Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#91
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Tot nu ma prind cum e admiterea la Drept. Doar din examenul la romana si economie? 100 de puncte de rezolvat sa inteleg, cate trebuie rezolvate minim pentru a intra la cu taxa? (citisem ceva intr-un pdf ca in 2009 cel mai mic punctaj a fost de 52.)

#92
kraus

kraus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.09.2009

 naturist, on 15th March 2010, 22:01, said:

Tot nu ma prind cum e admiterea la Drept. Doar din examenul la romana si economie? 100 de puncte de rezolvat sa inteleg, cate trebuie rezolvate minim pentru a intra la cu taxa? (citisem ceva intr-un pdf ca in 2009 cel mai mic punctaj a fost de 52.)

Da, asta e tot. Examenul din Gramatică și Economie. 60 de întrebări - Gramatică, 40 - Economie. Nu contează vreo medie din liceu sau de la BAC, rezultate la concursuri/olimpiade etc. Doar acest examen.
În 2009 s-a intrat și cu 50 de puncte. În 2008, la fel. Nu ar fi intrat decât primii 250(sau cât era nr. de locuri la taxă) și ultimul punctaj ar fi fost mai mare, dar de fiecare dată facultatea a suplimentat nr. de locuri și datorită acestui fapt au intrat toți care au obținut peste 50 inclusiv. Sub 50, sub nicio formă nu se poate intra.
Dar nu aș sfătui pe nimeni să se apuce de învățat cu gândul că se poate intra cu 50.

#93
Mihai28

Mihai28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.06.2009

 maryybella2003, on 28th November 2006, 21:52, said:

are cineva putin timp la dispozitie sa vorbeasca cu mine despre facultatea de drept ? ca eu nu cunosc pe nimeni din interior si as vrea sa dau aici pentru ca zic ca imi place( ceea ce este aproape imposibil caci nu iti poate placea ceva despre care nu stii nimic)
teoria de pe net am citit-o si rascitit-o
voiam sa vorbesc cu un student la drept mai pe larg sa imi fac si eu o idee....ca nu mai vreau sa ma bag undeva fara sa stiu in ce ma bag( mi-a ajuns cu liceul)
deci...vrea cineva sa faca o fapta buna cu gandul la sarbatorile care vor veni? doar putin timp cer..... va rooog...


Si pe mine ma intereseaza ! Inveti totul si redai ca o banda de magnetofon sau doar la unele materii ? Modul de examinare preponderent este examenul grila sau examenul scris ?
Multumesc !

#94
militaru_ionutz2000

militaru_ionutz2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.10.2009
cauta cineva coleg de camera zona universitatii. dau la drept :D

#95
ladyA

ladyA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2010
salut:)
stiti ceva despre admiterea la INM? pe langa faptul ca e mult de invatat.:D( nu asta ma sperie)
se pretind "taxe"?

Edited by ladyA, 17 June 2010 - 14:46.


#96
xxnukxx

xxnukxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2007
Am si eu o intrebare din partea unui coleg. El da la academie si rezultatele se afiseaza pe 29, iar la drept pe 22, ambele necesitand confirmare in 5 zile. Se poate face o exceptie si intarzia confirmarea la drept cu 2 zile?

#97
roxix15

roxix15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2010

 Mihai28, on 30th March 2010, 20:44, said:

Si pe mine ma intereseaza ! Inveti totul si redai ca o banda de magnetofon sau doar la unele materii ? Modul de examinare preponderent este examenul grila sau examenul scris ?
Multumesc !


Buna! Ai intrat la Drept? Ai aflat ceva din tot ce ai intrebat?

#98
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Imi poate sugera si mie cineva o metoda eficienta de invatat la Drept Roman daca exista asa ceva? Stiu ca materia este in general foarte concentrata, cartea abunda de definitii si clasificari, putina istorie, termeni in limba latina...Eu stau bine la capitolul memorare  dar mai intervine si oboseala unei zile de munca...Domnul Molcut vrea sa stim papagaliceste materia? Am vazut ca se asemana cu Dreptul civil - partea generala si la acest examen am luat nota buna...

Va rog un raspuns rapid...Multumesc frumos

#99
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 ladyA, on 17th June 2010, 14:45, said:

salut:)
stiti ceva despre admiterea la INM? pe langa faptul ca e mult de invatat.:D( nu asta ma sperie)
se pretind "taxe"?

Cam 400 de lei te costa.

#100
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 nerva, on 31st January 2011, 11:10, said:

Imi poate sugera si mie cineva o metoda eficienta de invatat la Drept Roman daca exista asa ceva? Stiu ca materia este in general foarte concentrata, cartea abunda de definitii si clasificari, putina istorie, termeni in limba latina...Eu stau bine la capitolul memorare  dar mai intervine si oboseala unei zile de munca...Domnul Molcut vrea sa stim papagaliceste materia? Am vazut ca se asemana cu Dreptul civil - partea generala si la acest examen am luat nota buna...

Va rog un raspuns rapid...Multumesc frumos

de la prietena, studenta la drept in anul 2: Domnul Molcut vrea o sinteza, deci ideile principale insotite de argumente. Nu toceala cuvant cu cuvant. Ea nu mai avea cartea, dar mi-a zis ca ar fi in jur de 150-200 de pagini si ca ar fi bine sa se invete totul de acolo. Acum, dupa cum e si timpul disponibil.

Bafta!

#101
PixiePuff

PixiePuff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2011
Buna:)  Cunoaste cineva vreun caz de TRANSFER de la o universitate particulara la facultatea de drept a universitatii buc?..........stiu ca dpdv al regulamentului transferul este posibil si am intrebat si la secretariatele ambelor facultati si mi-au spus ca se poate, dar nu stiu in ce masura ar accepta facultatea de drept studenti de la o universitate particulara, chiar si in cazul in care sunt respectate conditiile de transfer, avand in vedere "imaginea" nu tocmai buna pe care o au universitatile particulare  :notangel: .......

#102
smiley_heart

smiley_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2010
Salutare ... nu as vrea sa repet vreo postare anterioara, dar am si eu o nelamurire. Am vazut pe site-ul facultatii bibliografia, totul e in regula. La economie presupun ca trebuie sa invat direct din manual si sa ii mai cer sfatul profesoarei mele [ sunt clasa a XI-a]. Dar la romana bibliografia incepe de la clasa a V-a si se termina cu a XII-a. Este cineva care a intrat la drept la buget care sa imi spuna in ce ordine a inceput pregatirea la romana? Adica , cu ce manuale, culegeri, dictionare. Pentru ca nu imi dau seama ce ar trebui sa fac. Invat teoria si dupa aia ma apuc de rezolvat exercitii din culegeri? Si DOOM-ul, Dex-ul si celelalte doua dictionare din bibliografie trebuie invatate in intregime? Ajutor, va rog :confuzzled:

#103
alekay

alekay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2011
Salutare si tie! Inteleg foarte bine situatia in care esti. Sper sa te ajut sa te lamuresti in legatura cu admiterea pentru ca nu e chiar un motiv de panica. Cautai pe cineva in anul I la buget si in cele din urma ai gasit... In primul rand vreau sa-ti spun ca eu nu m-am stresat prea mult cu invatatul. Am inceput pregatirea prin luna decembrie in clasa a XII-a, iar in cazul tau ma gandesc ca daca te pregatesti din clasa a XI-a cred ca intrii prima/primul. La limba romana am citit teoria si am invatat regulile pe care nu le stiam. Important e sa pricepi regulile si sa le pui in practica. Eu nu am pus prea mult accentul pe teorie, ci pe particularitati pentru ca sunt preferatele celor ce propun subiectele. E important sa iti iei culegeri de gramatica si sa incepi cu baza, apoi sa treci la chestii de finete si sa inisisti pe ele. Nu e necesar sa inveti tot DOOM-ul sau Dex-ul cum se zice...eu am invatat o lista de neologisme intalnite in testele de gramatica si am observat ca se repetau. Am mai avut niste liste cu formele controversate ale unor substantive. Nu am pus accent pe vocabular pentru ca nu sunt decat 5 intrebari maxim. La economie am invatat formulele si teoria pentru ca sunt chestii usoare si am rezolvat multe grile din culegerea pentru pregatire la A.S.E. (am dat si acolo admitere). Spuneai ca "nu imi dau seama ce sa fac". O sa-ti spun sistemul meu de invatare: La gramatica am citit teoria pentru fiecare parte morfologica, iar unde era nevoie aprofundam (O sa zici "numa citit?". Invatam lucrurile noi, spre exemplu la substantiv stii din bun simt ca substantivele sunt comune si proprii, dar mai apar pe acolo si denumiri ca substantive epicene-ei bine, pe acelea puneam accentul. Eu nu invatam teoria, ci cate un exemplu si daca ma intreba profesoara regula o deduceam din exemplu. Important e sa stii tu ce reprezinta notiunea.) Pe de alta parte in lista cu bibliografia apar insirate manualele de la clasa a V-a pana la a XII-a. Nu stiu daca se mai gasesc manuale de liceu pentru gramatica. Eu m-am interesat la liceul pedagogic de la mine din oras (Brasov) si desfintasera chiar clasa ce avea ca specializare gramatica, deci nu am gasit manual. Spre norocul meu mi-am gasit un profesor ce preda gramatica la gimnaziu si era la zi cu gramatica academiei. Spre exemplu eu am citit teoria dintr-un manual editie 1997 si mi se atragea atentia de profesor la micile schimbari (nu sunt multe deci manualul era bun). Cu siguranta vei avea nevoie de profesor pentru ca apar probleme de finete: de exemplu, la verb cred ca putini au auzit de modul prezumtiv, apoi se pune problema functiilor sintactice ale verbelor la moduri nepersonale si toata problema verb personal-verb nepersonal-verb impersonal si diferenta dintre ele. Am tot vorbit despre chestii de finete, dar nu ti-am dat niciun exemplu: "cum" poate fi conjuctie subordonatoare fara functie sintactica ce introduce o propozitie circumstantiala cauzala cand poate fi inlocuita de "pentru ca", apoi poate fi conjunctie subordonatoare fara functie sintactica ce introduce o propotie circumstantiala temporala cand poate fi inlocuita de "indata ce" si poate fi adverb de mod ce introuce o propotie modala si are functia de complement circumstantial de mod. Alt exemplu: "decat" se foloseste doar in propozitii negative. Mai sunt o gramada de exemple dar ma voi opri aici ca sa nu te plictisesc. Ei bine despre chestiile astea vorbeam. La examen nu o sa-ti dea sa aplici regulile clasice pentru ca trebuie sa faca o departajare. Eu sunt dispus sa te ajut daca ai nedumeriri sau probleme sau alte intrebari (chiar si de gramatica).

La economie tot asa, invatam lectia, apoi faceam aplicatii la acea lectie. La final dupa ce am parcurs toata materia faceam teste cu subiecte combinate din toata materia. Pe parcurs mi-am monitorizat evolutia sa vad cate raspunsuri gresec si daca progresez. E important sa sesizezi acest lucru. Dupa parerea mea e important sa ai un plan de atac. Asa ca fa-ti un plan in functie de stilul tau de invatare pentru ca nu toata lumea functioneaza la fel. Ti-am zis doar ca sistemul acesta a functionat in cazul meu.

Ultima problema: e bine ca te-ai gandit din timp la ce facultate sa dai. Eu zic sa mergi si la cursuri la ziua portilor deschise sa vezi daca iti si place. Eu am facut profil mate-info si am invatat toate chestiile logic, pe capitole, fara sa tin cont de prea multa teorie. Acum am ajuns la facultate si voiam sa-ti precizez ca nu sunt foarte incantat pentru ca trebuie sa stiu si teorie pe langa exemple. Acum nu mai poti deduce chiar toata teoria dintr-un exemplu pentru ca ea te ajuta sa rezolvi acel caz, acea problema. Acum trebuie sa inveti teoria. Gandeste-te foarte bine daca vrei sa dai la drept pentru ca nu e ceea ce vezi in filme si dupa cum spunea cineva mai sus e o facultate care nu iti este folositoare daca nu te gandesti sa profesezi numai in acel domeniu. Daca te gandesti sa pleci din tara e cam greu. Pe de alta parte trebuie sa ai in vedere ca trebuie sa inveti mult, sa fii printre cei mai buni pentru ca admiterea la INM e foarte grea si sunt putini cei care intra (ai vazut ca si la stiri a aratat ca din 3000 au intrat 97 parca dintre care 60 si ceva erau din Universitatea Bucuresti).

Multa bafta si spor la invatat!
Te-am salutat!

Edited by Lucian_M, 17 April 2011 - 10:12.


#104
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 alekay, on 16th April 2011, 17:00, said:

Ultima problema: e bine ca te-ai gandit din timp la ce facultate sa dai. Eu zic sa mergi si la cursuri la ziua portilor deschise sa vezi daca iti si place. Eu am facut profil mate-info si am invatat toate chestiile logic, pe capitole, fara sa tin cont de prea multa teorie. Acum am ajuns la facultate si voiam sa-ti precizez ca nu sunt foarte incantat pentru ca trebuie sa stiu si teorie pe langa exemple. Acum nu mai poti deduce chiar toata teoria dintr-un exemplu pentru ca ea te ajuta sa rezolvi acel caz, acea problema. Acum trebuie sa inveti teoria. Gandeste-te foarte bine daca vrei sa dai la drept pentru ca nu e ceea ce vezi in filme si dupa cum spunea cineva mai sus e o facultate care nu iti este folositoare daca nu te gandesti sa profesezi numai in acel domeniu. Daca te gandesti sa pleci din tara e cam greu. Pe de alta parte trebuie sa ai in vedere ca trebuie sa inveti mult, sa fii printre cei mai buni pentru ca admiterea la INM e foarte grea si sunt putini cei care intra (ai vazut ca si la stiri a aratat ca din 3000 au intrat 97 parca dintre care 60 si ceva erau din Universitatea Bucuresti).

Buna! Si eu tot pt drept ma pregatesc, drept imi doresc de cand ma stiu. Doar ca si eu am probleme cu teoria, in sensul ca nu am putut niciodata sa tocesc pur si simplu, sa invat pe de rost pagini intregi si asa mai departe. De ex pt bac, n-o sa pot invata niciodata comentariile asa, cuvant cu cuvant, cum fac altii. Eu ma bazez pe logica si pe capacitatea de a dezvolta cu stil ideile necesare si sunt sigura ca e o strategie mult mai sigura si mai avantajoasa, dar din cate spui tu, asta nu ajuta cu nimic la drept. Adica chiar trebuie sa stii numai teorie? Si chiar si asa, ce fel de teorie? Ce cursruri ai? Care-ti plac? De ce? Care nu-ti plac si de ce? Sper sa nu te deranjeze ca insist, dar e totusi o alegere dificila si as vrea sa stiu daca se merita sau nu.
Mersi frumos!

#105
alekay

alekay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2011
Salutare!

Chiar ma bucur ca ai intrebat! Imi pare rau daca cumva, din randurile mele ti-am dat impresia sau ai dedus ca logica si capacitatea de a dezvolta ideile nu te ajuta, dar eu nu am spus asa ceva. Ma refeream la faptul ca majoritatea profesorilor sunt teoreticieni si iti ofera o cantitate de informatii mare. Drept urmare, cei care nu tocesc trebuie sa aiba o capacitate ridicata de sinteza (si analiza). Apoi, o memorie eficienta si in cele din urma capacitatea de a dezvolta ideile invatate.

Materiile sunt urmatoarele: Semestrul I: OPJ (Organizarea profesiilor juridice), Dr. Roman, ISDR (istoria statului si dreptului roman), TGD (teoria generala a dreptului), Dr. Constitutional, dr. Civil, Metodologie/Politologie si o limba straina.

Dintre toate, cel mai mult mi-a placut dreptul civil pentru ca se pune accentul pe logica si pe intelegerea si aplicarea teoriei si drept urmare am luat note mari la seminar.(sfat pentru viitorii studenti: mergeti la cursuri la domnul profesor Boroi pentru ca explica minunat, sala de curs este de obicei arhiplina.) Asta e singura materie la care trebuie sa inveti in timpul semestrului.

La restul materiilor studentii invata mai mult in sesiune. Sa le iau pe rand si o sa-ti zic si cam cate pagini orientativ ...
OPJ - e interesanta materia si usoara; inveti despre magistrati (judecatori + procurori) si avocati. Iti povesteste proful despre pregatire, cum sunt organizati,  in general detalii organizatorice. Examenul consta intr-un colocviu (ne-a dat 20 de grile din cate imi amintesc). Cantitate - 12 cursuri->65 de pagini word (le citesti cam in 2 zile inainte de examen);
Drept roman - e interesanta materia, explica evolutia dreptului incepand cu Roma antica, dar necesita acea capacitate de sinteza. Cantitate 12 cursuri -> cam 7-9 pagini in medie pe curs = in jur de 100-110 pagini. In carte: 145 pagini.  
ISDR - e o materie legata de dreptul roman. E istorie cu putin drept roman. Tu stii cat de mult iti placea aceasta materie la scoala. Eu nu am fost un mare fan al acestei materii. Cantitate 12 cursuri -> cam 60-70 pagini sinteza, in carte 175 pagini.
TGD - cartea cuprinde o gramada de "vrajeli" si chiar trebuie sa ai o rabdare extrema cu materia asta. Daca inveti din curs iei note mari...s-au luat note de la 8 in sus. Cei care scriau pe langa subiect am observat ca au trecut cu 5. Nu e foarte grea. Inveti notiuni generale de drept si sisteme de drept precum sistemul american, englez, hindus, chinez etc (sistemele mi s-au parut interesante). Cantitate: 12 cursuri -> 72 pagini de curs. In carte unele capitole nu sunt incluse si le-a predat doar la curs. La asta se adaugau si unele lectii din caietul de seminar.
Drept constitutional - e una din cele mai grele materii si se iau si note destul de mici (cel putin la seria a 3-a. Au trecut cam 80 din aproximativ 250). La materia asta inveti totul despre constitutie (notiune, aparitie, adoptare, tipuri etc..) Mi-a displacut partea cu dezvoltarea constitutionala (la care inveti constitutiile Romaniei...eu am invatat-o doar pe cea din 1991 care a si picat la examen). Am fost cam revoltat pentru ca nu intelegeam de ce trebuie sa le invatam pe cele care nu mai sunt in vigoare. Inteleg sa ni le dea sa citim despre ele, sa avem habar cum au evoluat, dar nu sa le si memoram. Pana la urma iti formeaza si o cultura in acel domeniu. Dupa cum ti-am zis am invatat-o doar pe cea in vigoare. Daca nu vrei sa inveti asa mult trebuie sa speculezi asa putin si sa faci o selectie in  materie...bineinteles trebuie sa iei in calcul si riscul (daca iti pica ce nu inveti, asta este!, hehe). La curs nu prea poti lua prea multe notite pentru ca iti povesteste mai mult (ma refer la seria 3). In carte sunt 300 de pagini scris super mic - echivalent 11 sau 10 in word cred. Aici intervine capacitatea ta de sinteza. Mai primesti materiale sintetizate la seminar...
Drept civil -  dupa cum ti-am zis cea mai faina materie. La curs iti explica fiecare notiune urmata de exemplu, dar ramane tot sarcina ta sa inveti si sa aprofundezi acasa. Mai concret? Inveti despre principiile de drept civil, apoi normele de drept civil (imperative, dispozitive - aici sunt definitii, trebuie sa stii ce sunt fiecare si cu ce se ocupa, e mai logic) , apoi aplicarea legii in timp, in spatiu -tot logic, apoi diverse inerpretari ale legii (literala, extinctiva, restrictiva, gramaticala, sistematica, logica, istorico-teleologica)= chestii logice, apoi inveti despre bunuri (mobile imobile, fungibile, consumpibile, neconsumptibile, frugifere, nefrugifere, corporale, divizible, etc- iar la seminar te va intreba ca sa-ti folosesti logica de bunuri ce au calitati multiple) Ti-am dat denumirile in caz ca vrei sa dai un search pe google sa vezi despre ce-i vorba. Apoi inveti despre actele juridice (care cuprind 15 modalitati de clasificare, fiecare cu tipul ei), apoi inveti despre conditiile actelor si efectele lor etc (nu te mai plictisesc ca putem discuta zile). Cantitate: 220 de pagini in cartea profesorului Boroi. Dar ca sa intelegem, impreuna cu o colega am hotarat sa citim din 3 manuale de introducere in dreptul civil, pentru ca in unele gasesti ce nu gasesti in altele. La seminar e fain ca faci spete si iti folosesti logica, aplici ceea ce ai invatat. Si la seminar sunt probleme, depinde cu ce profesor faci. La noi, de cele mai multe ori profesorul lasa spetele neterminate sau deschidea speta in speta in speta...de te pierdea. Uneori avea impresia ca vorbeste cu juristi. Era un judecator din asta calm si se oprea la un moment dat, se uita la fetele noastre nedumerite si zicea: "V-am pierdut?!" Dar asa e la inceput. Mai discutam cu colegii si in cele din urma clarificam lucrurile.
Metodologie/Politologie - daca ajungi la facultate alege metodologie. E foarte usoara materia, carticica are doar 110 pagini, dar din alea trebuie sa citesti doar 30. Restul sunt despre cum realizezi un referat si alte minuni pe care deja le stii. Examenul a fost colocviu (10 grile)...toata lumea a luat 10.
Limba straina (engleza/germana/franceza) - eu am fost la engleza. Cei care aveau un certificat recunoscut precum Cambridge, Toefl etc. nu mai dadeau colocviul de la sfarsitul anului.

Semestrul II: Drept Civil, Drept Administrativ, Institutii politice, Doctrine juridice, Filosofie/Sociologie
Drept civil: Cantitate: 260 pagini in cartea profesorului Boroi.
Drept administrativ: Inveti despre ierarhizarea administratiei publice: (presedinte, guvern etc..) Cea mai scurta carte este a profesoarei Dana Tofan-360 de pagini, apoi a profesoarei Verginia Vedinas - 460 de pagini. Nu-ti mai spun de tratatul domnului prof. Iorgovan care e in 2 volume - in jur de 600 pagini/volum. Poate te-am speriat, dar studentii invata din caietul de seminar care are doar 300 de pagini caiet A5, dar cuprinde si exercitii si spete.
Institutii politice: Se face cu profesorul de drept constitutional. Intr-un fel, pot spune ca se prelungeste teroarea de la constitutional...Inveti despre notiunea de putere in diverse conceptii - J. J. Rousseau, Montesquieu, J. Locke. Mai inveti despre partide politice (care in teorie sunt impartite, dar in realitate ne-au zis ca nu respecta orientarea) si la examen mai primesti si niste decizii (in mare e vorba despre cazuri importante care s-au judecat la curte si tu trebuie sa stii: motivele celui care a sesizat curtea, considerentele curtii pentru fiecare motiv in parte si solutia curtii+motivarea). Ne-a zis ca materia e si mai grea in comparatie cu cea de pe primul semestru. Iti dai seama ca majoritatea au restante ori la Dr constitutional, ori la institutii politice. In schimb, nu ai problema la reclasificare buget/taxa pentru ca se face dupa incheierea restantelor si a maririlor. Cantitate:  273 pagini scris la fel super mic.
Doctrine juridice: aici inveti tot din curs... Carticica e foarte subtire in jur de 100 de pagini. Inveti despre drept si justitie in antichitate (in diverse conceptii: Platon, Aristotel, Cicero), apoi rolul crestinismului in formarea dreptului modern (inveti chestii despre doctrina juridica a sf. Augustin), apoi laicizarea dreptului (si aici iarasi conceptii: J Locke, Thomas Hobbes, JJ Rousseau,  Hugo Grotius, Kant si multi altii). Materia asta e filosofie combinata cu religie combinata cu drept. Asta e materia predata de profesoara de TGD, deci si la asta trebuie sa ai o rabdare de fier.
Sociologie juridica/Filosofie - Eu am ales sociologie pentru ca e mai usoara...Aici studiezi fenomenele sociale. Oricum si aici inveti curente si scoli de gandire in sociologie (la urma urmei tot filosofie e, dar ma gandesc ca daca alegeam filosofie era si mai greu). Spre exemplu studiezi teoria contractualista si aici iar ai opinii: JJ Rousseu, Spinoza, teorii individualiste, curentul integralist etc.

Inca o observatie: seminarele de civil si administrativ se fac cu cate 2 grupe deodata, aproximativ 90 de oameni->zgomot mare si nu isi pot exprima toti parerile. La drept roman,TGD si doctrine facem cate o grupa de 45. La roman, in functie de seminarist te asculta sau iti pune intrebari. Eu am picat intr-o grupa in care seminarista ne asculta de forma: "povesteste despre subiectul x". Si tu ii spuneai tot ce stiai  Nu sunt de acord cu acest tip de verificare. Spre exemplu, la un moment dat, o tipa s-a oprit din turuit si i-a zis seminaristei:" Va rog frumos, ma ajutati cu o intrebare ca nu stiu ce sa mai zic...". Si a "ajutat-o" cu urmatoarea intrebare: "Daca ai avea acest subiect la examen, ce ai scrie?". Preferam sa ne puna intrebari din lectie sa vada ce am inteles. Seminaristul de la grupa pereche asa procedeaza chiar daca uneori divagheaza si el, dar oricum pare ca lectia e mai dinamica. Dupa cum am precizat, depinde de noroc.  

Primul an e cel mai greu pentru ca inveti notiunile fundamentale. De fapt, inveti baza, ca si cum ai invata o limba. Dupa exemplele de mai sus, acum poti sa-ti dai si tu seama ca inveti doar teorii si iti este utila doar o capacitate ridicata de sinteza si o memorie buna. De ce ti-am zis ca sunt putin dezamagit? Speram intr-o aplicabilitate mai mare a teoriilor invatate. In primul an nu o sa gasesti asa ceva. Poti discuta mai liber pe la seminarul de doctrine juridice, dar constientizezi ca trebuie sa citesti mult si sa cunosti filozofiile diversilor autori pentru a putea discuta in contradictoriu cu profesorul si pentru a aduce argumente solide diverselor afirmatii/pareri pe care le exprimi. Sper ca acum intelegi de ce le-am recomandat tuturor sa se gandeasca foarte bine la decizia pe care o vor lua. (voi stiti la urma urmei daca va place filosofia, lb. romana, care sunt punctele voastre forte si daca aveti rabdarea necesara sa invatati). Ca sa-ti zic si frustrarea mea: sunt ofticat ca in unele chestii dreptul nu e unitar. Profesori din aceeasi institutie, in cazul de fata Universitatea Bucuresti nu sunt de acord in privinta aceluiasi subiect. Sa nu mai vorbesc de scoli de drept diferite (Cluj). Dar acele probleme controversate nu ni le dau la examen...dar ma gandesc ca o sa ajungem sa dam in practica noastra si peste acele lucruri...Asta e deocamdata...

Mai am eu o problema, dar asta poate tine de noroc. Mie imi place sa socializez cu lumea, de aceea am si ales aceasta facultate. Problema e ca atmosfera e glaciala. Spre exemplu o colega de-a mea a venit in vizita la cursuri. Se plangea ca la ea la facultate e "naspa" din cauza ca nu se cunosteau colegii intre ei. Dupa ce a stat o zi la mine la cursuri, mi-a marturisit ca la mine e "si mai naspa". Ideea e ca suntem oarecum pe categorii: cei bogati (fii/fiice de avocati, judecatori, procurori), tocilarii si cei normali. Cei bogati nu se coboara la nivelul celorlalti, au grupul lor, tocilarii sunt in lumea lor si cei normali dispar dupa cursuri foarte repede ca nici nu-ti dai seama ca nu mai vor sa aiba de-a face cu fitosii si cu tocilarii. Ce sa zic, ma asteptam sa fie  o atmosfera mai calduroasa si sa formam un colectiv... In plus profesorii par tot timpul frustrati, necajiti, morocanosi. (in afara de profesorul de civil-Boroi care e super simpatic si profesorul de drept roman-Oancea si un seminarist de TGD). Uneori ma gandesc ca nu vreau sa ajung asa. Gandeste-te bine daca vrei sa intrii intr-o astfel de lume. Problema asta e pur subiectiva. Recunosc ca am intalnit si persoane de treaba (dupa calculele mele cam 6 persoane cu care puteai comunica :D)

Imi pare rau ca am ajuns la un post atat de lung, sper ca nu te-am plictisit prea tare si ca informatiile pe care ti le-am oferit te vor ajuta in luarea deciziei. Ti-am scris atat de mult pentru ca eram necajit la un moment dat ca eu nu am avut pe cineva care sa-mi zica de toate aceste detalii.

Sper ca ti-am fost de folos! Nu ezita sa intrebi daca ai si alte nelamuriri!
Multa bafta!

P.S. Acum mi-am dat seama ca s-ar putea sa fi scris filosofie si cu s si cu z. Am verificat si termenul e acceptat in ambele forme de DOOM 2.

#106
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Mersi din suflet, iti apreciez rabdarea! Si nu, nu m-ai plictisit deloc. Chiar aveam nevoie de cateva detalii(sunt sigura ca voi avea nevoie de sfaturile tale), sa stiu unde ajung si ce o sa fac si chiar nu am cunostinte care sa fi dat la drept. Au fost cativa care au incercat, dar li s-a parut dificil si au renuntat sa mai dea.

Ce pot sa spun, din cate mi-ai spus tu, nu e deloc mai rau decat ma asteptam. Materiile mi se par foarte ok, interesante chiar, cred ca ma vor captiva din prima. Nici nu mi se pare foarte mult de invatat, cred ca daca iti place materia si inveti pe tot parcursul anului scolar, n-ai de ce sa-ti faci probleme la examene...sper sa gandesc la fel si cand voi ajunge in fata situatiei :D
Profesorii, am inteles ca asa sunt cam toti, nu numai cei de la drept. Am un prieten la Litere care mi-a spus ca-l termina psihic toate ironiile, mofturile, figurile si pretentiile profesorilor.
Cat despre colegi, sunt obisnuita. In liceul meu sunt diferente(sociale si intelectuale) enorme intre elevi si nu prea vezi grupuri mai numeroase de 5, 6 elevi. Eu una nu consider ca astea sunt probleme atat de grave incat sa ma determine sa-mi schimb aspiratiile, adica as putea sa le ignor fara probleme si sa-mi vad de treaba.

Eu sper ca vei deveni mai optimist in ceea ce priveste facultatea, gandeste-te ca se merita sa termini dreptul la UB(oricat de greu iti pare acum), decat sa termini spiru haret sau mai stiu eu ce alta facultate privata prin care treci ca gasca prin apa.

Inca ceva: spuneai ca trebuie sa cunosti filozofiile unor anume autori. La care anume te referi? Ca sa am ce citi in vacanta de vara :D
Si mi-ar fi permis sa asist la vreun curs? Si la care se merita?

Prin urmare, sunt ferm convinsa ca acolo mi-e locul, ramane doar sa intru. App, cat ai luat la bac la economie? Si cate din cele 40 grile de economie ai stiut la admitere? Ca sa-mi fac o idee de ce sanse am sau n-am.

Mersi din nou si slava tie ca existi :))

#107
alekay

alekay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.04.2011
Cu multa placere!

Chiar m-ai binedispus cu ultima remarca! :))  :worthy:  :thumbup:

Acum sa trecem la lucrurile serioase. Avand in vedeere ca urmeaza sa dai la drept, sper ca imi permiti sa ma "iau putin" de tine si sa nu te superi pe mine prea tare, dar verbul "a merita" nu este reflexiv. Poti folosi cu incredere "merita". Gata, am zis-o! :D Daca vezi prin posturile mele greseli, chiar te rog sa-mi atragi atentia pentru ca toti suntem predispusi greselii si astfel imi acorzi sansa de a ma indrepta.

In legatura cu lecturile:

Contractul social - J.J. Rousseau
Principele - Niccolo Machiavelli
Despre spiritul legii - Montesquieu

Lecturi ce ne-au fost recomandate pentru dr. constitutional si institutii politice:
O scurta istorie a Germaniei - Mary Fulbrook
Istoria ilustrata a Angliei - G.M. Trevelyan
Istoria Frantei - Jacques Madaule

Ne-au mai recomandat vreo 3 opere scrise de profesorul de curs, dar cred ca-si facea reclama, nu stiu daca sunt utile. Daca vrei, iti pot da numele lucrarilor.

Vezi ca sunt la depozitul de carte (Gara de nord si langa AFI Cotroceni) tot felul de carti de filosofie. E bine sa-ti iei carti in care ti se explica filosofia, apoi sa citesti opera, altfel nu prea intelegi. Ia-o usor de la inceputuri cu Platon, Aristotel si apoi, daca vrei treci la chestii mai grele precum Kant, Schopenhauer. O colega de-a mea si-a cumparat o carte destul de groasa (nu mai stiu exact cum se numea, o sa ma informez) in care erau explicate diverse filosofii.

La cursuri, sigur ca poti asista. Nu te intreaba nimeni cand intrii in facultate, profesorii nici nu-i prea cunosc pe studentii din primul an, deci nu o sa te dea nimeni afara din facultate. In plus la cursuri sunt peste 100 de persoane (la boroi e amfiteatrul plin) asa ca te pierzi printre studenti. Cursuri la care merita sa mergi:

Drept civil - mergi la seria 2, la profesorul Boroi (sigur o sa-ti placa)
Drept administrativ - mergi tot la seria 2 (sau 1) pentru ca fac intr-un amfiteatru mai mare, la prof Verginia Vedinas
Institutii politice - e printre cele mai grele materii, asa ca iti recomand sa mergi sa vezi cum e.
Doctrine juridice - daca vrei sa vezi cum e, despre ce se discuta...daca te intereseaza diversele conceptii ale diversilor autori.
Dupa cum vezi e materia de pe semestru II pentru ca semestru I s-a incheiat. Aici gasesti orarul de pe semestrul II - Orarul anului I -semestrul II

Daca vrei sa afli mai multe despre materia din semestrul I (si II) atunci da-mi un mesaj cu o adresa de-a ta si iti pot trimite primele cursuri ca am cateva in format digital, niste decizii, chestii mai importante ca sa-ti faci o parere.

In legatura cu examenul, eu nu am dat economie la bac. La admitere am facut o greseala enorma. Am facut economia in 30 de minute, iar restul timpului l-am alocat pentru gramatica. In plus, la urma nu am mai verificat economia pentru ca mi se parea banala si consideram ca era o pierdere de vreme. Am gresit vreo 8 grile, cand de obicei la teste greseam maxim 2-3. M-am ofticat puternic. Asa ca, verifica indiferent cat de banale ti se par si indiferent cat de sigura esti pe tine.

Nu mi-am pierdut optimismul in ceea ce priveste facultatea. Sa zicem ca mi-am pierdut din entuziasm. La inceput eram hiper-entuziasmat ca am intrat, acum mi s-a mai taiat din avantul acela revolutionar. Asa ca, asteapta-te la ce e mai rau, ca sa poti spera ca-ti va fi mai bine (sau sa vezi cat de bine este...) :))

Te-am salutat!

#108
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Stai linistit, mersi pt observatie ;) Si ca tot vorbeam de lucruri serioase, vezi ca la pers a 2-a, sg, verbul 'a intra' e 'intri' cu un sg i, nu cu 2   :D  Daca nu-ti e cu suparare, monsieur  :D

Mersi si pt titlurile cartilor, cum scap de admitere, cum le citesc. Cat despre filosofie, Platon si Freud sunt my best friends, nu m-as fi gandit vreodata ca voi avea nevoie de ei la drept.

Daca ai rezolvat 30 la economie, inseamna ca la gramatica ai depasit 40, ceea ce mi se pare grozav. Eu ma tem de romana, m-am apucat tarziu de meditatie, motiv pt care fac cu 2 profi, ca sa recuperez, dar parca tot nu-s multumita de mine. Adica din 40(cele de morfosintaxa) rezolv maxim 30(dintre care cateva nimerite) si consider ca e putin. Profa a zis ca o sa tot lucrez iar si iar subiectele care s-au dat, dar pana nu fac 40 din 40, nu bag mana-n foc c-o sa intru la buget (neaparat, am si eu demnitatea mea :)) ).  Apoi ar mai fi si bacul, care necesita si asta destul de mult timp, timp pe care l-as putea aloca pt admitere si probabil ar fi mai avantajos asa, insa vreau nota onorabila(peste 9) si la bac. Ce sa zic, ori e chiar greu sa le faci fata cu brio ambelor examene, ori sunt eu paranoica si ma stresez aiurea. Chiar...pt bac cand te-ai apucat de invatat? La economie fac variantele ireprosabil, ma astept la o nota de peste 9 50; la romana, merge - sa zicem ca peste 8. Dar la istorie...vai de capul meu, sunt ingrozita  :confuzzled:  

Seara faina!

 alekay, on 2nd May 2011, 19:59, said:

Asa ca, asteapta-te la ce e mai rau, ca sa poti spera ca-ti va fi mai bine (sau sa vezi cat de bine este...) :))

Mi-e imposibil, numai la drept ma gandesc. N-am nicio alta alternativa, desi sunt sigura ca as putea sa intru la mai multe facultati, cu economia sau pe baza de dosar. Insa, daca drept nu e, pai nimic nu e :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate