Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Diagonala vs calitate imagine

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Colegul care se plange de TCL probabil a prins 55P735 la promotia de la emag si se plange ca e naspa... pai nu e tot, si nah e putin cam trist la culori, de asta ii fac retur, ca mi-a venit dupa 1ian ( pt ca emag), nu ma asteptam la ceva wow, dar mi se par cam triste culorile( aveam nevoie de tv pt o camera unde merge max 8h pe sapt ).
Mai bag o fisa cu un MiniLed de la ei, poate poate ... in rest mi se pacare ca modele de EU sunt triste comparativ cu cele pt US, pe langa ca denumirile nu au nici o legatura si calitatea lasa de dorit.

@Leo2006 te-ai si gasit cu Linus ala sa il iei drept etalon, cand alea sunt TV-uri moca primite fix pt reclama, mi se pare normal sa le pupe„n c00r ca sa mai primeasca mocangeala d”asta, sau ai uitat cum si-a dotat casa cu tot felul de ”pomeni” ca Bufnici ? Doar ca asta a fost mai ok si a mai platit si el la diverse comparativ cu milogul nostru pitoresc.

#20
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 22.02.2014
Este mult mai bun un OLED de 65 decat un miniled TCL de 75.

#21
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 06.12.2006
E foarte bun un OLED de 65", dar trebuie adaugat pentru detalii si un 20x50.
De la 4 metri - distanta de vizionare - si un televizor de 40" arata de vis. Iar la 4m ar avea nevoie de un TV de minim 85".
Niste prosti americanii ca tot cumpara LCD (miniled) TCL sau Hisense de la diagonale de 83" in sus.

Preturi
83G33LA = 23 500 lei
83G23LA = 23 000 lei
83C31LA = 18 000 lei

vs
85C845 = 9 000 lei
98C735 = 13 520 lei

vs
97G29LA = 120 000 lei

Edited by dba, 16 January 2024 - 17:32.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 holergaalex, on 16 ianuarie 2024 - 11:19, said:

Sunt in procesul de achizitie a unui nou TV, dat fiind faptul ca am facut niste modificari in living, am ajuns la un rezultat cu o distanta de vizionare de aproximativ 4m asa ca, este cazul sa ducem BX-ul de 55 in dormitor, si-a facut treaba cu brio, merita o "pensionare" adecvata. Posted Image

Acum vine intrebarea, ce parere aveti, in cazul in care sunt putin limitat la buget (in jur de 6000 lei), sa fac ?
Variantele ar fi cam asa:

1. Sa vanez un OLED de 65
2. Sa merg pe alte tehnologii (miniled, qled, etc.) si sa urc in diagonala (75,77)

Daca ar fi posibil sa intre in buget as recomanda in primul rand oled dar cum la bugetul ala nu prinzi decat unul de 65 inch as recomanda tv mai mare, un mini led bun de 75 inch.

Vizionez in living de la aceeasi distanta ca tine si am rezolvat problema asa: am un oled de 65 inch si pentru filme, seriale, documentare si concerte mai deosebite ma uit la proiector cu ecran de 100 inch, mergea si mai mare.

#23
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,767
  • Înscris: 13.11.2006
De la 3 metri distanta ma uit la proiectie pe ecran de 100 inch si tot mi se pare mica diagonala.
Cauta diagonala serioasa daca vrei sa vizionezi de la 4 metri, chiar daca pierzi la calitate din cauza bugetului, iti vei multumi mai taziu pentru alegere.

#24
holergaalex

holergaalex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 08.09.2021
In regula, va multumesc pentru pareri.

Se pare ca avem mai multe pro-diagonala asa ca, o sa incerc sa gasesc ceva de 75/77 care sa intre in bugetul meu. Cel mai probabil o sa merg pe TCL C805, altceva mai bun in acest buget nu stiu daca gasesc. Eu am pitici pe creier, sper sa nu fie deranjati de trecerea OLED-MiniLed, dar dupa cum ziceam, asta este, nu le poti avea pe toate.

Daca as vrea sa scot ce-i mai bun din el, ar trebui sa-l "periez" cu o calibrare ? Cum se procedeaza in astfel de cazuri ? Intreb asta deoarece eu sunt din Sibiu si pe aici nu am prea auzit de oameni care ofera astfel de servicii, ce-i drept, nici n-am prea cautat foarte mult.

#25
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Cu siguranta ca merita sa il calibrezi dupa ce il vezi si daca esti multumit de el. Nu vei gasi calibrator la Sibiu, sunt foarte putine orase unde pot gasi dar poti lua legatura cu cei 2 colegi de pe forum care fac asta si sa vezi ce solutia exista.
Aici gasesti detalii: https://forum.softpe...i-3-in-romania/

#26
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 06.12.2006

 holergaalex, on 17 ianuarie 2024 - 09:19, said:

Se pare ca avem mai multe pro-diagonala asa ca, o sa incerc sa gasesc ceva de 75/77 care sa intre in bugetul meu. Cel mai probabil o sa merg pe TCL C805, altceva mai bun in acest buget nu stiu daca gasesc. Eu am pitici pe creier, sper sa nu fie deranjati de trecerea OLED-MiniLed, dar dupa cum ziceam, asta este, nu le poti avea pe toate.

Iti sugerez sa discuti - pe subiectul TCL sau in privat - cu @calincosma.
El are 85C805 si te poate pune in tema cu pro si contra la miniled-ul TCL.
Partea mai ciudata este cu actualizarea de firmware tinand cont ca trebuie sa cauti fisierul pe Telegram (cont TCL), sau pe XDA, unde gasesti ultimul update V062.
OTA nu prea apar.
Rasfoieste si TCL C805 Owners Thread pe avforums.

Si eu ti-as fi recomandat OLED, dar 77C3 este 13 500 lei, 77B3 este 11 000 lei, 77S90C este 10 500 lei.
Eu inteleg decizia ta de a aloca un buget (mai fix) pentru un televizor, pentru ca si eu procedez la fel.

Edited by dba, 17 January 2024 - 10:25.


#27
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
E ciudata treaba asta cu actualizarile la TCL.

#28
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 holergaalex, on 17 ianuarie 2024 - 09:19, said:

Se pare ca avem mai multe pro-diagonala asa ca, o sa incerc sa gasesc ceva de 75/77 care sa intre in bugetul meu. Cel mai probabil o sa merg pe TCL C805
Mai ia in calcul un aspect, diagonala mare vs luminozitate . Cu cat e mai mare e si mai luminos si daca adaugi si ca e miniled cu nits multi, o sa ai un far in camera care seara te va sparge la ochi.

#29
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,283
  • Înscris: 06.12.2006
C805 are o luminozitate maxima de 1300 nits, mai mica fata de LG OLED G3.
Ce luminozitate sa te copleseasca?
Te orbeste luminozitatea la G3?
Si nu se poate regla din meniu?

Edited by dba, 17 January 2024 - 18:25.


#30
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 dba, on 17 ianuarie 2024 - 18:21, said:

C805 are o luminozitate maxima de 1300 nits, mai mica fata de LG OLED G3.
Ce luminozitate sa te copleseasca?
Pai tocmai de asta zic, in cunodtinta de cauza. Mie mi se pare foarte luminos (G3).
Daca n-ai avut un tv cu o luminozitate asemanatoare, nu stii cum e. Nici eu n-am stiut.

 dba, on 17 ianuarie 2024 - 18:21, said:

Nu se poate regla din meniu?
La SDR se poate. Dar ce te faci cu HDR, mai ales seara ?....

#31
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 15.03.2013
Legat de luminozitatea tcl-ului meu 85C805, asa cum ziceam pe topicul dedicat Tcl, pe mine m-a luat prin surprindere.Asta, din cel putin 2 motive. Motiv 1:am avut doar leduri "cuminti" gen Sony seria 9xxx. Motiv 2: chinejii sunt "diferiti", pe miniled, modurile default imaginea/luminozitatea sunt tunate/suprasaturate. Prima m3a impresie a fost de pumn in fata si knockout vizual. :) .Insaaa...producatorul a lasat o gramada de reglaje manuale (inclusiv avansate pentru calibrare) pe un device care are rezerve enorme pe cromatica si luminozitate.Una peste alta, inclusiv luminozitatea o poti "dresa" dupa bunul plac, eu fiind multumit ca am putut-o regla super ok (camera care are semiintuneric aproape tot timpul zilei).PS: bonus este bloomingul aproape inexistent la mastupenia asta de device. :)

#32
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 calincosma, on 17 ianuarie 2024 - 18:42, said:

am avut doar leduri "cuminti" gen Sony seria 9xxx.
Tu n-ai avut si un Sony w80 sau w75 ? Eu da, un w80 de 43 inch, cu android tv. Dar astea nu se compara la luminozitate cu miniled tcl. Nici oledu LG CX nu era prea luminos, dar era suficient. Insa C805 (sau LG G3) sunt mult mai luminoase, alta experienta de vizionare.

 calincosma, on 17 ianuarie 2024 - 18:42, said:

bonus este bloomingul aproape inexistent
Bonusu asta de pe miniled e si un dezavantaj, ca sa nu faca blooming, procesarea tv-ului dimeaza luminozitatea pe scenele intunecate si astfel, se pierd detalii.

#33
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 15.03.2013

 MMike, on 17 ianuarie 2024 - 20:56, said:


Tu n-ai avut si un Sony w80 sau w75 ? Eu da, un w80 de 43 inch, cu android tv. Dar astea nu se compara la luminozitate cu miniled tcl. Nici oledu LG CX nu era prea luminos, dar era suficient. Insa C805 (sau LG G3) sunt mult mai luminoase, alta experienta de vizionare.


Bonusu asta de pe miniled e si un dezavantaj, ca sa nu faca blooming, procesarea tv-ului dimeaza luminozitatea pe scenele intunecate si astfel, se pierd detalii.
Actual, inca mai am un Sony 43" w75.Am si un Sony mai vechi varf de gama, seria 8 fara android.Intr-adevar, miniedu' joaca in liga campionilor.E altceva din toate pdv, le da fum ledutzurilor.
Legat de blooming, intr-adevar nu e sesizabil, iar detaliile de negru tre' sa le reglezi din gama/level black/ brightess.Rezultatul a fost wow pentru mine.Insa prima data, pe default am fost dezamagit.Cum ziceam, chinejii e diferiti. :)

#34
holergaalex

holergaalex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 08.09.2021
Scurt update, am fost pana la Altex sa vad un pic diagonalele live. Pai bai baieti, nu cred ca-s eu invatat, dar 75/77 e ceva urias din punctul meu de vedere..trebuie sa ma apuc sa-mi caut un carton sa incerc sa reproduc diagonala si sa vad cum se aseaza pe suportul pe care il am acum, sa nu fie pus prea jos, sa aiba loc de mobila..ma gandeam eu ca-i mare dar mi s-a parut urias :)).

M-am uitat putin la un QN90 de la Samsung (aveau unul de 65 care mi s-a parut bun ca si dimensiune) mi s-a parut foarte bun pe partea de imagine, am luat eu telecomanda si am butonat setarile, eram curios sa vad cum este un mini-led, TCL nu au in magazin.

#35
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 calincosma, on 18 ianuarie 2024 - 09:22, said:

miniedu' joaca in liga campionilor.E altceva din toate pdv, le da fum ledutzurilor.
Nu poti compara un lcd vechi si edge led si full hd cum e Sony w80 sau w75 si diagonala mica de 43 inch cu un miniled actual.

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 holergaalex, on 18 ianuarie 2024 - 17:26, said:

Scurt update, am fost pana la Altex sa vad un pic diagonalele live. Pai bai baieti, nu cred ca-s eu invatat, dar 75/77 e ceva urias din punctul meu de vedere..trebuie sa ma apuc sa-mi caut un carton sa incerc sa reproduc diagonala si sa vad cum se aseaza pe suportul pe care il am acum, sa nu fie pus prea jos, sa aiba loc de mobila..ma gandeam eu ca-i mare dar mi s-a parut urias Posted Image).

M-am uitat putin la un QN90 de la Samsung (aveau unul de 65 care mi s-a parut bun ca si dimensiune) mi s-a parut foarte bun pe partea de imagine, am luat eu telecomanda si am butonat setarile, eram curios sa vad cum este un mini-led, TCL nu au in magazin.

Altex nu vinde TCL, doar emag si carrefour.

E bine  ca ti s-a parut urias, asta e ce trebuie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate