Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Daca citeai TOT topicul observai ca este o norma impusa de ECTA tuturor tarilor din EU si daca da domnul sa aderam si noi atunci suntem obligati.

Please citeste tot, also sunt de acord cu concluziile tale, dar de ce nu te gandesti si la noi utilizatorii, de ce sa-i platim nejustificat pentru serviciile oferite?

Greets,
Speedo

#20
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pana la urma cum ramane cu taxarea? Daca eu sun pe unu care era in aceeasi retea cu mine si acum s-a mutat la alta dar are acelasi numar, cum stiu eu kestia asta? Cum o sa fiu taxat? Cum se face in celelalte tari unde exiasta asa ceva?

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai esti taxat ca si cum ai apela o alta retea. Asta e problema în Franta : când ai minute gratuite în retea, trebuie sa suni la un numar (taxabil), care îti spune daca corespondentul pe care vrei sa-l suni e în reteaua ta, sau într-o alta retea.

#22
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Naspa.

#23
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
deci, in concluzie, stie cineva daca s-a pus problema asta a portabilitatii si in romania...? este vreo sansa pt asa ceva? daca da cind?

#24
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Am stat de vorba cu un angajat la un dealer connex si mi-a zis ca a vazut pe unu care avea un nr de orange dar era conectat la connex!

Se poate asa ceva?????

#25
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
In Franta se poate sa ai un nr pe o retea si sa te folosesti de operatorul dintr-o alta retea, dar la noi nu cred ca a aparut aceast facilitate inca.

#26
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
Se cheama mobile number portability. E in vigoare in Portugalia. Ai numar de Connex si platesti factura la Orange :)))

#27
Colonelu'

Colonelu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.12.2003
se va putea in curand si la noi, trebuie doar sa cada de acord operatorii

#28
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003
deocamdata nu e posibil.
ar trebui sa existe acord de roaming national intre cnx si org, dar nu cred ca se va intampla acest lucru.
acoperirea celor 2 e destul de mare ca sa nu fie reala nevoie de asa ceva.
despre number portability in Portugalia nu stiu nimic insa nu prea imi imaginez cum ar functiona, atata timp cat esti taxat pe destinatii si tarifele sunt diferite of/in net...

#29
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Ar fi cam stupid. O sa ai in fata un cu 0744 (de ex)  si nu o sa sti daca e pe orange sau cnx. De unde sti cat te costa un apel catre nr ala daca nu stii in ce retea e??? Sa vezi atunci asalturi in valuri de oameni nemultumiti la relatii cu clientii...

#30
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
cine a zis ca nu se poate, totul este posibil avand in vedere ca se foloste codul de retea,
ca nu au implementat inca in Romania este cu totul altceva

#31
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
In Germania e de cam 2 ani (sau poate de mai mult timp dar atunci am auzit de posibilitate)

Treaba cu habar n-ai pe ce retea e este valabila

#32
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

Quote

Originally posted by woulfy
Ar fi cam stupid. O sa ai in fata un cu 0744 (de ex)  si nu o sa sti daca e pe orange sau cnx. De unde sti cat te costa un apel catre nr ala daca nu stii in ce retea e??? Sa vezi atunci asalturi in valuri de oameni nemultumiti la relatii cu clientii...


Super asa este! Ar fi cu adevarat o prostie, si nu vad scopul. Plus ca e si complicat, cum o sa te taxeze cand suni in aceeasi retea cu tine, care aceeasi retea cu tine daca tu esti in ambele, etc. Super nasol sa se faca asa ceva!

#33
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Se vede ca majoritatea dintre voi habar nu au de ce a aparut aceasta LEGE la nivel EUROPEAN. Cum e asta de deasupra...bai, tata, du-te frate la culcare...sau mai bine, pune mana si cauta pe internet "Portabilitatea numerelor telefonice" , ca d-aia ai la dispozitie o biblioteca universala.Habar nu am de ce naiba posteaza unii care nu stiu de capul lor..cred ca ar trebui sa se limiteze fiecare la ce stie inainte sa posteze.

#34
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
e o treaba super.

am trecut de la un operator la altul si  daca imi pastram numarul vechi nu mai plateam taxa de conectare la op nou. Asa ca acum am un abonament cu 0 EUR / luna. Ma costa doar convorbirile si mesajele. Cum nu sun prea mult de pe tel acela, e super.

Treaba se intampla in Finlanda.

Cand vor fi mai multi operatori si in .ro (din aceia care "inchiriaza" reteaua de la alt operator) sa vedeti atunci oferte de atragere pt noii abonati...

Parerea mea ;)

#35
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Portabilitatea numerelor permite pastrarea numarului de apel indiferent de cine ofera efectiv serviciul de telefonie. Acest lucru se face prin administrarea in comun a bazei de date de abonati de catre toti operatorii. Este un pas important in liberalizarea completa a serviciilor de telefoniesi este in avantajul abonatului. Obligatoriu in momentul introducerii acestei facilitati trebuie sa existe un serviciu la care sa poti afla daca un anumit numar este conectat la o anumita retea sau in alta parte. In general acest serviciu (in tarile unde s-a implementat portabilitatea) este asigurat prin mai multe modalitati cum ar fi: SMS based (trimiti SMS cu numarul care te intereseaza si primesti reteaua in care e legat), IVR based (numar scurt apelabil gratuit unde un IVR te ghideaza si poti afla informatia), etc. In aceste tari exista firme care vand serviciile de identificare a retelei pentru aplicatii business. De exemplu poti verifica direct din computerul tau (folosind o aplicatie) daca un numar este intr-o retea sau alta...

Am spus ca este un pas important in liberalizarea accesului la serviciul de telefonie mobila pentru ca permite aparitia MVNO (de care s-a mai discutat aici) indiferent de reteaua suport precum si a providerilor de servicii aditionale. Cu alte cuvinte poti avea un numar de apel care in mod traditional apartinea de o anumita retea si sa folosesti serviciul de telefonie (adica voce) de la alt operator si suplimentar poti fii abonatul altui operator de servicii aditionale (cum ar fi sa zicem informatii bancare)... Tu platesti doar o factura si ai tot ce vrei, cum vrei...:) suna bine... a?!?!?!

#36
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
e cam la fel ca IP-urile care se aloca SPI (service provider independent)   iti cumperi IP-ul si nu te intereseaza cine iti ofera serviciul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate