Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#523
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Multumesc zuv!

Wizz mi-a anulat zborul de pe 19 si o sa ma intorc pe 20 acum. Ma gandeam sa ma duc la meciul Inter-Udinese. Tinand cont ca e ultima etapa si Inter nu e pe primul loc, credeti ca e o idee buna sa iau biletele de la casele de bilete ale stadionului. Ma gandesc ca nu s-o umple ca sa fie nevoie sa rezerv pe net si probabil acolo o sa fie si mai ieftin. Stie cineva cam cat ar fi pretul?

#524
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostGeorge2210, on 18 aprilie 2013 - 14:10, said:

Stie cineva cam cat ar fi pretul?
http://www.inter.it/...lietti_prezzi/1
sau
http://www.viagogo.i...lietti/E-472419

Edited by zuv, 18 April 2013 - 18:36.


#525
alinabaluta

alinabaluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.06.2009
salutare! vreau sa merg in iulie la shopping in milano! As avea bilet de vineri pana luni. Stiu ca italienii au un program restrans spre deloc la magazine in weekenduri...... A fost cineva? e deschis sambata si duminica?

#526
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalinabaluta, on 19 mai 2013 - 10:29, said:

salutare! vreau sa merg in iulie la shopping in milano! As avea bilet de vineri pana luni. Stiu ca italienii au un program restrans spre deloc la magazine in weekenduri...... A fost cineva? e deschis sambata si duminica?
http://www.milancity...opping_centres/

#527
madicraciun

madicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.12.2007
Salutare tuturor.
Pe 20 iunie plecam in zona lacului como, si vrem sa facem o excursie de 1 zi cu masina inchiriata in Milano. Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sa lasam masina la periferie si sa mergem cu metroul? Daca da, spuneti-mi unde o putem lasa, tinand cont ca venim dinspre Como, pe A9-A8. Multumesc anticipat.

#528
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmadicraciun, on 12 iunie 2013 - 07:44, said:

Salutare tuturor.
Pe 20 iunie plecam in zona lacului como, si vrem sa facem o excursie de 1 zi cu masina inchiriata in Milano. Va rog sa ma ajutati cu un sfat: sa lasam masina la periferie si sa mergem cu metroul? Daca da, spuneti-mi unde o putem lasa, tinand cont ca venim dinspre Como, pe A9-A8. Multumesc anticipat.

Ai n variante
Incearca aici  sau cel mai bine vezi ce te aranjeaza

Edited by Jerome4, 12 June 2013 - 09:59.


#529
madicraciun

madicraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.12.2007
Multumesc mult, o sa studiez. Cred totusi ca la gara e mai bine, sunt locuri mai multe banuiesc.

Edited by madicraciun, 13 June 2013 - 09:58.


#530
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008
Salutare! La sfarsitul lunii voi ajunge la Milano, cu masina, pentru cateva zile. Am inteles ca trebuie sa achit o taxa "ecologica". Imi poate explica si mie cineva cum se plateste aceasta taxa. Nu as vrea sa risc vreo amenda substantiala ori chiar o confiscare.Se poate plati online?Am gasit undeva spunandu-se ca exista niste camere video de supraveghere care te inregistreaza cand intri in oras si poti achita taxa in cateva ore de la intrare, la niste automate de pe strada

#531
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postoliv15, on 02 iulie 2013 - 19:31, said:

Salutare! La sfarsitul lunii voi ajunge la Milano, cu masina, pentru cateva zile. Am inteles ca trebuie sa achit o taxa "ecologica". Imi poate explica si mie cineva cum se plateste aceasta taxa. Nu as vrea sa risc vreo amenda substantiala ori chiar o confiscare.Se poate plati online?Am gasit undeva spunandu-se ca exista niste camere video de supraveghere care te inregistreaza cand intri in oras si poti achita taxa in cateva ore de la intrare, la niste automate de pe strada

Te referi probabil la ECOPASS +  Area C, vine aplicat doar in zona centrala. Insa nu sfatuiesc pe nimeni sa intre cu masina pana in buricul targului la Milano, locurile de parcare  sunt imposibil de gasit chiar si pt unul de-al casei!.. In orice caz zonele "cu plata" sunt pre-anuntate de indicatoare cu mult inainte ( fond albastru, scris alb). Seara si in weekend sunt dezactivate telecamere si barierele, deci nu se plateste. Amenzile sunt mai mult decat usturatoare asa ca sfatuiesc pe toti sa se informeze bine inainte de a intra cu masina in zonele Ecopass (lasa masina la hotel si deplaseaza-te cu mijloacele de transport in comun), dar repet: zona cu plata e destul de restransa.
Mai multe informatii aici:
http://www.comune.mi...tematici/area c

#532
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View Postoprea_rd, on 08 iulie 2013 - 14:57, said:


Te referi probabil la ECOPASS +  Area C, vine aplicat doar in zona centrala. Insa nu sfatuiesc pe nimeni sa intre cu masina pana in buricul targului la Milano, locurile de parcare  sunt imposibil de gasit chiar si pt unul de-al casei!.. In orice caz zonele "cu plata" sunt pre-anuntate de indicatoare cu mult inainte ( fond albastru, scris alb). Seara si in weekend sunt dezactivate telecamere si barierele, deci nu se plateste. Amenzile sunt mai mult decat usturatoare asa ca sfatuiesc pe toti sa se informeze bine inainte de a intra cu masina in zonele Ecopass (lasa masina la hotel si deplaseaza-te cu mijloacele de transport in comun), dar repet: zona cu plata e destul de restransa.
Mai multe informatii aici:
http://www.comune.mi...tematici/area c
Multumesc de sfat. Trebuie sa ajung cu masina la hotelul unde voi fi cazat, si care are parcare proprie. Voi verifica daca hotelul se afla cumva in interiorul acelei zone.

#533
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

View Postoliv15, on 08 iulie 2013 - 20:48, said:

... Trebuie sa ajung cu masina la hotelul unde voi fi cazat, si care are parcare proprie. Voi verifica daca hotelul se afla cumva in interiorul acelei zone.

În acest caz, poţi intra cu maşina chiar dacă hotelul se află în zonă pietonală. În 2010, la Firenze aşa am procedat, şi n-a fost nici o problemă. Dar dă telefon la hotel şi asigură-te că ţi se vor şterge amenzile.

Ideea e că sunt camere, iar dacă intri în zonă interzisă, automat ţi se dă amendă. Apoi, la hotel anunţi, iar de la hotel se fac demersurile necesare şi ţi se şterge amenda. De asta spun că trebuie să suni la hotel ca să te asiguri că poţi veni cu maşina până în parcare sau măcar până în faţa hotelului (în cazul în care hotelul are contract cu vreun garaj). Şi dacă tot suni la hotel, lămureşte şi problema taxei ecologice (sau Area C sau cum s-o numi).


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 08 July 2013 - 23:34.


#534
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View PostOvidiuNS, on 08 iulie 2013 - 23:31, said:

În acest caz, poţi intra cu maşina chiar dacă hotelul se află în zonă pietonală. În 2010, la Firenze aşa am procedat, şi n-a fost nici o problemă. Dar dă telefon la hotel şi asigură-te că ţi se vor şterge amenzile.

Ideea e că sunt camere, iar dacă intri în zonă interzisă, automat ţi se dă amendă. Apoi, la hotel anunţi, iar de la hotel se fac demersurile necesare şi ţi se şterge amenda. De asta spun că trebuie să suni la hotel ca să te asiguri că poţi veni cu maşina până în parcare sau măcar până în faţa hotelului (în cazul în care hotelul are contract cu vreun garaj). Şi dacă tot suni la hotel, lămureşte şi problema taxei ecologice (sau Area C sau cum s-o numi).


Sănătate şi drum bun !
Multumesc pt cuvantul cheie "Area C". Cu ajutorul lui Google m-am lamurit despre ce e vorba. Hotelul unde voi sta este situat fix la granita exterioara a acestei zone, deci s-ar parea ca am scapat de taxa. Oricum, sunt mai multe modalitati de a plati aceasta taxa, incepand de la online, chioscuri de ziare, tutungerii, ATM-uri de bilete pt transport in comun, call-center etc. Conditia este ca, daca ai intrat in zona Area C pana in ora 19.30, de luni pana vineri, indeifrent de ora, poti sa achiti aceasta taxa pana la miezul noptii, nu esti fortat sa o achiti de indata. Esti inregistrat la intrare de camerele video si ti se da un ragaz pentru a o achita (sper ca am inteles bine).
Pentru cei care vor ajunge in Milano cu masina si se vor lovi de aceasta problema, doua linkuri oficiale utile: aici si aici

#535
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Postoliv15, on 10 iulie 2013 - 01:13, said:

Multumesc pt cuvantul cheie "Area C". ...
Venind dinspre Cinque Terre, am intrat in Milano sa vedem si noi Domul. Habar nu am avut de Area C sau vreo taxa. Cu o seara inainte, am "gugalit" putin si am gasit o parcare subterana la vreo 600-700m. de Dom. Am stat vreo 4 ore si ne-am vazut de drum. Asta a fost luni, 8 iulie 2013. Drumul prin Milano n-a fost mai aglomerat decat in Cluj in jurul orei 17.00. De la intrare si pana la parcare am facut cam 20 minute.

#536
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006
Ma poate ajuta cineva cu informatii legate de biletele de tren?...in sensul ca...mergem pt 3 nopti la Milano si intr-una din zile vrem sa ajungem la Firenze. Stiu...timpul nu este scurt ci enorm de scurt insa asta e...ma intereseaza sa luam sambata dimineata devreme tren din Milano catre Firenze si sa ne intoarcem seara. Pe site-uri am gasit oferta la bilete, cele mai ieftine fiind la 50 eur/2 pers/drum cu trenul de viteza insa la "2 pt 1 loc" sau ceva de genul...ma sfatuiti sa le iau online sau sa iau direct din gara?.....dar, la gara gasesc preturi mai mari???nu as vrea sa dau acum 200 eur pt un drum de Firenze...100 eur pt amandoi dus/intors suna mai bine...

Deci....ce ma sfatuiti??orice informatie e binevenita....

#537
niva 1

niva 1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
Pretul online este acelasi cu cel de la casa de bilete. Atentie insa, sa validezi biletele la aparatele din gara. De exemplu, pentru Torino - Nisa(via Ventimiglia) am platit 110 eur dus-intors pt. 2 persoane.

#538
IRI1970

IRI1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2013
Buna tututor,
Doresc sa va cer ajutorul in a -mi planifica o mica  excursie la Milano -MONZA . Suntem in trecere in aceea zona si m-am gandat sa ne oprim pt 2 zile pline la Milano . Credeti ca as putea vizita in 2 zile pline cele mai importante obiective ( SCALA - Domul , Arena de fotbal   si eventual alte  locuri propuse de voi ) . La Monza  vrem sa vizitam circuitul  F1(  sotul este interesat de asta ), nu stiu daca se poate sau nu vizita , poate aveti voi idee de asta . Daca aveti vreo alta sugestie as fi  interesata sa o aflu .Eventual daca stiti cazare ieftina in Milano sau in apropiere deoarece vom fi cu masina si ne putem deplasa usor .

#539
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostIRI1970, on 03 octombrie 2013 - 10:33, said:

Buna tututor,
Doresc sa va cer ajutorul in a -mi planifica o mica  excursie la Milano -MONZA . Suntem in trecere in aceea zona si m-am gandat sa ne oprim pt 2 zile pline la Milano . Credeti ca as putea vizita in 2 zile pline cele mai importante obiective ( SCALA - Domul , Arena de fotbal   si eventual alte  locuri propuse de voi ) . La Monza  vrem sa vizitam circuitul  F1(  sotul este interesat de asta ), nu stiu daca se poate sau nu vizita , poate aveti voi idee de asta . Daca aveti vreo alta sugestie as fi  interesata sa o aflu .Eventual daca stiti cazare ieftina in Milano sau in apropiere deoarece vom fi cu masina si ne putem deplasa usor .

In Milano, obiectivele majore sunt Domul si Palatul Sforzesco.
Va ajunge lejer 1 zi pentru ele si o dupa amiaza pentru San Siro
Desigur ca mai e si Cina cea de taina, dar acolo e rezervare, etc.
In ceea ce priveste circuitul de la Monza, sotul tau poate sa stea linistit :)
O cazare ok, booking.com ofera n+n variante verificate
Avand in vedere parcarile, alegeti un hotel, nu conteaza unde, care sa aiba parcare si statie de metrou in apropiere.

#540
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Ma gandesc serios la un city-break (cam 3 nopti) in Milano, insa nu sunt convins de perioada. As avea de ales intre 29 noiembrie-2decembrie si mijlocul lunii martie. Din punct de vedere al vremii ce ati sugera? Mersi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate