Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Vă rog ajutor ! Cum să hidroizolez fundația dacă a fost deja turnată în pământ fără cofraj

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,856
  • Înscris: 01.09.2006

View Posttygruletz, on 09 aprilie 2024 - 23:09, said:

Am atasat mai jos planul casei.
Plansele se pun fara cartus. Poti cenzura cartusul si reposta plansele

#56
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.03.2014

View Postech, on 10 aprilie 2024 - 14:01, said:

Plansele se pun fara cartus. Poti cenzura cartusul si reposta plansele

Imi cer scuze, am incercat sa sterg acel document dar deja trecusera acele 10 sau 15 minute si nu am mai putut sa fac nimic cu documentul meu. Dar cineva l-a repostat putin mai jos cu acele cartuse cenzurate si ii multumesc pe aceasta cale.
O saptamana cat mai productiva tuturor !

#57
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019

View Postrider_x, on 10 aprilie 2024 - 08:19, said:

Colegul Razvan a facut o treaba foarte ok (daca e intr-un teren apos) turnand betonul in folie. Eu in locul dansului parca as lasa folia la locul ei si as fixa termoizolatia perimetrala a fundatiei cu ceva bituminoasa, oricum pamantul o tine, nu stiu cum se va comporta in timp fiindca nu e o solutie ortodoxa sau certificabila.

Nu am probleme cu apa in zona, in sensul in care panza freatica este la vreo 7metri adancime, si indiferent cat de mult a plouat nu s-au facut balti pe teren. Dupa ultimile trei zile de ploaie ( aproape continua ), la 60-70 cm adancime solul era uscat. Posted Image

Nu as prea as vrea sa fixez termoizolatia de folie ( desi este cea mai simpla varianta ), deoarece nu stiu cum se va comporta folia in timp. O sa ma mai gandesc, o sa ma analizez, si voi cedea cum procedez. Oricum, va tin la curent . Posted Image

View Posttygruletz, on 10 aprilie 2024 - 12:07, said:

@Razvan-Softpedia a postat pe pagina 2 al acestui thread un screenshot foarte util pentru izolarea fundatiei. Singurul element ce lipseste din acea poza este folia de polipropilena dintre piatra de rupere a capilaritatii si polistirenul extrudat.

Nu stiu la ce screenshot faci referire.

View Posttygruletz, on 10 aprilie 2024 - 12:07, said:

Intre timp am comandat polistirenul extrudat XPS cu grosimea de 18 cm (cel mai gros de pe piata) de la firma FibroTermica.
Unde vrei sa folosesti polistirenul asta ?

#58
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.03.2014

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 10 aprilie 2024 - 17:19, a scris:

Nu stiu la ce screenshot faci referire.

https://forum.softpe...8#entry30718756

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 10 aprilie 2024 - 17:19, a scris:

Unde vrei sa folosesti polistirenul asta ?
Sub placa de la cota 0.

#59
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019
Dpmdv ai pus prea mult ( nu stiu daca are un impact asa mare, si daca reusesti sa amortizezi investitia ). Si inca un sfat, daca imi permiti ( mai ales ca nu esti in tara ) : decat sa pui un rand de placi cu grosimea de 18 cm, mai bine puneai doua randuri de placi, decalate, astfel incat sa se astupe toate imbinarile ( puneai primul rand de 10 cm, si peste el un rand de 5 cm, decalat ). Indiferent cat de bine vrei sa le asezi, tot iti raman niste luft-uri. Daca puneai doua randuri, cred ca era mai eficient. Nici eu nu m-am gandit sa procedez asa, si mi-am dat seama de abia la montajul efectiv. Posted Image "Norocul" meu a fost ca polistirenul asta este nut si feder, lucru care a mai atenuat din luft-uri.

View Posttygruletz, on 10 aprilie 2024 - 22:55, said:


Ai dreptate, am uitat sa pun folia aia pe desen. Posted Image

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 11 April 2024 - 03:38.


#60
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 14.10.2023
Ideal ar fi fost bine ca izolarea sa se faca in 2 straturi cum bine zice Razvan si lipite cu spuma intre ele si in rosturi. "Dai romanului mintea de pe urma..."
Se mai pot eventual lipi rosturile cu banda sa nu curga beton prin ele daca nu se pune spuma. Ceva mai sanatoasa aluminizarta mai lata cum se foloseste la acoperisuri parca.

#61
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.03.2014

Vizualizare mesajrider_x, pe 11 aprilie 2024 - 10:30, a scris:

Ideal ar fi fost bine ca izolarea sa se faca in 2 straturi cum bine zice Razvan si lipite cu spuma intre ele si in rosturi. "Dai romanului mintea de pe urma..."
Se mai pot eventual lipi rosturile cu banda sa nu curga beton prin ele daca nu se pune spuma. Ceva mai sanatoasa aluminizarta mai lata cum se foloseste la acoperisuri parca.

@Rider_X, sa stii ca asa am sa fac. Am sa cumpar banda si am sa rog baietii sa le lipeasca pe toate ca sa nu se infiltreze betonul printre ele sau laptele de ciment. Ideea este chiar geniala.
Sa trimit tot polistirenul inapoi si sa fac o alta comanda, nu ar fi cea mai buna solutie in momentul de fata. Dar apreciez ideea si intradevar asa trebuia facut de la bun inceput.
Cu stima,
Flo

#62
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.03.2014
Baieti am o intrebare ridicola. Domnul constructor cred ca a vazut ca folosesc materiale mai de calitate la casa si acum in mintea lui s-a activat sindromul banilor. Mi-a cerut 300 euro ca sa dea cu trafaletul hidroizolatia lichida pe peretii interiori ai elevatiei. Sincer mi se pare exagerat de mult sa platesc 1500 lei ca cineva sa dea cu trafaletul cateva ore o suprafata de 80 mp (asa zice el ca ar veni).
Voi ce parere aveti ? Ma costa mai ieftin biletele de avion sa merg sa fac eu treaba asta si sa imi vad si familia cu ocazia asta. Imi ies peri albi cu astfel de echipe...
Dragi oameni, cand va alegeti o echipa si faceti un contract, din suflet va spun sa specificati absolul toate nebuniile care sa fie incluse in manopera ca sa nu aveti dureri de cap.
Auzi la ei...ma taxeaza ca sa imi taie capetele la distantiere ca sa poata da cu trafaletul...o iau razna. Posted image

#63
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,996
  • Înscris: 08.06.2005
Stii cum e...nu merg relatiile de la distanta...constructia unei case nici atat. :)

#64
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttygruletz, on 11 aprilie 2024 - 13:22, said:

Mi-a cerut 300 euro ca sa dea cu trafaletul hidroizolatia lichida pe peretii interiori ai elevatiei.

Spune-i ca daca ar fi turnat betonul de egalizare intr-o folie, nu ar mai fi trebuit sa hidroizoleze elevatia si pe interior ( umiditatea ar fi ajuns acolo foarte, foarte greu - vezi desenul pe care l-am facut ), deci vina ii apartine. Asa ca nu ii da nici un ban, si spune-i sa se bucure ca nu ii opresti din manopera costul hidroizolarii elevatiei. Posted Image

tygruletz, pe viitor discuta foarte clar cu constructorul ( si mai ales prin mesaje, astfel incat sa ramana scris ), ce "operatiuni" vrei sa faca, astfel incat sa nu prea ii lasi "spatiu de manevra". Uneori in viata este bine sa mai ridici si vocea, altfel unii vor confunda bunatatea cu prostia. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 12 April 2024 - 03:41.


#65
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,996
  • Înscris: 08.06.2005
La cum se comporta constructorul tau ai grija sa nu dai bani inainte.

Mai bine sa aiba el de luat de la tine (sa ai cat de cat o parghie asupra lui) decat tu de la el.

#66
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 14.10.2023
Din pacate nu are ce sa faca.
Daca nu plateste ramane fara hidroizolatie.
Daca nu e in tara i-as recomanda sa hidroizoleze cu mesterul asta e, poate pierde mai mult fara hidroizolatie.
Poate gresesc eu dar ma gandesc ca daca  nu am stiut din start ce sa cer ma supun la aceste "acte aditionale" pentru binele meu.
Pierzi in viata mult mai mult pe un telefon care il scapi de exemplu. Stiu ca se profita de pe urma acestor mici doleante ale beneficiarilor dar nu avem ce face fara un sindicat... Mai nou constructorii s-au ridicat la rang de IT-isti  ca venituri si chiar ii depasesc de multe ori...

#67
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 09.07.2019
@tygruletz, tu nu ai planuri de la structurist după care lucrează constructorul?
Dacă ai, constructorul ar trebui să lucreze după ele, fără costuri extra la manoperă, inclusiv pentru hidroizolații.
Dacă nu apar hidroizolații în planurile structuristului, e normal să te taxeze extra.
Oricum, dacă nu ai hidroizolat între betonul de fundare și grinda de elevație, e cam degeaba hidroizolația aia pe interiorul fundației. Apa urcă prin capilaritate până la grinda de elevație, via betonul de fundare. Ar trebui să te concentrezi măcar pe hidroizolația dintre placă și cărămidă, să nu ajungă umezeala în pereți.


#68
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019

View Posta_r_C, on 13 aprilie 2024 - 08:51, said:

@tygruletz, tu nu ai planuri de la structurist după care lucrează constructorul?
Dacă ai, constructorul ar trebui să lucreze după ele, fără costuri extra la manoperă, inclusiv pentru hidroizolații.
Dacă nu apar hidroizolații în planurile structuristului, e normal să te taxeze extra.

Din acelasi motiv l-am intrebat si eu de proiect, dar cred ca are doar DTAC, iar in ala nu apar prea multe detalii. Deci, pentru orice chestie mai "deosebita", pe care constructorul o sa spuna ca nu a luat-o in calcul, o sa trebuiasca sa scoata niste bani din buzunar.

#69
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.03.2014
Salutare baieti. Nu am planu de la structurist pentru ca baiatul ce mi-a facut proiectul la casa, mi-a cerut 1000 euro pt planul de structura si rezistenta. Am zis ca nu dau 1000 euro si ca acei bani ii investesc mai departe in materiale la casa. Si uite asa am ajuns la mana constructorului care a zis ca imi gandeste el un plan de structura in pretul manoperei deja stabilit.
Si acolo a fost capcana, ca pe urma a zis ca nu era prevazuta hidroizolatia in planul lui, ca nu era prevazut montatul polistirenului, membrana cu bumbi etc...si uite asa ne-am luat putin la cearta ca nu mi se parea normal sa imi ceara bani pe niste chestii care ar trebui incluse in niste NORMATIVE de constructie a unei case in 2024 ! Cel putin asa imi spune procesorul din capul meu.
Dar in realitate am platit pe cineva sa mearga si sa imi dea cu hidroizolatie lichida pe toata suprafata interioara a fundatiei si elevatiei unde am folosit B350 (aditivii de la Sika pentru impermeabilizare functioneaza doar daca betonul este minim B350).
La final totul a iesit foarte frumos. Numai ca sa vedeti faza...imi spune constructorul ca el imediat ce dau hidroizolatia urmeaza sa taseze pamantul in interiorul elevatiei, iar eu nu aveam comandat inca polistirenul pentru termoizolatia de pe interiorul peretilor de sub placa de la cota 0. Si mi-a zis ca el nu are cum sa ma astepte pe mine pentru ca isi decaleaza toate lucrarile si sa pun membrana cu bumbi peste hidroizolatie si asta este. Asa ca am facut cum a zis el, doar ca eram foarte dezamagit in sufletul meu ca nu va iesi casa eficienta energetic asa cum imi doresc eu.
Si am decis sa ii trimit un mesaj foarte dragut in care sa il rog daca poate sa isi faca treaba pe langa casa vreo 2-3 zile pana vine comanda de polistiren extrudat XPS de 10 cm, care doresc sa il pun pe peretii interiori ai fundatiei si ai elevatiei (intre hidroizolatie si membrana cu bumbi).
Si am cazut la un acord amiabil, asa ca sunt foarte bucuros. Inca nu stiu cat o sa ma coste sa imi lipeasca acel polistiren peste hidroizolatie, dar cum a zis si @rider_x, cand nu esti acasa sa poti face tu o treaba, trebuie sa strangi din dinti si sa te intelegi la pret cu constructorul, altfel tot tu pierzi la final de proiect.
Asa ca dragilor, cautati din timp un structurist inainte sa incepeti o casa, explicati-i ce doriti sa faceti si incercati sa cadeti de acord la un pret decent pentru acel proiect. In cazul meu daca imi cerea vreo 1000 lei probabil plateam, dar 1000 euro mi s-a parut foarte mult.
Am sa atasez poze sa vedeti cum arata momentan progresul ! Sunt foarte entuziasmat pt ca maine dimineata (luni) am sa sun la FibroTermica Bucuresti sa comand polistirenul si sper ca pe la o Marti-Miercuri sa ajunga tirul si sa il aplic !
By the way, aceasta este hidroizolatia lichida pe care am folosit-o ( https://www.dedeman....10-kg/p/6029853 ) si este o marca Elvetiana de calitate, la fel ca si produsele pe baza de aditivi de la Sika pe care le-am folosit la beton pentru impermeabilizare si plastifiere. Singura problema la aceasta hidroizolatie lichida este ca: NU se gaseste ! Stocuri epuizate peste tot ! Va rog nu le mai cumparati pe toate ca imi mai trebuie si mie cateva galeti !
Voi cate tuburi de spuma poliuretanica pentru polistiren credeti ca as avea nevoie pt o suprafata de 80 mp, acesta fiind produsul pe care vreau sa il cumpar: https://www.dedeman....50-ml/p/5016880

P.S.: In poze o sa vedeti paletii albastri cu polistirenul de 18 cm ce vine pus sub placa de la cota 0. Sper din inima sa iasa o casuta eficienta ! Orice sfat sau idee ce nu implica o suma enorma de bani si m-ar ajuta in aceasta faza, va rog din suflet sa o impartasiti atat cu mine cat si cu ceilalti care vor sa inceapa o casuta eficienta energetic.

Va multumesc !

Attached Files


Edited by tygruletz, 14 April 2024 - 23:54.


#70
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttygruletz, on 14 aprilie 2024 - 23:53, said:

Asa ca dragilor, cautati din timp un structurist inainte sa incepeti o casa, explicati-i ce doriti sa faceti si incercati sa cadeti de acord la un pret decent pentru acel proiect.

Chestiile astea cu termoizolatia, hidroizolatia, etc. nu tin de structurist. Astea tin de arhitect. Si chiar daca nu apareau in proiect, dar tu stiai exact cum vrei sa faci, ar fi trebuit sa vorbesti cu constructorul si sa ii spui, ca sa isi poata bugeta si el aceste operatiuni. Cu cat esti mai explicit si dai mai multe detalii despre ce vrei sa faci, cu atat vei avea mai putine disensiuni cu "meseriasii". Chestia asta este valabila la orice etapa a constructiei ( acoperis, electrica, sanitare, finisaje, etc. ). Posted Image

#71
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 06.10.2019
tygruletz, nu mai vad in poze teava aia care era trasa pe mijlocul peretelui. Ce s-a intamplat cu ea ?

#72
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 14.10.2023
Se pare ca devine ca e o moda treaba cu teava de canalizare bagata in pereti, ieri am trecut pe langa o casa la rosu prin care trecea teava. Constructorii bat structuristii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate