Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#487
eva_xyz

eva_xyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.06.2009
Apropos de Cina cea de Taina, si eu am cautat chiar aseara bilete si nu mai sunt disponibile pina spre mijlocul lui august. Am inteles ca biserica in sine, Santa Maria della Grazie e f f frumoasa de vizitat si e gratis, fara bataie de cap, iar pictura lui Da Vinci se afla de fapt intr-o anexa la biserica. Astea se pot gasi pe site-ul bisericii, de fapt aseara am admirat online pictura  :lol:
Noi ajungem doar o zi in Milano si am citit aici ce ar fi de vizitat, cred ca ajung cu prisosinta 6-7 ore, la pas. Nu vrem sa stam prin muzee ci sa vedem biserici, domul, castelul, etc ce se mai iveste. Vrem sa respiram putin atmosfera orasului , nu neaparat sa bifam locatii.
Noi vom fi cazati cateva zile in zona Lacului Garda si de acolo vrem sa facem mici excursii cum este si cea spre Milano. Ar mai fi Bergamo pe lista, am inteles ca ar fi si in el ceva puncte pe lista Unesco? Verona nu as vizita-o numai pt balconul Julietei, abia am fost in Venetia si cred ca m-ar dezamagi prin comparatie... Alte idei mai aveti?? Multumesc! :kisstogether:

Edited by eva_xyz, 24 July 2012 - 15:02.


#488
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011

View PostJerome4, on 24th July 2012, 15:31, said:

Super

Referitor la cina  de taina, am gasit bilete doar pe siturile unor agentii care iti baga un fel de tur si ar costa cca 40 de euro/pers.
Ca sa fiu sincer mi s-a parut cam mult, nemaivorbind ca am inteles ca acum se fac restaurari si sunt schele .

Desigur ca mi-as dori sa vad capodopera lui Leonardo, insa intre a da 80 de euro/2 pers pentru 10 minute de a o vedea printre schele si a alege sa-mi plimb nevasta cu gondola in Venetia ( 1 ora e tot 80 de euro) parca as alege gondola.
Basca ca daca as face asta, cel putin 6 luni i-as inchide gura referitor la ce sot nemaipomenit sunt eu  :naughty:

Am intrat pe linkul tau insa nici acolo  nu am gasit bilete.

In cea ce priveste lacul Coma, normal ca ne-ar tenta, insa stand o singura zi la Milano, din pacate nu vad cum am putea merge acolo.
rezervarile trebuiesc facute din timp eu am facut din luna mai pt luna iulie,insa te sfatuiesc sa frecventezi daca poti in fiecare zi,daca nu,macar la inceput de ssaptamana lunea,deoarece ei nu vand toate biletele o data,asta am obs eu,knd cautam sa-mi rezerv.de ex.intr-o zi am vazut k erau bilete pt knd imi trebuia mie,apoi knd sa le comnad la cateva zile nu mai erau.am tot revenit pe site in fiecare zi si in maxim 1 saptamana sau2 erau disponibile bilete pt data la care aveam eu nevoie.sfatul meu este sa intri zilnic si a selectezi ziua knd ai tu nevoie si sa verifici daca au mai pus bilete la vanzare.nu-ti pierde speranta,daca verifici site-ul o sa gasesti!

Edited by deizzz, 24 July 2012 - 22:28.


#489
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Imi recomanda cineva un hotel sau hostel ieftin si decent in Milano? Voi merge la inceputul lui octombrie.....

#490
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Exista si preturi acceptabile:

Attached File  31aug.JPG   125.31K   118 downloads

#491
valisud

valisud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2011
Salutare dragilor...
Ma ajuta si pe mine cineva cu cateva tips&tricks contra unor beri generoase? Posted Image
In principiu, intre 12.09 si 15.09(inclusiv) voi merge in Milano, unde ma voi intalni cu o ruda venita din alta parte a lumii (eu cu wizz pe bergamo, ea cu alta companie, cred ca emirates).Intrucat niciunul dintre noi nu a mai fost inainte, as dori sa-mi dati cateva sfaturi privitoare la:
1) mancare:  - unde se poate manca ieftin si bun, pe principiul ''X euro- all you can eat''? de curand, am vizitat barcelona si am ramas placut surprins de un asemenea restaurant, 'La vaca paca'(unde, contra sumei de 11 euro am mancat ca un porc:)))). M-ar interesa unul de acest gen si aici.
- ce supermarketuri/mall-uri imi recomandati pt cumparaturi? ma intereseaza sa fie cat de cat mare, gen mega image(sa ai de unde alege), dar si cat mai ieftin (pt ca e city break studentesc:D si nu imi permit sa arunc cu banii:))
2) Vizitat: ce imi recomandati sa fac in cele 3 zile? Ma gandeam o zi sa o rezerv orasului cu obiectivele lui celebre: domul, castelul, san siro, bla bla bla...a doua zi as merge pe lacul Como. Aici am o dilema: sa merg in Como sau in Lugano? care merita mai mult vizitat? sau....am timp o zi sa le bifez pe ambele intr-o zi? ce tip de excursie pe lac este mai avantajoasa si mai interesanta?
   - ce as putea face si unde as putea merge in a 3a zi?
3)transportul de pe bergamo in milano... din ce am citit in topic, am inteles ca este mult mai avantajos autobuzul pana in bergamo, iar de acolo trenul pana in milano. este mai bine sa imi cumpar bilet online? sau gasesc si la casa la acelasi pret standard? dar spre Como/Lugano?
Va multumesc anticipat...

Edited by valisud, 03 September 2012 - 19:48.


#492
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvalisud, on 03 septembrie 2012 - 19:33, said:

3)transportul de pe bergamo in milano... din ce am citit in topic, am inteles ca este mult mai avantajos autobuzul pana in bergamo, iar de acolo trenul pana in milano.
Nu mai e valabil!Acum e mai ieftin(si mai eficient)sa iei autobuzul.Sunt 3 firme care fac curse intre aeroportul din Bergamo si Milano:Terravision- http://www.terravisi...an_bergamo.html , Orioshuttle- http://www.orioshuttle.com/_eng/ si Autostradale- http://www.airportbu...2&idc=3&senso=A
Pretul e de 5 euro/adult.Personal,am folosit Terravision,biletele le-am luat on-line.

View Postvalisud, on 03 septembrie 2012 - 19:33, said:

3)transportul ...  spre Como?

Trenord- http://www.trenord.it/it/home.aspx

Edited by zuv, 03 September 2012 - 22:26.


#493
valisud

valisud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2011

View Postzuv, on 03 septembrie 2012 - 22:25, said:

Nu mai e valabil!Acum e mai ieftin(si mai eficient)sa iei autobuzul.Sunt 3 firme care fac curse intre aeroportul din Bergamo si Milano:Terravision- http://www.terravisi...an_bergamo.html , Orioshuttle- http://www.orioshuttle.com/_eng/ si Autostradale- http://www.airportbu...2&idc=3&senso=A
Pretul e de 5 euro/adult.Personal,am folosit Terravision,biletele le-am luat on-line.


Trenord- http://www.trenord.it/it/home.aspx


ideea cu transportul din bergamo, era ca voiam sa vad si cateva ore Bergamo, pt ca am citit ca este foarte linistit si placut...era minunat sa iau autobuzul pana acolo, iar dupa aceea sa iau trenul...

despre celelalte puncte, banuiesc ca nu stii nimic,corect? :(

#494
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvalisud, on 03 septembrie 2012 - 22:38, said:

ideea cu transportul din bergamo, era ca voiam sa vad si cateva ore Bergamo, pt ca am citit ca este foarte linistit si placut...era minunat sa iau autobuzul pana acolo, iar dupa aceea sa iau trenul...
Daca nu te grabesti,alegi varianta autobuz+tren,diferenta de pret e infima.
Citta Alta merita pe deplin vizitat.

View Postvalisud, on 03 septembrie 2012 - 22:38, said:


despre celelalte puncte, banuiesc ca nu stii nimic,corect? Posted Image
Pai,am vazut Como,Brunate si Bellagio dar la Lugano n-am fost asa ca nu pot face o comparatie.
"All you can eat" n-am vazut in Milano,dar nici nu m-am uitat in mod special dupa asa ceva.Dar vei gasi si locuri unde se poate manca destul de ieftin.

#495
valisud

valisud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2011

View Postzuv, on 03 septembrie 2012 - 23:03, said:

Daca nu te grabesti,alegi varianta autobuz+tren,diferenta de pret e infima.
Citta Alta merita pe deplin vizitat.


Pai,am vazut Como,Brunate si Bellagio dar la Lugano n-am fost asa ca nu pot face o comparatie.
"All you can eat" n-am vazut in Milano,dar nici nu m-am uitat in mod special dupa asa ceva.Dar vei gasi si locuri unde se poate manca destul de ieftin.


Ti-as fi deosebit de recunoscator daca mi-ai da si cateva exemple...orice, denumiri, restaurante, cantine, zone.....

#496
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvalisud, on 04 septembrie 2012 - 00:06, said:

Ti-as fi deosebit de recunoscator daca mi-ai da si cateva exemple...orice, denumiri, restaurante, cantine, zone.....
De exemplu,in Piazza del Duomo ai Autogrill,Burger King(sunt in dreapta intrarii in galeriile comerciale),parca am vazut si un McDonald's(care,alaturi de Burger King, e omniprezent...)
La stadion,la poarta 14,pe unde se face accesul pt turul stadionului(desi tur e cam mult spus...)si pt muzeu, este o mica terasa unde au pizza si alte produse din gama "junk food".
In rest,daca eviti zonele turistice aglomerate,sunt o multime de mici restaurante "de cartier",unde poti manca bine si nu foarte scump.
PS:Cateva pagini mai in urma,din cate-mi aduc aminte,am citit niste recomandari interesante facute de metalactual

View Postvalisud, on 03 septembrie 2012 - 19:33, said:

2)Ma gandeam o zi sa o rezerv orasului cu obiectivele lui celebre: domul, castelul, san siro...
Muzeul Leonardo

Edited by zuv, 04 September 2012 - 12:40.


#497
valisud

valisud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2011
Multumesc frumos, extrem de utile indicatiile...revin cu detalii despre cum am planuit excursia;)

#498
dmihai122

dmihai122

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2012
Milano merita si doar pentru Burger King-ul din Piata Domului, mai ales ca acum au plecat din romania. :((((( In rest SAn Siro e magnific, dar sa ai grija la Sengalezii care vadn bratari, pentru ca par ca le dau gratis dar pe urma te preseaza sa le dai bani.

#499
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Joi plec in Milano, si bineinteles ca vreau sa vizitez si Lacul Como. De unde se ia trenul? Am inteles de la o prietena ca nu de la Statione Centrale, ci undeva din nord. Eu am gasit gara Milano Nord Bovisa. Vreau sa iau vaporasul de la Como si sa ma duc pana la Bellagio, sa vizitez orasul si sa ma intorc tot cu vaporasul. Credeti ca e o idee buna? Nu am habar cat costa vaporasul comparativ cu bus-ul. Mai am o nedumerire, de la hotel la gara Bovisa trebuie sa schimb vreo 2 trenuri (Sesto S. Giovani- Porta Garbaldi-Bovisa). Oare biletul pe 24 ore este valabil si pe trenul din Milano? Multumesc!

#500
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Atentie la negrii din Piata Domului !
Tactica lor este urmatoarea : vin la femei sa le puna in palma boabe de porumb pentru a atrage porumbeii la ele.
In acelasi timp incearca sa le traga inelele de pe degete.

#501
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmihaelall12, on 30 septembrie 2012 - 16:14, said:

Joi plec in Milano, si bineinteles ca vreau sa vizitez si Lacul Como. De unde se ia trenul? Am inteles de la o prietena ca nu de la Statione Centrale, ci undeva din nord. Eu am gasit gara Milano Nord Bovisa.
Eu am luat trenul din Milano Cadorna.Se poate lua si din Bovisa,e a doua statie dupa Cadorna,care e cap de linie.

View Postmihaelall12, on 30 septembrie 2012 - 16:14, said:

Nu am habar cat costa vaporasul comparativ cu bus-ul.
Vaporasul e 10,4 euro,autobuzul parca vreo 3 euro.

http://www.navlaghi....c_tariffe_1.asp

#502
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009

View Postzuv, on 30 septembrie 2012 - 18:10, said:

Eu am luat trenul din Milano Cadorna.Se poate lua si din Bovisa,e a doua statie dupa Cadorna,care e cap de linie.


Vaporasul e 10,4 euro,autobuzul parca vreo 3 euro.

http://www.navlaghi....c_tariffe_1.asp


Nu am gasit aceasta statie pe sit-ul cu trenurile http://www.trenord.i...ore-orario.aspx, numai statia Bovisa. Sa fie inchisa?

#503
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmihaelall12, on 01 octombrie 2012 - 16:53, said:

Nu am gasit aceasta statie pe sit-ul cu trenurile http://www.trenord.i...ore-orario.aspx, numai statia Bovisa. Sa fie inchisa?
Exista. As fi vrut sa va trimit o imagine, dar noua versiune este o problema pentru mine. Nu stiu cum, de unde s.a.m.d..
Incerc sa descriu ce am obtinut utilizand link-ul furnizat de dumneavoastra:
- Trenord - Orari dei treni
- am completat campul "Da:" cu Milano, iar campul "A:" cu destinatia Como
- am apasat "Avvia ricerca" si mi s-a semnalat ("selezionare la stazione desiderata") ca trebuie sa aleg din lista denumirea statiei
- lista pentru "Da:" contine "Milano N.Cadorna" (dupa Dateo, Venezia, Lancetti, Affori, Romolo, Rogoredo, Lambrate, Certosa, Centrale)

#504
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Am reusit: Attached File  mnc.JPG   67.71K   44 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate