Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#37
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Și eu am deviație de sept, dublată de o alergie la praful de casă.
Aveam probleme când mergeam la țară că mă apuca alergia de la ea începeam să strănut ca un turbat, cam de 10-20 de ori pe minut uneori. Deviația de sept a înrăutățit situația prin faptul că mi se înfunda nasul, deci strănuturile erau dureroase, inclusiv pentru urechi, iar respirația era posibilă doar pe gură. Era ca un coșmar. De obicei mă apuca seara, la culcare (probabil de la lenjerie).
Nu am urmat nici un tratament, deși medicul de la ORL mi-a spus că mă poate opera oricând. Nu am evitat operația de teamă, ci eventual din cauze materiale cât și de timp. Oricum, acum parcă mi-a mai trecut chiar weekendul ăsta am fost într-o casă de țară cu muuuuult praf și nu m-a apucat alergia în 3 zile și 2 nopți. Se pare că trece de la sine alergia. Cât despre deviația de sept, mă deranjeză că uneori mi se înfundă o nară și respir mai zgomotos. Nu știu dacă nu cumva și sforăitul e cauzat de acesta (da, sforăi, și nu sforăit din ăla de polip, ci sforăit mai liniștit)

#38
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
La cele doua operatii pe care le-am avut cu anestezie generala am avut senzatia ca nu pot respira, au fost diferite amandoua. Prima operatie de apendicita , dupa ce se terminase cu totul nu puteam sub nici o forma sa respir, a doua, de chist ovarian  - anestezie totala - pulsul imi era ffff slab si respiratia aproape nula, medicii speriindu-se fff tare, mi-am revenit cu greu. Si nu numai , inainte de a ma opera de a 2a operatie , ma trezeam noptiile cu pulsul marit si simteam ca ma sufoc, cauza am descoperit-o acum de la medicii care m-au investigat, am o deviatie de sept grava care trebuie de urgenta operata. Canalul narii din stanga este blocat cu un zgarci ("perete") si are un mic traseu pt a trece aerul, iar cel drept este cat de cat destupat, mai aerisit cum s-ar spune. Cauza deviatiei de sept a fost din cauza mea de cand eram micuta , defectul sugerii degetului. Medicul de la aceasta clinica mi-a spus cand vin cu forte noi sa-l anunt pt ca apoi sa-mi gaseasca cel mai bun orelist pt aceasta operatie - rinoplastie.

Edited by michella, 23 August 2006 - 23:55.


#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci te-ai operat sau nu de deviatie de sept ?
eu din ce-am citit pe net, am vazut numai dureri, pierderi de miros, ineficienta operatiei, durata mare de recuperare, asa ca nu ma trage deloc inima...

#40
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 24 2006, 12:31, said:

deci te-ai operat sau nu de deviatie de sept ?
eu din ce-am citit pe net, am vazut numai dureri, pierderi de miros, ineficienta operatiei, durata mare de recuperare, asa ca nu ma trage deloc inima...

Mie mi-a zis doctorul că e o operație simplă.
S-a operat un fost coleg de-al meu (a mâncat bătaie și i-au „deviat artificial” septul). Nu s-a plâns de nimic. Mi-a explicat cum a decurs operația, dar nu s-a plâns de chestiile astea menționate de tine.

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dar crezi ca eu le-am visat ?
da un search pe google
si-am citit asa...ca recuperarea e de minim 4 zile in spital, cu drena de nu stiu cati cm in nas...ca doare cand o schimba foarte tare, ca inclusiv dupa aia, durerile sunt atroce la stranutat, ras, etc...nu stiu cat timp
ca si-au pierdut mirosul partial sau total
ca operatia a fost inutila si nu le-a rezolvat problema respiratiei...
eu nu cunosc pe nimeni, ca daca stiam personal pe cineva care-a trecut prin asta intrebam...

#42
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 spare-me, on Aug 24 2006, 12:39, said:

dar crezi ca eu le-am visat ?
da un search pe google
si-am citit asa...ca recuperarea e de minim 4 zile in spital, cu drena de nu stiu cati cm in nas...ca doare cand o schimba foarte tare, ca inclusiv dupa aia, durerile sunt atroce la stranutat, ras, etc...nu stiu cat timp
ca si-au pierdut mirosul partial sau total
ca operatia a fost inutila si nu le-a rezolvat problema respiratiei...
eu nu cunosc pe nimeni, ca daca stiam personal pe cineva care-a trecut prin asta intrebam...

Poi n-am zis că le-ai scos tu din senin.
Puneam doar față-n față niște date de pe net (cică teoretice) cu un exemplu din realitate. Că doar de aia vii pe forum, să ceri păreri experiențe personale, că în afară de asta, te mai trimite lumea la medic, și cam atât.

#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu e ma nicio data teoretica ?!!
ca nu scrie nicaieri pe net cum e dupa operatie, ca n-au de unde sa stie exact cum e la fiecare. deci nu e nimic teoretic, e chiar f. practic
pe net am citi marturiile diversilor oameni care-au fost operati. multi...si toti zic la fel...
pe alte forumuri, site-uri etc
doar ti-am zis sa dai un search pe google !

#44
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
daca e vorba de rinoplastie, un prieten isi va face in curand, adica nu stiu exact dar imi zicea ca se pregateste, si voi posta pe aici.

nu stiu daca la mine este o problema de respiratie dar pe mine ma mira cat de putin imi pot tine respiratia, aprox 30 de sec, desi cateodata dupa mai multe incercari ajung la 45. si stiam ca in medie omul isi poate tine respiratia 1 minut. probabil am plamanii mici.

#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Aug 24 2006, 12:52, said:

doar ti-am zis sa dai un search pe google !

ups! azi e proba recunoscuta in instanta google-ul?  :D

#46
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

nu stiu daca la mine este o problema de respiratie dar pe mine ma mira cat de putin imi pot tine respiratia, aprox 30 de sec, desi cateodata dupa mai multe incercari ajung la 45. si stiam ca in medie omul isi poate tine respiratia 1 minut. probabil am plamanii mici.
fumezi ? mult ? poate fi o problema pulmonara,
noi aici vorbeam de problema respiratiei pe nas, rinita, deviatie de sept ect.
acum citindu-ti postul, am facut un test, si mi-am tinut respiratia 1minut si 35 de secunde.
cel mai mult am putut 2 si 16 acum un an

cat despre rinoplastie...

Quote

Rinoplastia, sau operatia de remodelare a nasului, este una dintre cele mai obisnuite operatii estetice. Rinoplastia poate reduce sau creste dimensiunile nasului, să modifice vârful sau cocoasa, să reducă narinele sau să modifice unghiul dintre nas si buza superioară. Deasemenea poate corecta malformatii sau defecte post traumatice, înlăturând si problemele respiratorii. Dacă luati în considerare rinoplastia, această brosură vă da notiunile de bază despre aceste proceduri - cum vă poate ajuta, cum se efectuează si la ce rezultate să vă asteptati - dar nu cuprinde însă toate răspunsurile întrucât există factori individuali pentru pacient si chirurg si de aceea, întrebati-vă chirurgul despre tot ceea ce nu întelegeti.
...nu cred ca deviatia de sept nazal se ncadreaza in paragraful asta...
oricum..tine-ne la curent

#47
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Am gasit foarte bine tratata problema asta cu respiratia incompleta in cartea "Mainile tale te pot vindeca" aparuta la Polirom, am gasit-o in Mall. Capitolele 2, 3 si 4 (care n-au nici o legatura cu mainile) contin explicatii clare cu privire la cauzele respiratiei incomplete, cat si metode prin care poti scapa de problema.
Poate fi consultata chiar la fata locului, fara sa o cumperi, ma scuteste pe mine de o gramada de scris.

#48
amour

amour

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2006

 spare-me, on Aug 24 2006, 12:39, said:

dar crezi ca eu le-am visat ?
da un search pe google
si-am citit asa...ca recuperarea e de minim 4 zile in spital, cu drena de nu stiu cati cm in nas...ca doare cand o schimba foarte tare, ca inclusiv dupa aia, durerile sunt atroce la stranutat, ras, etc...nu stiu cat timp
ca si-au pierdut mirosul partial sau total
ca operatia a fost inutila si nu le-a rezolvat problema respiratiei...
eu nu cunosc pe nimeni, ca daca stiam personal pe cineva care-a trecut prin asta intrebam...


Buna! Eu m-am operat acum 11 zile de deviatie de sept si rinoplastie. Ce pot sa iti spun este ca nu este asa, ca ce ai citit tu este exagerat.
Am stat in spital 2 nopti. Imediat dupa operatie, te trezesti cu nasul infundat cu mese si respiri doar pe gura. In prima zi eram sedata la maxim si nu am simtit absolut deloc durere.  A doua zi, intr-adevar a fost rau. Ma durea capul si simteam o presiune ff mare in sinusuri. Ma umflasem la ochi si imi curgeau lacrimile (nu stiu daca neaparat de durere, pt ca sunt o pers rezistenta....cred ca si din cauza presiunii).
A treia zi, inainte de a ma externa, mi-au scos mesele din nas. Aici m-a durut putin, dar a fost o durere fulger. Dupa aia, m-am simtit mai bine pt ca scapasem de enervantele pansamente.
Timp de 7 zile am luat antibiotice, am fost la conrol, mi-au scos firele de la operatie (in cazul tau nu stiu daca e nevoie, ti-am zis ca eu am facut si rinoplastie).Intr-adevar, mi-am pierdut partial mirosul. Dar e normal, pt ca inca am nasul infundat. Cica poate dura si pana la cateva saptamani bune senzatia asta. Dar in rest e ok. NU am avut durerile alea de care ai auzit tu si crede-ma ca auzisem si eu inainte de operatie. Totul e suportabil.

Daca mai ai nelamuriri....

#49
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003
Si eu am probleme cu respiratia si vorbesc usor "pe nas"..Niciodata nu pot respira pe ambele nari, mereu una e infundata...m-am obisnuit asa..chiar si sport fac fara probleme desi sunt constient de faptul ca organismul nu e atat de bine oxigenat pe cat ar trebui.

#50
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 tau_xxx, on Oct 2 2006, 11:44, said:

Si eu am probleme cu respiratia si vorbesc usor "pe nas"..Niciodata nu pot respira pe ambele nari, mereu una e infundata...m-am obisnuit asa..chiar si sport fac fara probleme desi sunt constient de faptul ca organismul nu e atat de bine oxigenat pe cat ar trebui.

Mie mi-a zis scurt doctorul: „când vrei, îmi spui cu o săptămână înainte, te operăm scurt și mergi acasă. bandaj pe nas câteva zile”. Nu e mare filosofie. De complicații nu mi-a zis nimic. Eu am probleme doar când sunt răcit. Nu știu dacă tot din cauza deviației de sept sforăi...dar cică sforăi și când respir pe gură și când respir pe nas. Deci intuiesc că nu...

#51
emmaibi

emmaibi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2006
Simt si eu aceleasi simptome. Nu imi ajunge aerul. Simt nevoia sa oftez sau sa casc, sau cine mai stie ce ca sa imi umplu plamanii. Am facut si caucterizare de cornete, pentru ca am o rinita alergica, apoi operatie de deviatie de sept. Daca inainte nu puteam sa respir deloc, decat dupa ce puneam picaturi in nas, acum situatia e mult mai buna. Pe nas respir bine, in sensul ca nu ma mai simt infundata. Problama insa a ramas pentru ca nu imi pot umple plamanii. Am fost si am facut radiografii la plamani, EKG, test functional respirator pentru a vedea capacitatea pulmonara. Toate au iesit bine. Sunt foarte sanatoasa... Dar eu tot nu pot respira complet. Repet, nu mai sunt probleme cu nasul dupa cele doua operatii, e altceva. De asemenea ma simt mai bine cand fac sport, efort. Medicul de familie mi-a recomandat calciu si magneziu, sugerand o spasmofilie. Si cand am luat, ma simteam mult mai bine. Si aspacardinul ma ajuta, desi cu inima mi s-a spus ca nu am probleme. Calciu si magneziu nu prea pot lua pentru ca am calculi la rinichi. Dar mi s-a spus de asemenea ca problema e pe sistem nervos. Nu stiu de ce pentru ca nu ma simt nervoasa. Totusi am constatat ca atunci cand ma supar simptomele se agraveaza. Asadar e posibil ca sa fie vorba si de sistemul nervos. Daca faci operatiile si vei putea respira bine pe nas, si totusi nu iti ajunge aerul, probabil cauza este tot stresul.

#52
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 emmaibi, on Oct 14 2006, 23:19, said:

Asadar e posibil ca sa fie vorba si de sistemul nervos. Daca faci operatiile si vei putea respira bine pe nas, si totusi nu iti ajunge aerul, probabil cauza este tot stresul.

Asta este absolut sigur. Diafragma este congestionata (intepenita) din cauza unei tensiuni nervoase interne neexprimate si de aceea nu se poate extinde ca sa primeasca aer in partea inferioara a plamanilor.

Invers, o data cu "eliberarea" emotionala se resimte o usurare in respiratie, care devine mult mai profunda si mai prelunga. Este ceva asemenator cu "oftatul de usurare".

Edited by Franco222, 15 October 2006 - 10:17.


#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Am facut si caucterizare de cornete, pentru ca am o rinita alergica, apoi operatie de deviatie de sept.
colegul meu forumist se va specializa in psihologie si ataca latura aferenta. eu il pot contrazice din experienta deoarece am avut exact aceeasi problema si abia saptamana trecuta, dupa aproape un an am identificat cauza corecta si tratamentul aferent.
simptomele erau identice, inclusiv cascatul...insuficienta respiratorie nazala, cauterizarea mucoasei nazale ( nu a cornetelor), mai putin deviatia de sept pentru ca la mine era, dpdv medical dar insesizabila dpdv practic.
problema e ca rinita nu se vindeca si recidiveaza
la minde, dupa indelungi analize, probleme, temeri, stresuri etc, urmatorul tratament a dat rezultat.
antibiotic pentru sinuzita (caci la mine asta a fost inceputul)
rhinocort aqua
si aerius (sau claritine) antialergic.
consultati medicul orl, pentru ca chiar daca ti-a fost cauterizata mucoasa intranazala de la nivelul cornetelor, sub influenta factorilor alergici, se irita/umfla/inflameaza si problema persista.
si eu m-am speriat si am facut ekg/plamani/sange, tot tacamul si acum, dupa un an de zile aproape, respir ca un om normal, slava domnului.
asta nu inseamna ca stresul nu e important, asculta-l si pe colegul, dar asculta si medicul
multa sanatate
cheia succesului AERIUS si RHINOCORT AQUA dar numai cu sfatul medicului si pe baza de reteta.

#54
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Eu nu inteleg: una e sa nu iti intre aer suficient pe nas, caz in care spui: "am nasul infundat" si alta e sa ai senzatia ca nu ai aer suficient dar nu iti dai seama de ce.
Adica, cand ai nasul infundat, ar trebui sa-ti dai seama ca ai nasul infundat, si atunci, de ce sa mai faci alte analize?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate