Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Stații epurare, fose septice, ecologice

* * * * * 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2909 răspunsuri în acest subiect

#2071
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.522
  • Înscris: 23.11.2013

 Balamache, on 07 octombrie 2015 - 19:13, said:

intrebari
nr 1. Care este rostul aerisitorului de dren?
nr 2. Daca am doua tuburi de drenaj plecate dintr-un "Y", pun la capatul fiecaruia tub cate un aerisitor?
nr 3. Aceste aerisiri ar veni cam in mijlocul curtii. Pot sa pun drenului o prelungire din teava de pvc pana pe lang gard si acolo sa ma ridic cu aerisitorul?
nr 4. Daca drenul are diametrul de (fi) 110, pot sa pun aerisitorul de (fi) 50cu o reductie?
nr 5. Aerisitorul aceste nu-mi va umple curtea de mirosuri?
Astept si alte pareri. :) Multumesc.

#2072
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
In instructiunile de la fosa mea nu pomeneau de aerisitor asa ca nu am pus. Daca la tine scrie,pune.

Editat de mariovrs, 08 octombrie 2015 - 17:45.


#2073
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006
Am la bunici un teren unde as vrea sa fac in viitorul apropiat o mica casuta. Problema e ca sint novice in tot ceea ce tine de casa si nu stiu ce sa fac cu fosa. As vrea sa o fac din beton , cred ca e mai ieftin, si nu stiu unde sa o pozitionez: terenul e un dreptunghi, casa o voi face undeva aproape de latura mica a dreptunnghiului, iar in capatul celelaltei laturi mici , terenul se termina cu o mica vale si un parau. Unde e mai bine sa pozitionez fosa, si la ce distanta de casa? E buna varianta din beton, sau sint solutii mai economice? Multumesc mult.

#2074
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.444
  • Înscris: 14.02.2011

 sov, on 15 octombrie 2015 - 20:21, said:

... terenul se termina cu o mica vale si un parau. Unde e mai bine sa pozitionez fosa, si la ce distanta de casa? E buna varianta din beton, sau sint solutii mai economice? Multumesc mult.
Sa inteleg, casa este pe zona mai inalta a terenului ? Ai vreun vecin in zona "de vale" ?
Mergi pe o ministatie de epurare montata langa casa (3-5m) cu deversare apei rezultate direct in parau din vale, SAU o fosa septica ecologica cu percolare pe terenul inclinat (sub-pamant).
Daca vei locuit zilnic in casa nu-ti recomand haznaua din beton ... vei vidanja f. des, posibil la 1-2 luni in functie de numarul de persoane.

#2075
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Si daca face "hazna" cu 2-3 camere cu percolare?
Dar tebuie sa iei in calcul hidroizolarea fosei din beton, fundul si peretii laterali.
Intr-o zona asa de frumoasa, e pacat sa nu avem grija de resursele subterane. Si cea mai curata solutie ar fi ministatia de epurare. Dar si celelalte variante facute cu cap, pot fi acceptabile.
Si in final faci un calcul cat te costa pe tine sa executi si cat ar costa sa iei una din "plastic".

#2076
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 24.05.2011
Salut

am si eu o intrebare: de unde stii cand trebuie golita fosa? la ce ar trebui sa ma uit? da, stiu, sunt gurile de vizitare.....dar dupa ce ar trebui sa ma uit sa vad daca se apropie momentul?

#2077
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Exprimare de amator: dupa nivelul namolului din fosa.

#2078
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.350
  • Înscris: 26.02.2006

 panoramic66, on 15 octombrie 2015 - 22:06, said:


Sa inteleg, casa este pe zona mai inalta a terenului ? Ai vreun vecin in zona "de vale" ?
Mergi pe o ministatie de epurare montata langa casa (3-5m) cu deversare apei rezultate direct in parau din vale, SAU o fosa septica ecologica cu percolare pe terenul inclinat (sub-pamant).
Daca vei locuit zilnic in casa nu-ti recomand haznaua din beton ... vei vidanja f. des, posibil la 1-2 luni in functie de numarul de persoane.
Casa nu e pe un teren mai inalt, pur si simplu in capatul terenului e o vale, un pârâu,si apoi iar un deal, nu am nici un vecin in vale.
Stii cumva ce ar fi mai ieftin, o mini statie de epurare sau fosă ecologica?

Editat de sov, 16 octombrie 2015 - 20:39.


#2079
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.444
  • Înscris: 14.02.2011

 sov, on 16 octombrie 2015 - 20:35, said:

... ce ar fi mai ieftin, o mini statie de epurare sau fosă ecologica?
Sistemul de colectare il alegi dupa situatia terenului tau, nu dupa cat de ieftin este.
Daca ai un studiu geotehnic al solului ? posteaza-l aici.

je said:

Mergi pe o ministatie de epurare montata langa casa (3-5m) cu deversare apei rezultate direct in parau din vale, SAU o fosa septica ecologica cu percolare pe terenul inclinat (sub-pamant).
http://forum.softped...0#entry18033153

#2080
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Am un prieten cu o casa in constructie si pt ca el este novice in ale utilizarii calculatorului, m-a rugat sa adresez o intrebare celor cu experienta teoretica si practica in acest domeniu.
Pentru ca a ajuns cu constructia casei in stadiul executiei instalatiilor sanitare/termice, s-a lovit de problema alegerii solutiei de a deversa apa menajera. Casa este situata pe un teren in panta, cu latura de la baza pe marginea unui lac din Mogosoaia, iar panza de apa freatica este destul de sus (la 1 m adancime deja apare apa). Casa evident a construit-o in varful pantei iar teava de canalizare iese din casa in partea din spate a acesteia, fiind cu aprox 1,5 m mai jos decat cota 0 a terenului la drumul de acces.
Ce optiuni are pt canalizare?
Poate opta pentru o fosa septica si cu dren de scurgere ingropat la max 0,7 m in curtea ce da spre lac (spatiu ar avea si l-ar ajuta si caderea gravitationala) sau fosa betonata construita in partea de sus a terenului de unde se poate vidanja usor din drum, dar exista diferenta de nivel fata de locul unde iese din casa teava de canalizare ?
Ar mai fi problema ca accesul in spatele casei cu vreun utilaj nu este posibil deoarece spatiul dintre gard si casa, pe ambele laturi, este cam mic
multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2081
ooroles

ooroles

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 24.05.2011

 tricky_radu, on 16 octombrie 2015 - 12:24, said:

Exprimare de amator: dupa nivelul namolului din fosa.

poti sa detaliezi te rog? asa, ca la prosti :)

#2082
albert-one

albert-one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 31.12.2013
Esec total cu fosele septice, si nu doresc asta la nimeni, probabil ca sunt unicat. Am avut o fosa montata in noiembrie 2012 pana in vara asta de 2015 , marca italiana Telcom, de 6 persoane, noi fiind 2 adulti si 2 copii mici. Dupa cateva luni de la montare, a inceput sa dea pe afara in caminul in care era instalata si a inceput sa-mi inunde curtea. Am vidanjat-o in feb 2013, si am mers mai departe cu ea. A continuat sa dea pe afara, si sa-mi inunde juma de curte. In toamna lui 2013 am vidanjat-o iar, si am intrat in iarna, nu functiona cum trebuie, dadea pe afara. In fine, iesim din iarna si iar o vidanjez. Intre timp incep sa aprofundez problema si aflu ca am campul de drenaj subdimensionat, adica doar 2 segmente de drenaj. In fine, e si vina mea partial, ca in euforia mutarii la casa nu am acordat prea mare importanta fosei, dar pe de alta parte incredintasem cumpararea si montarea ei inginerului care-mi instala centrala cu peleti, domn la care ma uitam ca prostul ca vai ce destept e, si e genial, eram fermecat de incalzirea cu peleti, restul nici nu mai conta. Si domnul inginer si-a cam bagat de fapt picioarele si a dat mai departe executia lucratorilor de la finisaje care erau prin casa, zicandu-le ca eu am zis asa. Aia au facut si eu cum au stiut, dar problemele au aparut, dupa cum am spus deja. Situatia s-a inrautatit, aproape toata curtea de 350 mp a cam stat inundata in 2014, cand a si plouat aproape toate primele 6 luni din an.
Si in vremea asta nevasta m-a tocat non-stop ca din cauza fosei nu putem amenaja curtea. Asa ca am facut pe dracul in patru si am facut rost de bani ca sa rezolv problema. Si in vremea asta m-am documentat la modul serios despre fose septice, aici, cat si pe saituri straine si am inteles in teorie cum trebuie facut, pot sa tin un curs despre asta, despre LE (locuitori echivalenti) si despre ce vreti voi. In vara asta de 2015 am cumparat alta fosa, de 8 persoane, POLITAN, din fibra de sticla, dar varianta mai groasa in carne, care se poate ingropa pna la 1.6 mettri. Am ingropat-o cam la 1.4 metri. A costat cam 4300 ron. Am luat apoi 8 tunele de percolare GRAF, ca se recomanda unul de persoana, dar eu am zis ca sa fie acolo, ca nu  mai vreau probleme, au costat aprox 2200 ron, am cumparat nisip de vreo 400 ron, piatra juma de basculanta, adica nu m-am zgarcit la nimic.
Montarea n-am incredintat-o lu' Dorel, ci la alt inginer, pe care l-am cunoscut tot cu centrala cu peleti la reviziile anuale, e profesor la facultate, om destept. I-am paltit manopera cat a cerut, adica peste o mie de ron. A mai costat si excavatul gropii cam 700 de ron. In final s-a dus aproape la 10.000 de ron cu totul.

Toate bune si frumoase, pana zilele astea cand datorita ploilor abundente, cat si faptului ca prelungirea la tuburile de vizitare a drenului nu a fost mufata cu garnitura de cauciuc au dus la inundarea canalului de dren si a fosei peste nivelul permis. Am chemat azi vidanja, cu greu am gasit-o. Au tras din canalul de dren, apoi au inceput sa traga din primul compartiment al fosei tricamerale. Parca am avut o presimtire, tocmai ce le ziceam la baieti ca nu vreau s-o vidanjeze complet, ca e pericol sa se surpe pamantul peste ea si s-o strice, ca exact asta s-a intamplat. S-a scufundat brusc pamantul sub baiatul care tinea furtunul, si cam juma din fosa s-a prabusit. Omu abia a apucat sa sara in sus din groapa ce se facea sub el.

Sotia mea cand a inteles ce s-a intamplat a facut o reala criza de nervi cateva ore bune. Noi ca noi, dar avem 2 copii de 5 si 8 ani, si nu e chiar asa o gluma sa-i speli la cadita si sa-i pui sa faca pipi la olita acum in prag de iarna. Adica nu am canalizare deloc, si cu putin noroc poate pun alta fosa daca-mi permite vremea, dar daca nu, I am fucked. Dupa ce am investit cam 130.000 de euro intr-o casa noua.

Nu e gluma ce zic, e poveste reala. In comuna Berceni, langa Bucuresti.
Poate casa e intr-un teren usor inundabil, poate studiul geo a fost manarit, poate multe...  Cert e ca am vandut apartamentul+ceva agoniseala ca sa incepem o viata noua si mai buna, Si am dat de dracul, acum in prag de iarna, cu copii si cu o sotie care era deja isterica din cauza unei sefe nebune de la serviciu, care nu vrea s-o mai lase sa lucreze doar in schimbul unu, si drept urmare sotia si-a laut concediu medical, urmand sa-si dea demisia daca nu se poate altfel, ca nu are cine sa mi-i ia de la scoale pe astia micii, ca eu doar ii duc dimineata, dar seara sotia ii culegea.
Aproape ca mi-e rau de suparare.

Inginerul care mi-a montat fosa e plecat din tara, vine marti sa vada care-i treaba, Bineinteles ca mi-a zis deja azi la telefon ca sa sun la firma care mi-a vandut fosa sa cer banii inapoi. Chiar si daca-mi dau aia banii, ce pot sa fac de maine incolo, mai am timp sa instalez alta fosa? Nevasta vrea sa fac hazna, si nu intelege ca e cam problema de facut asa ceva acum, in prag de iarna.
Daca e cineva care se pricepe sa-mi dea o solutie potrivita, si sa vina la fata locului, as fi foarte recunoscator. Suntem o familie care are nevoie de ajutor. Va rog...
PM pt telefonul meu mobil.

Multumesc anticipat!

Editat de albert-one, 29 noiembrie 2015 - 23:16.


#2083
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Am o presimtire ca tocmai ai scris si povestea mea (care inca nu s-a derulat).
De vreo doua saptamani am dat drumul la centrala cu peleti. E toata in pardoseala, automatizata pe 6 zone. Desi inginerul nu a prea priceput ce vreau eu...pana la urma merge aproape cum ar trebui.
Legat de fosa- pe scurt- trag sa ne mutam de craciun in casa noua. Am pus o fosa de la Eco VEea cu doua tuburi de dren (de vreo 15 m fiecare).
Solul e argilos, sta apa in el si se face compact cand e ud. Cu greu am sapat sa bagam fosa (la 1.4 m)- si am pus polistiren peste (cum au zis cei de la Eco Vera). Drenurile as fi vrut sa le fac mai lungi dar ...tubul ce l-am luat s-a rupt si am pus o bucata mai scurta. A venit si ploaia cand se sapa..si au dat si de un mic izvor fix deasupra fosei. S-a surpat si era sa prinda omul acolo. Deci e poveste la indigo. Sper insa sa nu amparte de surprizele tale. Succes totusi!

Desi am o teama ca nu vor functiona drenurile...desi s-a bagat pietris mult . Si noi suntem o familie cu 2 copii de 3 ani.

Editat de mushudog, 29 noiembrie 2015 - 23:41.


#2084
chemada

chemada

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 07.09.2010
Salut,

 albert-one, on 29 noiembrie 2015 - 22:57, said:

Esec total cu fosele septice, si nu doresc asta la nimeni, probabil ca sunt unicat. Am avut o fosa montata in noiembrie 2012 pana in vara asta de 2015 , marca italiana Telcom, de 6 persoane, noi fiind 2 adulti si 2 copii mici. Dupa cateva luni de la montare, a inceput sa dea pe afara in caminul in care era instalata si a inceput sa-mi inunde curtea. Am vidanjat-o in feb 2013, si am mers mai departe cu ea. A continuat sa dea pe afara, si sa-mi inunde juma de curte. In toamna lui 2013 am vidanjat-o iar, si am intrat in iarna, nu functiona cum trebuie, dadea pe afara. In fine, iesim din iarna si iar o vidanjez. Intre timp incep sa aprofundez problema si aflu ca am campul de drenaj subdimensionat, adica doar 2 segmente de drenaj. In fine, e si vina mea partial, ca in euforia mutarii la casa nu am acordat prea mare importanta fosei, dar pe de alta parte incredintasem cumpararea si montarea ei inginerului care-mi instala centrala cu peleti, domn la care ma uitam ca prostul ca vai ce destept e, si e genial, eram fermecat de incalzirea cu peleti, restul nici nu mai conta. Si domnul inginer si-a cam bagat de fapt picioarele si a dat mai departe executia lucratorilor de la finisaje care erau prin casa, zicandu-le ca eu am zis asa. Aia au facut si eu cum au stiut, dar problemele au aparut, dupa cum am spus deja. Situatia s-a inrautatit, aproape toata curtea de 350 mp a cam stat inundata in 2014, cand a si plouat aproape toate primele 6 luni din an.
Si in vremea asta nevasta m-a tocat non-stop ca din cauza fosei nu putem amenaja curtea. Asa ca am facut pe dracul in patru si am facut rost de bani ca sa rezolv problema. Si in vremea asta m-am documentat la modul serios despre fose septice, aici, cat si pe saituri straine si am inteles in teorie cum trebuie facut, pot sa tin un curs despre asta, despre LE (locuitori echivalenti) si despre ce vreti voi. In vara asta de 2015 am cumparat alta fosa, de 8 persoane, POLITAN, din fibra de sticla, dar varianta mai groasa in carne, care se poate ingropa pna la 1.6 mettri. Am ingropat-o cam la 1.4 metri. A costat cam 4300 ron. Am luat apoi 8 tunele de percolare GRAF, ca se recomanda unul de persoana, dar eu am zis ca sa fie acolo, ca nu  mai vreau probleme, au costat aprox 2200 ron, am cumparat nisip de vreo 400 ron, piatra juma de basculanta, adica nu m-am zgarcit la nimic.

... si eu am luat o fosa de la POLITAN (pt 4 persoane) si am ingropat-o la 1.7 metrii dar, pentru a evita tocmai ce ti s-a intamplat tie, am turnat o placa de beton armat de 12 cm grosime cu 1 metru mai mare pe toate laturile fosei, la 1 m distanta de fosa ... poate fi o solutie si pt tine. Am vidanjat-o si nu s-a intamplat nimic grav, pe de alta parte, ai grije cand este ingropata foasa sa nu contina pietre pentru ca acestea pot fi concentratori de forta ce duc la spargerea fosei.

Din cate stiu, cresterea capacitatii fosei nu are nimic de-a face cu capacitatea de drenare singurul avantaj al unei fose mai mari este ca o poti vidanja mai rar (sa elimini namolul). Ca si exemplu: o fosa de 2 mc pt 3 - 4 persoane poate fi vidanjata si la 2 ani, nu este rocomandat mai mult deoarece se solidifica foarte puternic si este greu de eliminat ulterior. Sistemul de drenaj se calculeaza tinand cont de factori precum: capacitatea de drenare a solului, debitul mediu consumat zilnic, suprafata (si nu lungimea) sistemului de drenare, etc ... bineinteles sa nu existe izvor altfel orice calcul nu mai este valabil. Din pacate cea mai mare greseala, pe care am facut-o si eu este supraestimarea capacitatii de drenare de aici si subdimensionarea sistemului de drenaj. Pamantul argilor este cel mai pacatos din acest punct de vedere si, prin urmare, suprafata de drenare trebuie crescuta corespunzator (in literatura sunt ceva parametrizari in acest sens, cresterea poate ajunge si cu pana la 6 ori mai mare).

 albert-one, on 29 noiembrie 2015 - 22:57, said:


Montarea n-am incredintat-o lu' Dorel, ci la alt inginer, pe care l-am cunoscut tot cu centrala cu peleti la reviziile anuale, e profesor la facultate, om destept. I-am paltit manopera cat a cerut, adica peste o mie de ron. A mai costat si excavatul gropii cam 700 de ron. In final s-a dus aproape la 10.000 de ron cu totul.

Toate bune si frumoase, pana zilele astea cand datorita ploilor abundente, cat si faptului ca prelungirea la tuburile de vizitare a drenului nu a fost mufata cu garnitura de cauciuc au dus la inundarea canalului de dren si a fosei peste nivelul permis. Am chemat azi vidanja, cu greu am gasit-o. Au tras din canalul de dren, apoi au inceput sa traga din primul compartiment al fosei tricamerale. Parca am avut o presimtire, tocmai ce le ziceam la baieti ca nu vreau s-o vidanjeze complet, ca e pericol sa se surpe pamantul peste ea si s-o strice, ca exact asta s-a intamplat. S-a scufundat brusc pamantul sub baiatul care tinea furtunul, si cam juma din fosa s-a prabusit. Omu abia a apucat sa sara in sus din groapa ce se facea sub el.

Sotia mea cand a inteles ce s-a intamplat a facut o reala criza de nervi cateva ore bune. Noi ca noi, dar avem 2 copii de 5 si 8 ani, si nu e chiar asa o gluma sa-i speli la cadita si sa-i pui sa faca pipi la olita acum in prag de iarna. Adica nu am canalizare deloc, si cu putin noroc poate pun alta fosa daca-mi permite vremea, dar daca nu, I am fucked. Dupa ce am investit cam 130.000 de euro intr-o casa noua.

eu nu am incredintat-o nici unui "profesor", am asistat cu mare grije la exacutarea lucrarilor ... acum ca s-a intamplat ... s-a intamplat ... trebuie sa aveti putere sa mergeti inainte asta nu-i nimic in viata unui om ... ca o recomandare, nu stiu daca vremea va permite sa refaci lucrarea la fosa insa, daca nu, "WC-ul bunicii" este varianta sigura pana in primavara, altii au trait  o viata asa ... c'est la vie ... mult succes.

#2085
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008
@ albert-one,
@mushudog,

V-am trimis un mesaj privat care sper sa va ajute.

#2086
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.004
  • Înscris: 20.08.2012
Din ce stiu eu, este bine de evitat vidanjarea foselo pe timp ploios este bine ca sa se astepte macar 3-4 zile ca solul sa se mai usuce ptr a se evita surparea, la fosele  la care se adauga peste ele pamant (nisip) mai multe de 60 cm, se recomanda sa se foloseasca un pat de polistiren  dupa care se pune cei 60 cm pamant. Daca gresesc sa ma contrazica un specialist.

#2087
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.208
  • Înscris: 09.01.2008
Nici polistirenul sub fosa si nici betonul turnat impotriva surparii nu sunt solutii tehnice normale. Nici fosa ce colapseaza in timpul vidanjarii nu e lucru facut de cineva care are notiuni elementare de fizica. Cauta un avocat repede (mai bine sotia) si la tribunal cu vanzatorii. Despagubirile ar trebui sa acopere banii de un sistem nou, bine facut si amenajarea profesionala a intregii curti. Nu mai tolerati tampeniile tuturor dobitocilor ca nu mai iesim din rahat in veci.

Editat de camsonat, 05 decembrie 2015 - 21:21.


#2088
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 01.01.2009
Cred ca pe piata sunt multe produse neconforme. Aia de la care am luat eu, au ramas si ei putin ingrijorati, doarece am mers cu 20 cm mai jos, fata de cat era calculata rezistenta fibrei de sticla.  Am pus si eu polistiren, etc. Si evit sa ma plimb pe ea. Si am asemenea emotii. Fosa trebuie montata din momentul terminarii constructiei la gri! Pana la mutarea omului in casa se pot vedea unul defectiuni. Atunci cand se cumpara neaparat sa stiti adancimea. Sau constructia unui camin betonat (ai mei instalatori pana la mine asa lucrasera).
Te inteleg perfect, la mine a fost infundata la un cot de intrare (carpe si moloz de la mesteri) si am ramas numai 1 zi fara fosa si am luat-o pe aratura.
Sfat folositi hartie care se dizolva.

Editat de avumit, 09 decembrie 2015 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate