Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#6085
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 12 septembrie 2020 - 16:54, a scris:

... daca te programezi la testare covid, de azi pe maine, poimane esti pe drum spre Cofru ...

Păi tocmai de aceea am anulat, nu vrem să riscăm nimic. Dacă grecii nu au scos obligativitatea testelor, atunci să fie sănătoşi. Corfu nu pleacă nicăieri.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 12 September 2020 - 17:57.


#6086
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
A venit ziua mult așteptatã, Aqualand! Ne urcãm în mașinã, ajungem acolo, în parcare vãd vreo 15-20 de mașini, mã gândesc, "mãcar nu e înghesuialã", când mã apropii de intrare vãd cã scrie CLOSED, shit! Întreb pe cel de la intrare și îmi spune cã începând de duminicã, au închis. Îi arãt cã am fãcut rezervare din luna ianuarie, cã nu am fost înștiințat de închidere, își cere scuze și îmi spune cã îmi vor da banii înapoi, de parcã m-ar încãlzi cu ceva.
Pe drumul de întoarcere am vizitat Kaisers Throne și m-am îndreptat spre New Venețian Fortress. Ajunși la poartã constatãm cã Tuesday is CLOSED! Not again, Susie!
Astfel cã în drum spre Old Venețian Fortress (sã nu de-a dreq sã fie și asta închisã), vizitãm Corfu (chiar sunt impresionat de clãdirile vechi), care la ora asta e plin de lune, vremea e frumoasã, berea e rece.

Attached Files



#6087
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010
Treaba asta cu New Fortress closed martea am prins-o si eu, de m-am enervat si nu m-am mai dus in aia veche :)) Altfel da, foarte dragut Corfu orasul, o surpriza extrem de placuta si neastepatat

#6088
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Meritã vizitatã și Old Fortress, de sus, peisajele sunt superbe.
Am tot cãutat (în vreo 3 locuri)sã rezerv niște locuri pentru a vizita Paxos și Antipaxos, dar la ora 16.00 au deja lacãtul pe ușã.
Între timp sunt la hotel, unde de asearã și-au fãcut apariția un grup de vreo 10-12 englezi. Dupã fețele lor, sigur nu sunt IT-isti sau contabili, dar la bãuturã se pricep. Vorbesc tare, nu prea înțelegi multe din ce vorbesc, cele mai cunoscute expresii sunt "bastard" și fook off", cu accentul lor specific. Așa de "prãjiți" is, cã l-au aruncat pe unul din grup în piscinã, cu șezlong cu tot.

#6089
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajMrNiceGuy, pe 15 septembrie 2020 - 12:41, a scris:

... m-am îndreptat spre New Venețian Fortress. Ajunși la poartă constatăm că Tuesday is CLOSED! ...

În 2011 eu am avut noroc. Panoramele sunt superbe, iar sus de tot, în interior e amenajat un mic muzeu arheologic.
Tot în ziua aia am început vizitele cu Muzeul Bizantin, care nu e departe de noua fortăreaţă. Se intră exact de pe cheiul nordic (Arseniou), urci vreo 20 - 30 de trepte şi ajungi la fosta biserică în care s-a amenajat muzeul. Icoanele sunt splendide, mi-au plăcut mult culorile lor, impresia a fost că sunt un pic diferite faţă de icoanele ortodoxe clasice.
Iar Muzeul de Artă Asiatică e obiectivul nr. 1 al insulei (poate la concurenţă cu Palatul lui Sissi). Ambele le-am vizitat pe 6 mai 2010, într-o excursie de o zi (cazarea pe continent - la Ammoudia).
Şi mai merită vizitată Galeria de Pictură, unde intri separat, din lateralul clădirii Muzeului de Artă Asiatică (latura estică). Am descoperit un maestru al picturii de care nu aveam cum să am habar, fiind localnic şi evident că necunoscut. Am reţinut numele: Paul Prosalendis. Dacă pe google tastaţi doar "Prosalendis", nici nu-l găseşte (cel puţin nu pe prima pagină de rezultate - mai departe nu am căutat). Însă dacă tastaţi "Prosalendis painters" descoperiţi o întreagă familie de artişti. Iar Paul e de fapt Pavlos nepotul.


Sănătate şi tcb !

#6090
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 21.05.2017
Exista feribot direct intre Corfu si Kefalonia sau Lefkada?

#6091
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Am răspuns deja la topicul "Kefallonia".

Corfu are legături ferry doar cu Igoumenitsa, internaţionale şi cu insuliţele din largul coastei de nord (a descris bine insuliţele Arămiu, cu ceva ani în urmă, chiar pe acest topic).
Şi din Corfu mai poţi ajunge pe Paxi pietonal.
Mai există croazierele cu oprire pe Corfu.
Dar dacă ne referim strict la o eventuală legătură ferry cu Kefallonia sau cu Lefkada, atunci răspunsul este NU.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 November 2020 - 23:01.


#6092
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,755
  • Înscris: 18.04.2007

Vizualizare mesajOvidiuNS, pe 08 noiembrie 2020 - 23:00, a scris:

Şi din Corfu mai poţi ajunge pe Paxi pietonal.

Au pus vreo pasarelă și n-am văzut-o eu ? Posted image

#6093
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Eh, injiner, deh Posted image  ...

Am vrut să zic că vasul e catamaran din ăla mic şi foarte rapid, şi ca urmare nu transportă autoturisme.
Şi mai există excursii organizate - aka tot fără autoturisme.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 November 2020 - 15:20.


#6094
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,755
  • Înscris: 18.04.2007
Da, vase de croazieră din Corfu (probabil din sudul insulei) către Paxi și Antipaxi sunt. Bănuiesc că aproximativ același traseu ca al celor din Parga.

#6095
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 21.05.2017
Pe alea le stiu bine, le-am si folosit de vreo 2 ori :)

As vrea sa fac o aroganta la vara (daca o sa fim sanatosi), gen Kefalonia > Lefkada > Parga/Syvota/Corfu si retur, si as fi vrut sa o fac cu masina.
Daca ar fi fost ferry direct cum ar parea pe unele site-uri ma gandesc ca ar fi fost mai convenabil ca timp pierdut. Ca una e 5 ore pe ferry, alta 5 ore de condus.

#6096
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajBrainie, pe 09 noiembrie 2020 - 15:24, a scris:

... vase de croazieră din Corfu (probabil din sudul insulei) către Paxi și Antipaxi sunt. Bănuiesc că aproximativ același traseu ca al celor din Parga.

În 2018 vasul acela mai micuţ ca Vicky F2, şi de culoare bleumarin (parcă Aggiallos se numea) era acostat deja în Lakka atunci când am sosit noi cu Vicky. Apoi s-a ţinut după noi peste tot până în Gaios. Şi probabil că din Gaios a plecat spre Kavos, de unde venise. Uită-te la pozele puse de mine în 2018 pe topicele "Insula Paxi" şi "Antipaxos" şi vei vedea vasul bleumarin. Aşadar traseul diferă puţin, e şi normal, fiindcă una e să pleci din Kavos şi alta din Parga. Dar în principiu se urmăreşte vizitarea aceloraşi locuri.


Vizualizare mesajHybr1d, pe 09 noiembrie 2020 - 17:28, a scris:

... Daca ar fi fost ferry direct cum ar parea pe unele site-uri ma gandesc ca ar fi fost mai convenabil ca timp pierdut. Ca una e 5 ore pe ferry, alta 5 ore de condus.

Păi nu sunt tot 5 ore, zic eu.

Deci, există ferry între Zakynthos şi Kefallonia şi ferry între Kefallonia şi Lefkada. Nu înţeleg cu ce te-ar ajuta o legătură ferry între Corfu şi Lefkada sau Kefallonia. Ar fi şi scumpă şi mai lentă. Din Sami se face până în Astakos cam 1 oră, iar din Astakos şi până la Igoumenitsa faci cam 2 ore de condus, că deh, ai autostradă. Apoi până în Corfu town mai faci 1 oră 45' cu ferry. Hai să zicem că nu reuşeşti să minimizezi timpul de aşteptare în port la Igoumenitsa şi în loc de 4 ore 45' faci 5 ore jumate'. Păi din Sami până hăt în Corfu town crezi că un ferry ar face doar 5 ore jumate' ? În niciun caz. Gândeşte-te prin analogie, adică din Kavala până pe Lesbos se fac 9 - 10 ore cu ferry. Am luat o distanţă cât de cât apropiată cu Sami - Corfu town.
Iar ca bani sigur ar fi mai scumpă o legătură directă pe mare. Ar fi mult mai comod, mai ales pentru şofer, sunt perfect de acord, dar oricât ne-am dori, nu e rentabilă o astfel de legătură nici pentru noi turiştii, nici pentru firma de ferry.
Dar, again, nu văd o problemă în a planifica pe bucăţi vacanţa, că tot faci popas în fiecare loc/insulă. Nu ţi-ar ajuta aproape deloc o cursă ferry gen Sami - Corfu town.

În fine, să vedem ce va fi ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 November 2020 - 18:52.


#6097
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
Salutare,
La inceput de iulie am rezervat un zbor 7 zile in Corfu, doar eu cu sotia (amandoi 35 ani) si acum vrem sa facem rezervarea pentru cazare, dar nu stim ce zona sa alegem.
Din ce am citit, partea de nord este mai frumoasa dar mai greu accesibila iar partea de sud are plaje mai largi si cu nisip.
Nu reprezinta o problema transportul in comun, avand in vedere ca in Palma de Mallorca am vizitat toata insula cu bus-ul dar spaniolii au un sistem de transport in comun foarte bine pus la punct. Nu stiu cum e cazul in Corfu.
Ma gandeam sa fac rezervare in zona Agios Georgios sau Agios Stefanos si de acolo sa luam ori bus/scouter/masina inchiriata si sa vizitam restul plajelor si punctele de interes.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#6098
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
In august ajung pentru pima data in Corfu (city break) si stiu ca nu e varianta ideala pentru cine vrea sa cunoasca insula, dar pentru o prima impresie ma multumesc si cu atat. Pe scurt am 2 zile pline (duminica si luni) si am nevoie de recomandari sa stiu cum sa le folosesc mai avantajos (cu masina inchiriata si cazare in Corfu Town).
N-as vrea o alergatura continua, ci mai degraba cateva locuri de neratat: o plaja, un sat pitoresc, un peisaj fabulos (stiu ca are din plin), o masa tihnita cu un apus spectaculos, ceva de genul.
Cum sa impart? O zi pentru partea de N si una pentru NV? Am inteles ca in S nu ar fi la fel de spectaculos, iar pe langa capitala ma invart in celelalte 2 jumatati/zi.

#6099
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

Vizualizare mesajJustMe2007, pe 22 aprilie 2022 - 08:53, a scris:

In august ajung pentru pima data in Corfu (city break) si stiu ca nu e varianta ideala pentru cine vrea sa cunoasca insula, dar pentru o prima impresie ma multumesc si cu atat. Pe scurt am 2 zile pline (duminica si luni) si am nevoie de recomandari sa stiu cum sa le folosesc mai avantajos (cu masina inchiriata si cazare in Corfu Town).
N-as vrea o alergatura continua, ci mai degraba cateva locuri de neratat: o plaja, un sat pitoresc, un peisaj fabulos (stiu ca are din plin), o masa tihnita cu un apus spectaculos, ceva de genul.
Cum sa impart? O zi pentru partea de N si una pentru NV? Am inteles ca in S nu ar fi la fel de spectaculos, iar pe langa capitala ma invart in celelalte 2 jumatati/zi.

2 zile e suficient ca sa iti faci o idee, da. Parerea mea ar fi urmatoarea:
Ziua 1, clar in Palaiokastritsa, unde ai cam cele mai spectaculoase plaje din Corfu (nu-s cu nisip dar au apa aia albastra de tip Ionica, recomand Rovinia Beach).Pe langa asta in zona ai multe alte obiective: manastirea Paleokastritsa, ruinele Angelokastro, satucele absolut superbe si pitoresti Makrades-Lakones-Doukades, de peisajele de pe muntii din jur nici nu mai vorbesc. Tot in zona poti vedea cele mai spectaculoase apusuri de pe insula. Daca vrei sa combini apusul cu o masa senzationala iti recomand restaurantul Il Pozzo din Lakones (musai facut rezervare) sau orice restaurant cu view din Lakones. Trust me, nu o sa regreti :)
Ziua 2, ai putea incepe cu zona de langa Korfu Town, respectiv palatul Achilleion si manastirea Vlacherna, urmand ca in partea a doua a zilei sa te muti mai spre vest in zona Agios Gordios, cu plaja aferenta. Pentru apus iti recomand in zona Kaiser’s Throne, ai vedere 360 de grade de acolo, un satuc foarte dragut Pelekas si restaurante cate vrei in zona. Pentru priveliste il recomand chiar pe cel de la Kaiser Throne, nu stiu mancarea cum e.
Alternativ in ziua 2 poti merge in partea de nord-vest, are cateva locuri interesante insa dupa Paleokastritsa, parca nu mai e asa interesant. Ar fi Kassiopi si zona de pe langa insa acolo mare atentie cu roamingul de Albania, ca daca ti-l prinde te arde la taxare :).
Altfel orasul Korfu e senzational si merita cateva ore bune doar de plimbat si admirat atmosfera si arhitectura, asta fara muzee si cetati. Poti face asta in cele 2 jumatati de zi. In sud nu am fost dar nu merita din ce am inteles.
Spor si vacanta placuta!

Edited by FZRB, 25 April 2022 - 10:44.


#6100
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007

Vizualizare mesajFZRB, pe 25 aprilie 2022 - 10:40, a scris:

2 zile e suficient ca sa iti faci o idee, da. Parerea mea ar fi urmatoarea:
...

Multumesc, o sa tin cont de recomandari.
Paleokastritsa o aveam in minte si imi prinde bine o confirmare, plus lista cu satele pitoresti si combinatia de cina + apus! As putea aloca aceeasi zi pentru Agios Gordios (pare ca e relativ aproape)? Daca da, nu stiu unde e mai pitoresc sa ma prinda apusul si sunt in incurcatura: Lakones sau Kaiser Throne? :)

Asta ca sa imi ramana o zi pentru partea de N cu Sidari (Canal d'amour) si ce mai este interesant pe acolo.

#6101
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

Vizualizare mesajJustMe2007, pe 26 aprilie 2022 - 15:13, a scris:



Multumesc, o sa tin cont de recomandari.
Paleokastritsa o aveam in minte si imi prinde bine o confirmare, plus lista cu satele pitoresti si combinatia de cina + apus! As putea aloca aceeasi zi pentru Agios Gordios (pare ca e relativ aproape)? Daca da, nu stiu unde e mai pitoresc sa ma prinda apusul si sunt in incurcatura: Lakones sau Kaiser Throne? :)

Asta ca sa imi ramana o zi pentru partea de N cu Sidari (Canal d'amour) si ce mai este interesant pe acolo.

Cu mare placere! Pentru apus, as zice Lakones fara dar si poate, intrucat de sus pare ca satul cade direct in mare si apoi apusul peste toate acele golfuri cu apa azurie din Paleokastritsa chiar este cu adevarat deosebit. E frumos si de la Kaiser Throne dar nu mi s-a parut ceva special ca si peisaj, mai cu seama ca e mai in interiorul insulei situat, nu fix la buza marii cum e in Paleo. Pot pune niste poze daca ajuta.

Apoi, ca parere pur personala, Canal d’Amour mi s-a parut unul dintre cele mai overrated obiective turistice vazute vreodata, oriunde. Nu-i urat dar la cat este de laudat, eu unul am fost extrem de dezamagit. Iar Sidari este fix un Costinesti un pic mai spalat, cu turisti straini. Sunt subiectiv si imi dau seama ca trebuie mers la pomul laudat insa eu unul nu as mai bate drumul pana acolo pentru asta.

Daca totusi vei petrece o zi in nord, te-as sfatui sa urci pana la satul Peritheia, a un fel de comoara ascunsa a locului. Este un sat medieval parasit insa care in ultimii ani a inceput sa renasca incet incet, unde vei gasi Corfu as ot once was. Cele cateva stradute si taverne din mica piata centrala te vor transporta fix in secolul 16-17, foarte fain locul! Si e la doar 20 de minute de Kassiopi. Mai pitoresc decat asta nu vei gasi :)

Spor si sigur vei face cele mai bune alegeri. Daca te mai pot ajuta cu info, cu cea mai mare placere



#6102
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Multumesc, notat si Peritheia pentru ca ma intereseaza mai mult partea autentica decat cea comerciala. Despre Sidari am mai auzit asemenea pareri, dar trebuie sa mai gasesc ceva sa vizitez in nord si eventual o plaja.
Cu 3 apusuri pe insula pastrez unul pentru Paleokastritsa, altul pentru Kanoni si primul cred ca printr-o fortareata din orasul vechi (probabil cea noua, ca avem cazare chiar langa).
Pentru plaje imi ajunge una sau doua, ca as prefera sa vizitez mai mult dar fara sa fiu pe fuga.

N-am vazut in ultimii ani recomandari pentru inchirieri auto, mai ales ca majoritatea merg cu masina proprie. Idei?

Si din aeroport care e cea mai buna varianta de transport spre capitala? Bus, taxi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate