Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Vă rog ajutor ! Cum să hidroizolez fundația dacă a fost deja turnată în pământ fără cofraj

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#19
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 12.09.2013
ia pune o poza cu planul de fundatii!E sapat si mult prea sus si cam ingust!In primul rand trebuia sa te duci la adancimea de inghet, adica minim 1m.Ai chemat ing.geotehnician dupa ce ai sapat?

#20
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 15.01.2017

View PostN3mesis, on 05 aprilie 2024 - 07:46, said:


Prostia asta am vazut-o si la o casa din zona mea. Am ramas masca. Puneau macar o folie ca sa nu curga laptele de ciment, dar treaba se face in bataie de joc.

Unde curge laptele de ciment daca torni in santuri?

#21
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019
tygruletz, tevile nu trebuiau sa vina pe langa zid ? La tine pare ca vor intersecta zidul ( una pare ca vine chiar pe mijlocul unui zid ). Ce faci cu ea, o bagi prin armaturi ? Banuiesc ca cea care vine pe mijlocul zidului este scurgerea de la baie. Cum vei proceda cu aerisirea acesteia ?

#22
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 06 aprilie 2024 - 18:25, a scris:

tygruletz, tevile nu trebuiau sa vina pe langa zid ? La tine pare ca vor intersecta zidul ( una pare ca vine chiar pe mijlocul unui zid ). Ce faci cu ea, o bagi prin armaturi ? Banuiesc ca cea care vine pe mijlocul zidului este scurgerea de la baie. Cum vei proceda cu aerisirea acesteia ?

Bună ziua. Vă trimit o poză dintr-un unghi mai bun (ignorați găinuțele care bântuie prin poze). Încă nu știu exact ce se poate face cu acea țeavă de canalizare. Ați avea vreo soluție ?
De acum vine trasată temelia și cofrata elevatia.
În unele locuri temelia va avea 65 cm înălțime, în alte locuri 120 cm înălțime.
Cu ce aș putea hidroizola de la soclu în sus sau care ar fi o metodă practică de hidroizolare și termoizolare în cazul de față ?
Vă mulțumesc.

Attached Files



#23
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 08.06.2005

Vizualizare mesajtygruletz, pe 07 aprilie 2024 - 08:47, a scris:

Cu ce aș putea hidroizola de la soclu în sus sau care ar fi o metodă practică de hidroizolare și termoizolare în cazul de față ?
Vă mulțumesc.

De la min 1.43:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ap7yTCDkU1c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
E plin de reclama clipul ala din pacate. Si nu are nicio legatura cu cazul initiatorului.

@tygruletz, ce ai tu acolo e beton mort, nu e fundatie (se numeste beton de nivelare parca). Fundatia (armata) va fi deasupra ce ai tu acolo probabil. Sau temelie, cum ii zici tu
O solutie pentru partea de hidroizolatie (nu si de termoizolatie, atentie) la betonul fundatiei de deasupra ce ai tu acolo este sa pui aditiv in beton, inainte de turnare. Plus hidroizolatie intre acel beton moprt si ce tormi deasupa mai mult ca sigur.

Eu am avuat o modernizare de casa landa casa, cu rost de 10 cm. Deci nicio sansa sa pot hiogroizola "ca pe iutub". Mie mi-au recomandat Xypex 1000NF amestecat in betonul de turnare. In functie de zona si nivelul panzei freatice difera amestecul (de la 2kg Xypex/mc beton pana la 4kg Xypex/mc beton).

Dar veci ca va trebui sa rezolvi si partea de termoizolatie => vei imbraca "temelia aia".

Edited by kretzu77, 07 April 2024 - 11:52.


#25
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 08.06.2005
Cum sa nu aiba nici o legatura? :)  Initiatorul intreba despre solutii de hidro/termo izolare. Asta este una dintre ele.

Un coleg de forum a folosit-o deja si are si cateva recomandari:

https://forum.softpe...e/page__st__144

#26
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Tu ai vazut video-ul ala, sa vezi cum se apilica?
Pozele puse de initiator le-aiu vazut?
Daca da la ambele, mai baga o fisa si vezi ce nu se leaga.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 08.06.2005
Citesti pe sarite...ce legatura are recomandarea mea (care se aplica de acum inainte, adica de la pozele puse de initiator, asta ca sa intelegi si tu) cu ce spui tu?

Ai crezut cumva ca solutia sugerata de mine mai sus se aplica la ce a ingropat deja el acolo(betonul de egalizare)?


Asta cu fisele...poti mai mult de atat :)

Edited by mircea812, 07 April 2024 - 20:45.


#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkretzu77, on 07 aprilie 2024 - 11:42, said:

@tygruletz, ce ai tu acolo e beton mort, nu e fundatie (se numeste beton de nivelare parca). Fundatia (armata) va fi deasupra ce ai tu acolo probabil. Sau temelie, cum ii zici tu
O solutie pentru partea de hidroizolatie (nu si de termoizolatie, atentie) la betonul fundatiei de deasupra ce ai tu acolo este sa pui aditiv in beton, inainte de turnare. Plus hidroizolatie intre acel beton moprt si ce tormi deasupa mai mult ca sigur.

Parerea mea este ca ar trebui sa hidroizoleze si betonul asta mort, iar solutia propusa de mircea812 mi se pare buna. Asa vreau sa procedez si eu, dupa ce voi ridica casa la rosu. Nici eu nu am folosit beton impermeabilizat deoarece mi s-a parut scump aditivul respectiv ( ma costa in jur de 100 ron/mc ). Oricum trebuia sa sap de jur-imprejurul casei ca sa pun termoizolatia, asa ca am cerut beton simplu, urmand sa hidroizolez perimetral atunci cand pun si polistirenul pe fundatie si elevatie.

View Postkretzu77, on 07 aprilie 2024 - 18:41, said:

Tu ai vazut video-ul ala, sa vezi cum se apilica?
Pozele puse de initiator le-aiu vazut?
Daca da la ambele, mai baga o fisa si vezi ce nu se leaga.

De curiozitate, ce nu se leaga ? Intreb pentru ca si eu vreau sa procedez asemanator, si ma gandesc ca poate mi-a scapat ceva . In afara de faptul ca s-ar putea ca betonul ala sa fie neregulat, deci va fi mai greu de izolat cum trebuie, de ce nu ar putea sa sape pe langa casa ( dupa ce a ridicat-o la rosu ), si sa isi faca hidroizolatia si termoizolatia ?

#29
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 10.08.2023
Nu mai intelege nimeni ce zice nimeni aici.

Kretzu a crezut ca mircea se refera la hidroizolat betonul din poze, deja ingropat, si a facut misto de el. Mircea i-a zis ca de fapt el se refera la ce urmeaza a se turna de acum inainte. Apoi vine razvan si spune ca vrea sa hidroizoleze si el betonul deja ingropat din poze, cum a zia mircea (sau cum a crezut kretzu ca a zis mircea, ca mircea sustine ca el nu asta a zis)

Trecand peste neintelegere, razvane, sper ca glumesti. Nu stiu ce metoda arata in video, ca nu m-am uitat, dar e munca titanica sa sapi atat, plus ca suprafata este foarte neregulata, mai ales unde se imbina elevatia cu talpa asta deja turnata. Iar daca nu ai panza freatica la suprafata, nu are niciun rost. Cu efortul ala enorm de a sapa 70-80cm in pamant in jurul casei, mai bine hidroizolezi mai puternic unde conteaza, adica poti pune apa de sticla sau alt material pe toata placa sau poti folosi 2 metode una peste alta intre caramizi si soclu sau poti pune ceva material scump pe baza de ciment la baza stalpilor, sa nu urce apa pe stalpi.

Edited by RaimondMacelaru, 08 April 2024 - 06:00.


#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View PostRaimondMacelaru, on 08 aprilie 2024 - 05:59, said:

Trecand peste neintelegere, razvane, sper ca glumesti. Nu stiu ce metoda arata in video, ca nu m-am uitat, dar e munca titanica sa sapi atat, plus ca suprafata este foarte neregulata, mai ales unde se imbina elevatia cu talpa asta deja turnata. Iar daca nu ai panza freatica la suprafata, nu are niciun rost. Cu efortul ala enorm de a sapa 70-80cm in pamant in jurul casei, mai bine hidroizolezi mai puternic unde conteaza, adica poti pune apa de sticla sau alt material pe toata placa sau poti folosi 2 metode una peste alta intre caramizi si soclu sau poti pune ceva material scump pe baza de ciment la baza stalpilor, sa nu urce apa pe stalpi.

Nu glumesc deloc. Posted Image  Eu chiar vreau sa hidroizolez si sa termoizolez si partea de fundatie care intra in pamant. Am vorbit cu cineva cu bobcat si ma costa 15 ron/ml sapatura ( deci vreo 600-700 ron pentru tot perimetrul ). Dupa ce sapa bobcat-ul, ma apuc sa hidroizolez si sa termoizolez ( aproximativ ca in videoclip ). Posted Image  Nu mi se pare nimic complicat.

La stalpi am folosit Sikalastic, iar la pereti Sika Igolflex + carton.

Edited by razvan-softpedia, 08 April 2024 - 06:13.


#31
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 10.08.2023
Pai da, dar nu va putea sapa fix pe langa, din cauza neregularitatii, va trebui sa indepartezi restul de pamant la mana.

Oricum, partea care urmeaza peste talpa asta, intra si ea in pamant 20-30cm in mod uzual, ar fi destul sa o izolezi pe asta. Sa izolezi la 70-80cm in pamant este cam prea mult, mai bine bagi banii si efortul in altceva.

Bine, acum, e alegerea fiecaruia, am auzit excentrici care au izolat pana si sub talpa fundatiei.

Edited by RaimondMacelaru, 08 April 2024 - 06:24.


#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 17.10.2003
Pai o sa sapi pe exterior, dar la interior ce faci? Ca și acolo e apă dacă e la exterior.

#33
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 08 aprilie 2024 - 06:11, said:

Nu glumesc deloc. Posted Image  Eu chiar vreau sa hidroizolez si sa termoizolez si partea de fundatie care intra in pamant. Am vorbit cu cineva cu bobcat si ma costa 15 ron/ml sapatura ( deci vreo 600-700 ron pentru tot perimetrul ). Dupa ce sapa bobcat-ul, ma apuc sa hidroizolez si sa termoizolez ( aproximativ ca in videoclip ). Posted Image  Nu mi se pare nimic complicat.

La stalpi am folosit Sikalastic, iar la pereti Sika Igolflex + carton.

Sikalastic e pentru bai si faianta nu pentru structuri de beton. Eu ti-am recomandat ceva special pentru structuri de beton pe topicul deschis de tine - Sika 109.

View Postrider_x, on 21 martie 2024 - 19:56, said:

Se hidroizoleaza doar cu solutii pe baza de ciment cum ar fi Sika 109

Nu cred ca sunt recomandate izolatiile flexibile la stalpii de rezistenta, imi pare rau ca nu ai ales recomandarea.

Legat termo si hidroizolare, cum te-ai gandit sa le lipesti de fundatie? Daca o speli bine nu se face mlastina in santuri?
Termoizolatia sta sub presiunea pamantului dar hidroizolatia ce aderenta are daca betonul nu e curat lacrima?
Intreb pentru un prieten...

View Postakeem, on 08 aprilie 2024 - 06:45, said:

Pai o sa sapi pe exterior, dar la interior ce faci? Ca și acolo e apă dacă e la exterior.

Si tu ai dreptate! Dar in principiu apa subterana ar trebui sa se indeparteze daca o indepartezi pe cea pluviala.

#34
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Bună ziua.
Am revenit cu răspunsuri de la constructor.
1. Legat de acea țeavă de canalizare a spus ca intenționat a poziționat-o pe mijlocul peretelui ca să o poată urca la etaj prin zidărie. A spus ca peretele are 25 cm grosime + 10 cm polistirenul + 2 sau 3 cm tencuiala = perete de 38 cm in care poate ascunde acea țeavă de canalizare.
Acum întrebarea mea este: nu va intra frig pe acolo dacă sparge peretele de cărămidă de sus până jos ca să ascundă o țeavă ? Nu mă pricep, dar mintea mea îmi spune ca vine cu dezavantaje așa o “abordare” de a masca țeava.
Nu se poate să duc țeava într-un colț și să o maschez cu ceva mobilă de bucătărie decât să sparg peretele de jos până sus ?
Eu doar întreb cum ar fi mai bine.

2. Legat de termoizolație și hidroizolație am înțeles din acel video trimis de domnul Mircea812 cum ca ar fi nevoie de:
- hidroizolație lichidă pe bază de solvent de la soclu (îmbinarea dintre fundație și elevație) în sus. Am măsurat și ar fi 80 mp ca și suprafață a elevației;
- hidroizolație lichidă pe bază de apă ce va acoperi complet placa de polistiren;
- polistiren extrudat de 10 cm de la Penoplex(ei având fabrica în Rep Moldova din ce am făcut research, probabil o să ajungă mai greu produsele). Întrebarea mea ar fi dacă se poate folosi și cel de la FibroTermica (albastru) XPS FibroStir de 10 cm ? Am văzut ca are aceeași conductivitate termică, ca și cel de la Penoplex.
- membrana cu bumbi (bumbii poziționați înspre interior) ca să absoarbă șocurile, doar ca nu văd ce șocuri ar putea să absoarbă de la nivelul vegetației în sus.
- peste acea membrană cu bumbi nu știu ce mai vine…

Oare am înțeles bine ? Am omis ceva părți importante ?

Mulțumesc fiecăruia dintre voi pentru amabilitate și timpul petrecut să împărtășească experiența și ideile cu noi toți cei din comunitate care ne confruntăm cel puțin o dată în viață cu astfel de situații și nu știm cum să procedăm și cum să abordăm anumite ipostaze. 🙏

#35
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.10.2019

View PostRaimondMacelaru, on 08 aprilie 2024 - 06:22, said:

Bine, acum, e alegerea fiecaruia, am auzit excentrici care au izolat pana si sub talpa fundatiei.
Nu este vorba de excentricitate, pur si simplu cred ca, costul nu este asa mare raportat la beneficiul obtinut.

View Postakeem, on 08 aprilie 2024 - 06:45, said:

Pai o sa sapi pe exterior, dar la interior ce faci? Ca și acolo e apă dacă e la exterior.
Nu cred ca va ajunge umiditatea in zona in care am eu betonul neprotejat ( o parte din fata interioara a elevatiei ). Sageacul mare ( la final va ramane undeva in jur de 90 - 100 cm ) + folia folosita cand s-a turnat in pamant, imi asigura o oarecare protectie impotriva apei. Am facut un desen, ca sa se inteleaga mai bine ceea ce am vrut sa spun. Posted Image

View Postrider_x, on 08 aprilie 2024 - 09:55, said:

Sikalastic e pentru bai si faianta nu pentru structuri de beton. Eu ti-am recomandat ceva special pentru structuri de beton pe topicul deschis de tine - Sika 109.
Alegerea produsului nu am facut-o eu, a fost recomandarea distribuitorului Sika de la care am cumparat produsele. Eu i-am explicat ce am nevoie ( chiar i-am aratat poze ), iar el mi-a recomandat acest produs. Daca a gresit-o, asta este, oricum acum nu am ce sa mai fac ( stalpii sunt cofrati, joi avem turnare ).  

View Postrider_x, on 08 aprilie 2024 - 09:55, said:

Legat termo si hidroizolare, cum te-ai gandit sa le lipesti de fundatie?
Eu am folosit folie la turnarea in pamant, deci problema mea nu este cum sa lipesc hidroizolatia ( teoretic betonul este curat ), problema mea este cum sa dezlipesc folia de beton. Vom vedea cum vom proceda.  Exista o vorba care spune, "ochii te sperie, mainile te scapa ! " Posted Image  Poate cineva care s-a mai lovit de situatia asta are un sfat bun .

View Posttygruletz, on 08 aprilie 2024 - 11:32, said:

Legat de acea țeavă de canalizare a spus ca intenționat a poziționat-o pe mijlocul peretelui ca să o poată urca la etaj prin zidărie. A spus ca peretele are 25 cm grosime + 10 cm polistirenul + 2 sau 3 cm tencuiala = perete de 38 cm in care poate ascunde acea țeavă de canalizare.

Sincer sa fiu, este prima oara cand vad asa ceva ( o teava pozitionata voit prin perete ), si chiar nu ii inteleg logica. Adica, preferi sa intrerupi peretele si grinzile, ca sa "ascunzi" o teava ??? Structuristul stie de "manevra" asta ?

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 08 April 2024 - 17:53.


#36
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 14.10.2023

View Postrazvan-softpedia, on 08 aprilie 2024 - 17:57, said:

Alegerea produsului nu am facut-o eu, a fost recomandarea distribuitorului Sika de la care am cumparat produsele. Eu i-am explicat ce am nevoie ( chiar i-am aratat poze ), iar el mi-a recomandat acest produs. Daca a gresit-o, asta este, oricum acum nu am ce sa mai fac ( stalpii sunt cofrati, joi avem turnare ).  


Eu am folosit folie la turnarea in pamant, deci problema mea nu este cum sa lipesc hidroizolatia ( teoretic betonul este curat ), problema mea este cum sa dezlipesc folia de beton. Vom vedea cum vom proceda.  Exista o vorba care spune, "ochii te sperie, mainile te scapa ! " Posted Image  Poate cineva care s-a mai lovit de situatia asta are un sfat bun .

Cateodata e bine sa iti asculti instinctul. Nu toata lumea e calificata.

Flex + cupa diamantata. Altfel doar lipesti acolo cu bituminos xps pe folie pana acoperi cu pamant si aia e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate