Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#505
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
O sa merg si eu cu "jumatatea" la sfarsitul lunii noiembrie in Milano si pt ca vom sta doar 2 zile am dori sa inchiriem o masina din aeroport (Bergamo), dar nu reusim sa gasim o firma care inchiriaza cu card de debit sau cash, toti cer card de credit. Stie cineva o firma la care pot merge sa inchiriez fara card de credit? Chiar daca nu e chiar in aeroport si e undeva in oras (Bergamo), ideea fiind ca avem avion la retur la ora 8 dim si vrem sa mergem si la Como si multe altele si fara masina ar trebui sa taiem multe de pe lista si ne-ar ingreuna plimbarea. Inca o intrebare ar fi: cu exceptia oraselelor Como si Bellagio care sunt cele mai interesante, mai frumoase orasele de vizitat pe malul lacului Como? Multumesc anticipat!

#506
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postanii_zboara, on 01 noiembrie 2012 - 16:12, said:

dar nu reusim sa gasim o firma care inchiriaza cu card de debit sau cash, toti cer card de credit.

Dupa cat stiu eu nu exista firma de inchirieri auto care sa accepte card de debit.
Asta datorita faptului ca dupa inapoierea masinii pot aparea amenzi, etc.
De aceea unii operatori iti inapoiaza garantia blocata pe card dupa cca o saptamana.

PS. Vezi tot pe softpedia la topicul dedicat. Acolo sigur primesti informatiile corecte.

Edited by Jerome4, 01 November 2012 - 17:56.


#507
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Am inteles asta, dar pot bloca banii si de pe un card de debit. Oricum nu vreau sa gasesc explicatii pt ca nu ma ajuta, ci as dori sa aflu daca stie cineva vreun rent-a-car care accepta un card de debit sau cash. La un moment dat mi-a spus o cunostinta ca a inchiriat in Italia cu un Visa clasic si acum ma agat de informatia asta si sper sa pot rezolva intr-un fel sau altul.

#508
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Am impresia ca nu pot sa-si dea seama daca e de debit sau credit, insa daca e de debit o sa trebuiasca sa ai bani multisori pe el si ai sa-i vezi inapoi peste vreo luna sau nu stiu exact. Cash nu stiu sa accepte nimeni, desi e posibil, dar tot lasandu-le o garantie maricica.

Edited by gtk, 03 November 2012 - 17:41.


#509
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,551
  • Înscris: 03.04.2010
Oltenii care locuiesc in zona Milano vor ajunge mai repede acasa, din data de 20.05.2013 folosind cursa aeriana directa, Milano ( Bergamo ) - Craiova.

#510
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postgtk, on 03 noiembrie 2012 - 17:36, said:

Am impresia ca nu pot sa-si dea seama daca e de debit sau credit, insa daca e de debit o sa trebuiasca sa ai bani multisori pe el si ai sa-i vezi inapoi peste vreo luna sau nu stiu exact. Cash nu stiu sa accepte nimeni, desi e posibil, dar tot lasandu-le o garantie maricica.

http://forum.softped...6#entry12196961

"In Spania am inchiriat masina si cu card de debit si cu card de credit (am mai scris acest lucru, dar vad ca s-a reluat discutia pe forum). Singura conditie: sa fie acelasi card utilizat la momentul rezervarii. Ambele embosate. Evident ca trebuie sa aveti o suma suficienta pe cardul de debit."

#511
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Am vorbit in Italia si in vara cand i-am vizitat pe Coasta Amalfitana si acum cand vom merge in Milano si am primit acelasi raspuns: nicaieri in Europa nu inchiriezi fara card de credit, cu exceptia catorva firme din Spania." Deci Spania se pare ca e singura care ne ofera acest "beneficiu", dar ma repet o cunostinta a reusit si in Italia sa inchirieze cu card de debit asa ca tin pumnii stransi. daca reusesc promit sa va spun si voua numele firmei. Softpedia imi este de maaare ajutor de fiecare data cand plec si incerc sa intorc si eu favorul.

#512
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postanii_zboara, on 08 noiembrie 2012 - 19:41, said:

Am vorbit in Italia si in vara cand i-am vizitat pe Coasta Amalfitana si acum cand vom merge in Milano si am primit acelasi raspuns: nicaieri in Europa nu inchiriezi fara card de credit, cu exceptia catorva firme din Spania." Deci Spania se pare ca e singura care ne ofera acest "beneficiu", dar ma repet o cunostinta a reusit si in Italia sa inchirieze cu card de debit asa ca tin pumnii stransi. daca reusesc promit sa va spun si voua numele firmei. Softpedia imi este de maaare ajutor de fiecare data cand plec si incerc sa intorc si eu favorul.


Da, aveti dreptate, era in Spania, nu in Italia. Eu am incercat sa va dau sperante, dar – poate – lipsea o precizare ce ar fi putut sa va puna pe ganduri. Poate nu am insistat asupra unui aspect de interes pentru dumneavoastra:
– in aceeasi vacanta in Spania am inchiriat si cu card de credit si cu card de debit.

M-as fi asteptat la o intrebare: de ce ati platit si cu card de credit si cu card de debit? Stiam ca sunt acceptate numai cele de credit, aveam card de credit, nu asta era problema, si, totusi, am platit o masina cu card de debit. A fost rezultatul curiozitatii (vedeti si mesajul http://forum.softped...4#entry12184314 ). Chiar vor refuza un card de debit? Nu, nu l-au refuzat, totul a functionat ca si cand ar fi fost cel de credit.

La fel a fost si cu restrictia deja mentionata: "sa fie acelasi card utilizat la momentul rezervarii". Un exercitiu. Adica la momentul preluarii masinii, cand functionarul a cerut un card, i-am dat – cu buna stiinta – alt card decat cel cu care facusem rezervarea; l-a verificat si a solicitat cardul utilizat la rezervare.


Italia.
In Italia am inchiriat o masina pe aceeasi filiera (driveFTI -> Avis) si am platit cu card de credit. Au blocat pentru o luna cca 60€ pentru combustibil, nu vad de ce nu ar fi facut acelasi lucru si cu un card de debit. La ghiseul le-am prezentat documentele trimise de driveFTI pentru optiunea sans-franchise, au inteles ca nu au ce alta asigurare sa ne ofere. Ba mai mult, ne-au intrebat daca le putem spune cat ne-a costat masina cu toate asigurarile. De ce acum am folosit cardul de credit si nu pe cel de debit? Pentru a beneficia de unele clauze de asigurare pentru deplasarea ale carei costuri au fost platite cu card de credit.


Am convingerea ca veti inchiria masina cu cardul de debit embosat si bine "garnisit". Lasati-i pe ei sa va refuze, nu trebuie ca dumneavoastra sa le atrageti atentia asupra tipului de card utilizat. Va doresc vacanta placuta!

#513
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
M-am intors cu vesti bune! :) Am reusit sa inchiriem masina de acolo cu card de debit embosat. Sunt vreo 7-8 firme de inchiriat, o parte inchiriaza doar daca ai rezervare facuta in prealabil de pe net, o parte nu mai aveau masini, altii erau prea scumpi, daaaar pana la urma am reusit sa inchiriem de la Sixt o Lancia cu 120 eur de vineri dim pana duminica dim cu full insurance. Nici nu cred ca si-au dat seama ca nu e card de credit. Daca rezervi de pe net o poti inchiria cu vreo 70-90 eur.
Merita cu varf si indesat sa inchiriezi masina daca vrei sa iesi din Milano, dar sa aveti in vedere ca pana in Milano platesti vreo 4 eur taxa de drum, din Milano in Como am platit vreo 4-5 eur dus si tot cam atat intors si nu am ajuns si in Bellagio. La Como e foarte dragut, au o "faleza" foarte draguta unde poti face o plimbare romantica, iar oraselul este foarte cochet. Nu gasesti nicaieri parcare fara plata care este si foarte scumpa, dar romanul se descurca in orice situatie, asa ca am parcat la un Carrefour.
In Milano am stat la un hotel de 4 stele "Idea" pe care il recomand. In Milano ca si in Como am mancat foarte prost, doar langa hotel am gasit un restaurant cu mancare excelenta "De Marchi".
In Milano ne-am luat cu 4,5 eur abonament pe toata ziua pe toate liniile de metrou si autobuz (1.5 eur/calatorie). Pentru oras am renuntat la masina pt ca este foarte scumpa parcarea, nu prea gasesti locuri de parcare, multe strazi sunt cu sens unic si mai mult ne ameteam cum am facut in Como. In Milano am vizitat Domul evident, care  a reusit sa ma impresioneze, cu galeriile Vittorio Emanuel, Palazzo Reale care este in dreapta cum te uiti la Dom. Daca traversezi galeriile ajungi la celebra opera care arata ca oricare cladire de acolo. Ma asteptam la mai mult. Am fost si la Muzeul Leonardo DaVinci care merita o vizita.
Daca aveti intrebari, va rog nu ezitati!

#514
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Până să-mi realizez planurile referitoare la vizitarea temeinică a oraşului Milano, am făcut o recunoaştere în ziua de 25 august 2012, profitând de excursia opţională din cadrul circuitului elveţian în care am fost cu autocarul în ultima decadă a lunii.
În noaptea de 25-26 august am fost cazaţi la Idea Hotel Plus Milano Malpensa (excelent hotel, şi probabil şi ieftin dacă agenţia a preferat să ne cazeze aici), şi după ce ne-am cazat, autocarul ne-a dus în Milano (şi ne-a aşteptat), exact în dreptul turnului de sud al castelului Sforzesco. Ghidul ne-a dus direct în piaţa Domului, unde am ajuns fix la 19.30, când ni s-au închis uşile în nas ! Zadarnic a-ncercat ghidul nostru să parlamenteze cu oamenii de ordine, nu s-a putut face nimic.
Aşa că ne-am mulţumit să facem poze faţadei
Attached File  Elvetia1 612.jpg   302.13K   37 downloads Attached File  Elvetia1 614.jpg   382.3K   33 downloads Attached File  Elvetia1 618.jpg   417.9K   27 downloads Attached File  Elvetia1 617.jpg   351.91K   36 downloads,

după care am preferat să ne despărţim de ghid şi să vedem ce vrem noi din Milano, deşi mult timp nu aveam la dispoziţie (doar o oră jumate').
Aşa că trecând prin Galeriile Vittorio Emanuele II
Attached File  Elvetia1 621.jpg   364.43K   35 downloads Attached File  Elvetia1 625.jpg   406.73K   34 downloads Attached File  Elvetia1 627.jpg   335.09K   31 downloads Attached File  Elvetia1 629.jpg   359.74K   31 downloads,

am ieşit în Piazza della Scala, pentru poze cu statuia lui Leonardo da Vinci şi cu Teatro alla Scala
Attached File  Elvetia1 633.jpg   262.6K   30 downloads Attached File  Elvetia1 641.jpg   122.44K   31 downloads Attached File  Elvetia1 642.jpg   170.14K   29 downloads Attached File  Elvetia1 636.jpg   262.86K   32 downloads.

Apoi pe via Santa Margherita şi via Giuseppe Mengoni ne-am întors în piaţa Domului pentru o ultimă poză
Attached File  Elvetia1 643.jpg   232.57K   31 downloads,

realizând că abia mai aveam timp de suvenire şi de o pizza. Ţineam amândoi morţiş să mâncăm câte o pizza în Milano, aşa încât am trecut lejer pe lângă terasele de pe via Orefici, care s-a continuat cu via Dante, iar când aceasta şi-a schimbat numele în via Luca Beltrami am găsit pe partea de sud-vest restaurantul Farinella, care are multe mese în interior, dar avea şi separeuri chiar în stradă. Într-un astfel de separeu ne-am delectat cu câte o pizza delicioasă şi cu o bere (soţia) şi un pahar de vin roşu (eu). Ne-a costat 35 de euro cu toate taxele incluse, ieftin, zic eu, aşa încât recomand tuturor acest restaurant.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 19 February 2013 - 01:09.


#515
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View PostOvidiuNS, on 19 februarie 2013 - 01:05, said:

Ţineam amândoi morţiş să mâncăm câte o pizza în Milano, aşa încât am trecut lejer pe lângă terasele de pe via Orefici, care s-a continuat cu via Dante, iar când aceasta şi-a schimbat numele în via Luca Beltrami am găsit pe partea de sud-vest restaurantul Farinella, care are multe mese în interior, dar avea şi separeuri chiar în stradă. Într-un astfel de separeu ne-am delectat cu câte o pizza delicioasă şi cu o bere (soţia) şi un pahar de vin roşu (eu). Ne-a costat 35 de euro cu toate taxele incluse, ieftin, zic eu, aşa încât recomand tuturor acest restaurant.


Sănătate şi toate cele bune !


Farinella e un lant de pizzeria-restaurant. Ati facut bine sa comandati pizza (este unica mancare decenta la ei, toate celelalte lasa de dorit chiar daca preturile, precum observai tu, sunt mai mult decat acceptabile).
Cand vii la Milano, contacteaza-ma sa iti dau niste ponturi!
Posted Image

Edited by oprea_rd, 19 February 2013 - 10:17.


#516
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Cateva imagini din Milano:

Attached Files



#517
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 19 februarie 2013 - 01:05, said:

Ghidul ne-a dus direct în piaţa Domului, unde am ajuns fix la 19.30, când ni s-au închis uşile în nas ! Zadarnic a-ncercat ghidul nostru să parlamenteze cu oamenii de ordine, nu s-a putut face nimic.
Pai,cred ca ghidul nu era prea bine pregatit...pe site scrie clar programul de vizitare;ca urmare,era clar ca nu veti putea intra la ora aia.
Totusi,pe terasa ar fi trebuit sa puteti urca.

#518
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 19 februarie 2013 - 15:14, said:

Pai,cred ca ghidul nu era prea bine pregatit...pe site scrie clar programul de vizitare;ca urmare,era clar ca nu veti putea intra la ora aia.
Totusi,pe terasa ar fi trebuit sa puteti urca.

Programul de vizitare îl ştiam până şi eu, darămite ghidul. Stai liniştit, omul ne spusese că se închide la 19.30 şi că suntem la limită, era bine pregătit. Dar până s-a mişcat tot alaiul de la Castelul Sforzesco la Dom a trecut destul de mult. Oricum, lumea a fost mulţumită, impresionaţi fiind de Dom. S-au făcut poze peste poze cu faţada Domului, nici nu ştiu ce le-a mai spus ulterior sau pe unde i-a mai dus. În final ne-am întâlnit cu ghidul şi cu câţiva colegi de autocar chiar la Farinella, unde au mâncat şi ei. Dar s-au băgat înăuntru, nu mai erau separeuri libere în stradă.
În ce priveşte urcatul pe terasă, ţin minte că înainte să ne despărţim, ghidul a spus clar că se poate urca, chiar dacă interiorul nu mai poate fi vizitat, dar n-a fost nimeni interesat, nici măcar eu, mai ales că nevastă-mea mă tot pistona să vadă Scala.
Ce să zic, ştiam că va fi un foarte scurt tur pietonal, eram resemnat, oricum ideile mele pentru Milano se vor materializa cu altă ocazie, când mă gândesc să stăm vreo săptămână numai în oraş. De data asta am fost mulţumit cu ce am făcut.

Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 February 2013 - 01:24.


#519
omomo

omomo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 21.09.2010
Buna ziua!
Va rog, am nevoie de o recomandare pentru un hotel in Milano. Voi merge in martie, un week end  si as vrea un hotel curat si cat de cat central, ca sa nu imi fie frica sa ies seara la plimbare.Ce zone sunt mai "bune". Va rog, recomandati-mi in hotel ok.
MUltumesc mult!

#520
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara,

Am nevoie de cateva sugestii, eu si sotul vrem sa petrecm luna de miere in Italia. Deoarece vrem sa vedem lacul Como, Lugano, Maggiore avem de gand sa ne cazam cateva zile in Como.
Vrem sa mai stam alte cateva zile intr-un oras frumos, pitoresc, sa aiba atractii frumoase, sa se manance bine si sa nu fie situat nici intr-o zona unde sunt calduri foarte mari, pentru ca vom pleca in august. Cu toate ca mi-a zis cineva care locuieste in Turin ca si acolo ajung temeperaturile la 40 de grade, mi-a venit totusi greu sa cred ca in nord sunt temperaturi asa ridicate.
Ideea e ca noi ne-am decis sa aterizam la Milano pt ca lacul Como e la maxim 1 ora de Milano si am considerat ca e cea mai buna optiune.
Ne-am uitat pe harta si am vazut ca prin preajma lui Milan ar fi Genova, Padova, etc, insa avand in vedere ca trenurile merg foarte bine am putea merge si mai departe, nu e problema de distanta. Insa vrem ceva mai deosebit mai ales ca e luna de miere.
Am mai scris pe un topic la lacuri, insa acolo nu am primit raspunsuri, asa ca m-am gandit sa incerc si la topicul acesta.

Va multumesc

#521
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Sallut, o sa ma duc la Milano in weekendul 17-19 mai. Va rog sa-mi spuneti daca abonamentul de 2 zile e valabil 48 de ore din momentul primei folosiri sau doua zile calendaristce. Se poate lua din aeroport in Bergamo? Multumesc!

#522
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostGeorge2210, on 16 aprilie 2013 - 13:45, said:

Va rog sa-mi spuneti daca abonamentul de 2 zile e valabil 48 de ore din momentul primei folosiri sau doua zile calendaristce.
http://www.atm-mi.it...tti Urbani.aspx
Two Day Ticket
Price: € 8.25
Validity: 48 hours after stamping.

Edited by zuv, 16 April 2013 - 17:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate