Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 

Vă rog ajutor ! Cum să hidroizolez fundația dacă a fost deja turnată în pământ fără cofraj

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrider_x, on 09 aprilie 2024 - 00:06, said:

Cateodata e bine sa iti asculti instinctul. Nu toata lumea e calificata.

rider_x, din pacate este greu sa iti dai seama cine este calificat, si cine nu, mai ales in domeniile foarte nisate.

View Postrider_x, on 09 aprilie 2024 - 00:06, said:

Flex + cupa diamantata. Altfel doar lipesti acolo cu bituminos xps pe folie pana acoperi cu pamant si aia e.

Merci pentru sfat ! O sa incerc varianta asta. Folia vreau sa o dau jos, si sa dau cu hidroizolatie direct pe beton, iar peste hidroizolatie sa vin cu XPS. Peste acesta o sa pun o folie cu crampoane. Oricum, mai vedem, mai studiem, deocamdata nu m-am documentat prea mult referitor la izolarea fundatiei. Intai vreau sa ridic casa la rosu, sa pun o folie pe acoperis, sa tencuiesc BCA-ul la exterior, dupa care sa ma ocup de partea cu fundatiile ( prin iunie - iulie ).

#38
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.08.2020

 tygruletz, on 08 aprilie 2024 - 11:32, said:

- polistiren extrudat de 10 cm de la Penoplex(ei având fabrica în Rep Moldova din ce am făcut research, probabil o să ajungă mai greu produsele). Întrebarea mea ar fi dacă se poate folosi și cel de la FibroTermica (albastru) XPS FibroStir de 10 cm ? Am văzut ca are aceeași conductivitate termică, ca și cel de la Penoplex.
Bună dimineața, dacă rețin bine cei de la General Membrane comercializeaza polistiren extrudat Penoplex..parcă asta scria pe plăcile pe care le-am cumpărat de la ei.

#39
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Salutare baieti. Constructorii au inceput sa traseze temelia/soclul/braul casei pentru a incepe cofratul.
Nu am aplicat nici o hidroizolatie peste betonul mort, deoarece constructorul a zis ca el este platit sa ridice casa la rosu, nu sa o hidroizoleze...ceea ce m-a lasat cu un gust amar. Sincer speram la o alta mentalitate din partea constructorilor si dorinta lor sa incline spre a face ceva ca la carte, dar se pare ca ma voi multumi si fara acea hidroizolatie peste betonul mort (B200). Voi incerca ulterior sa hidroizolez si termoizolez acei 80 cm de inaltime ai soclului care pleaca de la cota -20 sau -30 si ajung la +70 sau +80. Deci soclul are si 1 metru pe alocuri din cauza ca pamantul este putin inclinat (daca va uitati in poza in partea stanga va fi temelia de 1 metru, iar in dreapta pozei va fi de vreo 80 cm cu tot cu placa).
Voi folosi beton B350 (undeva la 27 mc) pentru soclu/temelie + vreo 18 mc de B350 pentru placa de la cota 0.
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa aleg un aditiv bun de impermeabilizare a betonului pe care sa il pun in cife inainte de turnare, dar nici exagerat de scump. Ca "viata e grele" acum la inceput de proiect.
Va multumesc !

Attached Files


Edited by tygruletz, 09 April 2024 - 12:30.


#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 08.06.2005
Intreaba la statia de betoane. De obicei il pot pune ei direct la statie.

#41
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
@mircea812, Vreau sa fiu sigur ca se pune aditiv in bena cifei, eu nefiind in tara pentru urmatoarea perioada de timp. Nu vreau sa platesc ceva ce nu s-a folosit. Si nu este vorba de bani, este vorba de calitatea finala a produsului.
Ce parere aveti despre aditivul Sika®-1 ?
Nu am inteles exact cat aditiv se adauga la o cifa de 9 metri cubi de beton. In fisa tehnica scrie ca 1 litru de aditiv la 10 litri de apa. Asta ar insemna ca daca cifa are 9 mc, atunci adaug 9 litri de aditiv + 90 litri de apa ?

Fisa tehnica pt Sika-1: https://www.proff.ro...606715324_4.pdf

Edited by tygruletz, 09 April 2024 - 12:44.


#42
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Am gasit si acest produs numit SikaLatex care din ce am citit, se poate pune intre betoane (sa imbunatatesc hidroizolatia cat de cat).
Adica in cazul meu se poate pune peste acel beton mort B200 din pamant, un strat de 5 mm de compozitie finala, adica ((25 litri SikaLatex + 25 litri apa) + 50 kg nisip fin ) = compozitia finala, iar acel strat imi imaginez eu ca va aduce o imbunatatire a aderentei intre B200 si B350.
Voi ce parere aveti legat de aceasta idee ?

Fisa tehnica SikaLatex: https://cdn.dedeman....846_6001313.pdf

Edited by tygruletz, 09 April 2024 - 13:10.


#43
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttygruletz, on 09 aprilie 2024 - 12:20, said:

... constructorul a zis ca el este platit sa ridice casa la rosu, nu sa o hidroizoleze...

Constructorul este platit sa ridice casa bine, nu sa iti dea buleli. Posted Image  Parerea mea este ca ai inceput cu stangul rau de tot colaborarea cu constructorul, si ca vei avea de tras cu el.

Tu ai proiect la casa asta ?

#44
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014

 razvan-softpedia, pe 09 aprilie 2024 - 17:28, a scris:

Tu ai proiect la casa asta ?

Da domnul Răzvan, bineînțeles ca am. Ce nu am este un diriginte de șantier. Dacă aveți o adresă de e-mail sau un nr de whatsapp vă pot trimite proiectul în privat.

#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttygruletz, on 09 aprilie 2024 - 18:53, said:

Da domnul Răzvan, bineînțeles ca am.

Ai putea sa pui aici pdf-urile cu fundatia, ca sa vedem daca cel care iti construieste respecta planurile, sau face cum stie el. Pe forum sunt destui oameni care se pricep, si care pot sa iti dea o mana de ajutor. Depinde foarte mult si de cum este facut proiectul tau. Din pacate eu nu ma pricep la fundatii, deci nu pot sa te ajut prea mult. Cand o sa ajungi la acoperis, o sa fiu in masura sa te ajut mai mult. Posted Image

Si nu mai imi zice domnul Razvan. Este suficient sa zici doar Razvan ! Posted Image

#46
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Va salut ! Am atasat mai jos planul casei. Orice ajutor este binevenit din acest punct. Astazi (9 Aprilie 2024) s-a trasat temelia/braul casei/soclul, iar maine dimineata (10 aprilie) o sa se aplice peste talpa fundatie care este din B200, acest aditiv ( SIKA LATEX) intr-un strat de jumatate de centimetru pe toata suprafata de 80 metri patrati ai fundatiei: https://www.dedeman....-5-kg/p/2001476
Acum sper sa nu fie ceva gresit ceea ce fac eu...si numai sa risipesc banutii aiurea.
Intre timp am comandat si SIKA WT 110L care vine pus in bena cifei (in compozitia betonului B350). Din ce am inteles de la vanzator, trebuie pus 3.5 litri de aditiv la 1 mc de beton B350 (adica 1% din cantitatea de ciment a formulei betonului pe care il folositi, dar sa fie minim B350).
Pretul pentru 30 litri de Sika WT 110L a fost de 680 lei.
Daca am facut ceva gresit pana acum va rog sa imi spuneti, pentru ca ma repet, nu este domeniul meu de activitate si nu imi doresc decat ca acea casuta pe care am inceput-o sa aiba cat mai putine buleli posibile si sa o ridic la niste standarde decente. Sper ca nu am cerut prea mult de la constructor cand i-am spus ca vreau sa fie hidroizolata fundatia si soclul.
Va multumesc.

Edited by ech, 10 April 2024 - 13:59.


#47
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 09 aprilie 2024 - 06:23, said:


rider_x, din pacate este greu sa iti dai seama cine este calificat, si cine nu, mai ales in domeniile foarte nisate.



Merci pentru sfat ! O sa incerc varianta asta. Folia vreau sa o dau jos, si sa dau cu hidroizolatie direct pe beton, iar peste hidroizolatie sa vin cu XPS. Peste acesta o sa pun o folie cu crampoane. Oricum, mai vedem, mai studiem, deocamdata nu m-am documentat prea mult referitor la izolarea fundatiei. Intai vreau sa ridic casa la rosu, sa pun o folie pe acoperis, sa tencuiesc BCA-ul la exterior, dupa care sa ma ocup de partea cu fundatiile ( prin iunie - iulie ).

Ca sa dai folia de pe beton ar mai fi varianta cu perie de sarma rotativa. Pe flex cred ca ar fi mai usor dar cred ca ai nevoie de o mandrina pt. acel filet. Pe bormasina iti cam sare din mana si ai mult. Oricum fara ochelari de protectie nici sa nu te gandesti, si sa fie etnasi cat de cat pe laterale pt. ca intra span la greu si iti ricoseaza din plastic in ochi.

#48
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postrider_x, on 08 aprilie 2024 - 09:55, said:

Si tu ai dreptate! Dar in principiu apa subterana ar trebui sa se indeparteze daca o indepartezi pe cea pluviala.
Si daca iti urca panza freatica/din panza freatica in zona de interior?
Ca apa nu vine numai din exteriorul acelei fundatii.
Sau poate exista un studiu geo facut si nu va exista vreodata riscul asta, dar numai el ne poate spune asta.

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
In mod normal nivelul apei freatice o cobori cu un inel inchis de dren. Daca n-ai izvoare fix sub casa apa vine din lateral, da in drenul ala cum intalneste un sant  la constructii supraterane si se scurge mai departe sa iasa la lumina zilei sau la aspiratia unei pompe.

#50
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023
Adevarat. Teoria zice ca apele freatice se mai retrag daca solul e drenat/desecat. Apa pluviala ajuta solul sa fie mai permeabil si de catre apele freatice.
Acuma mai e si varianta ca poate a fundat mai jos de stratul prin care circula apa si atunci poate a intrerupt circuitul ei in interiorul fundatiilor.
Din ce am observat in zonele cu apa cam la 1m adancime e ca aceasta cam dispare cand nu ploua, deci pare ca e infuentata masiv de apa pluviala, apa disparand complet in perioade fara ploi cateva saptamani, putand sa sapi la 2m si nu mai dai de apa.
Nu stiu cat de mult clarifica situatia apelor de mica adancime un studiu geo, dar foarte sigure ar fi niste informatii "istorice" din vecini: apa in pivnita, la sapat fundatii/santuri, fantani, etc. adica sa se afle modul in care se acumuleaza apa in acea zona. De ex. daca la vecini apare apa in pivnita la ploi e clara situatia ca e vorba de un teren apos si ca nu merita sa te complici sa iti faci pivnita sub casa.
Cat despre hidroizolarea perimetrala e greu de zis cat opreste betonul sa absoarba apa, fiindca o place. Colegul Razvan a facut o treaba foarte ok (daca e intr-un teren apos) turnand betonul in folie. Eu in locul dansului parca as lasa folia la locul ei si as fixa termoizolatia perimetrala a fundatiei cu ceva bituminoasa, oricum pamantul o tine, nu stiu cum se va comporta in timp fiindca nu e o solutie ortodoxa sau certificabila.

#51
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Daca avem o casa pe un pamant argilos, iar casa are trotiar perimetral din beton, atunci se poate ca fundatiile sa ramana uscate in timp si sa nu mai ajunga apa (pluviala) la ele?

Astea nu sunt planuri de rezistenta.

Attached Files



#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Pai argila e impermeabila si ea in sine. E suficient sa ii dai panta in directia dorita si sa ii oferi o solutie de drenaj altundeva.

#53
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
E amestec. Sunt curios ce zice teoria lui rider_x de cazul expus de mine.

#54
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Va salut cu respect. Baietii au intins in aceasta dimineata acel strat de Sika Latex peste toata talpa fundatiei cu o grosime de 0.5 cm.
La 80 mp de suprafata (265 metri liniari cu latimea de 30 cm) am folosit:
- 25 litri de Sika Latex = 589 lei (Dedeman)
- 25 litri de apa
- 50 kg de nisip = 25 lei
- 50 kg de ciment = 35 lei
Total: 649 lei.

Intre timp am comandat polistirenul extrudat XPS cu grosimea de 18 cm (cel mai gros de pe piata) de la firma FibroTermica. Am negociat pretul direct cu distribuitorul de pe zona Sucevei.
Pentru 1 mp de polistiren extrudat XPS cu grosimea de 18 cm am negociat un pret de 88.54 lei cu tot cu TVA. Am facut research pe internet si cel mai ieftin polistiren de 18 cm de la firma AdePlast costa 109 lei/mp ( https://www.evoracen...grafitat-0-18mc ).
Pentru 125 mp am platit 11067 lei. M-au atentionat ca tirul nu descarca pe stradute inguste, ceea ce are logica.

@Razvan-Softpedia a postat pe pagina 2 al acestui thread un screenshot foarte util pentru izolarea fundatiei. Singurul element ce lipseste din acea poza este folia de polipropilena dintre piatra de rupere a capilaritatii si polistirenul extrudat.
Va multumesc frumos tuturor pentru fiecare idee/ajutor si va tin la curent cu urmatorii pasi.

Cu respect,
Flo

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

tygruletz

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate