Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#6049
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,655
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajnikolas, pe 22 august 2019 - 16:52, a scris:

Pfaiii...ce ghinion! Chiar ca nu-ti mai vine sa calci in Corfu. Naspa!
in Lefkimi sigur nu mai merg.. dar in Corfu sunt sanse mari sa mai mergem.. ce dracu, am fost de 11 ori deja.

#6050
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Prețurile la ferry din Igoumenitsa in Lefkimmi sunt cele de pe site, sau mai mari dacă nu le cumperi online?

#6051
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,655
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajMrNiceGuy, pe 23 august 2019 - 07:08, a scris:

Prețurile la ferry din Igoumenitsa in Lefkimmi sunt cele de pe site, sau mai mari dacă nu le cumperi online?
cei cu care am stat de vorba ziceau ca au dat 30 de euro online, in timp ce noi am platit 39 pentru aceiasi cursa.

#6052
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
E doar un singur operator pentru Igoumenitsa la Lefkimmi? Adică doar ăsta https://lefkimmilines.gr/en/prices/ ?
Tot 39 euro văd că ar fi și dacă ar fi să cumpăr online: 25 mașina și 7 euro/persoană.




#6053
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt momentan în Benitses, am venit cu avionul din Cluj. Apartamentul închiriat arata mai mult decât decent, spațiu imens, lucru rar întâlnit în Grecia. Mâncare bună, însă preturile la supermarketuri sunt imense. De exemplu anul trecut în Creta am luat un Amstel la 0,95 aici sub 1,60 nu gasesc nicăieri. Pana la urma am luat autobuzul pana în oraș și ne am aprovizionat în Lidl.

#6054
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
update 26.08.2019 :
- ferry 45 euro pt auto normal Igoumentsa- Corfu Town , 11 euro / adult, 5.50 euro copil , 0 euro / bebe ( < 2 ani )





#6055
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,655
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajvibeo, pe 23 august 2019 - 12:29, a scris:

Sunt momentan în Benitses, am venit cu avionul din Cluj. Apartamentul închiriat arata mai mult decât decent, spațiu imens, lucru rar întâlnit în Grecia. Mâncare bună, însă preturile la supermarketuri sunt imense. De exemplu anul trecut în Creta am luat un Amstel la 0,95 aici sub 1,60 nu gasesc nicăieri. Pana la urma am luat autobuzul pana în oraș și ne am aprovizionat în Lidl.
un corfu red costa cam 5 euro la terasa si sub 2 euro nu am vazut la nici un magazin. Daca tot beau bere rar, in corfu beau bere locala. Este facuta pe langa Agios Stefanos, acolo este si o plaja frumusica.

#6056
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajvibeo, pe 23 august 2019 - 12:29, a scris:

Sunt momentan în Benitses, am venit cu avionul din Cluj. Apartamentul închiriat arata mai mult decât decent, spațiu imens, lucru rar întâlnit în Grecia. Mâncare bună, însă preturile la supermarketuri sunt imense. De exemplu anul trecut în Creta am luat un Amstel la 0,95 aici sub 1,60 nu gasesc nicăieri. Pana la urma am luat autobuzul pana în oraș și ne am aprovizionat în Lidl.
Si in Lidl sau AB/Σκλαβενιτης cum sunt?
Am ramas si eu suprins anul asta,prin magazinele de cartier,un Mythos era 1.6E la doza atat in Lefkas cat si prin Kefalonia. De-abia prin AB am mai gasit la 1,2 E la sticla.

#6057
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007
Pentru plecare din Igoumenitsa tichetele de ferry se iau de aici?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
https://lefkimmiline...mi-igoumenitsa/
https://sarrislines....-ferry-tickets/
Nu prea inteleg:  sunt 2 companii care au ferry la fix aceleasi ore? Si daca da,biletele pt oricare din companii se iau de la acel chiosc din link-ul de mai sus?
In flota fiecarei companii vad ca figureaza vasul Lefkimi la comun insa apoi Lefkimi lines mai are inca doua iar Sarris are altul diferit.
Inca nu s-a afisat orarul 3septembrie> cat o fi ,sper de maine sa il pot vedea.
Rezervari pt perioada asta(ajung sambata 6 sept) banuiesc ca nu e nevoie,nu?

#6058
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,859
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajAdrianHH, pe 02 septembrie 2019 - 10:47, a scris:

... Nu prea inteleg:  sunt 2 companii care au ferry la fix aceleasi ore? ...

Eu zic că e acelaşi vas şi-l folosesc ambele companii. Oricum, de mâine cred că se vor rări cursele spre Lefkimi.
Autostrada se termină direct în port. Te bagi acolo cu tupeu, oricum locul e imens. Parchezi maşina şi faci o plimbare pe la chioşcurile alea. Imposibil să nu te descurci.
N-am auzit de rezervări pentru Corfu. Cel puţin dacă vorbim de Corfu-town. Poate pt. Lefkimi să fie nevoie, dar nu cred.
Nu am reţinut unde sunteţi cazaţi, probabil pe la mijlocul insulei dacă vrei să ajungi la Lefkimi.


Sănătate şi sejur plăcut !

Edited by OvidiuNS, 02 September 2019 - 12:54.


#6059
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007
Da,imi cer scuze,vreau sa merg in Lefkimi si cazarea de undeva in zona Tsaki.
Iar in Lefkimi banuiesc ca biletele se iau de aici :
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#6060
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru Lefkimmi biletele le cumperi din port din fața zonei de andocare nr.3. E un chioșc roșu, pe care scrie mare, Lefkimmiline. De la ora 13.30 până la 15.00 e pauză, deci ori ajungi până la 13.30 (atunci e plecarea), ori o lași mai moale și ajungi la plecarea pentru ora 15.00.
Intrarea în port e prin stânga, cum intri în port, are o copertină, alta nu cred să mai fie.
Preț 25 euro mașina, 7 euro adult, copiii până în 5 ani au gratuitate.
Călătoria durează în jur de 1 oră.

Edited by MrNiceGuy, 02 September 2019 - 20:58.


#6061
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajOvidiuNS, pe 02 septembrie 2019 - 12:47, a scris:

Oricum, de mâine cred că se vor rări cursele spre Lefkimi.
Asa e,de azi a disparut o cursa si s-a updatat site-ul celor de la Lefkimmilines.

#6062
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007

Vizualizare mesajMrNiceGuy, pe 02 septembrie 2019 - 20:44, a scris:

Pentru Lefkimmi biletele le cumperi din port din fața zonei de andocare nr.3. E un chioșc roșu, pe care scrie mare, Lefkimmiline. De la ora 13.30 până la 15.00 e pauză, deci ori ajungi până la 13.30 (atunci e plecarea), ori o lași mai moale și ajungi la plecarea pentru ora 15.00.
Intrarea în port e prin stânga, cum intri în port, are o copertină, alta nu cred să mai fie.
Preț 25 euro mașina, 7 euro adult, copiii până în 5 ani au gratuitate.
Călătoria durează în jur de 1 oră.
De pe Egnatia ar trebui sa urmez drumul asta,nu?
https://www.google.r...4m3!4m2!3e0!5i1
Merci ! :D

#6063
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Mai degrabă acesta. Eu nu am găsit decât o singură intrare în zona de îmbarcare, e după ce ai intrat în port de pe autostradă, la un moment dat în partea stângă e o copertină uriașă cu bariere (cam cum sunt cele din vămi) și pe acolo e intrarea (parcă era și un panou acolo pe care scria Lefkimmi entrance sau ceva asemănător). După ce ai intrat, mergi in zona de îmbarcare nr.3, de unde cumperi biletele. Unde intri nu e șosea, e un uriaș platou betonat, unde sunt numerotate zonele de îmbarcare și în margine sunt chioșcurile de unde se cumpără bilete pentru călătorii.
Eu nu am găsit altă intrare, deși m-am plimbat dintr-un capăt în altul, de-a lungul șoselei.

Attached Files


Edited by MrNiceGuy, 03 September 2019 - 16:57.


#6064
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,859
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajAdrianHH, pe 03 septembrie 2019 - 10:20, a scris:

De pe Egnatia ar trebui sa urmez drumul asta,nu?
https://www.google.r...4m3!4m2!3e0!5i1 ...

Nu, dragule, nu ieşi de pe Egnatia, te duci până la capăt. Apoi treci printr-o poartă d-alea (cu acoperiş ca la vamă) şi ajungi pe imensul platou betonat. Acolo nu ai restricţii, te plimbi pe unde vrei tu.
MisterNiceGuy a descris locul foarte bine.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 September 2019 - 14:03.


#6065
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
cazare Agios Gordios - White Sand, plaja cu nisip fin recomandata si pt copii spre sud, inspre nord cu pietre si mai abrupta. Restaurante, taverne pt toate gusturile. Pentru 2 taverne era recomandat sa ai rezervare.
Sunt mai putini romani in aceasta zona , in schimb : italieni, englezi, nordici...
Feribot Igoumenitsa -Corfu Town 45 euro masina, 11 euro adult , 5.50 copil, 0 bebe, durata traversare 1.30 -1.45 ore.
Drumuri "normale " pt insulele din Grecia.
Gunoaie intr-adevar in zona pubelelor de pe marginea drumurilor dar dupa golirea acestora era curat... acum depinde si de turisti.
Exista si o zona pe insula cu coloratii lor, dar iti dai seama imediat dupa gunoaiele de pe marginea drumului, casele atipice si cateodata masini cu muzica  la maxim .
In rest , merita dar parca peisaje sunt mai spectaculoase in Lefkada . Vom reveni avand in vedere ca in cele 7 zile am vizitat o mica parte din insula in special Nord-Vest si partial Vest.



#6066
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,390
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare,
Am revenit si eu sambata din concediul din Corfu.
Cateva impresii:
Dupa Lefkada(x4) si Kefalonia x1 (si daca se pune si Parga x1) am pus Corfu ca fiind urmatoarea pe insula.
Plecat cu ,cateva conceptii gresite de la prieteni(gunoaie,plaje slabute,etc) am zis ca nu ma dau batut :)
Am ajuns sambata 7septembrie. Cazat la Atisis apartments in Tsaki,intr-un apartament de 4 persoane(5 paturi),foaaarte incapator,conditii super-bune,pret cca 55 e/noapte.
Nu am avut mult timp de documentare insa din ce am citit am reusit sa vizitez
Sambata : Am luat masa de pranz la o taverna aproape de cazare- imagine frumoasa, proprietarii niste hippioti imbecili ca sa nu zic mai mult- Preturi mari si alergati la propriu de albine. Plaja seara la Gardenos,placut impresionat de plaja.
Duminica : Achilleionul-de neratat in opinia mea(bine,am fost si in Viena si de aia :D ) ,Kaise bridge si podul de la capatul pistei de aterizare unde am vazut multe avioane :)
Am vizitat si Manastirea Vlacherna,foarte frumoasa.
De acolo am luat contactul cu Corfu Town,am ramas foarte placut impresionat. Seara, plaja Ag. Gordios(ceva valuri ,dar f ok,am stat pana la 21.00 in apa,bestiala experienta ! ).
Luni-am vizitat Old Venetian fortress si iar o tura prin oras sa vizitam punctele de interes.
Mi-a placut un mic fast-food : Pitta Pappou,preturi mici si mancare foarte delicioasa ,chiar pe una din strazi,aproape de parc iar seara-plaja la Barbati.
Marti-am plecat de dimineata spre Manastirea Pantokrator. Super experienta,atat manastirea frumoasa cat si drumul si peisajul de sus. La coborare,ne-am racorit la taverna Oasis din satul Strinilas cu un frappe si un Zuchinni (care credeam ca va fi ca de obicei-felii prajite,da' de unde-erau ca niste chiftele foarte delicioase !).
Am facut iar plaja la Barbati seara ,unde am vazut la un moment-dat in fata noastra o sardina care sarea din apa spre noi ca un delfin,m-a mirat treaba asta,apoi la 2-3 secunde am vazut un peste rapitor (cca 30cm-culoare verde-galbui) care o alerga spre noi,spre mal, pestele nu a mai avut frana si a ajuns pe mal la picioarele noastre. Am ramas blocati,pana sa ne dezmeticim,a venit un val si pestele a avut din nou "carosabil" :)
Miercuri am vizitat manastirea Paleokastritsa,am nimerit la 12.50 si se pregateau sa inchida(pauza 13-15),am coborat si am servit jos o inghetata la un hotel de acolo. La ora 14 ni se spusese ca se redeschide,am ajuns de la 13.50 si deja era deschis.
Dupa aceea am plecat spre satul Sokraki unde am servit un frappe excelent la taverna Cherry. Venind dinspre Paleokastritsa recomand urcarea prin satul Troumpetas,e mai accesibila. Dupa Sokraki am coborat pe drumul direct spre Ano Korakiana insa drumul e crimimal,plin de serpentine stranse ,a mers ok la coborare dar imi imaginez la urcare ce o fi !
Am mancat iar in oras si de acolo am mers in zona Kaiser Bridge unde am facut plaja pana seara tarziu.
Duminica ,marti si miercuri am luat masa seara la Taverna Spiros in Benitses,foarte buna mancarea si preturi la linie cu restul. Nu stiu ce am facut,dar am intrat in gratiile domnului Spiros, de fiecare data ne cinstea cu ceva,miercuri si-a dat omul in petec si ne-a adus din partea casei atat un platou de dulciuri cu inghetata,inainte de asta,un shot de rachi,dupa dulciuri inca un shot de lichior de kumquat si apoi inca 2 de rachi(la toti de la masa),eram pe toate drumurile :)
A doua zi,"doar" pepene,dar dupa ceva experiente prin Halkidiki si mai ales in Kefalonia,ceva din partea casei era deja SF.
In fine,ultima zi am dedicat-o doar pt plaja. Prima parte am fost iar in zona Kaiser bridge iar a doua parte am fost la Moraitika beach. Facusem planul ca daca ajung la 20 in Igoumenitsa,la 21.30 sunt la Metsovo unde aveam cazare asigurata,timp suficient pt o masa si un dus si nani :)
Am plecat la 18.10 din parcare,viteza mare pana la ferry unde ultimul pleca la 19. Bineinteles,ca tot romanul,nu facusem rezervare,doar sunasem sa imi confirme ca merge ferry-ul.
Ajung la 18.40,mi se da un bon de orgine(am fost per total al VI-lea din zece masini). Ajunge ferry-ul la 18.55, debarca masinile si incepe sarabanda. Intai urca tir-urile,autocare,vreo 15 masini cu bilete luate de dinainte, si deja se umpluse destul de mult. Capitanul si cativa mateloti pe mal dirijau cine si unde intra. Ma trecusera toate panicile,noroc ca mai era un grec care mi-a zis sa astept calm ca sunt sanse sa ne ia pe toti. Nu stiu cum au reusit,pe la 19.15 m-au luat pe mine,eu fluturam biletelul in aer,am trimis sotia la ghiseu sa plateasca ea(vorbim de Lefkimi)-care era la 100+ metrii dincolo(treaba mishto daca esti singur),a revenit cu biletele(deci de aia nu au vrut sa ne vanda cand am ajuns initial ca nu stiau daca e loc pt toti) si am urcat. Au intrat la fix,ultima masina au pus-o de-a latul si in plus vreo 15 motociclete(cehi,germani,etc).
A fost o dupa-amiaza vantoasa,deja dupa 15 minute incepuse sa se clatine serios ferry-ul,sau mai bine zis sa se smuceasca cand lovea valuri. Au fost momente cand cred ca depasea 50-60km/h vantul ,efectiv te tineai de margini cand erai in picioare(am stat afara,nu suport inauntru,a stat doar copilul insotit inauntru).
A fost o calatorie destul de grea,ferry-ul dadea impresia ca e lovit destul de puternic pentru marimea lui modesta. Am mai patit in 2016 iunie ceva asemanator in Thassos(atunci chiar mai rau).
Am ajuns cu bine in Igoumenitsa,bineinteles ca la un BP unde am alimentat cu 2 pos-ul pe masa ,cica nu accepta angajatul decat cash(injuraturile de rigoare).
Ferry-ul a ajuns pana la urma la 20.30 aproximativ,cu 30min intarziere,dar cu bine,jos palaria capitanului.
Cazarea la Metsovo(Hotel Bitoumi) a fost f ok,masa de dimineata si apoi spre casa(bineinteles,cu o mica deviere pt 2 ore de plaja in Asprovalta).

In afara de Mon Repos,am vazut cam tot ce imi propusesem. La urmatoarea vizita,capitala si alte plaje din nord de vizitat,au mai ramas lucruri dar am fost foarte placut impresionat de aceasta insula.

Vacante frumoase sa aveti !
Adi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate