Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Facultatea de Drept UB

- - - - -
  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#1
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Sunt anu' I la Facultatea de Drept... Am dat fiindca imi place, si cred ca am inclinatie spre asa ceva. Am fost foarte fericit ca am intrat la buget, da' se pare ca mai greu e sa gasesti un loc unde sa stai, ca de camin nu poate fi vorba, fiindca nu sunt destule locuri la Drept... Deci, caut garsoniera, sper sa ma combin cu vreun baiat de pe acolo (apropo, dak e cineva care invata la drept, si nu are unde sa stea sa zica)  :P Si, sunt si eu curios cam ce materii sunt in primul semestru'. Sper k exista pe forum studenti de la Drept UB, dak nu... declar topicul inchis  :D

#2
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Salut ! Si eu am intrat la Drept specializarea Drept din Galati. Mai jos itzi pot oferi materiile care se fac in primul an ... Sper ca ti-am fost putin de ajutor ...

Disciplina
Drept constitutional
Drept roman
Economie politica
Teoria generala a dreptului
Educatie fizica
Filosofie
Limba engleza
Drept administrativ
Drept civil
Institutii politice
Istoria dreptului romanesc
Educatie fizica
Limba engleza
Logica juridica
Sociologie juridica

              Noroc !

#3
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Sper sa fie impartite egal pe semestre  :P

#4
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Lojic ca sunt impartite pe semestre ! Altfel ies devreme la pensie  :D

#5
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Nimeni nu e de la Drept ? Nu neaparat din Bucuresti ... Macar sa mai aflam si noi ce ne asteapta.

Edited by dau, 24 September 2006 - 22:30.


#6
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Ai grijă la Drept Roman (pe primu') și la ISDR (pe al doilea)...

Baftă,
O persoană binevoitoare dintr-un an mai mare ;)

#7
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Mersi mult inside_spy! Mai asteptam pareri si sfaturi ...

#8
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Nu prea se inghesuie lumea la topic.. desi sunt o groaza de studenti la UB. Cred ca n-au timp de calculatoare si internet, cred ca invata lumea.  :D

#9
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

View Postinside_spy, on Sep 25 2006, 08:51, said:

Ai grijă la Drept Roman (pe primu') și la ISDR (pe al doilea)...

Baftă,
O persoană binevoitoare dintr-un an mai mare ;)
Eh, depinde cu cine face aceste doua minunate materii.
Grija ar fi pe civil, ca de acolo incepe toata treaba. A, si daca reusesti sa nu adormi la curs la TGD ai un premiu...

#10
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Iti multumesc si tie Morticia pt sfaturi. Haideti "aparatori si legii" ! Postati pe topicul asta ca suntem si noi curiosi ce se intampla pe la Drept  :D O intrebare am: pe la cursurile de Medicina Legala ce se intampla? Cumva se fac ore si pe la vreo morga ? Intreb si eu asa  :D  Tin sa precizez ca eu nu sunt la Drept in Buc, sunt in Galati. Dar tot aceleasi cursuri sunt.

#11
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Am si eu o nelamurire... La noi la UB, e o chestie cu credite, adica la sfarsitul anului trebuie sa acumulezi credite ca sa te califici in anul urmator pe locurile de la buget. Stie cineva cum sta treaba?

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostPadr_com, on Sep 26 2006, 19:08, said:

Am si eu o nelamurire... La noi la UB, e o chestie cu credite, adica la sfarsitul anului trebuie sa acumulezi credite ca sa te califici in anul urmator pe locurile de la buget. Stie cineva cum sta treaba?

În anii trecuți studentul intrat la buget rămânea acolo tot timpul, acum pesemne că s-au mai schimbat lucrurile... Ideea e să strângi cel puțin jumătate din creditele anului precedent pentru a te "califica" în anul următor...

Exemplu: dacă în anul 1 totalul creditelor examenelor tale însumează, să zicem, 60 de credite, trebuie să aduni minimum 30 de credite pentru a trece în anul 2, suma făcându-se la finalul sesiunii de restanțe din septembrie!

Sper că ți-am fost de real folos...

Greets!

#13
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

View Postdau, on Sep 25 2006, 20:24, said:

Iti multumesc si tie Morticia pt sfaturi. Haideti "aparatori si legii" ! Postati pe topicul asta ca suntem si noi curiosi ce se intampla pe la Drept  :D O intrebare am: pe la cursurile de Medicina Legala ce se intampla? Cumva se fac ore si pe la vreo morga ? Intreb si eu asa  :D  Tin sa precizez ca eu nu sunt la Drept in Buc, sunt in Galati. Dar tot aceleasi cursuri sunt.
Pai la UB medicina legala se facea in anul 4, era optionala cu ... ceva, nu imi mai amintesc si da, s-a mers un pic si pe la IML. Dar astea-s asa, cum sa zic, bonusuri. In esenta dreptul poate fi o facultate foarte plictisitoare, unde trebuie sa inveti destul de mult la principalele materii. BIne, in anul I nu prea ai la ce sa te agiti, e parfum,  in afara de TGD (asta ca sa intelegi in mare cum sta treaba) si la civil. Cand oi ajunge la proceduri, abia atunci te poti da linistit cu capul de pereti.
Bine, la UB mai erau chestii gen romanul sau chiar si constitutionalul unde puteai sa prinzi prof in toana proasta si sa vezi tu ce e aia depunctare asa, pe fata, dar si examene lejere gen economie (unde "pe vremea mea" se copia in draci) si alte tampenii de genul. La voi nu stiu.

#14
yummy_lollipop

yummy_lollipop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2006
poate mai posteaza cineva cate ceva despre cursul de drept roman pt ca eu sunt ingrozita...si eu sunt tot in anul intai si am auzit ca pica cam 80% din studenti molcut...azi am avut primul seminar si am auzit ca si asistentul ii seamana si ca taie si spanzura :death: ...ne-a si spus cum sa invatam, ad literam:((((...chiar e posibil inveti cuvant cu cuvant atata materie...daca as stii macar ca cineva a reusit as fi fericita sa stiu macar ca am o sansa.

#15
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Oricum aistentu' ala nu-si vede lungul nasului. Nu trebuie sa inveti cuvant cu cuvant k nu in asta consta insusirea materiei. Important este ca in anul intai sa ne insusim termenii juridici, si sa-i folosim adecvat. Romanul este o materie grea, dar dak inveti nu cred k o sa ai probleme.

#16
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
Hop si eu, aparator al legii :P
  Am citit discutiile voastre si vreau sa va spun ca anul I este un soc pentru toata lumea...asta pana ajungi sa te familiarizezi cu termenii si expresiile latinesti  :death:
  Despre dl Molcut, ce sa va spun? Pazea, fratilor, ca omu` e de belea :cursing: ( si o sa mai dati de unul, pe numele sau Dan Drosu Saguna) La cursurile dansului era liniste deplina, nimeni nu misca, nimeni nu respira ci doar scriam si scriam si scriam......minimum 10 pagini/curs. La seminarii era ca la clasa I, spuneai lectia , pt ca erai ascultat...de aici au rezultat multe absente :P La examen vi se vor da  subiectele care  trebuiesc invatate bine, te mai chinui sa inveti una-doua in latina si gata...la fel si la ISDR.
  In al doilea rand, temelia se construieste prin TGD si Dr Civil-persoanele. Aici este musai de invatat, pentru ca te lovesti tot timpul de aceste "generalitati", care mai tarziu se vor transforma in alte cosmaruri pe nume "proceduri" :deadtongue:

Sper ca nu v-am speriat prea tare :notangel:

Edited by sonya, 13 October 2006 - 19:16.


#17
maryybella2003

maryybella2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2006
are cineva putin timp la dispozitie sa vorbeasca cu mine despre facultatea de drept ? ca eu nu cunosc pe nimeni din interior si as vrea sa dau aici pentru ca zic ca imi place( ceea ce este aproape imposibil caci nu iti poate placea ceva despre care nu stii nimic)
teoria de pe net am citit-o si rascitit-o
voiam sa vorbesc cu un student la drept mai pe larg sa imi fac si eu o idee....ca nu mai vreau sa ma bag undeva fara sa stiu in ce ma bag( mi-a ajuns cu liceul)
deci...vrea cineva sa faca o fapta buna cu gandul la sarbatorile care vor veni? doar putin timp cer..... va rooog...

#18
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
Ask me. Nu am terminat la stat, dar profesorii si materiile sunt cam aceleasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate