11:58.


#50
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Ah da, in Germania in cazul telefoniei mobile, diferenta de cost o suporta *apelantul* nu cel ce e apelat.

In Romania s-au mai trezit cu gaselnita Romtelecomul cu tariful mai mare spre retelele de telefonie fixa alternative.

Iar marele balaur, ANRC-ul, a permis asa ceva.

Din nou nu stiu cum e in celelalte state EU (dar banuiesc ca la fel) dar in Germania daca esti abonat Deutsche Telekom (sau alta retea de telefonie fixa) platesti acelasi tarif indiferent in retea fixa ai suna.

In cazul retelelor mai mici apelurile in retea sunt de obicei gratuite. (in cazul meu in limita a 1000 de minute)

#51
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
In nici o tara care a facut asa ceva, din cunostintele mele.

Operatorul incearca sa spuna roaming pentru ca ar vrea sa incaseze niste bani, si mai observi ca se afirma ca IVR-ul acela care trebuie sa spuna pe ce retea este abonatul la un moment dat ar vrea sa fie taxabil, insa din cate cunosc, normele EU specifica ca IVR-ul trebuie sa fie "toll free", insa plecarea cu numarul s-ar putea sa coste.

Oricum, baza asta de date trebuie s-o tina cineva, ori fac ca bancile un oficiu independent pe care il platesc tot ele, ori unul din operatori isi ia angajamentul pentru asta.

Un alt lucru care arunca o lumina cel putin stranie asupra capacitatii tehnice a celor de la ANRC este ca prima data "portabilitatea" va fi la fix, un lucru care este infinit mai greu decat la mobili.
Oricum, si afara s-a inceput cu mobilii si de abia la cativa ani a venit si fix-ul cu asta, da poate oamenii de la autoritatea noastra n-au citit .pdf-urile primite de la EU si inca nu stiu cum se face.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 19 January 2005 - 12:09.


#52
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postzuppy, on Dec 29 2005, 19:39, said:

vorbesti prostii sandosule

este o chestie foarte buna sa-ti poti pastra numarul si sa te muti pe orice alta retea, pentru ca asta era motivul cel mai important care-i opreste pe clienti sa accepte oferta firmei concurente.

o sa existe un serviciu unde poti afla pe ce retea este numarul ala.

dar acum iti dai seama direct de pe ce retea e numarul

#53
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
pai atunci o fie taaaare utile minutele nationale

#54
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postsandossu, on Dec 29 2005, 19:49, said:

dar acum iti dai seama direct de pe ce retea e numarul
sa stii ca pe multi dintre noi nu ne intereseaza pe ce retea sunam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate