Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da mianna, de acord cu tine...oi fi eu pasionat dar nu cunosc astfel de amanunte...eu iti spuneam ca la astm bronsic, sau bronsite sau..mai stiu eu ce...sunt CRIZE...adica, din cand in cand, esti ca pestele pe uscat, mori dupa aer, te panichezi (uneori, si atunci faci mai mult rau decat bine...etc :) )
la mine este o senzatie continua...adica in permanenta nu pot respira suficient...
totusi...breaking news...aseara am reusit dupa indelungi tentative sa imi desfund nasul aproape complet....90 %...si situatia era mult mai roz...
oricum dupa 30 de minute s-a ales praful si s-a recongestionat...in fine...sa vedem

zamolxel, si tu esti un dragut. am facut aerosoli anul trecut...si-a mers adevarul e...6 luni n-am avut nici o problema..dupa care, simptomele au reaparut...atunci am facut 1/zi 5 zile...sa vedem...poate fac iar acum...

mianna :) nu te supara...nu ai de ce, intre noi este doar o deficienta de comunicare datorata planurilor diferite pe care ne aflam...tu interpretezi si extrapolezi mult mai bine ce spun eu, iar eu sunt ori vag ori ma pierd in detalii...oricum...am lamurit niste chestiuni, si bineinteles ca apreciez ce mi-ai spus si iti multumesc pentru timpul acordat...:)

in rest nimeni nu s-a mai operat, punctat, aero-solat :D ?

p.s...apropo de dispnee de efort. efort pot sa fac in conditii normale (2 ore de sala sau 30 de min de alergat) si uneori mi-e chiar mai bine...
analizele la sange au fost hemoleucograma ts ca mg glicemie si inca ceva dar nu ce zici tu :)

Edited by spare-me, 28 June 2006 - 12:07.


#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mianna :)
mi-a venit o idee geniala pentru a-ti descrie simptomele

baga-ti doua dopuri de vata in nari....(ipotetic vorbind), si incearca sa rezisti asa o zi intreaga, numai respirand pe gura...in toate activitatile...si-ai sa vezi cat de greu e...deci este exact aceasta senzatie...exact-exact !

si apropo...vroiam sa te intreb ceva...sinuzita-sinuzita...dar de ce mucoasa este congestionata "permanent" ?....adica de ce nu mi se desfunda nasul ?...si in ce fel punctia aia ma va elibera ?:D

ms frumos de tot

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic sa  operezi deviatia aia de sept cat mai repede . Colectand de pe net tot felul de informatii , nu faci decat sa-ti agravezi starea psihologica , prin analogia intre simptomele tale si cele legate de diverse afectiuni .
    Motive pentru care trebuie sa te operezi :
    - Respirand pe gura te pricopsesti cu tot felu' afectiuni respiratorii , cauzate de aerul rece pe care il inspiri . Laringite , amigdalite , etc .
    - folosind tot timpul produse farmaceutice pentru desfundat nasul nu faci decat sa iriti si mai tare mucoasa nazala .

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mersi de sfat cspot...
am spus in posturile anterioare ca am fost la medic deja si ca o sa fac o punctie luni, si ca medicul orl nu mi=a spus nimic o operatie de deviatie de sept...oricum nu stateam in baza forumului

totusi, ai si tu dreptate...
o intrebare am si eu...de ce nu se manifesta chestiile astea decat asa tarziu ?
adica problema nu e de la nastere ? sau..oricum din faza incipienta ?

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postspare-me, on Jun 28 2006, 17:48, said:

totusi, ai si tu dreptate...
o intrebare am si eu...de ce nu se manifesta chestiile astea decat asa tarziu ?
adica problema nu e de la nastere ? sau..oricum din faza incipienta ?


        Deviatia de sept poate sa existe si sa nu te supere pana la un moment dat . Pe tine te supara , asa ca trebuie operata . Punctia aia cu laser este de fapt o reducere a dimensiunii polipilor . Se pare ca ai asa ceva .

#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Jun 28 2006, 16:46, said:

mianna :)
mi-a venit o idee geniala pentru a-ti descrie simptomele

baga-ti doua dopuri de vata in nari....(ipotetic vorbind), si incearca sa rezisti asa o zi intreaga, numai respirand pe gura...in toate activitatile...si-ai sa vezi cat de greu e...deci este exact aceasta senzatie...exact-exact !

pasteraza-ti ideile geniale si te rog nu-mi mai adresa intrebari directe, eu am cedat locul altora care se simt in stare sa te lamureasca mai bine decat mine. nu e nevoie sa iau vata, nici eu nu stau grozav cu respiratia nazala in cea mai mare parte a timpului, dar respiratia orala imi umple plamanii suficient si nu-mi da momente de sufocare. asa ca, intrucat nu intentionez sa-mi infund cu vata si caile aeriene inferioare, prefer sa sar peste acest experiment.

sincer, sunt mult prea ocupata pentru a continua aceasta discutie "ba am, ba n-am". si spun din nou o chestie pe care am mai amintit-o - mie personal mi-e greu sa ma pun in pielea unui pacient obisnuit. daca as fi fost in locul tau, nu ieseam din cabinetul orl-istului pana cand nu reusea sa-mi explice cum o punctie nazala imi va facilita respiratia orala in viitor.

#25
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postspare-me, on Jun 28 2006, 17:48, said:

o intrebare am si eu...de ce nu se manifesta chestiile astea decat asa tarziu ?
adica problema nu e de la nastere ? sau..oricum din faza incipienta ?

Poti sa iti faci o ecocardiografie, si excluzi o posibilitate. La 22 ani, cu infectii respiratorii repetate si dispnee e mai bine sa stii ca nu e ceva congenital (cardiac).

#26
JustDifferent

JustDifferent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2006
Daca ti-ai facut atatea analize si toate ti-au iesit bune, eu cred ca e ceva pe fond nervos.

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
salut justdifferent...
nu cred sa fie ceva pe fond nervos...pentru ca intr-adevar la nas am avut o sinuzita, este aproape mereu infundat complet, si citez din doctorul orl "nu e spatiu fizic de respirat"...deci n-am pe unde...
acum nu stiu daca respiratul pe gura asa ar trebui sa fie...dar cel putin mie nu-mi da senzatia de satietate pe care o am in mod normal cand trag aer tare in plamani, si am senzatia ca nu imi ajunge...
in fine...doar pentru sceptici medicul la cre merg este fost director al spitalului de urgenta floreasca deci nu cred ca s-ar pune problema de delasare sau incompetenta...
desi mianna ma contrazice vertiginos eu nu cred ca daca respiri pe gura non-stop, 99% din zi, te simti exact ca si cum ai respira pe nas, in mod normal...altfel ce rost ar mai avea operatia...
dar macar am inteles ceva...
1.o sa imi fac luni punctia si o o sa il intreb concret daca e nevoie sau nu si de operatie de deviatie de sept nazal.
2.daca e cazul, fac si operatia pentru dsn
3.daca nu,  inima si plamanii, raze si ekg am facut, deci trebuie sa mai fac
spirometrie si analize aslo la sange
ecocardiografie pentru inima
si eventula o endoscopie pentru gat, esofag trahee blabla..oricum...
astea se fac usor si repede, si e mai bine
dar poate pur si simplu nu pot sa respir eu bine pe gura, si dupa ce-mi eliberez nasul va fi bine

o sa va tin la curent caci poate mai au si altii nevoie sau sunt interesati
pana atunci daca mai are cineva sfaturi parerei sau experiente de impartasit sunt bineveniti...
bye all

#28
JustDifferent

JustDifferent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2006
spare-me, eu am trecut prin asa ceva... de asta mi-am permis sa imi dau cu parerea :)
Si eu am avut probleme cu racelile si cu nasul infundat... 6 ani de zile am fost dependenta de Bixtonim... care de obicei nu se foloseste decat 3 zile... eu dormeam cu sticluta sub perna, o tineam in geanta pe oriunde ma duceam...
Apoi am avut bronsita astmatiforma cand eram mica...
Si deviatie de sept am :) (moa' toate prostiile posibile)
Cu toate astea problemele mele de respiratie pe care le-am avut acum cativa ani, nu au avut legatura cu absolut nimik din toate astea... si descrierea ta referitor la senzatia pe care o ai se potriveste perfect cu ceea ce simteam eu... asa ii spuneam mamei ca nu imi ajunge aerul pe care il trag... de parca ceva ma strangea de baza plamanilor si nu ii lasa sa se umple klumea cu oxigen... pana la urma s-a dovedit a fi pe fond nervos... si pana nu am tratat nervii (ca restul le tratasem la greu fara nici un rezultat) nu mi-a cedat acea senzatie extrem de neplacuta... si eu ca si tine, ma rugam sa fie ceva fizic care sa aibe o rezolvare, pentru ca nervii mi se par cel mai greu de tratat...
Oricum iti doresc multa sanatate :)

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
EXACT !
de parca cutia toracica nu se mai dilata cum trebuie...

cand am fost prima data la medica, la un generalist, mi-a spus ca e din cauza sesiunii, din iarna, a stresului, sa raresc cafeaua si sa dorm mai mult...
dar n-a mers...

eu nu prea inteleg cum vine treaba asta...pe fond nervos
ce anume ai facut, la ce medic ai fost....what ?!
ca nu mai pot
ms mult...

nihil nove sub sole se pare :))

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
up, ca-s disperat....
care e faza asta cu "pe fond nervos" ?
daca merg la medicul generalist care mi-a coordonat restul analizelor e bine ?
sau trebuie sa merg la psihiatru ?
ce se ia ? antidepresive, calmante, somnifere ?!
lamuriti-ma puti nca e o senzatie aiurea rau de tot

#31
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Definiție:
Rinita este boala caracterizata prin inflamatia mucoasei nazale.

RINITA CRONICA HIPERTROFICA se caracterizeaza printr-o degenerare a mucoasei nazale insotita de edem si polipi ( de tip edematos polipoid). Mucoasa nazala, in special la nivelul cornetelor (capul si coada mai ales a cornetului inferior) se ingroasa, devine edematoasa, albicioasa albastruie, neregulata, acoperind, obstruind fosele nazale. Bolnavul se plinge de uscaciunea gurii, are mirosul si auzul scazute, sforaie in somn, somnul este neodihnitor. La inceput, obstructia nazala apare la o singura nara, alternativ, in special in pozitie culcat (la nara situata dedesubt), apoi devine bilaterala si permanenta

Se fac spalaturi si inhalatii cu apa de mare, spray, sau apa calda si racita in care s-a pus sare, ceaiuri de : coada soricelului, galbenele. Acestea se trag alternativ pe o nara pana ajung in gat de unde se scuipa.

In cazul RINITEI CRONICE HIPERTROFICE, in afara de masurile amintite se repermeabilizeaza fosele nazale prin provocarea unor cicatrici retractile la nivelul cornetelor (prin galvanocauterizari, injectii cu substante sclerozante), iar la nevoie extirparea mucoasei nazale in exces (extirparea cozii de cornet hipertrofiate)

Intrebarea mea este daca IN AFARA DE tratamentele enuntate mai sus, a mai incercat cineva si altceva. Si bineinteles, ma adresez celor care-au avut si sunt in tema cu subiectul Nu cautati pe Google ca l-am rasfoit eu inaitne sa postez.

Edited by spare-me, 20 July 2006 - 09:00.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
exista vreo solutie mai moderna pentru rinita cronica?

nu ma intereseaza tratamentele naturiste.


mianna: asta-i formularea adecvata, in locul celei folosita de tine.

sebulbus: i hate pink

Edited by sebulbus, 21 August 2006 - 18:30.


#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, exista.
sa te impaci cu gandul ca esti Doomed for life...
de obicei este nevindecabila dar se poate tine sub control cu ains, antialergice, picaturi naturale (SA NU TE IMPINGA PACATUL LA OLYNTHURI HUMEXURI BIXTONIME AND SH*T)....pinosol, humex spray cu apa de mare, sau ceaiuri facute in casa si trase pe nas, sau inhalatii...
eu am facut si o interventie cu laser pentru corectarea mucoasei in exces, fara prea mare succes insa...cu aerius si pinosol dimineata si seara nu am probleme deloc...
peace out

apropo:
vezi ca cele trei tipuri de rinita se manifesta diferit. rinita atrofica este mai rara si, statistic vorbind, apare mult mai frecvent la femei decat la barbati.
rinit cronica hipertrofica iarasi este mai greu de 'facut'...ea se manifesta de obicei pe fondul unei dsn, a unei sinuzite frontale uni sau bilaterale...sau alte afectiuni bmf sau orl...
este foarte probabil sa te confrunti cu rinita alergica, foarte frecventa, cauzata de inflamarea mucoasei nazale in contact cu praf, polen, sau alti factori alergogeni. pe langa orl poti contacta si un alergolog...
se trateaza seimilare, cu medicamentatie anti alergica si infuzii sau picaturi calmante si rvigorante pentru mucoasa nazala.

totusi, inainte de a suspecta rinita pentru problemele de respiratie asigura-te ca ai eliminat alte posibile afectiuni ale sistemului respirator, cardio vascular, sau orl...

Edited by spare-me, 21 August 2006 - 22:41.


#34
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Ce pacatos esti mai! lol
Desi nu pot spune ca te agreez, am citit topicul si incerc sa iti raspund.
Am vazut ca in Ianuarie ai renuntat la fumat si in Feb. a inceput nebuneala cu respiratia grea. Aceleasi simptome le-a avut un unchi cand s-a lasat de fumat. In plus mi-a spus ca nu putea sa expectoreze. A mers la doc. Acesta i-a dat ceva expectorant si cand a inceput sa expectoreze isi facea cruci si si-a jurat ca nu mai fumeaza nici daca-i da cineva Nobelul.
Asadar, poate fi si la tine un efect al renuntatului la fumat coroborat cu alte afectiuni pe care le mai ai si le-ai mentionat in post.
Acum...faza cu astmul...mianna are dreptate cand ti-a spus ca nu se exclude pentru ca si eu am o forma de astm care a fost cu greu dibuita. Si culmea, este rebela pentru ca am si alergie in special la:praf, par de orice fel, fulgi, pene si lista este mai mare.
Daca ma apuc de curatenie sau fac efort undeva unde este praf, ma fac ca un curcan si tusesc de imi ies ochii.
Simptomele au fost sufocare, in special noaptea cand ma sculam de parca ma sufoca cineva cu o perna. Mergeam la aer si in miezul iernii pentru ca nu puteam altfel. Nu pot folosi tratamentul normal din cauza alergiei. Am un tratament mai usor si bazat numai pe antialergice. Nu prea l-am luat... recunosc, si nu este bine.
Asa ca...ma intrebam totusi...polipi? Nu ai?
ps. Ekg-urile pot iesi normale de multe ori si iti trebuie rabdare ca doctor. Stiu un caz, din familie, cand ekg-urile erau normale si omul sa moara. Ei bine, a trebuit sa faca vreo 20 si ultima oara, un medic mai rabdator l-a supus unor exercitii, unul mai "yoga" ca altul, pana ce i-a depistat ceea ce avea. Rezultatul a fost nasol, in cazul in care iti spun eu: a trebuit by-pass.
Insa este un caz nu trebuie sa crezi ca e cazul tau acum, insa nu se exclude si ceva cu "ceasul"

#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Aug 21 2006, 23:08, said:

rinit cronica hipertrofica iarasi este mai greu de 'facut'...ea se manifesta de obicei pe fondul unei dsn


pe fondul cui?  :rolleyes:

#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
De cand ma stiu am avut probleme cu respiratul.

Solutia pentru majoritatea este operatia de deviatie de sept sau arterea cornetelor nazale.

Adesea picaturile d epus in nas au facut mai mult rau, mai ales ca s-au folosit industrial si pe lungi perioade de timp :(

Mergeti la un consult ORL.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate