Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Eu nu inteleg: una e sa nu iti intre aer suficient pe nas, caz in care spui: "am nasul infundat" si alta e sa ai senzatia ca nu ai aer suficient dar nu iti dai seama de ce.
Adica, cand ai nasul infundat, ar trebui sa-ti dai seama ca ai nasul infundat, si atunci, de ce sa mai faci alte analize?
pentru ca..eu de exemplu la inceput nu mi-am dat seama...si NU, senzatia nu este deloc aceeasi cu un nas infundat
nu curge nasul, nu sunt mucozitati, picaturile de genul asta sau spray-urile nu au practic nici un efect.
pentru ca mucoasa este iritata, inflamata sau hipertrofiata, intelegi ?
deci tu ai senzatia de nas ok...pana se uita un medic orl la tine. dar nu te jeneaza ca la o raceala cand ai nasul infundat.
intelegi acum ?
si cand nu poti respira, in primul rand te gandesti la inima, plamani, astm, sange, etc..si apoi la orl...

#56
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Nu, senzatia de nas infundat nu inseamna neaparat sa te usture sau sa curga ceva din el. Senzatia de nas infundat o obtii in primul rand din presiuna care se creeaza in plamani cand expiri, sau forta cu care trebuie sa tragi ca sa inspiri. Se simte clar cand caile nazale sunt ingustate, fara sa sa fie neaparat infundate cu mucozitati.

Mai sus, emmaibi insista asupra faptului ca "nu sunt probleme cu nasul".
Ba chiar si spare-me spune, mai demult, "ma ingrijoreaza deoarece nici pe gura nu sunt mai breaz".
Deci ?

Edited by Franco222, 16 October 2006 - 10:51.


#57
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Nu, senzatia de nas infundat nu inseamna neaparat sa te usture sau sa curga ceva din el. Senzatia de nas infundat o obtii in primul rand din presiuna care se creeaza in plamani cand expiri, sau forta cu care trebuie sa tragi ca sa inspiri. Se simte clar cand caile nazale sunt ingustate, fara sa sa fie neaparat infundate cu mucozitati.

Mai sus, emmaibi insista asupra faptului ca nu sunt probleme cu nasul!
da mai omule mai...se simte...dar la aia te gandesti ultima, si nu inteleg de ce.
si la mine se vede foarte bine ca este ingustat si infundat dar la asta m-am gandit ultima oara.
chiar nu intelegi ?
am urmat exact aceeasi pasi...
1.insuficienta respiratorie, dispnee
2.analize inima, plamani, sange
3.calciu si magneziu
4.orl cauterizare mucoasa cornete, sugestie DSN
5.tratament pentru corectia sinuzitei / retragerea mucoasei nazale, succes

tu de ce refuzi sa intelegi ?
mai ales ca rinita alergica oscileaza tocmai fiindca e pe baza de factor alergogen. care poate aparea si disparea foarte des/rapid
eu am rinita cronica hipertrofica, si e mai clara treaba.
in momentul in care ai o clara si evidenta osbtructie nazala e clar ca problema trebuie intai rezolvata de un medic primar orl.

la fel cum e normal in caz de efort, sport, nervi, suparari senzatia de sufocare sa fie mai puternica pentru ca si nevoia de aer creste.
eu m-am chinuit un an de zile, si crede-ma ca fac diferenta
21 de ani am respirat normal, un an nu si acum iarasi respir normal multumit unui tratament local (rhinocort, pentru mucoasa nazala, aerius, antiinflamator si antibiotiocul pentru sinuzita aferenta)

eu te inteleg ca tanar student pasionat, inflacarat si dornic de Dosarele X dar cand e o cauza medicala concreta, ar fi cazul sa o rezolvam intai pe aceasta si abia apoi sa apelam la remedii psiho-terapeutice.

cat despre problemele cu nasul, cred ca d-soara/d-na se poate insela.
pentru ca si eu am fost asigurat ca dupa interventia de cauterizare voi respira normal si n-a fost asa
mucoasa s-a mentinut in exces.
am sugerat un tratament, o pista alternativa pe care o poate discuta cu medicul orl, sau un medic generalist care ii supravegheaza evolutia respiratorie.

tu poti crede ce vrei...
mai mult nu mai am de spus

#58
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ca tanar student ma simt foarte bine sa joc (prin transfer) tot felul de roluri, inclusiv pe al Aceluia ce nu vrea sa inteleaga (prietenii stiu cine e).
Asta cu nasul nu e ceva imposbil de inteles, dar, desigur ca, dupa ce deschizi un topic si insisti asupra existentei unui mister: "ma ingrijoreaza deoarece nici pe gura nu sunt mai breaz" (!), si dupa lungi discutii vii si spui ceva de genul "stiti, de fapt aveam nasul infundat", esti dator niste explicatii.  :lol:

Altfel, informatiile tale amanuntite pot fi foarte valoroase pentru multimea de oameni care nu pot respira bine pe nas. In ce-i priveste pe cei ce nu pot respira desi au nasul desfundat, ramane in picioare ipoteza unor probleme cu bronhiile/traheea sau stresul.

"Problemele pe fond nervos" nu sunt Dosarele X (desi putin popularizate), ci, conform unor statistici valabile in America, 70% din cei ce se prezinta cu probleme la medicul de familie prezinta tulburari functionale (sau, cum le zic romanii, "pe fond nervos").

#59
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
tu chiar refuzi sa intelegi altceva decat aceasta prezumtie a ta ca orice om care nu poate respira are probleme de natura psihica
baga-ti doua dopuri de vata in nas si incearca sa respiri pe gura 24 de ore, facand efort si ducand o viata normala.
sa vezi cum e cu respiratul pe gura !
e aproape imposibil sa respiri corect si complet NUMAI pe gura, dormi noaptea cu gura inchisa daca poti sau tine gura inchisa cand alergi..n-o sa poti, o sa deschizi gura si necesarul va fi triplu, etc...
daca nu stii cum e, te rog eu, nu mai insista ca nu are rost in situatia asta
si cu a sta basta ca deja ma iriti cu insistentele tale...:death:

am mai spus si repet, am avut EXACT aceleasi simptome ca aceasta dna/dsoara, si intr-un final mi-am rezolvat problema cu ajutorul unui medic ORL...lasa-ma sa ajut pe cineva care chiar are nevoie daca tu nu vrei sa pricepi.
n-a zis nimeni ca nu sunt probleme pe fond nervos, dar aici se poate bine mersi sa nu fie cazul
si gata !

Edited by spare-me, 16 October 2006 - 11:28.


#60
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Man, ti-e greu sa intelegi ce scriu sau ma exprim eu incomplet...eu TE CRED ca ai avut pur si simplu nasul infundat. Dar "te trag la raspundere" pentru faptul ca nu ai binevoit sa constientizezi acest lucru atat de simplu, si ne-ai lasat sa credem atata vreme ca nasul tau NU este problema.
Nu ca n-ar fi fost o discutie foarte interesanta, din mai multe puncte de vedere. Dar se dovedeste la urma ca tu ai omis un lucru important: aveai nasul infundat! Si tu afli asta abia acum  laugh.gif
Pai nu-i distractiv?

#61
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
QUOTE
Man, ti-e greu sa intelegi ce scriu sau ma exprim eu incomplet...eu TE CRED ca ai avut pur si simplu nasul infundat. Dar "te trag la raspundere" pentru faptul ca nu ai binevoit sa constientizezi acest lucru atat de simplu, si ne-ai lasat sa credem atata vreme ca nasul tau NU este problema.
Nu ca n-ar fi fost o discutie foarte interesanta, din mai multe puncte de vedere. Dar se dovedeste la urma ca tu ai omis un lucru important: aveai nasul infundat! Si tu afli asta abia acum  
Pai nu-i distractiv?

mai omule...NU AM avut niciodata nasul infundat. e chiar asa de greu ?
eu intr-o dimineata la ora 9 am tras aer adanc in piept si nu a intrat.
la 10 eram deja la generalist care mi-a dat trimitere la raze la plamani, la cardiologie, mi-a facut controlul clinic si mi-a prescris calciul si magneziu pentru "Stre"
repet..e chiar asa greu de inteles ?
nu v-am lasat sa credeti "atata vreme" si vreo 2 saptamani cat a durat acel inutil tratament cu calciu si magneziu
in martie aprilie am fost operat de alta probleme si atunci a murit topicul asta
in iunie mi-am corectat cornetele, inutil de altfel
nu e distractiv, nu am aflat asta acum, si incercam sa postez o SOLUTIE CONCRETA PENTRU CINEVA CU EXACT ACELEASI SIMPTOME.
si GATA !
ca daca mai insisti mult cu mistourile si cu atitudinea asta de -sunt student la psihologie si totul e pe fond nervos- o sa solicit si interventia nepartinitoare a unui moderator.
citeste simptomele, schema de tratament, sfatul de a merge la un medic, si tot ce s-a postat de-a lungul timpului.
daca eu am fost in bezna si am bajbait pana am identificat cauza corecta si solutia aferenta nu inseamna ca toti trebuie sa se ia dupa tine si sa astepte tot 10 luni
PA

#62
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif
Acu chiar nu mai inteleg nimic, deci n-ai avut nasul infundat...Dar intr-o dimineata ai vrut sa respiri  si n-ai putut.
Mie mi sa mai intampla sa-mi scape lucruri copilaresc de simple, asa ca rog pe cineva oarecare, care citeste asta (de obicei Mianna) sa reformuleze si pentru mine in doua cuvinte cum sta treaba.

Edited by Franco222, 16 October 2006 - 11:50.


#63
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai omule
daca mucoasa e hipetrofiata
nasul nu este infundat cu nimic
dar mucoasa nazala este hipertrofiata si obstructioneaza caile respiratorii
problema la tine nu e ca nu intelegi
tu intelegi dar lungesti la nesfarsit, off-topic si aberant, o idee simpla, si o afectiune la fel de "simpla" (de priceput) ca rinita alergica/hipetrofica...
faci cum vrei

Edited by spare-me, 16 October 2006 - 11:53.


#64
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Eu incadrez in expresia "nas infundat" orice ingustare a cailor nazale care impiedica circulatia aerului...acu am inteles, ne impiedicam in cuvinte.

#65
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
QUOTE
Eu incadrez in expresia "nas infundat" orice ingustare a cailor nazale care impiedica circulatia aerului...acu am inteles, ne impiedicam in cuvinte.

eu am inteles ce-ai inteles tu, dar vroiam sa fiu sigur ca si tu ai inteles ce-am inteles eu.
cu alte cuvinte eu te-am inteles pe tine si cauza de natura psihologica dar vroiam sa fiu sigur c-ai inteles si tu fix, in aceasta situatie, natura medicala concreta a simptomatologiei si afectiunii...
ca exista o varietate de cazuri in care ai dificultati de respiratie pe fond nervos, nu te contrazic.
peace bro biggrin.gif

#66
aicidincolo

aicidincolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.07.2005
pe la varsta de 12 ani..  (acum am 25) am crezut ca respir greu din cauza polipilor, am fost la doctor si mia zis ca nam nimik, si de 13 ani incoace respir pe nas f greu, in 60% din timp doar pe o nara pot respira dar nu neaparat staga sau dreapta.. aleator...  nici nu imi dau seama ca am o problema...
e deranjant noaptea ca ma mai trezesc respirand pe gura..  gura usacata.. aiurea..   pe gura pot respira f bine, in atatia ani a ajuns sa nu ma mai deranjeze, dar cred ca ar fi muult mai bine daca as putea sa o rezolv, in principiu fara operatie ca am oroare..

#67
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si pana la urma ti s-a pus vreun diagnostic ?
ti s-a dat vreun tratament ?
vreo solutie ?
ceva ?
orice ?!

#68
aicidincolo

aicidincolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.07.2005

View Postspare-me, on Nov 21 2006, 15:06, said:

si pana la urma ti s-a pus vreun diagnostic ?
ti s-a dat vreun tratament ?
vreo solutie ?
ceva ?
orice ?!

pai dabia acuma mam gandit si io sa intreb pe forum, nam fost la doctor...  ultima data am fost la 12 ani si mia zis ca nam nimik,

Edited by aicidincolo, 21 November 2006 - 16:15.


#69
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postaicidincolo, on Nov 21 2006, 16:14, said:

pai dabia acuma mam gandit si io sa intreb pe forum, nam fost la doctor...  ultima data am fost la 12 ani si mia zis ca nam nimik,
Suna a deviatie de sept. Mergi la doctor inainte de forum.

#70
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu cred ca suna a deviatie de sept decat daca face o radiografie.
rinita hipetrofica sau atrofica e greu de facut la varsta aia, dar poate fi o rinita alergica.
poti merge la ORL, faci o radiografie...etc...

#71
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Da, si eu respir mai greu, si sunt mic si negru....da, ala era tac-su , ma!
Acum pe bune, eu cand i-am spus doctorului de familie ca respir dificil noaptea, efort la inspiratie etc ( eu banuiam o bronsita astmatiforma) mi-a zis ca e din cauza poluarii si ca sa ma duc mai des la munte sau prin padure.  :harhar:
Iar ca bonus eu mai si tusesc uneori!

Cred ca e un inceput de sfarsit... :notangel:

Edited by aikido, 23 November 2006 - 17:23.


#72
ZaDoR

ZaDoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2007
hy am stat toata noaptea sa gasesc ceva despre problema pe care o am si care se pare ca o discutati voi acolo ce vreau eu sa intreb e cum ati scapat de respiratia insuficienta sami zica si mie cineva ca nu am prea inteles si e nasoala rau senzatia .      
la mine e abia a 4 zi si nu ma prea impac cu asta
ms mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate