Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Stažii epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2909 replies to this topic

#2035
ramonfresa

ramonfresa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.08.2015
orice "taran adevarat" poate sa-ti spuna cum se face aerisirea ! ...
bacteriile si ciupercille termofile, care descompun materia organica, au nevioe de azot si carbon ! ... in raport de 35:1, in favoarea carbonului ! ...
oamenii au foarte putin carbon in excremente ! ... de aceea trebuie adaugat ! ...
in lumea vegetala carbon insemna, hartie, carton, paie, frunze uscate, rumegius, coaja de copac
lemne maruntite etc ! ...
mirosurile grele de sulf sau amoniac, insemna descompunerea partiala si anaeroba a excrementelor ! ...

Edited by ramonfresa, 02 August 2015 - 14:49.


#2036
ramonfresa

ramonfresa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.08.2015
Va aduceti aminte de WC-urile rurale, din lemn, construite  pe picioare
de lemn de 20-30 cm, unde se folosea hartie de ziar "din belsug" ? ...
este fosa septica perfecta ! ... ciu aerisire si "ingrediente" perfecte ! ...

Edited by ramonfresa, 02 August 2015 - 15:15.


#2037
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 altnume, on 02 august 2015 - 14:09, said:

Da, numai ca asa cum e figurat acolo, singura aerisire e amplasata chiar linga locuinta, la 10 metri fata de fosa; e numai o problema de sustinere a tevii verticale (aprox. 4m inaltime pentru a ajunge deasupra acoperisului)? Nu era mai potrivit o astfel de teava chiar langa fosa (poate nu la fel de inalta)?

Nu prea, ca daca bate vantul iti poate duce duhoarea catre casa ta sau vecini (si mai rau). Daca n-ai montat inca fosa, gaseste-i loc undeva langa casa iar teava o tragi intai orizontal prin pamant apoi vertical. Restul il face ventilatorul din varf, in plus acolo curentii sunt mai puernici si imprastie rapid parfumul de tuberoze.

 ramonfresa, on 02 august 2015 - 14:39, said:

orice "taran adevarat" poate sa-ti spuna cum se face aerisirea ! ...
bacteriile si ciupercille termofile, care descompun materia organica, au nevioe de azot si carbon ! ... in raport de 35:1, in favoarea carbonului ! ...
oamenii au foarte putin carbon in excremente ! ... de aceea trebuie adaugat ! ...
in lumea vegetala carbon insemna, hartie, carton, paie, frunze uscate, rumegius, coaja de copac
lemne maruntite etc ! ...
mirosurile grele de sulf sau amoniac, insemna descompunerea partiala si anaeroba a excrementelor ! ...

Corect, dar aici nu se poate aplica, doar n-o sa stai la 2 zile sa versi roaba cu rumegus in fosa.. in plus, daca o deschizi adio fermentare anaeroba, o infunzi si se duce totul de rapa.

 ramonfresa, on 02 august 2015 - 15:13, said:

Va aduceti aminte de WC-urile rurale, din lemn, construite  pe picioare
de lemn de 20-30 cm, unde se folosea hartie de ziar "din belsug" ? ...
este fosa septica perfecta ! ... ciu aerisire si "ingrediente" perfecte ! ...
Iarasi corect... insa colegul vrea totusi veceu in casa cu fosa septica, nu cred ca vrea sa-i inghete cu..l iarna la -20 grade la latrina din fundu' curtii...Posted Image

#2038
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 crouchot, on 02 august 2015 - 16:11, said:

Nu prea, ca daca bate vantul iti poate duce duhoarea catre casa ta sau vecini (si mai rau). Daca n-ai montat inca fosa, gaseste-i loc undeva langa casa iar teava o tragi intai orizontal prin pamant apoi vertical. Restul il face ventilatorul din varf, in plus acolo curentii sunt mai puernici si imprastie rapid parfumul de tuberoze.
Deci, daca aceeasi conducta verticala cu acelasi filtru si ventilator, o montez langa fosa si nu langa casa, care e problema?

Edited by altnume, 02 August 2015 - 16:54.


#2039
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Problema e ca o sa miroase nasol rau.. Trebuie sa vii cu o teava pe peretele casei pe afara sau pe interior(si faci gheu din rigips) pana la acoperis. Eu asa am facut. Pe interior. Aerisirea trebuie facuta cat mai sus posibil.

#2040
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 altnume, on 02 august 2015 - 16:53, said:

Deci, daca aceeasi conducta verticala cu acelasi filtru si ventilator, o montez langa fosa si nu langa casa, care e problema?

Pai, nu-i nici o problema, doar ca trebuie sa fixezi teava cumva, sa nu cada. Daca are 4-5 m inaltime, trebuie sa-i faci un schelet din teava, de ex., care ar arata inestetic in curte. Asa, daca fosa e deja construita, tragi doar d teava orizontala ingropata si te ridici pe peretele casei, cum sugera colegul mai sus.

#2041
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Am o fosa  septica  pe care  o folosesc .Momentan deversez  din fosa intr-o groapa de 25 *60*60 cm Din aprilie  de cand o folosesc aceasta groapa a inghitit cam 10 mc de apa pe luna si nu s-a umplut.In balta din groapa de cateva zile  s-a aclimatizat o broscuta.
Literatura romaneasca pentru wetland nu am gasit.
Am gasit aici un calculator
http://www.dpi.nsw.g...-web-calculator
O schema pentru constructie
https://engineering....image09_05b.jpg
In conditiile climatice din Romania oare ar functiona?

#2042
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Avantaje wetland:
-constructie simpla in comparatie cu drenul;
-excavatiile sunt mai reduse ca la dren,cei cu teren in panta sunt avantajati;
-apa gri nu intra in contact cu solul ,cei cu panza freatica sus ar avea o solutie.

Nu am calculat pretul elementelor dren-wetland.

Am deschis un nou topic deoarece problema este pentru dezbatere mai larga ,avand in vedere ca in Romania wetlandul este inexistent  si in topicul  de care apartine discutia s-ar dilua .

#2043
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Si eu am in plan un wetland combinat cu o "balta" mai jos, din care surplusul de apa curge prin gradina. Am terenul in panta si prin asta voi face si o terasare.
Eu merg pe varianta Horizontal Subsurface flow, (ceva asemanator cu poza ta ) http://www.slideshar...tructed-wetland un  link care explica si mai sunt documente tehnice dar pentru wetland la nivel mare. La nivel de locuinta nu am gasit.

Daca ai deschis topic, da un link ca nu gasesc :D

#2044
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Topicul deschis de mine era  Wetland sau dren? ,un moderator l-a desfiintat.

#2045
ramonfresa

ramonfresa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.08.2015
lumea mai nou, se kaka in limbi straine ! ... :)

#2046
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'ramonfresa', oameni au nevoie să se asigure că pot defeca în condiții bune, umane, nu de ev mediu timpuriu

Fecalele trebuie ținute în locuri special amenajate, urina la fel, altfel vin molimele distrugătoare

#2047
guzudaniel

guzudaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2011
Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Dupa mai multe zile petrecute pe forum am ajuns la concluzia ca imi trebuie o fosa/statie de epurare verticala, ocupa mai putin spatiu si este mai eficienta; imi trebuie una de 4-6 persoane intrucat la casa o sa stea momentan mama cu tata si in weekend si eu cu familia adica 6 toti pe weekend.

Am les ca model statie epurare gv6 cu kit instalare care ajunge la 3800 lei. Motivul este ca in fata casei unde vine montata statia, cam la 20-25 m de statie am fantana din care alimentez momentan casa cu apa.  Apa care iese din statie as vrea sa o dau in sant pe marginea drumului pe unde mai curge si apa din cand in cand,

Intrebarea este. O sa am probleme cu mediul? Este curata apa care iese din statie? Sa pun furtun de dren ? este suficienta distanta pana la fantana?

Apa in fantana este la 8 m.

Multumesc de sfaturi si ajutor.

#2048
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Recent am fost solicitat tocmai in privința asta ca si expertiza intr-o solicitare. Un vecin amabil a avut mica plangere pe respectivul reclamat cum ca nu intruneste normele de calitate a apei epurate. In concluzie cum de mai bine de 2 ani firma din care fac parte (dupa cum am mai  mentionat firma respectiva nu se ocupa de vanzarea foselor si statiilor de epurare pentru utilizatori casnici, asta sa nu se mai faca acuze ca favorizez sau promovez) a dobandit statutul de expertiza in domeniul calitatii apelor tratate a fost solicitata in calitate de expert pentru evaluare, iar la momentul inspectiei am fost intampinati cu o serie de documente pentru o statie exact ca si ceea ce intentionezi sa o folosesti si tu, desi in mod normal documentel ar trebuii sa fie suficiente in cazul respectiv fiind vorba de reclamatie a trebuit sa luam probe din apa deversata.. in concluzie rezultatele au fost incadrate in cote ... chiar inca erau bine de tot .. asadar respectivele statii chiar sunt ceea ce promit. Si ca o nota de subsol recent a fost o problema asemantoare in zona Cluj la lacul Tarnita.. unde au fost verificate aproape toate deversarile in lac si din cate am aflat majoritatea care au trecut si primit aprobari au fost sisteme tip GV. Despre asta trebuie sa fie si ceva stiri mediatizate ca a fost chiar o alerta generala la mediu pe tema asta

#2049
guzudaniel

guzudaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2011

 ergovlad, on 29 august 2015 - 12:22, said:

Recent am fost solicitat tocmai in privința asta ca si expertiza intr-o solicitare. Un vecin amabil a avut mica plangere pe respectivul reclamat cum ca nu intruneste normele de calitate a apei epurate. In concluzie cum de mai bine de 2 ani firma din care fac parte (dupa cum am mai  mentionat firma respectiva nu se ocupa de vanzarea foselor si statiilor de epurare pentru utilizatori casnici, asta sa nu se mai faca acuze ca favorizez sau promovez) a dobandit statutul de expertiza in domeniul calitatii apelor tratate a fost solicitata in calitate de expert pentru evaluare, iar la momentul inspectiei am fost intampinati cu o serie de documente pentru o statie exact ca si ceea ce intentionezi sa o folosesti si tu, desi in mod normal documentel ar trebuii sa fie suficiente in cazul respectiv fiind vorba de reclamatie a trebuit sa luam probe din apa deversata.. in concluzie rezultatele au fost incadrate in cote ... chiar inca erau bine de tot .. asadar respectivele statii chiar sunt ceea ce promit. Si ca o nota de subsol recent a fost o problema asemantoare in zona Cluj la lacul Tarnita.. unde au fost verificate aproape toate deversarile in lac si din cate am aflat majoritatea care au trecut si primit aprobari au fost sisteme tip GV. Despre asta trebuie sa fie si ceva stiri mediatizate ca a fost chiar o alerta generala la mediu pe tema asta


Multumesc frumos de raspuns.

O alta intrebare ar fi : Apa care iese din statie se poate folosii la udat gradina livada ...?

Sti cumva care sunt costurile de intretinere cu aceasta statie? Care este fiabilitatea ei? piese de schimb se gasesc greu (suflante diuze sau ce se poate strica)


Multumesc de ajutor

#2050
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
Daca rezultate tale vor iesi ca si cele vazute de mine cu siguranta o poti folosi in sistem de irigat. Evantual poti face un sistem cu picurator daca ai livada ca si componente cu siguranta gasesti cam orice ai avea nevoie sa o faci sa mearga daca cumva ti se strica. In mod normal girma de la care o cumperi poate oferii si componente la cerere pentru inlocuire.. dar cu siguranta vre-o2 ani nu va gii cazul pt ca ar trebuii sa ai garanție

Edited by ergovlad, 30 August 2015 - 17:05.


#2051
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Va salut!
Are cineva instalata statie de epurare C&O Leader (fosa.ro)?
.Din ce am citit pe forum cele de la rotary nu sunt foarte laudate. Nici astea nu arata prea bine ...de fapt.
Altele produse in romania la pret acceptabil nu am gasit (am o oferta de la rewatec de 4000 euro +tva- si mi se pare exagerat de scump)

Edited by mushudog, 16 September 2015 - 22:08.


#2052
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

 mushudog, on 16 septembrie 2015 - 22:01, said:

Va salut!
Are cineva instalata statie de epurare C&O Leader (fosa.ro)?
.Din ce am citit pe forum cele de la rotary nu sunt foarte laudate. Nici astea nu arata prea bine ...de fapt.
Altele produse in romania la pret acceptabil nu am gasit (am o oferta de la rewatec de 4000 euro +tva- si mi se pare exagerat de scump)
Cunosc foarte bine acele stati de epurare, eu iti spun sa nu te incurci cu cei de la C&O Leader, o sa ai numai probleme, totul este o gluma cu computerul care controleaza si asista statia de epurare, de fapt este un releu progamabil care actioneaza 4 electrovalve de masina de spalat modificare artizanal ptr furtun de 16mm. deci nu recomand aceasta firma. cauta altceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate