Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
America este inaintea noastra, cu mult, stim, si inaintea Europei in anumite privinte, mai exact telecomunicatiile, dar sa vedem despre ce-i vorba.

FCC (Federal Communications Commission), ANRC-ul lor cu alte cuvinte, a dat astazi o decizie cu termen executoriu si un dead line, 24 Noiembrie 2003, pentru a se crea posibilitatea portabilitatii numerelor intre retelele mobile.

Asta inseamna ca numarul dumneavoastra pe Connex il veti pastra si daca veti schimba provider-ul si veti trece la Orange sau Cosmorom sau, hai si Zapp  :drac: , nu veti mai avea batai de cap cu anuntatul cunostintelor, cu forward-ari, cu casute vocale, GATA, totul e istorie, va puteti schimba la alt operator o data pe an cel putin.  :cool:

Quote

U.S. phone numbers are soon to go mobile too  

Reuters
26 March 2003
 

U.S. regulators set to enforce number portability.

.............

Sure, it's not quite the greatest thing since sliced bread, but it's a change that will make it easier for people to keep in touch, no matter who manages the calls.

Starting in November, U.S. regulators will enforce a rule that requires wireless operators to offer "number portability," the ability to switch carriers without making consumers give up their telephone number.

......................
"Traditionally, we've always called a place and asked for a person. Now we're calling the person no matter where they are. Everyone will have a phone ... Moving forward, you'll keep the phone number".

That means consumers will face less of an obstacle when moving to cheaper service plans or switching services if they're not happy with their current provider.

"The cell phone companies use the phone number like crazy glue," . "You get the number, and it sticks with that particular cell phone company. If you want to change to a different company - too bad."  

In a recent survey conducted by Consumer Reports, about one-third of respondents said they wanted to switch wireless services. But a significant number of them didn't because they were unable to take their phone number with them.

That is precisely the reason why wireless operators are fiercely objecting to this rule .

They argue that nearly a third of consumers already change carriers on a regular basis, and the new rule will only cause the provider-switching phenomenon to grow and, in turn, lead to more loss of customers and more damage to their bottom lines.

..............
With about 143.8 million mobile telephone subscribers, the United States is the world's largest mobile phone market in terms of sales, according to Gartner Dataquest. To win new customers, carriers have offered huge bundles of minutes at low prices as well as discounts on phones, contributing to a high turnover rate.

Providers also said the cost for revamping their networks could run as high as $1 billion in the first year alone .

The Federal Communications Commission, which regulates the telecommunications industry set Nov. 24 deadline.

.......................
In addition to being able to take their phone number, analysts said consumers will also likely benefit from even more attractive price plans and new features as wireless operators work harder to keep customers and attract new ones.

Wireless operators like Verizon Wireless and Cingular Wireless, which have ties to traditional telephone companies, may even try to bundle their services to keep customers, analysts said.

"Consumers are the big winners on this issue," said Rudy Baca, a wireless analyst with Precursor Group.

Baca expects wireless operators to charge consumers to keep their phone numbers, but he doesn't expect that to cover all of the costs to make it happen.

Other analysts said they don't expect companies to charge much if at all, given the intense competition in the industry - if one operator decided to offer the service for free, customers would flock to that company.

However, in the end, number portability may ultimately help the wireless industry in their competition with traditional telephone service because customers will be more likely to make their cell phone their main phone if they know the number will stay the same.

TotalTele  


Este clar, principalul argument cu care te tineau astia in retea s-a dus, baietii trebuie sa vina cu alte smecherii sa ne faca sa ramane la ei...

Vise, vorbim de Romania doar, si nici macar Europa nu a initiat o asemenea masura.


Greets,
Speedo

#2
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
ce fain, sa-mi pastrez numarul pe orice retea ma voi duce,
dar din cate stiu eu, in SUA nu sunt prefixe mobile only.
sper sa nu ma insel.

#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da mihai, in USA numarul de la mobil shi cel de la fix e la fel. daca suni pe cineva, nu shti daca e fix sau mobil, decat daca tzi'i s'a mentzionat treaba asta clar.

structura este: xxx-yyy-yyyy unde x sunt "area code" shi y e numarul. Cand suni pe acelashi area code nu mai trebuie sa formezi x ci direct numarul. Eu acasa la fix shi la mobil, ca shi nevasta'mea avem acelashi area code. Vecinu la fel shi tot asha...

Callurile in same area code sunt in general free. Daca insa ma suna pe mine de acasa pe mobil caller iD imi da ca ma suna cineva cu structura 1-xxx-yyy-yyyy. Callul este free, pentru cel care ma suna, chiar shi pe mobil, in the same area code.

La mine insa se duc din minutele incluse, in abonamentul mobil.

Ca sa suni in alte area coduri faci 1-xxx-yyy-yyy shi acolo eshti taxat "long distance". Exista zeci de servicii care formezi inaintea numarului alte numere shi ai servicii speciale: instant calling cards a le zicem asha.... de pilda, daca sun cu un 1010811 shi apoi continui cu un numar 1-xxx-yyy-yyyy convorbirea este taxata 5c / minut, oriunde sun in US, chiar daca sun pe mobilul meu :)

sunt zeci de optziuni posibile, numerele 1010-xxx se bat intre ele pt oferte care de care mai bune, etc....

#4
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
vor mai trece ani de zile, poate chiar niciodata cand va fi asa si in Romania....

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
hmm....ii cam imposibil in romania...mai ales ca recunoasti numarul retelei dupa prefix.....atunci cum se vor taxa inafara retelei din moment ce omu nu stie in ce retea suna???

#6
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
in SUA se platesc apelurile primite pe mobil pe anumite retele si e gratis pentru cel ce apeleaza daca sunt in acelasi area number

#7
IceRAM

IceRAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 03.11.2002
Acum ceva timp am studiat ofertele celor de la Orange.uk si Vodafone.

Iata ce se spune la http://www.orange.co.uk pe site:

Quote

Mobile Number Portability

To switch to the Orange network and bring your existing mobile phone number, you'll first need to buy any new Orange phone and choose how you want to pay for your calls.  

Once you've finished shopping, click the 'pay now' button and we will:

- ask you some simple questions about your existing network and number  
- send you a letter in the post advising you what you need to do next.  

This letter will include details of how to obtain a Port Authorisation Code (PAC) from your existing service provider. The PAC is an authorisation code that allows us to transfer your number to the Orange network. Once you have received this code, you simply pass it on to us, and your existing number will then be transferred to your Orange phone between 7 and 37 calendar days from the date your PAC is issued.  

There are two ways to switch to Orange: you can join Orange now and receive a temporary number so you can enjoy all the benefits of Orange straightaway, or wait until you receive your PAC and bring your number to Orange.  

Interested? Find the phone you want now - you will be able to confirm that you wish to bring your existing mobile number with you after you've finished shopping. You can also choose to join Orange and bring your existing number with you by calling 0500 80 20 80, or visiting your nearest store.  

URL: http://shop.orange.c...p/esales/esales >> "Switch to Orange..."
sau
URL: http://www.orange.co...ortability.html

Pe langa avantajele astea mai apare Line2, Create your plan si inca unul despre care o sa deschid probabil un topic separat.



IceRAM

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by mihai^
vor mai trece ani de zile, poate chiar niciodata cand va fi asa si in Romania....

gandeshte'te ca Pacific Bell aniverseaza anul acesta 125 ani de la infiintzare !!!!! compania a inceput sa fie operativa la 2 ani de la inventarea telefonului :)

iar daca US are o istorie de cateva sute de ani, peste 20% din istorie a avut telefon :)

incercatzi sa intzelegetzi pragmatismul in care se traieshte aici... luatzi'o pas cu pas shi nu uitatzi ca, Columb a pashit aici pentru prima oara in 12 octombrie 1492. 510 ani shi cateva luni... mult ???? putzin ????

#9
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu nu cred ca se doreste la noi asa ceva...

te-ai gandit ce or sa zica majoritatea clientilor companiilor de telefoane mobile - clienti care au ultimul telefon scos de nokia si o cartela pre payed ?

cei care s-au obisnuit sa dea numai bip-uri si rar suna doar in propria retea ?

ar face infart inainte sa formeze orice numar nestiind daca platesc in plus cu 0.1$ sau nu

:drac:

#10
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
Exista si in Italia la Tim si Omnitel (Voda) de ceva vreme!

#11
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
serviciu asta e cea ce numesc eu civilizatie!
tocmai de asta cred ca nu o sa ajunga curand la noi!

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
tot o sa se ajunga la asha ceva. e natural shi normal. astfel de anomalii au creat succesul "celor care dau beep".

Degeaba Connex shi Orange raporteaza milioane de utilizatori in retzea... catzi dintre aceia platesc abonamente shi au telefonul pt altceva decat sa se sparga in figuri in fatza unor pupeze cu fuste intrate la apa shi pantofi cu tocuri transparente ?

Succesul GSM in romania... imi vine sa rad. A, ca totzi mucoshii au telefon in mana ????? ala e successul ? In realitate, numarul utlizatoilor REALI este mult mai mic. Iar daca Connex s'a amagit se vede in rezultate. Cosmo ne'a aratat aceashi treaba. Saturatzia a aparut in piatza chiar shi la nivelul de "cei care dau beep". Iar cand piatza GSM se transforma intr'o cursa din a schimba telefoane din ce in ce mai moderne in care sunt strecurate pe furish cartele prepaid pe care sunt 2 centzi, tind sa cred ca ceva nu e in regula.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Ash vrea sa vad catzi useri ar ramane daca operatorii ar scoate prepaidurile. Nu vor face asta pt ca shi'r decima propria clientela... ar fi un act de sinucidere. Pt ca shi "beepul" ala mai aduce ceva bani... doar cineva ii suna inapoi, shi in general se face de catre cineva in retzea...

Sau ash fi interesat care e raportul prepaid/abonament.... probabil 9/1 sau mai mare...

e treaba de atiudine aici. Romanilor le place sa pozeze in ceea ce nu sunt. Adica pe masa un telefon T68i in care are 1c pe prepaid... sau la un moment dat ishi schimba cartela cu "cealalta" alt prepad pe care are $5 pt ca trebui sa dea neaparat un teleon (din ani in pashti)

in general, cine are nevoie REALMENTE de telefon, shi'l poate permite. Daca ai nevoie sa suni shi sa fi sunat inseamna ca te ocupi cu ceva, ceva care itzi permite sa itzi plateshti MACAR un abonament la telefon de catziva dollars... or euro... whatever.

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by arty
Sau ash fi interesat care e raportul prepaid/abonament.... probabil 9/1 sau mai mare...

Era un articol pe tema asta intr-un Capital sau Biz mai vechi, o sa caut sa vad daca o sa gasesc.

Quote

e treaba de atiudine aici. Romanilor le place sa pozeze in ceea ce nu sunt. Adica pe masa un telefon T68i in care are 1c pe prepaid... sau la un moment dat ishi schimba cartela cu "cealalta" alt prepad pe care are $5 pt ca trebui sa dea neaparat un teleon (din ani in pashti)

in general, cine are nevoie REALMENTE de telefon, shi'l poate permite. Daca ai nevoie sa suni shi sa fi sunat inseamna ca te ocupi cu ceva, ceva care itzi permite sa itzi plateshti MACAR un abonament la telefon de catziva dollars... or euro... whatever.

hehe ... se vede ca nu esti la curent ce e pe aici :)))

t68 e pentru persoanele "mai sarace"

off topic: am observat in ultima vreme ca e mai ciumeg ala care are cat mai multe telefoane, daca este posibil cate unul pentru fiecare retea (ca sa dea bip, nu de altceva:) )

#15
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
A mai trecut ceva timp si portabilitatea numerelor a ajuns destul de extinsa in Europa, mai mult, ECTA chiar a emis un o reglementare in acest sens, pana in Iulie 2004 trebuie sa existe portabilitatea numerelor in retelele mobile in toate tarile din Uniunea Europeana.

ECTA - European Competitive Telecommunication Association

Ungaria se zbate acum cu problema asta, pentru ca este stiut ca odata cu acest serviciu, multe companii de telefonie mobila se vor clatina, nu numai la ei dar peste tot.
Ungaria intra in EU anul viitor in Martie, noi nici macar in 2007 nu cred (inca n-am auzit raportul de tara la stiri).

Oricum, stiut fiind ca ANRC a intrunit aquis-ul comunitar intr-o maniera excelenta si ca este la zi cu reglementarile in domeniu (unbundling and all) ma rog sa implementeze si acest serviciu ca masura abligatorie, daca nu pana in Iulie 2004, ca sunt interese mari la mijloc, dar macar pana in 2005...atunci se vor vedea adevaratele retele performante si clientul va castiga "putere"!

Cateva idei tehnice despre translatia numerelor gasiti AICI  pe site-ul ECTA.


Greets,
Speedo

#16
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
off topic:

2003
Regular Report
o_n Romania’s progress towards accession

-> http://europa.eu.int...rr_ro_final.pdf

#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Greece to launch mobile number switching in 2004  
By Reuters staff
11 December 2003
 

Mobile number portability trial phase starts in January.

Greeks will be able to keep their mobile phone numbers when switching from one network to another from next year, telecom regulator EETT said on Thursday.

Mobile number portability will be rolled out gradually starting on January 12, with companies selecting a limited number of users for the trial phase, EETT said in a statement. Commercial operations will start in March.

 
The regulator said the move would intensify competition.

TotalTele  



O iau si grecii inaintea noastra, desigur, obligati fiind de normele EU, dar as vrea sa se urgenteze si la noi acest lucru, lumea sa poata migra de la o retea la alta "at free will"!

Greets,
Speedo

#18
chris_ugadov

chris_ugadov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.10.2003
Potoliti-va fratilor! Number portability aduce scaderi dramatice de venituri tuturor operatorilor prin:
- Eliminarea graduala a tarifelor In retea/In afara retelei
- Reducerea tarifelor de interconectare
- Migrarea abonatilor mult mai facila
- Roaming national
- Multe altele....

Nu vad eu cum GSM-ul de la Romanica, avand influenta politica pe care o are, sa se preteze la asa ceva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate