Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

De ce nu pot sa respir ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
e a patra zi ?
la mine doar ce s-a implinit anul si n-am rezolvat nimic...
vreau sa mai fac cateva cauterizari cu laser poate rezolv ceva...decat nimic...
si nu m-am lamurit daca se poate opera mucoasa in exces sau nu...
pe cele mai multe site-uri dupa terapiile si tratamentele generale, erau cauterizarile cu laser
si apoi cica "interventia microchirurgicala pentru rezecarea mucoasei in exces.
ar fi i nteresant pentru ca senzatia e groaznica, mai ales la efort, nu mai sunt in stare sa fac nimic
cum trebuie, nici sa ma inchei la pantofi...in fine...mai vedem noi

aikido

aikido

Member

• Grup: Members
Jurnal de bord...tusea s-a accentuat! Si trag aer in piept cu teama de a nu genera o noua criza de tuse...
Opaaa...cred ca e un inceput de sfarsit si la mine

Startpause

Startpause

Guru Member

jurnal de bord...ai grija ca tusea nu este un simptom al rinitei
ai grija sa nu ai astm, bronsita, tuberculoza, cancer pulmonar sau alte afectiuni ale aparatului respirator...

Franco222

Franco222

Active Member

View Postspare-me, on Jan 9 2007, 07:58, said:

senzatia e groaznica, mai ales la efort, nu mai sunt in stare sa fac nimic
cum trebuie, nici sa ma inchei la pantofi...in fine...mai vedem noi

Cand am facut efort cu nasul infundat nu m-a incurcat prea mult caci am respirat pe gura. Nu pot spuneca afost groaznic.

Cel mai rau,  in perioada  cand ai nasul infundat, este noaptea, atunci e groaznic caci se pare ca "pilotul automat" nu se impaca deloc cu respiratul pe gura.

Startpause

Startpause

Guru Member

Franco222...explica-mi si mie o chestie...daca tot esti perfect paralel cu problema asta, de ce te bagi in seama doar de dragul postului !?
nu e groaznic cand ai nasul infundat o saptamana pe an iar atunci cand folosesti medicamente, sprayuri sau puff-uri el se si DESFUNDA !!!
spre deosebire de mine sau ceilalti care-l avem infundat 90 % din timp alternativ cate o nara si 10 % infundat complet, si crede-ma, chiar e groaznic...
chiar vrei sa ne faci sa ne simtim si mai ca prost si mai frustrati decat ne simtim deja ?
chiar ai o placere sadica se ne faci suferinta si mai mizera ?
nu ne mai explica tu ca ai fost racit ai avut nasucul infundat si a fost ok, ca mie unul imi vine sa m-arunc de la etaj
pastreaza-ti pentru tine bucuria faptul ca tu nu ai aceasta problema si zburda pe alte topicuri unde ai ceva de spus

Franco222

Franco222

Active Member

N-am spus ca am fost OK. Dimpotriva, m-am chinuit mult mai ales noaptea. Dimineata ma trezeam dizzy si obosit. Iar ziua nasul infundat ma facea sa ma concentrez greu si sa fiu repezit si nervos.
Tosusi, cand faceam efort nu aveam probleme, folosind respiratia pe gura. Ma intrebam de ce pe tine te deranjeaza acesta problema la efort, dar noap
ea n-o mentionezi.

Edited by Franco222, 09 January 2007 - 12:01.

Tabu

Tabu

Active Member

Franco222 si spare-me, data trecuta v-am rugat pe PM sa nu mai sariti unul la gatul celuilalt cu fiecare ocazie pe forum. Acum va rog aici. Sper sa nu mai existe a next time. Nu e nevoie sa dati reply la postul meu, ci doar sa nu va incingeti prea tare... iar.
Va multumesc.

Startpause

Startpause

Guru Member

N-am spus ca am fost OK. Dimpotriva, m-am chinuit mult mai ales noaptea. Dimineata ma trezeam dizzy si obosit. Iar ziua nasul infundat ma facea sa ma concentrez greu si sa fiu repezit si nervos.
Tosusi, cand faceam efort nu aveam probleme, folosind respiratia pe gura. Ma intrebam de ce pe tine te deranjeaza acesta problema la efort, dar noap
tea n-o mentionezi.

iar eu ti-am spus ca una e sa faci efort 3 zile si sa respiri pe gura si alta e sa faci ORICE respirand pe gura
adica, sport (la temperaturi de 0 grade), sex, shopping, sa cari mobila, sa zugravesti casa, etc...
e FOARTE GREU sa faci totul, mereu, oricand, respirand pe gura
noaptea nu ma deranjeaza, pentru ca eu nu am NASUL INFUNDAT DE LA MUCI, ca tine, cand esti racit, ci din cauza MUCOASEI NAZALE CRESCUTE IN EXCES care in repaos, nu se inflameaza si se mai retrage de la apa de mare inhalata seara inainte de culcare, si de la Rhinocort Aqua...

Tabu nu ne intepam, doar ca-mi pare extrem si extraordinar de rau ca omul asta nu intelege diferenta dintre o problema cronica irezolvabila si o situatie temporara...
o mana rupta  nu inseamna o mana amputata la fel cum un nas infundat de raceala nu inseamna un nas obstructionat in permanenta de propria mucoasa...e chiar asa de greu ?!

Franco222

Franco222

Active Member

Cunosc oameni cu aceeasi problema: respira doar pe o jumatate de nara, si aia nu tot timpul. In ce ma priveste, am experienta dependentei de Bixtonim dupa raceli: e acelasi lucru. Un nas infundat este infundat indiferent ca este infundat cu muci sau cu mucoase (supra-crescute sau doar umflate). Nu trece aerul si gata.

Aici observatiile noastre in legatura cu comportamentul mucoasei nazale difera cu 180 grade. Dupa cum am observat eu, noaptea nasul se blocheaza si mai  mult din cauza pozitiei orizontale care face ca sangele sa se adune spre cap si   sa umfle mai rau mucoasa nazala. Dimpotriva, cand fac sport, tinde sa se desfunde, deoarece sangele paraseste partial zona capului, pentru a iriga muschii. La tine zici ca e invers. De aceea ti-am cerut amanunte.

Aici este pentru mine misterul. Ma gandesc: daca nu ai probleme noaptea, fie este de la inhalatie, fie esti un mare norocos. Pentru ca nu   sari disperat din somn, aproape mort de asfixiere.

Startpause

Startpause

Guru Member

1.DA, de la sport intra-devar se amelioreaza fantastic de mult problema...pacat ca nu se poate mentine starea in permanenta
2.DA este mai bine noaptea DAR, NU, nu dorm in pozitie perfect orizontala (nu stiu cum faci tu, dar eu capul ridicat destul de mult pe perna)
3.BATE-TE PESTE GURA pentru ca DA intr-o noaptea era sa mor deoarece ma intorsesem pe burta si aveam gura infundata in perna...m-am trezit cu un super puls, super transpiratii si super frica...
dar apa cu sare si rhinocortul chiar fac o pereche ideala...

ZaDoR

ZaDoR

New Member

Am fost la medici degeaba toti imi recomanda vitamine si alte alea findca nu imi gasesc nimik in neregula nici la plamani nici la inima
vitaminele le iau ca nu strica dar nu se intampla absolut nimik , nici cea maivaga schimbare , eu nu pot respira cum trebuie pur si simplu , nu am nimik la nas si  nu conteaza cum respir starea mea e la fel , si la efort si in repaus aceeasi senzatie ca nu imi ajunge aerul , ca nu imi intra aerul in plamani complet ci ramane o parte fara aer nu am saturatie in respiratie , nu stiu ce sa zic dar eu asa ceva nu pot sa cred ca mi se intampla sa fiu sanatos si sa nu pot respira cum trebuie

Startpause

Startpause

Guru Member

si de unde stii ca n-ai nimic la nas ?
oricum si eu am aceeasi senzatie, indiferent daca respir pe nas sau pe gura
si medicii mi-au spus ca e de la stres si de la nervi parasimpatici, whatever,
sau cum spunea eminentul psihologist franco222 organismul isi contracta muschii
ca sa te apere de nervi emotii whatever
deci practic...enjoy a s***y life for as long as you live...

Startpause

Startpause

Guru Member

question foarte serioasa pentru persoanele abilitate...
inima este afectata in vreun fel de respiratia asta dificila, cand pe nas cand pe gura, cand mai greu cand mai usor ?
daca da, pe termenm lung/ scurt, usor/grav...ma sperie gandul foarte puternic..please help

Tabu

Tabu

Active Member

View Postspare-me, on Jan 10 2007, 14:48, said:

question foarte serioasa pentru persoanele abilitate...
inima este afectata in vreun fel de respiratia asta dificila, cand pe nas cand pe gura, cand mai greu cand mai usor ?
daca da, pe termenm lung/ scurt, usor/grav...ma sperie gandul foarte puternic..please help
Depinde de cauza dispneei. Uneori dispneea e cauzata chiar de problemele inimii (stiu ca nu e si cazul tau). Scopul respiratiei este vehicularea gazelor respiratorii, oxigenarea sangelui, inlaturarea CO2. O respiratie deficitara presupune o oxigenare deficitara a sangelui si a tesuturilor. In timp, inima va incerca sa compenseze aceasta lipsa de oxigenare. Hipoxia va determina accelerarea ritmului cardiac. De aici se poate merge pe multe cai... hipertrofii ventriculare, insuficienta cardiaca etc. Depinde mult de gradul dispneei si de durata acesteia. Ce spun eu aici e destul de dus la extrem.

Startpause

Startpause

Guru Member

deci, personal, eu inteleg ca nu ma trezesc maine grav bolnav de inima, dar in timp s-ar putea sa am alte complicatii pentru simplul fapt ca nu respir normal...
solutia...?
chiar nu se poate inlatura nenorocita aia de mucoasa in exces ?
microchirugie ?
unde sa ma duc pentru asta ?
la orl nu mi-a spus decat de cauterizarile cu laser
prima s-a dovedit insuficienta...sa mai fac ?
HELP
ca eu m-am saturat rau de tot

Heretic_Cata

Heretic_Cata

Junior Member

N-am citit tot ce s-a scris (prea mult). Asa ca daca s-a mai zis sry.

View Postspare-me, on Jun 27 2006, 17:10, said:

prin februarie, am inceput sa am dificultati in respiratie. adica sa respir greu, sa simt ca ma sufoc. mai ales pe nas. simt ca pur si simplu nu mi se umplu plamanii la intreaga capacitate.

raze la plamani ok
ekg ok
analize la sange ok
controlul clinic ok

Ai fost la vreun alergolog ? Eu zic ca e rinita alergica. (am si eu asta)
Ai gatu tot timpul rosu ?
La analizele la sange, calciu si magneziu sunt aproape de limita de jos ?
Iti vine sa casti mai des decat de obicei ? (si nu reusesti tot timpul)
Simti un fel de inel care te strange in partea de sus a gatului sau intre faringe si cav. nazala ?
Iti curge nasu relativ des desi nu esti racit ? Si cand iti curge, e ca apa ... adica nu se infunda nasu ?

Edited by Tabu, 11 January 2007 - 23:06.
fara sh, tz, k etc.

Startpause

Startpause

Guru Member

iti multumesc pentru grija dar crede-ma, rau ai facut ca nu ai citit ce s-a scris, prea mult.
pentru ca am ajuns la rinita. cronica nu alergica, dar intr-adevar asta a fost ultimul diagnostic pus de medic.
ce zici ? cunosti ? ai avut vreo problema ? mai ales...AI vreo solutie, please help

Heretic_Cata

Heretic_Cata

Junior Member

View Postspare-me, on Jan 11 2007, 16:20, said:

iti multumesc pentru grija dar crede-ma, rau ai facut ca nu ai citit ce s-a scris, prea mult.
pentru ca am ajuns la rinita. cronica nu alergica, dar intr-adevar asta a fost ultimul diagnostic pus de medic.
ce zici ? cunosti ? ai avut vreo problema ? mai ales...AI vreo solutie, please help
Cronica ? :bigeyed:
(wow - acum am vazut cand a fost facut threadu )

Am cititi cateva posturi. Mie mi s-a dat doar Rhinocort Aqua - inhalatoru nazal si Symbicort (preventiv).  

Din cate vad se pare ca esti in aceeasi situatie in care am fost eu ... numai ca la mine au coincis vreo 4-5 probleme medicale in acelasi timp ...  

Intai, please answer:
La analizele la sange, calciu si magneziu sunt aproape de limita de jos ?
Iti vine sa casti mai des decat de obicei ? (si nu reusesti tot timpul)
Ti-au iesit vreodata bube pe corp ptr nici un motiv ? (Mai multe si de obicei grupate)

La mine, at cand am inceput sa am probleme, a coincis cu o lipsa de calciu masiva. Asta a amplificat si favorizat dezv rinitei si unui inceput de astm.

Ai facut testu ala care iti zice daca esti alergic la chestii ? Ala cand te inteapa in ambele maini de 10 ori fiecare mana ? (costa 1milion din pacate :()

Mie mi-a iesit ca sunt alergic la praf si mai multe tipuri de mucegaiuri, desi stranut odata pe saptamana. Oricum, chestiile astea sunt in atmosfera tot timpul si nu prea ai ce face. Mi s-a spus ca asta declanseaza rinita la mine.
Ma simt mai bine acum decat atunci cand am avut probleme mari. (mai-august 2006)
Am inceput sa fac niste vaccinuri de desensibilizare la toate particulele astea din aer. Nu sunt sigur 100%, dar cred ca asta a ameliorat cu mult rinita.(eu cred ca sunt si alti factori care au ajutat) Sunt zile cand nu ma deranjeaza deloc si adorm fara probleme. Tratamentul e pe 2 ani si e f scump parca.

Apropo, in zilele cand mergeam la sala, imi era mult mai greu noaptea decat at cand nu prea faceam nimic. Asa ca sa nu faci prea mult efort ...

Edited by Tabu, 11 January 2007 - 23:28.
Nu degeaba ti-am editat postul anterior. Un ochi si la regulament.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate